Gönderen Konu: OCAK 2008 SORULARI  (Okunma sayısı 3326 defa)

yagup

• YENİ ÜYE
  • *
OCAK 2008 SORULARI
« : Ocak 19, 2008, 06:35:29 ÖS »
Hatırladığım kadarıyla soruları ve Doğru yanıtları(BENCE) yazıyorum.Yanlış ve eksiklerimi düzeltirseniz sevinirim.

-SORU:Bina emlak vergi beyannamesi nereye verilmelidir?
 YANIT:Gayrimenkulün bulunduğu yerdeki belediyeye.

-SORU:Aşağıdakilerden hangisi korunması gereken taşınmaz tabiat varlığıdır?
 YANIT:Kaya sığınakları

-SORU:Kasım 2007 tarihinde kat mülkiyeti kanununda yapılan değişikliklerle Binanın hangi bölümü ortak alanlar içine alınmıştır? 
 YANIT:Kiriş ve kolonlar

-SORU:ımar kanununda adı geçen imar planları hangileridir?
 YANIT:Bölge planları,Nazım imar planları,Uygulama imar planları

-SORU:Kat mülkiyeti K.göre,aşağıdakilerden hangisi  Yöneticinin görevleri arasında değildir?
 YANIT:Bağımsız boş yerleri kiraya verir.

-SORU:Aşağıdakilerden hangisi "serbest göçmen"kavramını doğru olarak açıklar.
 YANIT:Türk soyundan ve Türk kültürüne bağlı olup,yerleşmek amacıyla tek başına ve ya toplu haldeTürkiye'ye gelip ,devlet eliyle iskan edilmelerini
             istememek şartıyla yurda kabul edilenlerdir.

-SORU:Aşağıdakilerden hangisi Yapı denetim firmalarının görevleri arasında değildir.
 YANIT:Yapılan tüm denetim hizmetlerine ilişkin belgelerin bir nüshasını il sanayi/ticaret müdürlüklerine vermek.Ruhsat ve eklerine aykırı uygulama                       yapılması  halinde durumu Bakanlığa bildirmek(Bence:Yapılan tüm denetim hizmetlerine ilişkin belgelerin bir nüshasını ilgili idareye vermek.Ruhsat ve eklerine aykırı uygulama  yapılması  halinde durumu ilgili idareye   bildirmek ).

-SORU:Aşağıdaki olaylardan hangisi kat irtifakının sonlandırılmasna sebep olmaz.
 YANIT:Kat irtifakı olan arsa üzerindeki inşaatın 3 yıl içinde tamamlanamaması.

-SORU:Çevreyi  kirletenler ve çevreye zarar verenlerin sorumlulukları ne türdendir?
 YANIT:Kusur şartı aranmayan.

-SORU:Yapı ruhsatı alınması ve inşaatın tamamlanması ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğru değildir.
 YANIT:Yapı ruhsatı alındıktan sonra 1 yıl içinde inşaata başlamış olmak ve başlama müddetiyle birlikte 4 yıl içinde bitirilmezse ruhsat hükümsüz olur(Bence:2 yıl içinde başlanabilir,5 yıl içinde bitirilmelidir).

-SORU:Tüketicileri koruma Kanununa göre hangi tür  ayıplar tanımlanmamıştır?
 YANIT:

------Devam ediyorum(Yukardaki  soruları ve doğru yanıtlarını çıkarabilmek için biraz çaba sarfettim,benimde yanlışlarım vardı.Aşağıdakiler için yardımlarınızı bekliyorum).

-SORU:Aşağıdakilerden hangisi borcu kaldırmaz(geçersiz kılmaz)?
 YANIT:-Alacağın Temliki seçenekler:-Takas,-Zamanaşımı,-Alacaklı ve borçlunun aynı kişi olması.

-SORU:Bağımsız kat malikleri kendi bölümlerinde hangi işi yapamazlar?
 YANIT:Laboratuar,Diger seçenekler:-Kütüphane,-Av. bürosu,-Muayenehane,-Yazıhane.

-SORU:Aşağıdakilerden hangisi Tapuda tescil olmadan taşınmaz mülkiyetini kazanma hallerinden biri değildir.?
 YANIT:Bağışlama
            Diger seçenekler:-Miras-Kamulaştırma kararı,-Cebri icra,-ışgal

-SORU:Gayrimenkullerin yıllık vergi değer artışı ne zaman kararlaştırılır?(Soruyu tam hatırlayamıyorum)
 YANIT:  ???   Seçenekler:-Vergi döneminden 4 ay önce,-Vergi döneminin ilk 4 ayında,-Vergi döneminin ilk 6 ayında,-.......(Vergi Usul kanunu tebliğine göre(2002), Bina
            m2 normal inşaat maliyet bedelleri uygulanacağı yıldan 4 ay önce,arsa ve arazilerin asgari ölçüde birim değer tesbiti 6 ay önce yapılıyor)

