Gönderen Konu: Hatalı Soru  (Okunma sayısı 3636 defa)

selima

• YENİ ÜYE
  • *
Hatalı Soru
« : Ocak 23, 2009, 11:21:22 ÖÖ »
SPK 2009 Ocak dönemi Lisanslama Sınavları bazı soruların cevap şıklarının yanlış olduğu bazı sorularında iptalinin gerektiğini düşünmekteyiz.

Değerleme Uzmanlığı Gayrimenkul Değerleme Esasları A Kitapçığı 21 ve 25 sorunun cevap şıklarının değiştirilmesine yönelik soru çözümleri  ek olarak sunulmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Esasları A Kitapçığı 7. Soru;

A kitapçığı 7.soru olan 6 ay depoda bekleyen Portland çimentonun mukavemetinin yaklaşık yüzde kaçını kaybedildiği sorulmakta olup;

ınşaat mühendisleri odasının kaynaklarında;
Çimento için;
Depoda bekleme süreleri;

Mukavemet kaybı
3 ay olursa         %10-20
6 ay olursa         %10-30
olduğu belirtilmektedir.
 Sonuçta bu bilgiler ışığında 6 ay bekleyen bir çimentonun mukavemetini %10 ile %30 arasında kaybedileceği belirtilmektedir.
Doğru cevap şıkkı olarak verilen C şıkkı yani %20-30 arası ile B şıkkı olan %12-18 aralığı da  %10-30 ara dilimine tekabül etmektedir.
Sonuçta bir ifade yanlışlığı sonucu iki adet cevap şıkkı da doğru olmaktadır.
C şıkkının doğru kabul edilebilmesi için 3 ile 6 ay arasında depoda kalan bir çimentonun mukavemet kaybı oranı sorulması gerekirdi.

Sonuç olarak B ve C şıklarının her ikisi de %10-30 aralığında olduğundan sorunun iptali gerekmektedir.

KAYNAK: http://www.e-kutuphane.imo.org.tr/pdf/13395.pd

Selim AKÇAHARMAN, MRICS
ınşaat Y. Mühendisi
Lisanslı Değerleme Uzmanı

« Son Düzenleme: Ocak 23, 2009, 01:25:24 ÖS Gönderen: MEHMET »

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
Ynt: Hatalı Soru
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2009, 12:03:34 ÖS »
Selim Bey,

Değerleme Sınavlarına ilginiz için teşekkür ederiz.  A kitapcığı 7. soruya ben doğru cevap olarak B şıkkını (12-18) işaretledim. Sınav sonuçlarında ise doğru cevap C şıkkı (20-30) verilmiş. Cevabım yanlış mı sayıldı? SPK ya nasıl itiraz edebilirim? ıyi çalışmalar. Rahmi Alpuğan

schiba

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Şubat 12, 2009, 10:12:19 ÖS »
Benim itiraz mailim:
18 OCAK 2009 Gayrimenkul Değerleme Esasları modülünden sınava katıldım .Geçmiş dönemlerde çıkmış soruları da incelemiş idim.40 sorudan oluşan modül sınavında çıkan bazı soruların modül başlığı ile çeliştiğini hatta alakası olmadığını düşünüyorum. C Kitapçığında yer alan; 8.Soru:Yaş ağaç açık havada bırakılırsa havadaki rutubet oranı kadar su kaybeder.Kuru ağaç açık havada bırakılırsa havadaki rutubeti bünyesine alır.Buna göre ağacın bu haline ne ad verilir? Doğru Yanıt: Hava Kurusu imiş. 10.soru: Betonda kullanılacak agreganın basınç dayanımı en az kaç kgf/cm2 olmalıdır? Doğru yanıt : 600 imiş 12.soru : Aşağıdakilerden hangisi yapı malzemelerinde aranan özelliklerden biri değildir? Doğru Yanıt: Konstürüksiyon imiş. 19.Soru : Normal bir depoda torbalı olarak 6 ay bekleyen portland çimentosu mukavemetinin yaklaşık yüzde kaçını kaybeder? Doğru YAnıt: yüzde 20-30 imiş Bu 4 sorunun konu başlığı olan Gayrimenkul Değerleme Esasları ile nasıl bir bağlantısı olduğu anlaşılır olmaktan uzaktır.Verilecek lisans Müteahhitlik lisansı olsa ve sınav da bununla ilişkili olsa ;Genel kültür kapsamında sorulabilecek bu soruların bu modülde yeri olmadığını ve bu 4 soruya isabet eden 10 puanında sınav katılımcılarına dezvantaj olduğunu düşünüyorum.Sınav başına 100 ytl katılım ücreti ödediğimiz bir ortamda bu şekilde mesnetsiz soru seçimleri akıllarda şüphe uyandırmaktadır.Bu soruların iptal edilerek değerlendirme dışında tutulmasını talep ediyorum. Saygılarımla,

