Gönderen Konu: Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı  (Okunma sayısı 19254 defa)

MEHMET

• Administrator
  • GOLD ÜYE
    • Değerleme Uzmanlığı
Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı
« : Ocak 14, 2009, 10:16:57 ÖS »
SPK'nın Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı ile ilgili neleri yanlış yapıyor. Nasıl olmasını isterdiniz? Anket ile birlikte yorumlarınızı da bizimle paylaşabilirsiniz....
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

taşınmaz

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı
« Yanıtla #1 : Şubat 10, 2009, 10:57:06 ÖS »
bu uzmanlık alanı  teknik (inşaat,harita müh., şehir bölge planlama, mimar) eğtim almış meslek disiplinlerinin yapması gereken bir iştir.
Maalesef uzmanlık sınavlarına 4 yıl okul mezunu olan -açık öğretim dahil- herkes girebildiği için bu tarz polemikleri daha çok yaşayacağız ve  çok yakında bu uzmanlık alanını da kendi elimizle bitirip suyunu çıkaracağız.
Herkes bildiği işi yapmalıdır, bir meslek sadece 5 ders vermeyle elde edilemez.... Zaten bu durum Uluslarasası Değerleme Standatları'nada aykrıdır.

suysale

• Þerif Erdim UYSAL
  • YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
    • Asist Gayrimenkul Deðerleme A.Þ.
« Yanıtla #2 : Mart 12, 2009, 01:42:03 ÖÖ »
taşınmaza;

bu mesleği birilerinin tekeline almaya çalışmayı bırakalım lütfen

simurg

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 21, 2009, 02:57:51 ÖS »
En başta Lisans almak için 3 senelik staj yapma zorunluluğu getirerek piyasada 5 ayrı -çok zor- sınavlardan geçmiş( 2009 temel finans başarı oranı %2.45)başarılı  Üniversite mezunlarının piyasada sömürülmesine (düşük maaş.yetersiz koşullar) olanak sağlıyor.Ayrıca sınavlarda stantard yok.ya çok zor yada kolay .Ancak kendi üst düzey yöneticilerinden birini 12 sene tecrübe koşulunu sağlaması gerektiğini unutmuşlar???

MKarakoç

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 27, 2009, 05:21:49 ÖS »
1998 yılından 2004'e kadar sözleşmeli eksper olarak çalıştım.5 yıl resmi kurum görevi nedeniyle ara verdim.  Kısmetse mayıs 2009 sınavına gireceğim.  Mimar olmam hasebiyle Değerleme işinde pek  zorlanmadım.

Benim tecrübelelerim; Öncelikle Harita müh, mimar ve şehir plancısı meslekleri plan okuma ve yönetmelik bilgisi diğer mesleklere göre daha  kolay.

Her 4 yıllık  ünv mezunu olan yapabilir bu işi demek kolay ama uygulamada çok zorlar.
Sınav soruları ise bence çok zor, meslekte uzmanlığı geliştirici sorular yöneltilmeli.   
Ayrıca 30 yaş sınırı da konulabilir. Yaptığımız iş çok hassas, duygusallığa yer verilmeyecek bir iş. Tabi bu yaş meselesi benim şahsi görüşüm.
3 yıl staj vb uygulama çok önemli ve gereklidir. 

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #5 : Nisan 28, 2009, 09:16:16 ÖÖ »
SPK'nun yapmış olduğu sınavları, seçicilik unsurunu ön plana çıkarması bakımından olumlu bulmakla beraber Değerleme Uzmanlığının ilgi alanına giren konularda (vergilendirme, bilirkişilik, bankacılık mevzuatı, icra ve iflas hukuku, özelleştirme, kamulaştırma, borsaya kotasyon v.b konularda) yasal alt yapının hızla tamalanması için gerekli kanun tekliferinin yapılması gerektiğine inanıyorum. Lisans sahibi olmayan kişilerin mesleğimize ortak olduğu sürece kurumsallaşmanın sağlanamayacağı görüşündeyim. SPK'nın bu konuda daha duyarlı olmasını aksi taktirde gelişmiş ülkeler kategorisine geçmekte gecikeceğimizi, piyasa ekonomisinin ve sermaye piyasalarının tam manasıyla çalışmayacağını söyleyebilirim. Ayrıca yaşamakta olduğumuz küresel ekonomik kriz  mesleğimizin önemini bir kat daha arttırmıştır. Aynı hataları tekrarlamamak dileğiyle bahse konu düzenlemelerin bir an önce yapılmasında fayda görmekteyim.

