Gönderen Konu: SON SINAVLARDAN sonraki ızlenim  (Okunma sayısı 6259 defa)

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
SON SINAVLARDAN sonraki ızlenim
« : Ocak 19, 2009, 08:37:42 ÖÖ »
Sınavlardaki son dönem soruları ve sınava giren arkadaşlarımdan aldığım bilgi ile SPK eski ders notlarına ve çıkan sorulara çalışarak sınavda başarılı olma dönemini kapatmış durumda.

Sadece çıkmış sorulara yönelik çalışmanın başarı getirmeyeceğini bir çok yeni soru ile kanıtlamış durumda. Yani artık soru- cevaptan çok konuya hakimiyet ve gerçek anlamda bilgi birikimi istendiğini görebiliyoruz.

Zorluk derecesi her geçen gün artan bir sınav görünümü söz konusu

gözay

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: SON SINAVLARDAN sonraki ızlenim
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2009, 03:55:57 ÖS »
            Katılıyorum,bundan sonra işimiz zor.

SSK

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2009, 05:03:43 ÖS »
 >:(

BENCE EN BÜYÜK SORUN NE ÇIKACAğINI BELıRTMEMELERı.

SINAVIN HANGı KONULARI ıÇERECEğıNı  HANGı BAşLIKLARDAN SORUMLU OLDUğUMUZU  BıLSEK ONA GÖRE HAZIRLANIRIZ.

KONULAR şUNLAR DıYEREK  BAşKA şEYLERı SORMALARI KARşISINDA NASIL HAKıMıYET, HANGı KONUYA HAKıMıYET OLACAK.

BUNA NASIL MÜDAHALE EDıLEBıLıR ? ASIL ONU ÖğRENMEK LAZIM.

Müge

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2009, 05:40:39 ÖS »
Hatalı soru da vardı, farkettiniz mi? Bir de tuzları kuru bu adamların, yanlış soruları bile kaldırma zahmetine girmiyorlar.. Geçen sınavlardan birinde yine yanlış birkaç soru vardı, mail attık. Hepimize cevap olarak "soru doğrudur" şeklinde bir cvp geldi.. Üstelik soruları bu işin dersini veren hocalara inceletmiştik ??? 

Zor bu iş..... çok zor.

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #4 : Ocak 19, 2009, 05:52:54 ÖS »
Söylentilere göre, sınavlarda hatalı soruların çok olması ve itirazların artması sebebiyle soru hazırlama komisyonlarını değiştirmişler bu yüzden bundan sonra gelecek sorular önceki yıllara göre çok farklı olarak. Herkes bunun bilincinde olarak hazırlansın yoksa eski yılların soruları ve kitaplarıyla bu iş olmaz.

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 19, 2009, 09:15:23 ÖS »
>:(

BENCE EN BÜYÜK SORUN NE ÇIKACAğINI BELıRTMEMELERı.

SINAVIN HANGı KONULARI ıÇERECEğıNı  HANGı BAşLIKLARDAN SORUMLU OLDUğUMUZU  BıLSEK ONA GÖRE HAZIRLANIRIZ.

KONULAR şUNLAR DıYEREK  BAşKA şEYLERı SORMALARI KARşISINDA NASIL HAKıMıYET, HANGı KONUYA HAKıMıYET OLACAK.

BUNA NASIL MÜDAHALE EDıLEBıLıR ? ASIL ONU ÖğRENMEK LAZIM.

Sınavda çıkacak konu başlıkları veriliyor arkadaşlar, verilmiyor değil !
Spk nın web sitesinde sınav başlığı altında sınav soru başlılkları yayınlanıyor, incelenirse bu bilgiler mevcut.

hakanalper

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2009, 09:56:18 ÖS »
isin aslını istersenizarkadaslar ben ilk defa grdim.. ve askerde oldugum icin hc ama hic calsmadim.maksadim sinav  ve soru tipini ogrenip mayısa hazırlanmakti..  ve bence 1. oturumdakiler haric diger 3 ders yani 2. oturum derslerine 1 aylık bir calisma yeter .. benim kanaatim tabi bu.. cnku ben su an da hic calismamama ragmen 2 dersi gecebilecegimi dusunuyorum...

ama tabiki 1. oturumdaki dersler iyi bir calsma gerektiriyor... selamlar..

abuyuk

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 19, 2009, 11:49:44 ÖS »
bi konuda bana yardımcı olmanızı rica edebilir miyim? askerdeyken sınava girme imkanı mumkun mudur?

