Gönderen Konu: 2009-I HATALI SINAV SORULARI VE ıTıRAZ  (Okunma sayısı 3357 defa)

Müge

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
2009-I HATALI SINAV SORULARI VE ıTıRAZ
« : Ocak 26, 2009, 04:49:40 ÖS »
Arkadaşlar, yeni bir SPK hezimeti yaşadık... ıtiraz için son günlerdeyiz. Devam ettiğim dersanedeki hocalarla görüşüp, soruları çözdük. Hatalı sorular vardı yine. Aşağıda size çözümleri ve nerelerde hatalar olduğunu yazdım.. Beraber hareket edip, herbirimiz aynı doğrultuda itiraz edersek belki bir yararı olur diye düşünüyorum. Yediğimiz kazıkları ve itiraz için son iki gün içinde bulunduğumuz dikkate almanız dileğimle... Kolay gelsin. Müge.

A KıTAPÇIğINA GÖRE

SORU: 5

Bir yerleşim biriminde yüzölçümü ortalama
120 m2 olan konutların aylık kira bedellerinde son beş yılda sırasıyla %25, %30, %38, %41 ve %24 oranlarında artış olmuştur. Buna göre, son beş yılda konut kira bedellerindeki ortalama artış oranı yüzde kaçtır?
A) 28,60
B) 30,87
C) 33,35
D) 35,22
E) 37,65

ÇÖZÜM:

Soruda geometrik ortalama diye belirtilmiyor ama son beş yılda konut kira bedelindeki ortalama artış ,geometrik ortalama yoluyla bulunabilir.

= 0, 3142

yani %31,42 olarak bulunur.

Diğer bir çözüm şekli ise aşağıdaki gibidir.
Önce toplam artış oranı bulunur.
1,25 .1,30. 1,38. 1,41. 1,24 = 3,92 dir
Elde edilen bu değerden ortalama artışı bulurken aslında geometrik ortalama ile aynı anlama gelen aşağıdaki çözüm yapılır.

(3,92)1/5 – 1 = 0,3142 elde edilir. Aynı sonuca ulaşılır.

Işlemin sağlamasını değer vererek yaparsak ve başlangıç değerinin 100 olduğunu düşünürsek soruda verilen oranlara gore beş yıl sonundaki değer ;

100. 1,25.1,30.1,38.1,41.1,24 = 392 bulunur.

Ortalama artış oranı % 31,42 olduğuna gore 5 yıl sonundaki değer;

100.(1+0,3142)5 = 392 bulunur.

Görüldüğü gibi aylık ortalama artış oranı ile soruda verilen artış oranları aynı sonucu vermektedir.

Cevap anahtarında ise doğru cevap B şıkkı gösterilmiştir. Bu şık bizim bulduğumuz cevaba yakın bir değerdir ancak C şıkkı ile de yakın bir değerdir. Bu durumda tam sonuca ihtiyaç vardır ve doğru sonuç bizim bulduğumuz değerdir.

Bir de, SPK’nın vermiş olduğu doğru cevapa gore yani %30,87 ye gore sağlama yapalım.

100. (1+0,3087)5 = 383 çıkıyor. Oysa soruda verilen artış oranlarına gore 392 çıkması gerekirdi.
 Sonuç olarak bu sorunun cevap şıkkının hatalı olduğunu düşünüyoruz.

SORU: 13

Aşağıdakilerden hangisi iç getiri (verim veya
kârlılık) oranı yönteminin eksikliklerinden
biridir?
A) Sermaye maliyetinin yüksekliği
B) Değerleme sonucunun bir oran olarak
ortaya konulması
C) Nakit akışlarını tahmin etme zorluğunun
olması
D) Birden fazla iç verimoranı (IRR) saptanması
olasılığının olması
E) ıç verim oranı (IRR) analizinin pratik olarak
uygulama zorluğunun olması

ÇÖZÜM:

SPK’nın vermiş olduğu yanıt D şıkkıdır. Ancak E şıkkının da cevap olabileceğini düşünüyoruz. Bu konuya dayanak olarak aşağıda belirtilen kaynaklardaki bilgileri kullanabiliriz.

