Bilgi Paylaşım Platformumuz yeni yüzü ile yayında..

Gönderen Konu: Konut stoku eridi, bundan sonra daire fiyatları artar  (Okunma sayısı 1488 defa)

MEHMET

  • Administrator
  • GOLD ÜYE
  • *****
  • İleti: 266
    • Değerleme Uzmanlığı
Konut stoku eridi, bundan sonra daire fiyatları artar
« : Temmuz 14, 2009, 03:15:21 ÖS »
ınşaat sektörü küresel krizin etkisiyle artan konut stokunu cazip kampanyalar sayesinde minimum seviyeye indirdi.

Regnum Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Öztürk, konut fiyatlarının en alt seviyeleri gördüğünü, stoklarını eriten firmaların yeni projelerinde fiyat artışlarına gideceğini söyledi. Hareketli geçen kış döneminin ardından yaz sezonunun girmesiyle birlikte konut satışlarında durgunluk oluştuğunu dile getiren Öztürk, "Bu durgunluk Ramazan ayı sonuna kadar devam eder. Ekim ayı ile birlikte piyasalarda yeni bir hareketlenme olacak." dedi. Regnum Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Öztürk, Bodrum'da 25 lüks villadan oluşan Escana projesinin tanıtımında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.
Tüm dünyanın küresel krizin etkisinden yavaş yavaş kurtulmaya başladığını söyleyen Öztürk, krizin ABD'den sonra en çok etkilediği Londra piyasasında, gayrimenkul fiyatlarının son birkaç aydır küçük oranlarda da olsa yükselmeye başladığına dikkat çekti. Regnum'un Londra'da konut projelerinin bulunduğunu hatırlatan Öztürk, Türkiye'de de geçtiğimiz şubat ayında kendilerinin de içinde bulunduğu büyük gayrimenkul firmalarının gerçekleştirdikleri kampanyalarla inşaat sektörünün oldukça hareketli günler geçirdiğine dikkat çekti. Hareketlilikte, hükümetin tapu harcı indirimleri ile bankalardaki faiz oranlarındaki kısmi düşüşün de etkili olduğunu vurgulayan Öztürk, "Yazla birlikte konut satışlarında durgunluk oluştu. Ama sonbaharla birlikte yeni bir yukarı hareket dalgası bekliyoruz." dedi. Regnum olarak Koşuyolu, havaalanı veya otel projeleriyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini, bürokratik işlemler tamamlandığında bu projeleri de birer birer hayata geçirmeyi düşündüklerini söyleyen Öztürk, yurtdışında ise Londra piyasasındaki yatırımlarına devam ettiklerini belirtti.

2,3 Milyon Euro'luk Villa Yaptık, Satış Kaygımız Yok
Öztürk, Bodrum'da gerçekleştirdikleri Escana projesiyle ilgili bilgiler de verdi. Projede yer alan lüks 25 villa, 3 katlı olarak inşa ediliyor. 400 ile 460 metrekare büyüklüklerde inşa edilen villaların fiyatları 1,6 milyon ile 2,3 milyon Euro arasında değişiyor. 18 dönümlük bir alanda ve toplam 10 bin 800 metrekare inşaat alanına sahip proje Mayıs 2010'da tamamlanacak. Villalarla ilgili satış kaygılarının olmadığını söyleyen Ufuk Öztürk, parası olan herkese satış yapmayacaklarını, müşterilerini kendilerinin seçeceklerini belirtti. Bodrum'a hakim konumuyla dikkat çeken tepelerden birinde kurulu olan Escana villaları akıllı ev sistemi ile donatılmış. Öztürk, projede küçük küçük evler yapmak yerine prestijli bir işe imza atmak için sınırlı sayıda ama her türlü konfor ve lükse sahip villalar inşa etmeyi tercih ettiklerini söyledi. Villalar sadece yazlık kullanım için değil dört mevsim yaşamaya imkân tanıyacak özelliklerde inşa edildi.

Kaynak: Zaman
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
--------------------------------------
www.degerlemeuzmanlari.net

huckleberry

  • YENİ ÜYE
  • STANDART
  • *
  • İleti: 26
Ynt: Konut stoku eridi, bundan sonra daire fiyatları artar
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2010, 06:33:32 ÖS »
konut stoku erdi diyenin ya piyasadan haberi yok ya da piyasayı kızıştırıp malını daha iyi fiyata daha kısa sürede satmak üzere spekülasyon yapıyor.nerde erdi konut stoku çıksın da bir sahaya baksın. bu işler öyle deri koltuklarda oturup ahkam kesmekle olmuyor.