-SORU:Göçebelerin ve göçmenlerin,yerleri kamulaştırılanların,milli güvenlik nedeniyle yasal olarak  yerleri ellerinden alınanlariçin aşağıdakilerden hangisi yapılmaz?
 YANIT:Göçebelerin ve göçmenlerin,yerleri kamulaştırılanların,milli güvenlik nedeniyle yasal olarak  yerleri ellerinden alınanlar kendilerinin araştırıp bulduklara yere
            iskan edilmelerine yardım edilir(ıskan Kanununa göre ,Bu işi Yetkili idarenin oluşturduğu Komisyon yapıyor).
            Diger seçenekler:-Çiftcilere  ekebilecekleri toprak, kredi vb.yardımlar yapılır,-Esnaf ve sanatkarlara işyeri açılması konusunda kredi vb yardım yapılır.-Bunlar için   
            başka bir yerde konut yapılır,-....

« Son Düzenleme: Şubat 01, 2008, 11:17:18 ÖS Gönderen: yagup »

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Hafızan mükemmel ve cevaplarında doğru. Burada bir konuya açıklık getirelim.
 Kaya mezarlıkları, yazılı, resimli ve kabartmalı kayalar, resimli mağaralar, höyükler, tümülüsler, ören yerleri, akropol ve nekropoller; kale, hisar, burç, sur, tarihi kışla, tabya ve isihkamlar ile bunlarda bulunan sabit silahlar; harabeler, kervansaraylar, han, hamam ve medreseler; kümbet, türbe ve kitabeler, köprüler, su kemerleri, su yolları, sarnıç ve kuyular; tarihi yol kalıntıları, mesafe taşları, eski sınırları belirten delikli taşlar, dikili taşlar; sunaklar, tersaneler, rıhtımlar; tarihi saraylar, köşkler, evler, yalılar ve konaklar; camiler, mescitler, musallalar, namazgahlar; çeşme ve sebiller; imarethane, darphane, şifahane, muvakkithane, simkeşhane, tekke ve zaviyeler; mezarlıklar, hazireler, arastalar, bedestenler, kapalı çarşılar, sandukalar, siteller, sinagoklar, bazilikalar, kiliseler, manastırlar; külliyeler, eski anıt ve duvar kalıntıları; freskler, kabartmalar, mozaikler, peri bacaları ve benzeri taşınmazlar; TAşINMAZ KÜLTÜR VARLIğI örneklerindendir.

Tarihi mağaralar, kaya sığınakları; özellik gösteren ağaç ve ağaç toplulukları ile benzerleri; TAşINMAZ TABıAT VARLIğI örneklerindendir.

Esin Öztürk

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
-Mutfak ve banyo dolaplarındaki yıpranma ne tür yaıpranma olarak tanımlanır?
Yanıt :Fonksiyonel değişim

-Kat Mülkiyeti Kanununda ki son değişikliğe göre hangisi ortak mülkiyete dahil edilmiştir.
Yanıt : Kiriş ve kolonlar (Diğer şıklar, asansör,yangın merdiveni,kapıcı dairesi,kazan dairesi)

-Hangileri menkul kıymet ihraç eder?
Yanıt: Banka-ve Finans Kurumları (diye hatırlıyorum.düzeltebilirsiniz.)

-Hangisi Yapı Denetim Firmasının yetki ve sorumluluklarından değildir?
şıklar : -Bina yapımında kullanılan malzemelerin labratuvarlarda kontrol ettirilmesi,-Binanın kontrolünün yapılması,-ışçi güvenliği ile ilgili eksikliklerinin ilgili Birimlere rapor edilmesi  vd.)

-Kat ırtifakının kurulması  ile ilgili bir soru vardı

-Uluslararası Değerlendirme Standartlarıne göre Değerleme uzmanında aranan şartlardan biri değildir?
 Yanıt : Yetkinlik ve verimlilki şıklar(n-Tarafsızlık,Sır Saklama,Çıkar çatışmalarından uzak durma)

« Son Düzenleme: Ocak 21, 2008, 12:35:06 ÖS Gönderen: Esin Öztürk »

SEVÝM

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: OCAK 2008 SORULARI
« Yanıtla #3 : Ocak 22, 2008, 01:30:31 ÖS »
ıbra; alacaklının ivazlı veya ivazsız olarak alacağının tamamından veya bir kısmından borçlu lehine feragat etmesi, daha doğrusu itfa edilmiş gibi kabul eylemesidir.[148] Bu tanıma göre ibra sözleşmesini borcun ifa edildiğinin ispat vesikası olarak görmek doğru olmaz. ıbra, ifanın dışında borcu kısmen veya tamamen sona erdiren nedenlerden biridir.