Gönderen Konu: değerleme uzmanı maaşı?  (Okunma sayısı 13995 defa)

bluemania

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: değerleme uzmanı maaşı?
« Yanıtla #15 : Ocak 11, 2011, 03:35:25 ÖS »
Tuğba Hanım,
öncelikle sizi bu cesaretinizden dolayı tebrik etmek isterim. Hayatımızda böyle kökten değişiklikler yapmak çok kolay  olmuyor. Ben de 14 yıllık mimarım. Mesleğime bir süre ara verdiğimde çalışma hayatına geri dönerken beni daha aktif kılacak, daha değişken, sonuca daha çabuk götüren bir alanda çalışma imkanlarını araştırmaya başladım. Fakat anlamadığım bazı konular var. Bu konularda beni aydınlatırsanız memnun olurum.

1-Bu işe başlama kararı aldığımızda atmamız gereken ilk adım nedir?
2-Sınavlar için hazırlık kursları olduğunu öğrendim. Bu kurslara devam etmek şart mıdır?
3- Neden 4 branşta değerleme uzmanı arıyorlar? Diğer branşların lisansları geçerli değil mi?
4-Bu meslekte çalışabilmek için neden araba kullanmak şartı var? Firmalar araba mı veriyorlar?
5-Firmaların hepsi ilanlarında 1 yıl deneyim arıyorlar. Bu deneyimi kazanırken para da kazanıyor muyuz yoksa ücretsiz staj gibi mi?
6- Bu mesleği icra etmek için SPK Lisansı şart mıdır? Lisans olmadan insanlar nasıl değerleme yapabiliyorlar?
7-Bu mesleği sadece Değerleme şirketler bünyesinde mi icra edebiliyoruz? Bunun haricinde başka işler yapmamıza izin veriliyor mu?
8-Lisanslı insanlar lisanslarını kiraya mı veriyorlar? Bu nasıl mümkün olabilir?
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2011, 04:01:44 ÖS Gönderen: bluemania »

pohjolo

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #16 : Ocak 11, 2011, 03:46:28 ÖS »
okuldan bu sene mezun oluyorum.bu sektöre bir an önce adım atmak avantajım olucak sizim anlattıklarınıza göre.zaten mesleğimde bu işe en yakın branş harita müh.

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #17 : Ocak 11, 2011, 05:13:14 ÖS »
öncelikle sizi bu cesaretinizden dolayı tebrik etmek isterim. Hayatımızda böyle kökten değişiklikler yapmak çok kolay  olmuyor. Ben de 14 yıllık mimarım. Mesleğime bir süre ara verdiğimde çalışma hayatına geri dönerken beni daha aktif kılacak, daha değişken, sonuca daha çabuk götüren bir alanda çalışma imkanlarını araştırmaya başladım. Fakat anlamadığım bazı konular var. Bu konularda beni aydınlatırsanız memnun olurum.

1-Bu işe başlama kararı aldığımızda atmamız gereken ilk adım nedir?
2-Sınavlar için hazırlık kursları olduğunu öğrendim. Bu kurslara devam etmek şart mıdır?
3- Neden 4 branşta değerleme uzmanı arıyorlar? Diğer branşların lisansları geçerli değil mi?
4-Bu meslekte çalışabilmek için neden araba kullanmak şartı var? Firmalar araba mı veriyorlar?
5-Firmaların hepsi ilanlarında 1 yıl deneyim arıyorlar. Bu deneyimi kazanırken para da kazanıyor muyuz yoksa ücretsiz staj gibi mi?
6- Bu mesleği icra etmek için SPK Lisansı şart mıdır? Lisans olmadan insanlar nasıl değerleme yapabiliyorlar?
7-Bu mesleği sadece Değerleme şirketler bünyesinde mi icra edebiliyoruz? Bunun haricinde başka işler yapmamıza izin veriliyor mu?
8-Lisanslı insanlar lisanslarını kiraya mı veriyorlar? Bu nasıl mümkün olabilir?