Mehmet Beye anket için teşekkürler.
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2009, 11:49:33 ÖÖ Gönderen: Doğan ÇAğLAYAN »
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis. No:400859)
Kamu Yönetimi Uzmanı (TODAİE-2009/2010)
dogancaglayan@yahoo.com
AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (11)
DENİZLİ

atakaya

• **
« Yanıtla #6 : Nisan 28, 2009, 09:38:53 ÖÖ »
Doğan Bey'e aynen katılıyorum. "Geç gelen adalet adalet değildir " sözü sanırım konuyu çarpıcı olarak izah eder.Bu yasal düzenlemelerin artık bir an önce hazırlanıp hayata geçirilmesi , sektörde lisans sahibi olmayan veya almak için çaba göstermeye bile gerek görmeyen pek çok kişiyi sektörden ayıracak , kişi ve kurumları daha profesyonel çalışmaya sevk edecektir. Aksi halde tren kaçacak ve değerleme uzmanları sektörde pek çok engeller ile karşılaşmaya devam edecektir.

eksares

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 01, 2009, 11:14:46 ÖS »
bu uzmanlık alanı  teknik (inşaat,harita müh., şehir bölge planlama, mimar) eğtim almış meslek disiplinlerinin yapması gereken bir iştir.
Maalesef uzmanlık sınavlarına 4 yıl okul mezunu olan -açık öğretim dahil- herkes girebildiği için bu tarz polemikleri daha çok yaşayacağız ve  çok yakında bu uzmanlık alanını da kendi elimizle bitirip suyunu çıkaracağız.
Herkes bildiği işi yapmalıdır, bir meslek sadece 5 ders vermeyle elde edilemez.... Zaten bu durum Uluslarasası Değerleme Standatları'nada aykrıdır.

Arabayı ehliyet kullanmadığı gibi, ekspertizi de lisans yapmıyor. En iyi örnek, bugün Türkiye'nin bir çok yerinde, emlakçılar odasıyla anlaşma imzalayan bankalar sayesinde, ekspertiz işlerini, lisanssız emlakçılar yapıyor. Yine de sen bu lisansın sadece sana ait olduğunu düşünmeye devam et. şuna dikkat çekmek istiyorum. SPK ve BDDK ne yapmak istiyor? Neden o kadar paralar verilip, sermayeler harcanıp lisanslı şirketler kuruluyor? SPK nın sınavına girebilmek için, o kadar sınav paraları neden harcanıyor? SPK, neden ekspertiz işlerini yapanların emlakçılık yapamayacaklarını savunuyor. Bunun ne anlamı var?

rea

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 01, 2009, 11:54:28 ÖS »
Biraz  daha gercekci olursak.... Üniverste kontenjanları oluşturuken herhangi bir planlama  yapılmıyor. Bu kadar Plancı , bu kadar kadar işletmeci, bu kadar harita müh, bu kadar  ..........................  gereklimi...  Yasayla doğan bu tip sektörlerde.. kendilerini bir yere ait hissetmek işe yaradığını bir alanda gösterebilmek isteyenlere fırsat oluyor sanırım..  Bir mimarın expertiz  yaparak mesleki tatmin sağlaması mimarlığın estetiğine  aykrırıdır sanırrım.. Bu iş teknik bir iştir, herkez yapamaz  demek yerine.. yapabilen yapar demek daha anlamlı..

TÜRKıYEDE Kı KURUMLARI TANIYAN ıNSANLARDA SPK NIN  TıTıZLığıNı KOLAYLIKLA AYIRT EDEBıLECEğıNı DÜşÜNÜYORUM.. EKSıK OLAN ıSE, DEğERLEME UZMANI OLANLARIN DığER KAMU KURUMLARI TARAFINDAN SPK NEZNıNDE TANINMAMASI YADA MEVCUT YASALARIN BUNA  OLANAK SAğLAMAMASI.

akvaryum_0006

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 28, 2011, 10:56:29 ÖÖ »
şu söze katılıyorum..............SPK ve BDDK ne yapmak istiyor? Neden o kadar paralar verilip, sermayeler harcanıp lisanslı şirketler kuruluyor? SPK nın sınavına girebilmek için, o kadar sınav paraları neden harcanıyor? SPK, neden ekspertiz işlerini yapanların emlakçılık yapamayacaklarını savunuyor. Bunun ne anlamı var?  gereksiz sınavlar amaç ne

