Bilgi Paylaşım Platformumuz yeni yüzü ile yayında..

Gönderen Konu: Hem devlet memurluğu hemde konut değerleme uzmanlığı birlikte yapılabilirmi?  (Okunma sayısı 17603 defa)

ilameddin

  • YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
  • İleti: 5
Konut değerleme uzmanlığı sınavını kazanan ve halen 657' tabi inşaat mühendisi olarak çalışan devlet mühendisleri aynı zamanda konut değerleme uzmanlığıda yapabilirmi?Teşekkür ederim.

goksey

  • YENİ ÜYE
  • *
  • İleti: 1
Bazı kişiler sorunun cevabını bildiği halde memurların bilgilenmesini uzmanlaşmasını istemedikleri için bu soruya cevap vermezler.Memur dedin oturcak herseye imza atıp tamam dıyecek,hele mühendisse herşeye tamam dıyecek hiçbir konuda mumkunse bilgisi olmayacak bascak ımzayı,bunu isteyen milyonlar var o yüzeden bu tarz sorulara cevap vermezler.

mimkarakoc

  • YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
  • İleti: 1
hem devlet memurluğu hemde Değerleme uzmanlığı yapılmaz kanaatindeyim. Adiyede resmi bilirkişilik (görevlendirme ile) yapılabilir. Mevzuata uymaz. Birinden birini tercih edecektir. Memur iken belge alıp emekli olunca değerleme işini yapmayı tavsiye ederim.

pohjolo

  • YENİ ÜYE
  • STANDART
  • *
  • İleti: 30
EğER BELEDıYEDE şıRKET ÜZERıNDE GÖRÜNSEYDıNZ YAPARDINIZ.

auzgur

  • Ziyaretçi
Mevcut değerleme faaliyetini düzenleyen mevzuat bakımından, devlet memuru iken ancak değerleme şirketleri ile sözleşme imzalamak suretiyle değerleme faaliyetinde bulunabilirsiniz. (Çalıştığınız kurumda, kurumun kendi faaliyetleri çerçevesinde yapılan değerleme faaliyetlerini bu konunun dışında bırakıyorum. Ayrıca değerleme faaliyeti yapma konusunda aranan diğer şartları taşıdığınızı kabul ediyorum.)
Bk. SERMAYE PıYASASI MEVZUATI ÇERÇEVESıNDE GAYRıMENKUL DEğERLEME HıZMETı VERECEK şıRKETLER ıLE BU şıRKETLERıN KURULCA LıSTEYE ALINMALARINA ıLışKıN ESASLAR HAKKINDA TEBLığ(*)
Bununla birlikte devlet memurluğunu düzenleyen mevzuat bakımının konunun irdelenmesi lazım. 657 sayılı devlet memurları kanununda ticari faaliyete ilişkin aşağıda yazılı olan yasaklamalar mevcut.
Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:(1)
Madde 28 – Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz,
ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya
komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları
görevler hariç).
Tebliğ ve kanunda getirilen düzenlemeler birlikte mütalaa edildiğinde, değerleme şirketleriyle sözleşme imzalamak suretiyle yapacağınız işlerde sizden Yeni Türk Ticaret Kanununa kurulmuş bir şirketin kurucu ortağı yahut ortağı olmanız isteneceğinden, yahut başka biri namına o şirketle sözleşme imzalansa bile sizin fiilen ticari bir müessesede görev almanız gerekeceğinden kanaatim odur ki, 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi bir durumdayken hukuken (isminiz ve imzanızı kastediyorum) değerleme faaliyetinde bulunmanız mevzuata aykırılık teşkil etmektedir.
Ayrıca toplumca, bu soruya cevap vermezler şeklindeki ve sair tüm önyargıları terk etmemiz gerektiğini düşünüyorum.
Vesselam.
 
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2013, 09:39:00 ÖÖ Gönderen: ab »