Gönderen Konu: 2010 MART SINAVI HAKKINDA  (Okunma sayısı 3552 defa)

EKSPER

• YENİ ÜYE
  • **
2010 MART SINAVI HAKKINDA
« : Mart 29, 2010, 10:24:22 ÖÖ »
Ben Gayrimenkul Değerleme Esasları dersinden sınava girdim. Bu derse göre yorum yapacak olursam sınav soruları gayet mantıklı ve iyi sorulmuş sorulardı. Ancak bu kadar kolay beklemediğimiz için habire nasıl sorular çıkacakta bilemeyeceğiz diye alıştığımız için bu soruları pek yapamadım. Ama böyle devam ederse bir sonraki sınav da bu dersi alacağımı tahmin ediyorum. Sonuç olarak sınav sorularını başarılı buldum. Umarım böyle devam eder...

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
Ynt: 2010 MART SINAVI HAKKINDA
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2010, 11:20:01 ÖÖ »
Bende ılgili Vergi Mevzuatından sınava girdim. Size katılıyorum. Soruların şık sayısı 5 ten 4 e inmiş, bu bir avantaj. Soru tipleri
anadolu üniversitesinin hazırladıklarına göre daha iyi hazırlanmış. Soruları zorlaştırmak için özel çaba sarfedilerek sorular rezil edilmemiş.
Sorular mantıklı, düzgün hazırlanmış. Zorluk derecesi bence aynıydı.

ilra_79

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 29, 2010, 11:58:49 ÖÖ »
Bende ınşaat Muhasebesinden sınava girdim (not yükseltmek için). Yalnız sınavla ilgili aynı düşünceleri paylaşmamaktayım. Soruların 4 şıkka inmiş olmasının bir kolaylık sağladığını kesinlikle düşünmüyorum. Çünkü muallakta kaldıgın soruda zaten 2 şık arasında kalıorsun ve böylelikle 4 sıkka inmesi avantaj sağlamıyor. Sorularında daha zorlaştıgını düşünüyorum. En azından inşaat muhasebesi için yani konuları bilmek dışında yorumlayabilmekte gerekiordu.

h.capkin

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 29, 2010, 01:36:13 ÖS »
Merhabalar;
Bende gayrimenkul değerleme esasları ve finanas dersinden girdim. Finans'a çalışamadığım için yorum yapamayacağım. Değerleme genel anlamda kolay gibi gözüküyor ancak; algılama hatası çok olan bir sınav olduğundan doğruymuş gibi gördüğümüz bazı sorular yanlışş çıkabiliyor.

Kargaşa üreten sorulardan uzaklaşılması güzel bence önemli olan bu mesleği ve konuları derinlemesine öğrenebilmek. Nasıl zor sorulardan ziyade bu soru bu mesleği yapan kişi için faydalımıdırın cevabu verilerek soru hazırlansa daha makul olur.

Birde kaynak meselesi ve kapsam meselesi. şimdi bir konu başlığından bir il'e ait özel bir kanun sorulabiliyorsa bu sınava çalışan için, bu soru psikolojik harpten başka bir şey olmaz.

Belki günceli takip edilip edilmediği sorgulanabiliyor olabilir. Bence bu sınavlarla ilgili bir ana kaynak arşivi oluşturmalıdır. SPK standartları kaynaklarıyla kendi belirlemelidir diye düşünüyorum.

Saygılarımla....

cougar

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2010, 02:07:20 ÖS »
Degerli Forum Katılımcılarıö

Mart sınavı ile ilgili birşeyler söylemek gerekirse bence en önemlisi sınav formatında yapılan cıddı degisiklik. Pek deginilmemiş ama soru sayisina göre zaman sorunu pek daha iyi görünüyor. Sorularda hakikatten belli bir mantık çerçevesinde hazırlanmış. Tabiki her sınavda oldugu gibi bu sınavda da dikkatli okumaya ve anlamaya yönelik olarak cevap şıklarında diger (!) şıkta mevcut. Hani o ilk bulunan tuzak cevap varya o hep orada..

Sınav formatının bu düzen çerçevesinde devam etmesi halinde daha çok şey ifade edecegini düşünüyorumç

Herkese başarılar..