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #8 : Ocak 23, 2009, 09:27:02 ÖÖ »
Sınavlardaki son dönem soruları ve sınava giren arkadaşlarımdan aldığım bilgi ile SPK eski ders notlarına ve çıkan sorulara çalışarak sınavda başarılı olma dönemini kapatmış durumda.

Burası kesinlikle doğru.

Alıntı yapılan: BEYAZ
Sadece çıkmış sorulara yönelik çalışmanın başarı getirmeyeceğini bir çok yeni soru ile kanıtlamış durumda. Yani artık soru- cevaptan çok konuya hakimiyet ve gerçek anlamda bilgi birikimi istendiğini görebiliyoruz.

ışte burası bence doğru değil. Bence sınavlarda bilgi birikimi aranmıyor. Aranıyor olsaydı sorularda şaşırtmaca ve sayısal karmaşa, işlem karmaşası ve birden fazla bilinmeyen verilmezdi. Sonuçta "bilen" kişi her halikarda o konuya ait standart bir soruyu yapabilir demektir. Ama sınav bu mantıkta hazırlanmış değil (Ocak 2009). Çevremdeki insanlar dahil, genel olarak konuşuyorum, bütün konuya hakim olan adaylar bile bu türlü hata-barındıran veya aynı soruda veri-eksikliği olduğunu düşündüğü veya sorularda sayısal karmaşa, ifade karmaşası (sınır kontrolleri???) yaratılmış sorularda sıkıntı çektiler, ben dahil.

Benm görüşüm bu.

Saygılarımla.

SSK

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 23, 2009, 03:15:08 ÖS »
SORU SORULAN KONULARIN NELER OLDUğU TABıı Kı BıLıNıYOR !SPK NIN SıTESıNDE VAR .ANCAK  ORADA YAZILMAYAN BAşLIKLARDAN DA SORULUYOR. DEğERLEME UZMANLIğI METıN SORULARININ ıLERı DÜZEY SINAV  KıTAPÇIğINDAN ALINMASI GıBı.
 ANCAK BURDAN SORU SORULACAK DENMıYOR AMA GÖRÜLDÜğÜ GıBı  SORULUYOR

schiba

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Şubat 12, 2009, 09:59:28 ÖS »
Benim itiraz mailim:
18 OCAK 2009 Gayrimenkul Değerleme Esasları modülünden sınava katıldım .Geçmiş dönemlerde çıkmış soruları da incelemiş idim.40 sorudan oluşan modül sınavında çıkan bazı soruların modül başlığı ile çeliştiğini hatta alakası olmadığını düşünüyorum. C Kitapçığında yer alan; 8.Soru:Yaş ağaç açık havada bırakılırsa havadaki rutubet oranı kadar su kaybeder.Kuru ağaç açık havada bırakılırsa havadaki rutubeti bünyesine alır.Buna göre ağacın bu haline ne ad verilir? Doğru Yanıt: Hava Kurusu imiş. 10.soru: Betonda kullanılacak agreganın basınç dayanımı en az kaç kgf/cm2 olmalıdır? Doğru yanıt : 600 imiş 12.soru : Aşağıdakilerden hangisi yapı malzemelerinde aranan özelliklerden biri değildir? Doğru Yanıt: Konstürüksiyon imiş. 19.Soru : Normal bir depoda torbalı olarak 6 ay bekleyen portland çimentosu mukavemetinin yaklaşık yüzde kaçını kaybeder? Doğru YAnıt: yüzde 20-30 imiş Bu 4 sorunun konu başlığı olan Gayrimenkul Değerleme Esasları ile nasıl bir bağlantısı olduğu anlaşılır olmaktan uzaktır.Verilecek lisans Müteahhitlik lisansı olsa ve sınav da bununla ilişkili olsa ;Genel kültür kapsamında sorulabilecek bu soruların bu modülde yeri olmadığını ve bu 4 soruya isabet eden 10 puanında sınav katılımcılarına dezvantaj olduğunu düşünüyorum.Sınav başına 100 ytl katılım ücreti ödediğimiz bir ortamda bu şekilde mesnetsiz soru seçimleri akıllarda şüphe uyandırmaktadır.Bu soruların iptal edilerek değerlendirme dışında tutulmasını talep ediyorum. Saygılarımla,