1-Bir firmada işe başlayabilirsiniz.
2-Kursa gitmeniz durumunda daha kolay hazırlanırsınız. Ama gitmeden de çalışarak rahatlıkla sınavları geçebilirsiniz. Sınavı geçenlerin benim tahminin en fazla %20-30 u kursa gitmektedir.
3-Bu 4 meslekten mezun olanlar teknik olarak mesleğe daha yatkın olacakları için, işi öğrenmeleri daha kolay olacağı için firmalar bu 4 meslekten eleman aramaktadır. 4 yıllık mezunu herkes lisans alabilir ama her firma lisanslı dahi olsa 4 meslek dışındaki kişilere ön yargılı olabilir. ışveren konumundaki bankalarda (bazıları hariç) firmaların çalışanlarının mesleklerine dikkat etmektedirler.
4- firmalar genel olarak her ekspere  bir araç temin edemese de genel olarak yapılan işlere araba ile göndermektedir. Arabasız iş yapıldığında süreç uzamakta ve kalite düşmektedir. Arabasız bir yere gittiğinizde emsal araştırması yapmanız sıkıntı olabilir. Özellikle mücavir alan dışı yerlerde. Arabasız olarak günde 2 iş yapabilen biri arabala ile 3-4 iş yapabilir
5-işe başladığınızda maaş veriliyor fakat işi öğrenene kadar daha düşük bir ücretle çalışılıyor. Veya girdiğiniz yerde 2-3 yıl çıkmayacağınızı taahhüt edip sözleşme imzalarsanız daha iyi bir ücrete anlaşabilirsiniz. Birde işi tam olarak öğrenene kadar yaptığınız iş sayısı az olacaktır. Maaş + prim şeklinde çalışıldığı için prim ücretiniz işi öğrenene kadar çok olmayacaktır.
6-lisans şart değildir. ışi öğrendikten sonra istediğiniz yerde çalışabilirsiniz. ama lisansınız olursa maaşınız +1000 lira (bugünün koşullarında) fazla olur
7-bu işi sadece değerleme şirketlerinde yapabilirsiniz. Yada kendi şirketinizde, anlaşacağınız bir değerleme şirketine taşeron olarak iş yapabilirsiniz.
8-lisans sayısı bugün için belli bir doygunluğa ulaşmadığı için şuan için lisansı olanlar ihtiyacı olan firmaya kiralayıp hiç bir işe karışmadan 1000lira maaş alabiliyor. Ama ileride lisansı insan sayısı belli bir miktara ulaşınca bu ücretler değişirmi azalırmı belli olmaz tabi
kendimce birşeyler yazmaya çalıştım umarım yardımcı olmuşumdur.
saygılar

tuðba

• deptha
  • **
« Yanıtla #18 : Ocak 12, 2011, 01:45:31 ÖS »
pohjolo, önüne koyduğun başka bir hedefin yoksa bence de bir an önce bu yola gir derim.

bluemania, tebrikleriniz için teşekkür edrim. sorularınız acar tarafından cevaplanmış, ona da teşekkürler.

bluemania

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #19 : Ocak 12, 2011, 02:19:21 ÖS »
Sevgili acar,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, oldukça aydınlatıcı oldu.