Melih09

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 29, 2010, 04:53:00 ÖS »
Değerli Okuyucu Arkadaşlarım

2010 MART Sınavı , Daha önec emeği geçen ( Anadolu Ünv.) soru hazırlama komisyonuna emeklerinden ötürü teşekkür ederim.Fakat Sorumu soruyorlardı,zamana karşı soruları yetiştirebilme hızınımı ölçüyorlardı halan anlamış değilim,geçen sınavlarda,yanlış ve sadece yazarı tarafından anlşılabilen güncellikden uzak soruların olduğunu düşünüyorum,mantıkdan ziyade,komisyonda görev alabilmeyi sürdürülebilirlilik adına,olayın nicelik ve niteliğinden uzak, seviye ölçme değil,sürat ölçme ilkesi ile başarıyı ölçtüklerinin kanaatindeydim.Yeni komisyon,hem bilgi ölçme ve değerlendirme,hemde ezbercilikden ziyade, mantığı zorlayacığı,hamallıkdan uzak sorular sorarak,spk değerleme uzmanlığı faaaliyetinde görev alacak bizlerin, sınav kalitesi sundukları için teşekkür ediyorum,herkese başarılar diliyorum. MELıH KURTULUş(Nş.MÜH)

kaizen

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 29, 2010, 05:30:07 ÖS »
ilk defa sınava girmiş biri olarak daha önce g,renlerin anlattıkalrıyla gözü korumuş ve yeterli zaman ayıramayacağımı düşünerek hazırlanmadığım bu sınav bana gerçekten normal br hazırlanma süreciyle verilecilecek bir sınav gibi geldi.

goncagulk

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 30, 2010, 09:04:22 ÖÖ »
Arkadaşlar,
Üçtür ınşaat Muhasebesine giriyorum ve 72 de kalıyorum 80 almam gerekiyordu bu sefer de olmadı. 60 aldığım gayrimenkul değerleme esaslarını 68 yapmak için girseydim daha mı iyi olurdu? GAYRıMENKUL DEğERLEME ESASLARI SINAVI SORULARI BU SINAVDA NASIL DI? BANA NE ÖNERıRSıNıZ? BıR SONRAKı SINAVDA DEğERLEME ESASLARINA GıRMEK DAHA MI AKILLICA?

Melih09

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 30, 2010, 10:09:26 ÖÖ »
arkadaşim
aritmetiksel ortalamayı arttırmak için neden tek derse odaklanıyorsunuz,yumurtaları aynı sepete değil farklı sepetlere koymak olasılık değerlerni artırır düşüncesindeyim.

goncagulk

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 30, 2010, 10:50:01 ÖÖ »
Melih arkadaş,
Belki haklı olabilirsin ama tek derse çalışmak bana daha kolay geldi fakat 80 i zorlamak çok saçma oldu. ıkidir muhasebeden 72 de kaldım. şimdi de 60 olan değerleme esasları dersimi 68 yapmak için sınava girmeyi düşünüyorum. ve bu son sınav hakkım. Bu yüzden ESASLAR sınavı hakkındaki forum okuyucuların düşüncelerini merak ediyorum.Muhasebe sınavı, bilginin yanında yorumlama ve kesinlikle dikkat gerektiren sorulardı. Bazı konu başlıklarında yoğunluk vardı. Enflasyon muhasebesi soruları gereğinden fazlaydı. Bazi ayrıntı sorular vardı. yorumlarınızı bekliyorum.
teşekkürler.

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #10 : Mart 30, 2010, 11:57:57 ÖÖ »
Arkadaşlar ben vergiden sınava girdim. Görüşüm şu, tek sınavdan 80 almaya zorlamak çok riskli çünkü soru sayısı tüm modüllerde 25 e indiği için 1 soru 4 puan tek soru yapamazsanız 4 puanınız gidiyor. Sorular daha ciddi hazırlanmış ve soru köklerini çok iyi okuyup yorumlamak gerekiyor. Fazla çalışmadan yüzeysel bilgilerle sınava girenler kolay gibi görüyorlar ama asla kolay değil. Konuyu iyi bilseniz bile yanılabileceğiniz 4-5 soru mutlaka çıkıyor. O yüzden tek derste 80 e zorlamak yerine iki dersten girmek daha avantajlı ama tek tersten 72-76 almanız gerekiyorsa tek dersi zorlayabilirsiniz.

ceka

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Mart 30, 2010, 03:16:49 ÖS »
BU DÖNEM TIPKI ıLK SPK SINAVI KADAR KOLAY VE BASIT SORULAR SORULMUş.