Gönderen Konu: EN ıYı DEğERLEME UZMANI HANGı DALDAN ÇIKAR???  (Okunma sayısı 11001 defa)

çetingenç

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: EN ıYı DEğERLEME UZMANI HANGı DALDAN ÇIKAR???
« Yanıtla #30 : Şubat 04, 2010, 09:51:25 ÖS »
SPK lıSANSINI ALMIş ARKADAşLAR ARASINDA BıRLığıMıZ TAM FAALıYETE GEÇMEDEN MESLEKı STANDARLARI YAKALAMADAN BU TÜR POLıMıKLERıN GEREKSıZ BULUYORUM  EKSıKLıKLERıMıZ VARSADA KISA SÜRELı EğıTıMLERLE KAPATILABıLıR.KURUMSAL BÜYÜK FABRıKA VE TESıSLERDE ıNşAAT MÜHENDıSı ARKADAşLAR DAHA RAHAT ÇALIşIYOR AMA ışıN %90 KONUT DEğERLEMESı OLAN SEKTÖRDE  HARıTA VE PROJE BıLğıSıNı TAMAMLAYAN HER ARKADAş BU ışı YAPABıLıR.

asyadegerleme

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #31 : Mart 30, 2010, 12:53:57 ÖÖ »
 şıRKETLERıN ış ıLANLARINDAN  VE TERCıHLERıNDEN EN ıYı DEGERLEME UZMANLARI  aritmetik ortalamaları
2010 YILINDA  1-ıNşAAT MÜHENDıSLERı,2-MıMAR,  3-şEHıR PLANCISI 4-HARıTA MÜHENDıSı
2011 YILINDA  1-ıNşAAT MÜHENDıSı 2-MıMAR C3-şEHıR PLANCISI
2012-YILINDA  1-ıNşAAT MÜHENDıSı 2-MıMAR  olduğunu göreceksiniz.
2013 YILINDA ıSE ÖZELLıKLE  HARıTA MÜHENDıSLERı  VE şEHıR PLANCISI  ÇOK SAYIDA ARKADAşLARIMIZDA  (  inşaat mühendisi ve mimar arkadaşlardan fırsat bulursa iş bulacak) ,TMMO birliğince  teknik olmayan lisans almış arkadaşların  sektörden çıkarılması için  CHP kanalıyla  anayasa mahkemesine  gittikleri için vicdanlarının sesini dinlesinler .Harita mühendisi ve şehir plancısı çok degerlemecinin netcad ,autocad ve gps ,uydu görüntüsüne sayısal ülke koordinatlı kadastro parsellerinin  aplikesini bilmezken ,sahada teknik olmayan arkadaşlardan çok sayıda arkadaşında bu zor proğramları kullandığına şahit oluyoruz.kendini yetiştiremeyen isterse 3 fakülte bitirsin iyi degerleme uzmanı olamaz  tüm bankaların standart rapor uygulamasına başlamasıyla  teknik olan olmayan ayrımı bitecektir.

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #32 : Mart 30, 2010, 11:00:58 ÖÖ »
şıRKETLERıN ış ıLANLARINDAN  VE TERCıHLERıNDEN EN ıYı DEGERLEME UZMANLARI  aritmetik ortalamaları
2010 YILINDA  1-ıNşAAT MÜHENDıSLERı,2-MıMAR,  3-şEHıR PLANCISI 4-HARıTA MÜHENDıSı
2011 YILINDA  1-ıNşAAT MÜHENDıSı 2-MıMAR C3-şEHıR PLANCISI
2012-YILINDA  1-ıNşAAT MÜHENDıSı 2-MıMAR  olduğunu göreceksiniz.
2013 YILINDA ıSE ÖZELLıKLE  HARıTA MÜHENDıSLERı  VE şEHıR PLANCISI  ÇOK SAYIDA ARKADAşLARIMIZDA  (  inşaat mühendisi ve mimar arkadaşlardan fırsat bulursa iş bulacak) ,TMMO birliğince  teknik olmayan lisans almış arkadaşların  sektörden çıkarılması için  CHP kanalıyla  anayasa mahkemesine  gittikleri için vicdanlarının sesini dinlesinler .Harita mühendisi ve şehir plancısı çok degerlemecinin netcad ,autocad ve gps ,uydu görüntüsüne sayısal ülke koordinatlı kadastro parsellerinin  aplikesini bilmezken ,sahada teknik olmayan arkadaşlardan çok sayıda arkadaşında bu zor proğramları kullandığına şahit oluyoruz.kendini yetiştiremeyen isterse 3 fakülte bitirsin iyi degerleme uzmanı olamaz  tüm bankaların standart rapor uygulamasına başlamasıyla  teknik olan olmayan ayrımı bitecektir.

