Bilgi Paylaşım Platformumuz yeni yüzü ile yayında..

Gönderen Konu: Konutta zam kapıda  (Okunma sayısı 901 defa)

MEHMET

  • Administrator
  • GOLD ÜYE
  • *****
  • İleti: 266
    • Değerleme Uzmanlığı
Konutta zam kapıda
« : Eylül 09, 2009, 10:35:24 ÖÖ »
Konut kredisi faizlerindeki düşüşle canlanmaya başlayan gayrimenkul sektöründe bayram sonrası zam sinyali geldi..
Konut sektöründe ertelenen satın alma kararlarının hayata geçmeye başladığını kaydeden Beşyıldız Yuvataş Genel Koordinatörü Güzin Ervardar, "Faiz indirimleriyle birlikte kış boyunca sattığımız konutların toplamını bir ayda sattık. Ramazan Bayramı sonrasında yüzde 10'a yakın zam yapacağız" açıklamasını yaparken, Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya da 2009'un son çeyreğinde yüzde 5, 2010'da ise yüzde 15'e yakın fiyat artışına gideceklerini belirtti. Yönetim Kurulu Başkanı Fikret ınan ise gelen talebe bağlı olarak bayramdan sonra yüzde 10'luk bir zam yapmayı planladıklarını söyledi.
2010 toparlanma yılı olacak
Beşyıldız Yuvataş Genel Koordinatörü Güzin Ervardar, "Kriz nedeniyle herkes maliyetlerine yakın bedellerle satış yaptı. şimdi ise zararına daire satışlarının telafisi başlayacak" diye konuştu.
Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya da, "1.5 yıl boyunca düşük fiyatlı politikalar ve uygun ödeme koşulları izledik. 2010'u toparlanma yılı ilan ettik. Yeni yılda yeni projelere imza atacağız" dedi.
Faiz indirimlerine rağmen müşterilerinin kriz endişesini yenemediklerini vurgulayan Ofton ınşaat Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Yusuf şimşek ise faizlerin 10 yıllık kredilerde de yüzde 1'in altına inmesini beklediklerini söyledi. "Bu sayede talep patlaması yaşanabilir" diyen şimşek, 2010 yılının ilk çeyreğinde yüzde 10'luk bir fiyat artışı planladıklarını kaydetti.
Düşük fiyatlandırmalar yaptık
Faiz indirimlerinin, bankalarda bulunan mevduat hesaplarının gayrimenkule dönüşmesine yardımcı olduğunu ifade eden Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret ınan, özellikle ekim ve kasım aylarının gayrimenkul açısından verimli geçmesini beklediklerini söyledi. Haziran ve temmuz aylarına oranla ağustos ayı ortalarından itibaren satışlarda artış olduğunu söyleyen Topkapı ınşaat CEO'su ınanç Kabadayı, ekim ayında daire fiyatlarına yüzde 10 zam yapacaklarını söyleyerek, 2010 yılında da artışa gidebileceklerini anlattı.

Oyak ınşaat Genel Müdürü Oğuz Demirkılıç ise son 2 haftadır krediye başvuranların sayısında önemli bir artış yaşandığını belirterek, "Ramazan döneminden sonra konut piyasasında daha ciddi hareketlilikler bekliyoruz. Beklentimiz faizlerin biraz daha inebileceği yönünde" dedi.

Gamze Tüfekçi/Milliyet Emlak
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
--------------------------------------
www.degerlemeuzmanlari.net