schiba

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 12, 2009, 10:13:35 ÖS »
Gelen Cevap:

Sınav soruları, konusunda uzman kişiler tarafından hazırlanarak titiz kontroller sonucunda alt konu başlıkları dikkate alınarak seçilmektedir. Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı’nın Gayrimenkul Değerleme Esasları modülü C kitapçığı 8, 10,12 ve 19’uncu soruları ile ilgili olarak Kurulumuza iletmiş olduğunuz soru itirazınız, Tebliğ’in 16’ncı maddesi hükmü uyarınca oluşturulan ıtiraz Komisyonunca incelenmiş, itiraz edilen soruların Anadolu Üniversitesi tarafından madde analizlerinin yapılması, cevap anahtarlarının kontrol edilmesi ve soru yazarları ile irtibat kurularak soruların yeniden çözülmesi sağlanmıştır.  Bu tetkikler sonucunda ıtiraz Komisyonu’nca; 10 ve 19’uncu soruların iptal edilmesine ve bu değişikliklerin sonuçlara yansıtılmasına karar verilmiştir. Açıklanan sınav sonuçları anılan kararda yer alan hususları içermektedir.

Bilgi edinilmesi rica olunur

cuneytkerik

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Şubat 14, 2009, 11:43:01 ÖS »
Gayrimenkul değerleme esasları A kitapçığı 7,21 ve 29 sorulara yapmış olduğum itirazlar neticesinde SPK dan gelen cevap şu şekildedir...

Lisanslama Sınavları’ndan Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı’nın Gayrimenkul Değerleme Esasları modülü A kitapçığı 7, 21 ve 25’inci soruları ile ilgili olarak Kurulumuza iletmiş olduğunuz soru itirazınız, Tebliğ’in 16’ncı maddesi hükmü uyarınca oluşturulan ıtiraz Komisyonunca incelenmiş, itiraz edilen soruların Anadolu Üniversitesi tarafından madde analizlerinin yapılması, cevap anahtarlarının kontrol edilmesi ve soru yazarları ile irtibat kurularak soruların yeniden çözülmesi sağlanmıştır. Bu tetkikler sonucunda ıtiraz Komisyonu’nca; 25’inci sorunun cevap anahtarının düzeltilmesine, 7’nci sorunun ise iptal edilmesine ve bu değişikliklerin sonuçlara yansıtılmasına karar verilmiştir. Açıklanan sınav sonuçları anılan kararda yer alan hususları içermektedir. Yazılı başvurunuz ayrıca cevaplanmıştır.

ayrıca agrega basınç dayanımı sorusu da iptal edilmiştir...

Benimle birlikte yılmadan tüm kararlılıkla hakkını savunan arkadaşlara teşekkür ederim...

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2009, 03:30:51 ÖS »
Gayrimenkul değerleme esasları A kitapçığı 7,21 ve 29 sorulara yapmış olduğum itirazlar neticesinde SPK dan gelen cevap şu şekildedir...