schiba

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Şubat 12, 2009, 10:01:13 ÖS »
Gelen Cevap:

Sınav soruları, konusunda uzman kişiler tarafından hazırlanarak titiz kontroller sonucunda alt konu başlıkları dikkate alınarak seçilmektedir. Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı’nın Gayrimenkul Değerleme Esasları modülü C kitapçığı 8, 10,12 ve 19’uncu soruları ile ilgili olarak Kurulumuza iletmiş olduğunuz soru itirazınız, Tebliğ’in 16’ncı maddesi hükmü uyarınca oluşturulan ıtiraz Komisyonunca incelenmiş, itiraz edilen soruların Anadolu Üniversitesi tarafından madde analizlerinin yapılması, cevap anahtarlarının kontrol edilmesi ve soru yazarları ile irtibat kurularak soruların yeniden çözülmesi sağlanmıştır.  Bu tetkikler sonucunda ıtiraz Komisyonu’nca; 10 ve 19’uncu soruların iptal edilmesine ve bu değişikliklerin sonuçlara yansıtılmasına karar verilmiştir. Açıklanan sınav sonuçları anılan kararda yer alan hususları içermektedir.

Bilgi edinilmesi rica olunur

hakanalper

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Mart 09, 2009, 01:12:13 ÖS »

peki sana gelenbu cevabtan ne anlamamız gerekiyor... puanlarimizi duzeltilmis halde mi duyurdular.. yoksa duyrulan puanlara sonradan bi daha duzeltme mi geldi?...

Gelen Cevap:

Sınav soruları, konusunda uzman kişiler tarafından hazırlanarak titiz kontroller sonucunda alt konu başlıkları dikkate alınarak seçilmektedir. Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı’nın Gayrimenkul Değerleme Esasları modülü C kitapçığı 8, 10,12 ve 19’uncu soruları ile ilgili olarak Kurulumuza iletmiş olduğunuz soru itirazınız, Tebliğ’in 16’ncı maddesi hükmü uyarınca oluşturulan ıtiraz Komisyonunca incelenmiş, itiraz edilen soruların Anadolu Üniversitesi tarafından madde analizlerinin yapılması, cevap anahtarlarının kontrol edilmesi ve soru yazarları ile irtibat kurularak soruların yeniden çözülmesi sağlanmıştır.  Bu tetkikler sonucunda ıtiraz Komisyonu’nca; 10 ve 19’uncu soruların iptal edilmesine ve bu değişikliklerin sonuçlara yansıtılmasına karar verilmiştir. Açıklanan sınav sonuçları anılan kararda yer alan hususları içermektedir.

Bilgi edinilmesi rica olunur

schiba

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 05, 2009, 11:00:15 ÖS »
puanları düzeltilmiş halde duyurduklarını anlamamız gerekiyor kullandıkları son cümleye bakar isek.

iomerc

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Eylül 15, 2009, 10:27:07 ÖS »
Sinav konusunda SPK nin mantikli bir politikasi yok bence...sinavdaki sorular ve detaylar mesleki pratiklere asla uymuyor. soru kalitesi son derece dusuk gittikce de dusuyor... bilgi ve konuya hakimiyeti olctugunu hic dusunmuyorum...hele su mesleki mevzuata eklenen yeni kanunlarin bir cogu sacmalik...mesela köy kanunu...