Gönderen Konu: ilk kez sınava girecek ya da bu konuya yeni hazırlananlar için  (Okunma sayısı 3173 defa)

ilknur

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
 merhaba...gayrimenkul. değ. uz. sınavına hazırlık  için nereden nasıl başlamalı ,,ne yapmalı...en azından grup modu yardımcı olsun... biyollisansım var halihazırda emlakçıyım...bu sınavı nasıl verebilirim???anladığım kadarıyla dersler çok zor ve her ders için ayrı ayrı çalışılıp sınava giriliyor..bir seferde bikaç dersi geçmek mümkün değil,,,iyi de önce hangisinden başlıyacağız... yardıma ihtiyacım var...!!!!

tuðba

• deptha
  • **
Ynt: ilk kez sınava girecek ya da bu konuya yeni hazırlananlar için
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2010, 03:14:23 ÖS »
bende bu sınava ilk defa gireceklerdenim. sınav konusunda deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
bu arada bu sınav için de ankarada birtakım kurslar var ama biraz pahalı geldi bana. umarım kurssuz, dersleri verebiliriz.

varol44

• **
« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2010, 03:40:15 ÖS »
Bilindiği gibi sınav 2 oturumda yapılıyor.
Sabah 2 dersten, öğleden sonra da 3 dersten sınava giriliyor.
Sabahki derslerden ve öğleden sonraki derslerden birine çalışıp,  yani sabahki derslerden finans matematiği veya değerleme esaslarından birine çalışıp sınava girdiğinizde süreniz çoğalır.2 dersin kitapçığı beraber veriliyor.
öğleden sonraki 3 dersin kitapçığıda beraber. Buradan da 1veya 2  derse çalışırsanız süreyi kullanırsınız.
ılk etapta iyi hazırlandığınız bir derste süre sıkıntısı olmadan iyi bir not alabilirsiniz.
Veya her sınav döneminde tek derse de ( konulara ve notlara bakıp siz seçersiniz.) çalışabilirsiniz.
ıyi çalışmalar.

ilknur

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 01, 2010, 03:08:43 ÖS »
çok teşekkür ederim öncelikle ,ilginiz için...insan nerden nasıl başlayacağını bilmeden,,hareket edemiyor,sağolun.....peki her  sınav için ,en kötü ihtimalle  bir derse hazırlanılsa ,,başarılı olunduğunu da farzedelim...kazandığın sınavın geçerlilik süresi n e  kadar;,,toplamda kaç sınavda ya da kaç yılda tamamlamalıyız tüm dersleri...???yani bir ders,bir ders gitmek mümkünmü??*

varol44

• **
« Yanıtla #4 : Mart 01, 2010, 04:15:26 ÖS »
Sınavlar 1 sene içinde 3 defa yapılıyor. 4 sene içinde bütün dersleri vermeniz gerekir. 4*3= 12 defa sınav hakkınız var.
Girdiğiniz sınavlarda  5 derstende geçebilirsiniz, 1 derstende , 2 derstende. Yani önemli olan ders geçme.
Ders geçme notu=60 ;  5 dersin ortalaması 70 olmalı.
Tüm dersleri verdiniz.( 60 ve üzeri aldınız.) ortalama 70 olmazsa normal sınava girer gibi ,istediğiniz bir dersten not yükseltmeye girebilirsiniz.
Bütün bunları 4 sene içinde yapmalısınız. 4 sene sonunda tek dersinizde kalsa bile , verdiğiniz dersler dahil bütün notlar sıfırlanır.
yeniden 4 senelik süreç başlar.
Birde 3 senelik tecrübe şartı var. Dersleri vermek yetmiyor. konut için 1. g.menkul değerleme için 3 sene tecrübe şartı isteniyor.
3 sene içinde yanlış bilmiyorsam her sene için 1 adet rapor imzalamanız lazım.
Forumu incelerseniz bu konu hakkında bilgi sahibi olursunuz.
iyi çalışmalar.

ilknur

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 05, 2010, 05:04:17 ÖS »
teşekkürler,,sağol. varoll...

kartallý

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 15, 2010, 11:15:21 ÖÖ »
varol44 kardeşim ben de bu siteye yeni üye oldum.ılknur arkadaş gibi merak ediyordum.Bilgilerin için teşekkür ederim.Diğer sitelerde her kes bildiği konuları karşılıksız veriyor.Bu site nedense ya çok yeni ya da üyeler çok çekimser..Halbu ki dinimiz bile :veren el alan elden üstündür 'der.Ve devamla ;'bilgi alimin kucağında bir ateştir ateş taşıyıp kendinizi yakmayın o nu salıverin ve huzur bulun' gibi bir sürü açıklamalı hadisler mevcut.Sağolasın kardeşim.Çünkü hayat çok kısa ve paylaştıkça güzeldir.Paylaşılmayan bilgilerle çekip gittikten sonra ne anlamı olabilir ki?Benim de bir sorum olacak ben iktisat mezunu devlet memuruyum.Konut değerleme belgesini arzuluyorum.Bu belgeye sahip olabilir miyim,Memurken bu belge işime yarar mı ?Yanıtlayabilirsen memnun olurum.Yanıtlayamazsan canın sağ olsun kardeşim.Belki yanıtlayan bir arkadaşımız vardır.teşekkür ederim.Saygılar..

varol44

• **
« Yanıtla #7 : Mart 15, 2010, 11:59:12 ÖÖ »
slm . ben serbest çalıştığım için sizin durumunuzla ilgili bilgim yok.
Yalnız bildiğim kadarıyla konut değerlemeyi ve g.menkul değerlemesini şu an herkes yapabiliyor.
ileride sadece uzman olanlar yapabileceği için ;alınmasında fayda var derim.
iyi çalışmalar.

nida

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2010, 01:16:12 ÖS »
Merhaba,
Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansına sahip olanlar Konut Değerleme Uzmanlığı Lisansına konu alanda,ayrı bir lisans gerekmeksizin faaliyette bulunabilirler.Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığına  3 yıl, Konut Değerleme Uzmanlığına 1 yıl mesleki tecrübe gerekiyor.