Lisanslama Sınavları’ndan Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı’nın Gayrimenkul Değerleme Esasları modülü A kitapçığı 7, 21 ve 25’inci soruları ile ilgili olarak Kurulumuza iletmiş olduğunuz soru itirazınız, Tebliğ’in 16’ncı maddesi hükmü uyarınca oluşturulan ıtiraz Komisyonunca incelenmiş, itiraz edilen soruların Anadolu Üniversitesi tarafından madde analizlerinin yapılması, cevap anahtarlarının kontrol edilmesi ve soru yazarları ile irtibat kurularak soruların yeniden çözülmesi sağlanmıştır. Bu tetkikler sonucunda ıtiraz Komisyonu’nca; 25’inci sorunun cevap anahtarının düzeltilmesine, 7’nci sorunun ise iptal edilmesine ve bu değişikliklerin sonuçlara yansıtılmasına karar verilmiştir. Açıklanan sınav sonuçları anılan kararda yer alan hususları içermektedir. Yazılı başvurunuz ayrıca cevaplanmıştır.

ayrıca agrega basınç dayanımı sorusu da iptal edilmiştir...

Benimle birlikte yılmadan tüm kararlılıkla hakkını savunan arkadaşlara teşekkür ederim...

Sayın Cüneyt Bey,
Dolayısıyla tüm agrega mağdurları olarak ben veya bizlerde puan mı almış oluyoruz?

SPK'dan gelen cevap 11 şubat'ta sonra mı idi? Eğer öyleyse 11 şubat'ta açıklanan sonuçlar güncellenecek mi? Puanlarımız yapılan bu itirazlardan sonra ne zaman nihailik kazanacak???

ıvedilikle cevabınızı bekliyorum.

Saygılarımla,

Rahmi Alpuğan
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2009, 03:37:56 ÖS Gönderen: avensis »

cuneytkerik

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2009, 10:08:47 ÖS »
ne yazık ki 12 şubat günü geldi bana mail. :Yani bundan sonra puanlamaların değişeceğini düşünmüyorum...
Yapılan değişiklikler ve iptaller tüm sınava girenlerin sonucunu etkiledi tabi...
7. soruyu iptal ettirebildik çok şükür, başka arkadaşlarda agrega sorusunun değerleme uzmanlığı ile alakasız bir soru olduğu için itiraz etmişler ( ki sonuna kadar haklılar ) bu yüzden benim bildiğim iki soru iptal oldu.
Ayrıca 25. sorunun cevap şıkkı değişti...
Bence 21.sorunun da cevap şıkkının değişmesi gerekiyordu ama bu kadarına ikna edebildik sayın yargı makamını :)

schiba

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Şubat 17, 2009, 12:51:27 ÖÖ »
Arkadaşlar agrega ve depoda bekleyen çimento soruları iptal edildi.Ama "kuru ağaç açık havada bırakılırsa havadaki nemi alır"  ve "  hangisi yapı malzemelerinin özelliklerindendir" soruları da bir o kadar konu başlığına ters.Bunlara yaptığım itiraz nedense kabul edilmedi.
Sizlerden ricam herkes bu saçmalıklara itiraz eder,bir şekilde sesini çıkarırsa bu zorbalarda kendilerini toparlamak zorunda kalacaktır.
Kendisinin doğru yanıtlayıp yanıtlamadığına bakmadan herkes bu saçmalıklara tepki verirse bir sonuç alırız.
Mesela neden kimse bu bahsetiğim 2 soruyu garipsemiyor ben anlamıyorum...

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #8 : Şubat 17, 2009, 08:06:43 ÖS »
Sayın arkadaşlar,
Sonuç olarak ilan edilen ve şuan halihazırda bulunan sınav sonuçları bu iptallerden sonra güncellenen son hal mi?

Bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.

Not: Agrega, hava kurusu, deprem bölgesi, çimento, % olarak verilmeyen yıpranma sorusu ve devamındaki 3 soru da bence iptal edilmeliydi.

schiba

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Şubat 17, 2009, 08:26:01 ÖS »
SPK yolladığı cevapta diyor ki:
Açıklanan sınav sonuçları anılan kararda yer alan hususları içermektedir.