Doç Dr. Erkan Poyraz, Açıklamalı Örneklerle Finansal Yönetim. Ekin Basım Yayın Dağıtım. 2008
Sayfa 331.
 (ıç verim oranı ile ilgili) ………. Yöntemin en önemli sakıncası hesaplama güçlüğü ve zaman alıcı olmasıdır.( Berk, 2003:171)

Aynı kaynakta sayfa 333.
….. ıç verim oranına yöneltilen eleştirilerin başında ise bazı yatırım projeleri için tek bir iç verim oranını Kabul etmenin uygun olmaması gelir.

Finansal Yönetim, Anadolu Üniversitesi Yayınları,Eskişehir Temmuz 2008
Sayfa 182.

Nakit girişlerinin pozitif ve negative değerler alması durumunda birden gazla iç karlılık oranı söz konusu olacaktır.
Yatırımın tesis süresinin ve ekonomik ömrünün uzun olduğu ve yatırımın ekonomik ömrü boyunca nakit akışlarının dalgalanma gösterdiği durumlarda iç karlılık oranının hesaplanması zorlaşmaktadır.

Sonuç olarak yukarıdaki ifadelerde de görüldüğü gibi soruda verilen E şıkkı da yani iç verim oranı analizinin pratik olarak uygulama zorluğunun olması şeklinde verilen bilgi de bu yöntemin eksikliklerinden biridir diye düşünüyoruz. Bu durumda sorunun iki tane doğru cevabı bulunmaktadır. Bunlar D ve E şıklarıdır. Ancak SKP nın verdiği yanıt D’dir.

SORU: 22

I. Finansal risk
II. Politik risk
III. Endüstri riski
IV. Satın alma gücü riski
Yukarıdaki risk türlerinden hangileri
sistematik riskler arasında yer alır?
A) I ve II
B) II ve III
C) II ve IV
D) III ve IV
E) II, III ve IV

ÇÖZÜM:

Sistematik risk kaynakları
-Satınalma gücü riski
-Faiz oranı riski
-Piyasa riski
-Politik risk
-Kur riski

Sistematik olmayan risk kaynakları
-Finansal risk
-Yönetim riski
-ış ve Endüstri riski

Yukarıdaki bilgiler tspakb.org sitesinden ve Sermaye Piyasası Faaliyetleri ıleri Düzey Lisansı Eğitimi notlarından alınmıştır. Başka kaynaklar da göstermek elbette mümkündür. Bu bilgilere göre sorunun cevabı C şıkkı olmalıdır. Yani Politik risk ve satınalma gücü riski sistematik riskler arasında yer alır. Ancak SPK’nın verdiği yanıt E şıkkıdır. Hatalı olduğu kanısındayız.

SORU:23

Bir yatırım projesinin değerlemesinde
kullanılacak ıskonto oranının saptanmasında
aşağıdaki faktörlerden hangisi dikkate
alınmaz?
A) ışletmenin veya yatırım projesinin sermaye
maliyeti
B) Sermayenin alternatif kullanım alanlarındaki
gelirleri ve alternatiflerin yatırım bedelleri
C) Yatırım projelerinin taşıdıkları risklerin
düzeyleri
D) ışletmenin ortalama kârlılık oranı
E) Benzer yatırım projelerindeki kârlılık oranı

ÇÖZÜM:

Prof.Dr. Ali Ceylan, ışletmelerde Finansal Yönetim, Ekin Kitabevi Yayınları, Bursa 1995

Sayfa 226

Net bugünkü değer yönteminde çok önemli olan iskonto oranı saptanırken şu faktörler göz önünde tutulabilir.
1. ışletmenin sermaye maliyeti
2. Benzer yatırımlardaki karlılık oranı
3. Sermayenin alternatif kullanış alanlarındaki karlılık oranı
4. ışletmenin ortalama karlılık oranı
5. Yatırımın taşıdığı risk
6. ışletme ortaklarının veya potansiyel sermayedarların yatırımlardan bekledikleri asgari kar oranı

SPK nın vermiş olduğu yanıt B şıkkıdır. Ancak buradaki ifadenin çelişkili olduğunu düşünüyoruz. Sermayenin alternatif kullanım alanlarındaki gelirleri ve alternatiflerin yatırım bedelleri şeklinde verilen B şıkkının yukarıdaki 3 numaralı ifade ile benzerlik taşıyacağını düşünüyoruz. Çünkü alternatif kullanım alanlarındaki gelirleri ve yatırım bedelleri bilinirse karlılık oranı hesaplanması da olasıdır. Sonuç olarak tüm cevapların dikkate alınacak unsurlar olduğu kanısındayız.

