Gönderen Konu: mesleki mevzuattan hatalı soru var mı?  (Okunma sayısı 4159 defa)

jaouis

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
mesleki mevzuattan hatalı soru var mı?
« : Ocak 20, 2009, 04:58:21 ÖS »
arkadaşlar ben baktım sorulara hatalı soru var mı bilemiyorum. Eğer sizlerin gördüğü hatalı soru varsa yazarsanız sevinirim.

barem

• SORUNLU ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: mesleki mevzuattan hatalı soru var mı?
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2009, 06:57:20 ÖS »
çokkkkazıkktı :( lisans için 73 almam gerekiyordu.yükseltmeye giriyorum ikidir.şimdi ise 58 almak suretiyle hem alamamış hem de mevzuattan kalmış oluyorum.

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2009, 09:07:16 ÖS »
Hatalı soru var .

Yarın gerekli açıklaması ile yazacağım.

barem

• SORUNLU ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
kurs???
« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2009, 11:45:15 ÖÖ »
arkadaşlar "mesleki mevzuat ve etik kurallar"sınavım kötü geçti.73 almaya ihtiyacım vardı lisans için.Mayıs 2009 için Kursa gitmek istiyorum.Bu konuda önereceğiniz bir kurs var mı?mevzuattan kurs verimli olur mu? :)

MKarakoç

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2009, 03:47:24 ÖS »
Mesleki mevzuat ve etik kurallar A kitağçığı 35. ve 36. sorularda hata yok cevaplarda iki soru cevapları karışmış. buna da itiraz gerekli midir?

35. ve 36. sorular aşağıdaki bilgilere
göre cevaplandırılacaktır.

A, B ve C iyelerinin, sırasıyla 2/18, 6/18 ve 10/18
hisse oranlarında paylı iyelikle sahip olduğu
12.000 m2 lik bir kadastral parsel, minimum imar
parseli alanı 800 m2 olan plan bölgesinde 3194
sayılı ımar Kanunu 18. madde uygulamasına
girmiştir. Uygulamada maksimum düzenleme
ortaklık payı kesintisi gerçekleşmiş, dağıtımda
ilgili kadastral parsele, maksimum imar parseli
dağıtımı yapılmıştır.
Bu kadastral parsel esas alındığında
uygulama sonucunda müstakil olarak
dağıtımı yapılan imar parseli sayısı kaçtır?
A) 0
B) 3
C) 5
D) 7
E) 9
35.
Dağıtım sonucunda A iyesi maksimum kaç
adet parselde hak sahibi olur?
A) 1
B) 3
C) 5
D) 7
E) 9
Cevap anahtarında 35.sorunun cevabı (a) şıkkı, 36.sorunun cevabı (e) şıkkı gösterilmiştir. Doğru cevap 35.soruda (e) şıkkı, 36.soruda cevap (a) şıkkı olması lazım.

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2009, 08:14:46 ÖS »
Mesleki mevzuat ve etik kurallar A kitağçığı 35. ve 36. sorularda hata yok cevaplarda iki soru cevapları karışmış. buna da itiraz gerekli midir?

Evet gereklidir. Soruların açıklandığı ilk gün bu yanlışlığa itirazı yapmıştım. ılk sorunun cevabı SIFIR olursa .. ikinci soru mantıksızlaşıyor. Bu kesinlikle cevap anahtarı hatası ve SPK düzeltmeli.

Bu itiraza SPK'nın vereceği cevabı bu sefer merakla bekliyorum....

rea

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 30, 2009, 12:45:26 ÖÖ »
Üzülerek söylemeliyimki o soruda  hata yok,  18. madde uygulaması  2981 sayılı yasayla birleşmeden yapılıyorsa, hisseli parseller  yine hisseli olarak  dağıtılır, ve soruda  maximum parsel dediğinden 9 adet hisseli parsel oluşmuş olur. Daha önceleri benzer sorunlar oluşmuş ve danıştay bu yönde karar almış.

Bunun dışında, belde isminin  değimesinin yasal süreci ile  değerlemenin ne alakası vardır. asıl itiraz o soruya olmalı

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 30, 2009, 09:16:23 ÖS »
Üzülerek söylemeliyimki o soruda  hata yok,  18. madde uygulaması  2981 sayılı yasayla birleşmeden yapılıyorsa, hisseli parseller  yine hisseli olarak  dağıtılır, ve soruda  maximum parsel dediğinden 9 adet hisseli parsel oluşmuş olur. Daha önceleri benzer sorunlar oluşmuş ve danıştay bu yönde karar almış.

Bunun dışında, belde isminin  değimesinin yasal süreci ile  değerlemenin ne alakası vardır. asıl itiraz o soruya olmalı

Sayın MKarakoçta soru hatalı dememiş zaten. Dikkat edilirse cevap anahtarının hatalı yayınlanmasından bahsedilmiş, ayrıca Mkarakoç ve bizlerde 9 adet parselin oluştuğunu ifade ediyoruz. (E şıkkı)
Cevap anahtarı incelenecek olursa SPK 16. soru için doğru cevap olarak "A" şıkkını açıklamıştır ve bu sonuca göre dağıtım değerini "SIFIR" kabul etmiştir.
Tartışılan ve itiraz gerekliliği olup olmadığı konusu bu noktadadır.

Saygılar
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2009, 09:23:43 ÖS Gönderen: BEYAZ »

barem

• SORUNLU ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 19, 2009, 06:09:20 ÖS »
sözkonusu "hatalı yanıt"sorunu çözülmemiş.
yanıt anahtarının hatalı olduğunu kabul etmedikleri ve itirazları kabul etmedikleri anlaşılıyor.bu nedenle 75 yerine 70 aldım.lisans için 73 almam gerekiyordu.ortalamam 69.4 de kaldı.ne yapılabilir bilmiyorum.açıkladıkları yanlış cevap anahtarı üzerinden hesaplama yapmışlar yani.

barem

• SORUNLU ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Haziran 19, 2009, 06:56:20 ÖS »
spk sayfasında sınav sonuçlarına itirazla ilgili bir form var.ama bu formun nereye gönderilmesi gerektiğine ilişkin bilgi bulamadım.bilen varsa yardımcı olabilir mi???