Gönderen Konu: GAYRıMENKUL DEğERLEME UZMANLIğI  (Okunma sayısı 3627 defa)

ROSÝTA

• YENİ ÜYE
  • *
GAYRıMENKUL DEğERLEME UZMANLIğI
« : Eylül 19, 2012, 11:40:19 ÖÖ »
iyi günler ;

ben hiçbir gayrimenul değerleme şirktetinde çalışmamış bu konuda deneyimi olmayan biriyim.ancak spk nın açacağı sınava girip lisans almak istiyorum.konu ile ilgili spk yı aradım .telefonu açan kişi "çok emin değilim ama galiba en az 3 sene gayrimenkul değerleme şirketinde çalışmış olmanız gerekiyor" dedi. ancak emin olamadım. deneyimli bir insanım ancak gayrimenkul değerleme alanında herhangi bir deneyimim yok. yine de imtihana giremezmiyim?konu ile ilgili bilgi veren olursa memnun olurum. iktisat mezunuyum bu arada.meslek hayatımda 17 yıllık tecribem var.

celaletdin boz

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: GAYRıMENKUL DEğERLEME UZMANLIğI
« Yanıtla #1 : Eylül 19, 2012, 03:13:21 ÖS »
rosita.
- 4 yıllık lisans mezunu olacaksınız.
- resmi kurumda çalışıyorsanız.Kıymet takdir komisyonunda 3 yıl görev alacaksın (komisyon varsa) 3 yıldanda 3 ayrı rapor imzalayacaksın.
- imtihana girebilirsin.

ROSÝTA

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 19, 2012, 03:18:08 ÖS »
cevabınıza çok teşekkür ederim.ancak dediğim gibi ; hiç gayrimenkul konusunda deneyimim yok. 4 senelik lisans mezunuyum. yine de imtihana girebilirmiyim?yani bu şartların hepsi mi ya da sadece biri ile oluyor mu?

celaletdin boz

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 19, 2012, 03:27:50 ÖS »
rosita,
dediğim gibi 4 yıllık mezuniyetiniz eterli. aralık ayınsa spk imtihan yapacak.spk nın ilanlarını  takipet 150 tl sınav hqarcı var yatır g.d.bölümünü seçi. toplam 5 ders var.toplamda 350 total puan almak gerekli

celaletdin boz

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 19, 2012, 03:32:20 ÖS »
rosita.
sadece mezuniyet yeterli değil ne iş yapıyorsunuz.çalışıyormusunuz emeklimisiniz.çalışıyorsanız özelmi resmi kurummu

celaletdin boz

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 19, 2012, 03:36:59 ÖS »
cebim 0 506 292 38 82 ararsanız görüşürüz

ROSÝTA

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2012, 12:01:52 ÖS »
kendi işyerimiz var şu anda orada çalışmaktayım. aynı zamanda kendi işyerimizde -aile şirketi olduğu için , imalat üzere - ufak bir ortaklığım mevcut.
imtihana girebilmek için çalışmamammı ?çalışmam mı gerekiyor? alt tarafı imtihana gireceğim çalışıyorum sınava ama anladığım kadarı ile sadece sınava girebilmek için bile değişik şartları var. spk yı defalarca aradım ilgili bir bölüme aktarmıyorlar santral hattında çalışan kişilerde konuyu bilmiyor.

celaletdin boz

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2012, 12:24:21 ÖS »
rosita.
önce aralık 2012 imtihanı takriben ekim ortasında açıklanır.150 tl ziraat bankası atden yatıracaksın.sonra spl nin açıklamaları doğrultusunda internetten kaydını yapacaksın o zaman ben size yardımcı olurum
g.değerlemeyi seçersen toplam 5 ders var muhasebe-matematik-etik kurallar-vergi mevzuatı-değerleme esasları

celaletdin boz

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 21, 2012, 12:26:45 ÖS »
bu mevzuat yeni olunca herkes bilmiyor.birde ya kendin bir şirkette çözüm ortağı olacaksın veya vergiye kayıt olup bu işle ilgili şirket kuracaksın muhasebecinle konuş

celaletdin boz

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 21, 2012, 12:28:26 ÖS »
böylelikle 3 yıl şartını oluşturacaksın
3 yıl içinde 1 er adet değerleme raporuna imza atacaksın

celaletdin boz

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Eylül 21, 2012, 12:33:10 ÖS »
toplam 5 derdende 350 puan alınca  36 aylık çalışma sartı oluşunca ancak ozaman sertifikayı alısınız

abdullah3012

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Eylül 21, 2012, 12:46:10 ÖS »
Sınava girmek için tecrübe şartı yok.Sadece sınavda yer alan 5 dersi verip ortalama 70 i tutturup lisans alma aşamsına geldiğin 3 yıllık tecrübe şartını sağlamaış olman gerekiyor.

ROSÝTA

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Eylül 24, 2012, 11:11:02 ÖÖ »
merhaba ;

soruma göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için çok teşekkür ederim. ben ders çalışmaya devam ediyorum. başarı oranı da oldukça düşükmüş.ama şansımı deneyeceğim.

herkese iyi günler & başarılar dilerim