SORU:30

Yatırımdan beklenen getiri oranı: %19
Temettü dağıtım oranı: %15
Beklenen özsermaye getirisi: %18
Yukarıda verilen bilgilere göre, beklenen fiyat
kazanç oranı yaklaşık nedir?
A) 4,05
B) 5,00
C) 6,07
D) 6,76
E) 7,02

ÇÖZÜM:

Hisse senetlerinin toplam değeri
Fiyat Kazanç Oranı = ----------------------------------------
                                           Net kar

Veya;

Hisse Senedinin Fiyatı
Fiyat Kazanç Oranı = -----------------------------------
                                   Hisse başına üşen net kar

Soruda verilen bilgilere göre F/ K oranı bulunmuyor.

SORU:36

Pazarın beklenen getirisi: %20
Risksiz faiz oranı:%17
Hisse senedinin tahmini/beklenen getirisi:%22
Hissenin betası:1,50
Yukarıda verilen bilgilere göre, CAPM modeli
dikkate alınarak hissenin getirisi ile ilgili
aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?
A) %0,5 düşük değerlenmiştir.
B) %1,5 düşük değerlenmiştir.
C) Doğru değerlenmiştir.
D) %0,5 fazla değerlenmiştir.
E) %1,5 fazla değerlenmiştir.

ÇÖZÜM:

CAPM Modeline göre beklenen getiri;

0,17 + 1,5.(0,20-0,17) = 0,215 yani % 21,5 olarak bulunur.

SPK’nın vermiş olduğu yanıt A şıkkıdır. Ancak sorunun çok açık olmadığını ve D şıkkı ile çeliştiğini düşünüyoruz.

SORU:37

A bankası tasarruf mevduatına 4 aylık yüzde
6,6, B bankası 3 aylık yüzde 6,65 ve C
bankası 6 aylık yüzde 6,7 faiz ödediğine göre,
yıllık faiz oranı üzerinden bankaların
sıralanışı aşağıdakilerin hangisinde doğru
olarak verilmiştir?
A) A < B < C
B) A < C < B
C) B < A < C
D) B < C < A
E) C < A < B

ÇÖZÜM:

A Bankası = 6,6 x 3 = %19,8
B Bankası = 6,65 x 4=26,6
C Bankası = 6,7x2 = 13,4

Bu durumda

C< A < B

Yıllık faizleri efektif faiz olarak hesapladığımızda da sıralanış yukarıdaki sonuçlarla aynı olmaktadır.

SPK’nın verdiği cevap B şıkkıdır. Kanımızca doğru cevap E şıkkıdır.

Yedi gün içinde itirazlarınızı tamamlamış olmanız gerektiği ve daha başka sorularınız varsa aşağıdaki irtibat telefonlara ulaşılabileceği belirtilmiştir.

Lisanslama ve Sicil Grubu

Tel   : 0 212 - 334 56 81 ....82 ... 83  ve 84
Faks: 0 212 - 334 56 00

Mail: webadmin@spk.gov.tr
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2009, 05:46:44 ÖS Gönderen: MEHMET »

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
Ynt: 2009-I HATALI SINAV SORULARI VE ıTıRAZ
« Yanıtla #1 : Ocak 28, 2009, 09:56:08 ÖÖ »
Sayın Müge,
itirazlarınıza ben de katılıyorum. Dün 27.01.2009 tarihi itibariyle itirazımı faksla gönderdim. Sizin de gönderdiğinizi umuyorum.
Ne kadar çok itiraz olursa değerlendirme o kadar ciddi olur.

abdullah_

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 28, 2009, 11:08:03 ÖÖ »
37.soru cevabı
A bankası  1+(0,066/3)^3=    06746
B bankası  1+(0,0665/4)^4=  06817
C bankası  1+(0,067/2)^2=    06812
A<C<B

abdullah_

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 28, 2009, 11:09:22 ÖÖ »
Spk nın verdiği şık doğru .Cevap B şıkkı
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2009, 11:12:52 ÖÖ Gönderen: abdullah_ »

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #4 : Ocak 28, 2009, 11:22:22 ÖÖ »
Bir sorunun doğru olması itirazın yapılmaması anlamına gelmez. Diğer sorularıda çözdünüz mü? Onlar da doğru mu?