lennon

• lennon
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #20 : Ocak 22, 2011, 02:50:34 ÖÖ »
Mevcut durumda bankalar kendi fiyatlarını belirlemekte, firmalar ise 80 üzerinde rakiplerine nazaran daha fazla işi alıp sürümden kazanmak adına fiyatları kabul etmektedirler. ış hacmini arttıracak hata yapabilme payını arttırmakta risk seviyesini daha yukarı çekmektedirler. Bankanın amacı mevduat toplamak ve topladığı mevduatı ise kredi adı altında satmaktır. BDDK sadece değerlemeyi BDDK ve SPK listesindeki firmaların yapabileceğine dair karar almış ve bunu uygulamaya geçirmiştir. Peki değerleme şirketleri neden sessiz kalsınlar ki. Değerleme şirketleri birlik olup 10 gün için deseler ki biz bu fiyatlarla hizmet vermeyeceğiz. Bankaların kasalarınadki mevduatları satamaması durumunda zarar edecekleri muhakkaktır. Bu durum ülke ekonomisini bile etkileyebilir.
Müşteriden değerleme ücreti adı altında konut çalışmalarında 500 - 600 gibi faiş bedeller alınırken, neden firmalara 200 - 250 civarında bedellerle iş yaptırılmaktadır. Bu fiyatlarla iş yapılan ortamdan kalite beklenebillir mi? Kalitenin bedeli sürat midir ki talep gününden itibaren farklı bankalarda bedeller düşüş gösterebilmektedir.
Her resmi kurum farklı günlerde ve farklı saatlerde değerleme uzmanlarına proje veya dosya göstermektedir.
ışlerde yapılan geçikmeler keyfiyetten değil, tamamen işlemin daha doğru sonuçlanması içindir. Bunun aksine banka düşük ücretler vermenin ötesinde gün sınırlaması getirerek ücretleri düşürmesi emek hırsızlığının ötesinde bir şey değildir. 2005 yılında 250 TL gibi bedeller işlemler yapılmakta iken bugun ise 200 liraya işlemler yapılmaktadır. Giderler artmış gelir ise aksine düşmüştür.
Değerleme uzmanları birliğinin aldığı karar sektöre dinamizm getirmesi için olumlu bir adımdır. Ancak, umarız ki bankalarda bu duruma olumsuz bakmazlar.

Banka eğer müşteriden 600 alır ve firmaya 200 öderse, yıllık iş kapasitesi ise her birinin konut işlemi olduğu kabulüyle 120.000 adet civarında ise, bankanın kasasına giren 48.000.000 TL (Kırksekizmilyon Türk Lirası) civarında olur. Bu tutardan bankanın herhalde 6 -- 12 arasındaki tüm personel giderini karşılar.
Sonuç olarak değerleme şirketleri üzerinden edilen bu rant yok edilmeli yada bankalar ayrıca dosya masrafı almamalıdırlar.

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #21 : Ocak 23, 2011, 07:57:48 ÖÖ »
Ücretlerin nereden nereye geldiğine daha belirgin bir örnek vereyim. 2005 yılında bir bankaya konut için 475.-TL fatura keserken şuan aynı bankaya aynı iş için 190-TL fatura kesmekteyiz.
Artık bir kaç istisna banka dışında bu sektörde kaliteyi umursayan kalmadı denebilir. Çoğu banka için önemli olan hız oldu.
Bankaların ekspertiz birimi olmayıp şube bazlı iş yapılanlarında zaten kaliteli bir raporu anlayacak kontrol edecek kimse olmadığı için işin kalitesinin bir önemi yok. şubeye yollanan bir raporu şubedeki bu işle ilgili olmayan birinin değerlendirmesi mümkün değildir.
Ekspertiz birimi olan bankaların bazılarında ise, artık şubelerin baskısı ile işlerin süreçlerini kısaltmak zorunda kalmaktadırlar. Süreç kısaltıkça kalite kesinlikle düşmektedir, risk artmaktadır.  Bankalar firmalardan öncelikli olarak hızlı rapor istemektedir. ışin kalitesi ikinci planda kalmaktadır. gün geçtikçe sektörde kalite = hız anlamına gelir oldu. Bunun sonu nereye kadar gider belli değil.
 Bence bu işe bir şekilde bir sınırlama getirilmelidir. Ücretler kesinlikle makul bir rakama çıkartılmalı. Ama bu durumda da firmalar yine kaliteden taviz vererek çok iş yaparak daha fazla kazanmak isteyecektir.

degerlemeuzm

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #22 : Nisan 09, 2011, 01:02:21 ÖÖ »
1000-1500 olmalı diyenler patronlar olmalı:))) % 32 peh...% 47 olur o yakında...

mehmetin0679

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Mayıs 12, 2011, 03:37:13 ÖS »
buraya yazan arkadaşlar fiyatları begenmiyorsanız neden bu işi yapıyorsunuz. kendini yetiştiren bir mimar mühendis işletmeci kendi meslegini yapar. burada yazılan 1000-1500 lira maaşa çalışanlarda vasat insanlar. millet kendini sömürtmesin. akıllı olsun. kendini yetiştirsin.

