2b’de yüksek rayiç korkusu vatandaşı beklemeye itti

2B’nin yasalaşmasının ardından satışlar gündeme gelirken konuşulan yüksek rayiçler yüzünden arazileri satın almaya gücü olmayanlar beklemeye geçti. Bazı vatandaşlar ise müteahhitle anlaşmanın hesaplarını yapıyor

amuoyunda ‘2B Yasası olarak bilinen “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun”un Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından gözler 2B arazisi alma hakkı bulunan fakat bu arazileri rayiç bedelleri üzerinden satın alacak gücü bulunmayan vatandaşlara çevrildi. Rayiç bedellerin yüksek belirlenmesi ihtimali ise vatandaşları sıkıntıya sokacak gibi görünüyor.
Satışların piyasa rayiçleri üzerinden yapmayı planlayan Milli Emlak’ın uzun bir süredir gizli elemanları aracılığıyla 2B arazilerinin bulunduğu bölgelerde vatandaşlara sorarak rayiç bedelleri öğrendiği ve satışta bu bedellerin istendiği konuşuluyor. Fakat arazisinin daha değerli olması için rayiçleri yüksek gösteren vatandaşların ise bu yüksek bedeller karşısında sıkıntıya düştüğü ifade ediliyor.

‘TOKİ hak sahibine ev versin’
İstanbul’da Beykoz, Göktürk ve Çekmeköy gibi lokasyonlarda bulunan 2B hak sahiplerinin fiyatları milyon dolarları bulan 2B arazilerini satın alacak güçleri olmaması da ciddi bir sıkıntı yaratıyor. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz da 2B arazilerinde rayiç bedellerin çok çok üstünde çıktığını belirterek, “2B’lerde yeni güncellemeyle hak sahibi olan ama bu arazileri satın almaya gücü olmayanlara devlet bir hak vermeliydi.
Mesela burada yapılacak inşaattan TOKİ, 2B sahiplerine pay verilebilirdi. Bu sayede hem suiistimallerin önüne geçilirdi hem de vatandaşlar mağdur olmazdı” dedi. Bazı bölgelerde 2B rayiçlerinin milyon dolarlara çıktığını ifade eden Kiraz, “Vatandaşlar bu parayı ödeyemez. Burada inşaat firmaları vatandaşların yerine bu parayı ödeyip proje yapmak isteyebilir. Bu da farklı sıkıntıları gündeme getirebilir” diye konuştu.

Fiyata itiraz edilemeyecek
2B üzerine çalışmalar yapan Avukat Ali Rıza İlgezdi de, komisyonların belirlediği rayiç bedellere itiraz edilemeyeceğini belirterek, “Parsel parsel rayiçler belirlenecek ve fiyat ne yazılırsa o olacak. Rayici belirlemenin de bir kuralı yok” dedi. Vatandaşların çoğunun 2B arazilerini satın almaya gücünün olmadığını ifade eden İlgezdi, “Çünkü çoğu işgalci. Bazıları boğaza nazır bir yerde oturuyor ama 40 yıl beklese orayı rayicin üzerinden satın alamaz. Çekmeköy, Şile, Sarıyer, Göktürk çok değerli yerler. Vatandaşın buralara gücü yetmez” diye konuştu. İlgezdi, bu durumda fırsatçıların vatandaşlardan bu arazileri toplayabileceğini belirterek, “Vatandaşın bu arazileri satmaktan başka çaresi kalmıyor. Simsarlar da dolaşıp arazileri topluyor” dedi. İlgezdi, yasanın çok yeni olduğunu belirterek, “Henüz hiçbir şey netleşmedi. Yasaya dava açılacak mı bilemiyoruz ama burada mağduriyet olacağı bir gerçek” görüşünü dile getirdi.

Şeniz Acar Budak Emlak Ofisi Yöneticisi
MÜTEAHHİTLE ANLAŞMA YAPILIR
“Rayiç bedellerin 2010 rakamları üzerinden belirleneceğine dair söylentiler var ama henüz fiyatlar belli değil. Rayiç bedellerin çok yüksek olması durumunda buradaki insanlar müteahitle kat karşılığı anlaşma yapabilir çünkü bölgede yaşayan insanların arazileri kendisinin alması mümkün görünmüyor.”

Davut Aksel Yerel Gazeteci
AMAÇ HALKI TASFİYE ETMEK
“Bölge halkının neredeyse hepsinin 2B arazisi var. Rayiçlerle ilgili kesin bir şeyler söylenmese de metrekaresinin ortalama bin ile 3 bin lira arasında olması söz konusu. Fakat bu fiyatlarla kimse kendi arazisini alamaz. Bunu herkes biliyor. Rayiçlerin bu kadar yüksek tutulmasının sebebi buradaki halkı tasfiye edip, burayı elitleştirmek.

Ayşe Yıldırım Vatandaş
BU FİYATLARI ÖDEYEMEYİZ
“400 metrekare arazim var. Bu arsayı aldığımızda buralarda ev yoktu, 30 senedir burada yaşıyoruz, şimdi bize ‘gidin’ diyorlar. Tapuyu istedik ama canımızı al demedik, biz bu fiyatları nasıl öderiz? Yıllardır vergimizi de verdik. Şimdi alacak gücümüz yok, bin lira olsa da alamayız. Tek umudumuz müteahhitle anlaşıp, kat karşılığı vermek.”

Mehmet Sefer Emekli
NE OLACAĞI BELLİ DEĞİL
“Benim 200 metrekare arazim var. 18 yıldır burada yaşıyorum, oğlum da üst katta oturuyor. Ne olacak belli değil. Henüz fiyatı ve imarı belli olmadığı için araziyle ilgili kimseyle görüşmedim. Fiyatlar normal olursa tapuyu kendim almak isterim ama yüksek olursa müteahhitle anlaşırım.”

YÜZDE 90’I ARAZİSİNİ ALAMIYOR

HÜLYA ÇAYLAK

Milliyet olarak 2B arazilerin yoğunlukta olduğu Göktürk’teki halkı ziyaret ettik. Arazilerin rayiç bedellerinin bin ile 3 bin lira arasında olmasının söz konusu olduğu bölgede vatandaşlar bekleyiş içinde. Yıllardır bölgede yaşayan vatandaşlarla yaptığımız konuşmada, yerli halkın yüzde 90’ının kendi arazisini alamayacağı ve arazisini satıp köyüne döneceği sonucu ortaya çıktı. Vatandaşlar, rayiç bedellerin çok yüksek olması durumunda müteahhitlerin de yatırım yapmak istemeyeceği kanısında.

Satılık 2B’de patlama
Bu arada 2B Yasası’nın Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, ‘satılık 2B arazisi’ ilanlarının sayısı da yüzde 357 oranında artış gösterdi. sahibinden.com’da yer alan ilanlar incelendiğinde en çok satılık 2B arazisi ilanına sahip şehrin toplam 238 ilan ve 300 bin lira ortalama fiyatla İstanbul olduğu görülüyor. Ortalama 320 bin liradan satılan 125 arazi ile Beykoz birinci sırada yer alırken, Beykoz’u 34 arazi ve 750 bin lira ile Çekmeköy, 26 arazi ve 25 bin liralık fiyatla da Arnavutköy izliyor. Dördüncü sırada yer alan Sultanbeyli’de satılık 13 adet 2B arazisi ortalama 85 bin liradan alıcı beklerken, Sancaktepe dokuz, Pendik ve Şile ise yedi arazi ile listenin kalan kısmını oluşturuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*