Müge

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 28, 2009, 12:09:34 ÖS »
soruların hepsinin doğru olması bile itirazın yapılmayacağı anlamına gelmez.
öncelikle adamların sınav için bir sınır çizmeleri gerekiyor.
temel finans matematiği konuları nedir?
bu kadar mı uçsuz bucaksız bir derstir bu?
benim not yükseltmek amacıyla bu dersi seçmemin ana nedeni, pozitif bir bilim oluşu, doğrunun tek bir tane oluşuydu.
ve kapsamının çok fazla geniş olmayışıydı.
SPK bu teorileri tamamen çürüttü son iki sınavdır...
nerede yaşıyoruz yaa???
adamlar değneksiz köy buldular. >:(

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #6 : Ocak 28, 2009, 03:06:06 ÖS »
Arkadaşlar zaman zaman forumu takip ediyorum da, bence bakış açınızı değiştirseniz iyi olur derim. Size bir tavsiye...  Soruları incelediğim kadarıyla son zamanlarda özelleştirme ugulamalarıyla   gündemde olan şirket (firma) değerleme soruları ağırlıkta geliyor. Zaten değerleme hususunda bizi diğerlerinden ayıran nokta da burası. Sorular tamamen kapsam içerisinde...Hisse senedi temettü bazlı değerlemeler (halka arzlarda); fiyat kazanç oranı katsayıları (blok satışlarda), iskonto-maliyet oranları ıNA yönteminde, kovaryans, varyans, beta katsayıları ile ilgili sorular sistematik riski belirleyen katsayılardır ve bütün bunlar tamamen şirket değerlemesi ile ilgili konular. Benden söylemesi :)
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2009, 03:40:14 ÖS Gönderen: Doğan ÇAğLAYAN »
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis. No:400859)
Kamu Yönetimi Uzmanı (TODAİE-2009/2010)
dogancaglayan@yahoo.com
AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (11)
DENİZLİ

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #7 : Ocak 28, 2009, 04:24:40 ÖS »
Doğan bey iyi söylüyorsunuz da, şimdiye kadar sorulan sorular ve konularla son iki sınavda sorulanları karşılaştırınca.
Konuların ne kadar genişletildiği ve her sınavda ilave konular eklendiği açıkça görülüyor. Sınırların ne olduğu, sınavda hangi konuların
çıkacağı belli değil. ıleri düzey lisanslama eğitimi konuları da sınava dahil edildi. Amaç uzmanlığı vermemekse bu konuda çok başarılılar.
Amaçları bilgiyi ölçmek değil nasıl yanıltırız, nasıl konuları karmaşık hale getiririz. Amaç bu olunca da hata kaçınılmaz oluyor. her sınavda 3-4
soru hatalı hazırlanıyor. Hakkaniyetten uzak garip bir davranış.

Müge

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 29, 2009, 05:43:36 ÖS »
Ben geçen gün merak edip, temel düzeydeki finans matematiği sorularına baktım. o sorular bile (ki tamamen sermaye piyasası ile uğraşan kişilerin girdiği bir sınav bu, onların meslekleriyle birebir ilgili) daha anlaşılabilir, daha kapsamları sınırlıydı. Benim bugün bakış açımı değiştirmem, önümüzdeki sınavda, kurumun daha farklı daha alakasız sorularla karşıma çıkmayacağının garantisi değil. yanlış mı düşünüyorum? ???

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #9 : Şubat 11, 2009, 07:10:04 ÖS »
Sayın Arkadaşım, görüşlerinize aynen katılıyorum. Soruları hazırlayan kişiler(hocalar) Değerleme Uzmanlığı ile ilgili bilgileri ölçmek yerine,  sınava katılanlara nasıl sürpriz yaparız mentalitesinde soru hazırlıyorlar. 2009 Ocak-A Kitapçığı 6. soruda ağaçın rutubeti ve su kaybı sorusu var. 30 yıldır yaptığım değerleme çalışmalarında böyle bir konu ile karşılaşmadım. Bunun yerine gerçekten bilinmesi gereken o kadar sorular hazırlanabilirdi ki.Yeterki niyetleri bilgi ölçmeğe yönelik olsun.