pohjolo

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #24 : Mayıs 29, 2011, 09:59:50 ÖS »
çünkü bu sektörün potansiyeli ve gelişimi birçok branştan çok daha parlak bence.

serhatpolat

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #25 : Temmuz 17, 2011, 06:03:52 ÖS »
bence şehir ve şirket 1. dereceden önemli...

brandon

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #26 : Mart 11, 2012, 08:03:33 ÖS »
buraya yazan arkadaşlar fiyatları begenmiyorsanız neden bu işi yapıyorsunuz. kendini yetiştiren bir mimar mühendis işletmeci kendi meslegini yapar. burada yazılan 1000-1500 lira maaşa çalışanlarda vasat insanlar. millet kendini sömürtmesin. akıllı olsun. kendini yetiştirsin.

Sana mı soracak millet ne iş yapacağını? >:( Beğenmiyorum çünkü bu mesleğe 6 yıldır emek veriyorum. Bu yolda da devam etmek istiyorum. Verilen ücretler ise 3-4 öncesinden daha düşük. Bankalar firmaları, firmalar eksperleri sömürüyor.  Piramidin en altında değerleme uzmanları var. Burda insanların bir araya gelip dertleşip, bir çare aramasından daha da doğal birşey yok...

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #27 : Nisan 30, 2012, 11:04:38 ÖÖ »
Arkadaşlar 4 yıldır bu meslek ile uğraşıyorum ve hergün bu mesleğin sıkıntılarının düzeleceğini söylüyorlar ama düzelmedi, çalışan arkadaşlar da biliyorlar ki aksine daha kötüleşti. Geleceğini düşünen genç arkadaşların bu mesleğe başlamadan önce bir defa değil bin defa düşünmelerini öneririm. Bu mesleğe adım attığım günden beri kredi kartı borcu ödüyorum o kadar. Neden mi katlanıyorum.? Çünkü bugüne kadar daha iyi olacak dediler fakat olmadı ama bu sırada lisans almam için gereken üç yıllık süre doldu. şimdi sınavları verir isem lisansım olacak. Peki, ne işe yarayacak bu lisans.? Bu kadar bu mesleğe emek verdim bari lisansımı alayım diyorum.. Lisansın bir işe yaramadığını, lisansı alan arkadaşlar çok daha iyi anlatırlar...

ankara_06

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #28 : Haziran 10, 2012, 06:53:31 ÖS »

Sana mı soracak millet ne iş yapacağını? >:( Beğenmiyorum çünkü bu mesleğe 6 yıldır emek veriyorum. Bu yolda da devam etmek istiyorum. Verilen ücretler ise 3-4 öncesinden daha düşük. Bankalar firmaları, firmalar eksperleri sömürüyor.  Piramidin en altında değerleme uzmanları var. Burda insanların bir araya gelip dertleşip, bir çare aramasından daha da doğal birşey yok...
GERÇEKLER ACIDIR...

kaizen

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #29 : Ağustos 09, 2012, 02:49:59 ÖS »
Arkadaşlar 4 yıldır bu meslek ile uğraşıyorum ve hergün bu mesleğin sıkıntılarının düzeleceğini söylüyorlar ama düzelmedi, çalışan arkadaşlar da biliyorlar ki aksine daha kötüleşti. Geleceğini düşünen genç arkadaşların bu mesleğe başlamadan önce bir defa değil bin defa düşünmelerini öneririm. Bu mesleğe adım attığım günden beri kredi kartı borcu ödüyorum o kadar. Neden mi katlanıyorum.? Çünkü bugüne kadar daha iyi olacak dediler fakat olmadı ama bu sırada lisans almam için gereken üç yıllık süre doldu. şimdi sınavları verir isem lisansım olacak. Peki, ne işe yarayacak bu lisans.? Bu kadar bu mesleğe emek verdim bari lisansımı alayım diyorum.. Lisansın bir işe yaramadığını, lisansı alan arkadaşlar çok daha iyi anlatırlar...

Bu yıl aldığım lisans evimde çekmecemde öylece duruyor. Ne çalıştığım firma lisans numaramı istiyor nede bankalar...
ılerde bir işe yarar diye şimdilik kenarda beketiyorum...