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #10 : Ocak 28, 2011, 09:57:23 ÖS »
şu söze katılıyorum..............SPK ve BDDK ne yapmak istiyor? Neden o kadar paralar verilip, sermayeler harcanıp lisanslı şirketler kuruluyor? SPK nın sınavına girebilmek için, o kadar sınav paraları neden harcanıyor? SPK, neden ekspertiz işlerini yapanların emlakçılık yapamayacaklarını savunuyor. Bunun ne anlamı var?  gereksiz sınavlar amaç ne

Bu mesleği yapanların emlakçılık neden yapamayacağını anlayamamışsanız, bu mesleğin ne olduğu hakkında yeterinde bilginiz yok sanırım..

ikontd

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 24, 2012, 10:14:08 ÖÖ »
önelikle sınavlar çok ama çok gerekli her sınav kapasite ölçer nitelikte olduğu için yapılması gerekli olduğunu düşünüyorum. Fakat meslek gruplarına ayrılması gereksiz çünkü bu mühendslık bılgısı gerektıren bır sektör değil ama derinleştirilrse mesela ALmanyadaki gibi yapılırsa ozaman mühendıslık gerekebilir o mühendislerde sadce ı.T.U den çıkar.. Saygılarımla

Nazlı

• **
« Yanıtla #12 : Ocak 25, 2012, 02:39:38 ÖS »
Arkadaşlar,
Plancılar, haritacılar, inşaat mühendisleri sürekli polemik çıkarıp değerleme işini kendi tekellerine alma gayretindeler. Bir noktayı (en önemlisi) gözden kaçırıyorlar. Bu işi yapabilmek için finans bilmek, vergi mevzuatı bilmek, muhasebe bilmek, mesleki mevzuatı bilmek ve değerleme sırasında bunları kullanmak gerekiyor. Bunlar da 4 yıllık eğitim sırasında iktisat, işletme gibi disiplinlerde verilmekte. Haritacılar ve vd eğitimleri sırasında     faiz hesapları mı görmüşler, vergi mevzuatı mı okumuşlar, maliyet hesabı mı okumuşlar?   ışletmeci i arkadaşlar biz 4 yıl bunları okuyoruz 5 dersi veren herkes kendine hak çıkarıyor demiyor. diğer grup sürekli kendilerine iş bulmuşlar yetmiyor diğerlerin saf dışı bırakmak için pazarlama yapıyorlar. Uluslararası standart tüm dünya ülkeleri uygulamalarında  bilinmesini  gerekli ve yeterli konuların neler olduğunu tespit etmiş ve uygulamakta iken her zaman olduğu gibi en iyisini biz biliriz gibi değişik gruplara pay çıkarmaya çalışıyoruz.    Değerleme standardı gerekli görse idi plan okumai statik hesaplama kot alma gibi konuları da programına alırdı. Değerleme esasları belli ve tüm arkadaşlar özellikleirne göre bu üç değerleme modelinden birini kullanarak değerlemesini yapmakta. Hangi değerlemeci arkadaşım değerleme sırasında inşaatın statik hesaplarını yapmış, veya kot çıkarmış, yapılmış plana bakmak çokmu zor? Acaba ben mi değerleme bilmiyorum, veya elime gelen tüm değerleme raporları  mı (plancı, haritacı,mimaların hazırladığı raporlar dahil) yanlış.  Lütfen bu söylemleri bir tarafa bırakalım. Mesleğim gelişmesi için yapılması gerekenleri konuşalım.

yasinozkan

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Ocak 25, 2012, 07:32:22 ÖS »
ınşaat Müh. fakültelerinde  bu eğitimler veriliyor..

ikontd

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Mart 13, 2012, 05:18:23 ÖS »
sen bu söylediklerene nekadar inanıyorsun acaba?? ınşaat Müh. değer vermekten ne anlar? Binamı dikiyoruz sanki?? onemli olan ölçüleri notları gerekli saha arastırmasnı özveri ile yapıp raporu sunmaktır senın soylediğini SPK bilmiyor galiba sen onlardan daha akıllısın eğer söylediğin gbi teknik eleman işi olsaydı ozaman diğer fakulte mezunları sınava alınmazdı ok!! bu sekilde konusmalara hıc gerek yok insanların sevkını kırmayalım ve bırakın 4 yıllık mezun herkes denemek istıyorsa denesin bana gore ucu acık ve buyumeye giden bi sektordur herkese basarılar dılıyorum