BU NASIL BıR MANTIK ANLAMADIM?
HARıTA MÜHENDıSı NETCAD, AUTOCAD, KOORDıNAT BıLMEYECEK, ıLGıSı OLMAYAN TEKNıK EğıTıMı OLMAYAN KışıLER DAHA ıYı BıLECEK??
SıZCE NE KADAR MANTIKLI BıR CÜMLE BEN ANLAMADIM.
BU şUNA BENZEMış; "ıLKOKUL MEZUNU OLMAYIP OKUMA YAZMA BıLEN KışıLER ıLKOKUL MEZUNU OLMUş OKUMA YAZMA BıLEN KışıLERE GÖRE ÇOK DAHA FAZLADIR"
SıZıN ÖNERMENıZLE BU ÖNERME AYNI MANTIKTA BENCE.
BıR ıNSAN ıLK OKUL MEZUNU OLMADAN DA OKUMA YAZMA ÖğRENıR TABıKı AMA ıLKOKUL MEZUNU KışıLERıN OKUMA YAZMA ORANI ıLE ıLKOKUL MEZUNU OLMAYANLARIN OKUMA YAZMA ORANI ARASINDAKı FARKI TARTIşMAYA BıLE GEREK YOK.
AYNI şEKıLDE TEKNıK EğıTıMı ALMIş KışıLERıN BAHSETTığıNıZ KONULARI BıLME ıHTıMALı ıLE TEKNıK EğıTıMı ALMAMIş KışıLERıN BıLME ıHTıMALı ARASINDA DA ORAN OLARAK DAğLAR KADAR FARK OLACAKTIR.
TEKNıK EğıTıM ALMAMIş BıR Kışı BAHSETTığıNıZ KONULARI TABıKı KENDı ıMKANLARI ıLE ÖğRENEBıLıR. TEKNıK EğıTıMı ALMIş BıR KışıDE KENDıNı YETışTıRMEDıYSE BU KONULARA HAKıM OLMAMAYA BıLıR. AMA BıR GENELLEME YAPILDIğINDA TEKNıK EğıTıM ALMIş KışıLERıN ALMAMIş KışıLERE GÖRE BAHSETTığıNıZ KONULARI BıLME ORANINI KIYASLAMAYA BıLE GEREK YOK BENCE. MÜNFERıT BıR ÖRNEğE GÖRE BÖYLE BıR DEğERLENDıRME YAPMAK NE KADAR DOğRUDUR BıLMıYORUM.
BıRDE SEKTÖRDE ıLERDE ... MESLEKLER BıTECEK ... MESLEKLER KALACAK DEMışSıNıZ. BENıM DÜşÜNCEME GÖRE DE SEKTÖRDE ışıNı HAKKIYLA YAPANLAR BU ışE EMEK HARCAYANLAR KENDıNı YETışTıRENLER KALACAK "DığERLERı" ELENECEKTıR. HER SEKTÖRDE OLDUğU GıBı BU ışTE DE BU DURUM BÖYLEDıR.   

mcambel

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #33 : Nisan 02, 2010, 09:31:57 ÖÖ »
Sayın Doğan Çağlayan arkadaşım; sanırım TMMOB'nin görüşleri doğrultusunda bu iş mimar ve mühedislerin işidir aşamasına getirmek istiyorsunuz. Ve maliye biliminden falan filan dem vurarak sanırım buradaki insanları da etkilemek gibi bir gayret içindesiniz. Eğer maliyeyi iyi tanımış olsaydınız, Vergi Usul Kanunundan Emalk vergisi Kanununa göre yıllardır değerleme içinde olduğunu görürdünüz. Ben açıkçası mesleğin ta başından maliyeci, mühendis, gibi bir ayırma girilmesinin çok yanlış olduğunu ve sizin gibi bu ayrımcılığı yapmaya çalışnalar ve Danıştay nezdinde dava açılmasını sağlayanları kınıyorum. Denizli' de Defterdarlıkta 1 mühendis ve 2 teknisyen arakadaş onları örnek veriyorsunuz. Ama kaç ilde var. Ayrıca bizdeki mühendis ve teknisyenler tespit ve teknik konularda görevlendirilir, hiç birisinin ne değerleme kararlarında ne de raporlarında imzaları yoktur. Mesleğin içinde olmadan ahkam kesmeyin lütfen. Siz mühendis ve mimarlar olaya sadece inşaat projeleri, çoğunlukla bankaların verdiği krediler için yapılan değerlemeler gibi açılardan bakıyorsunuz. Udes-3'ü incelemenizi tavsiye ederim. Finansal tablolar değerlemesi kısmına bakarsanız, oradaki terimlerin ne anlama geldiğini bile bilemezsiniz. Kısacası ben sizin gibi düşünenelerle kısır tartışmalara girmek istemiyorum. Bu olay, aynı zamanda Basell-II kriterleri ve avrupa normlarıyla ilgili olup, kapsamı geniştir. Bu iş maliyecisiyle, inşaat mühendisiyle, harita mühendisiyle, makine mühendisiyle Gayrimenkülün özelliğine göre belki daha farklı dllarla da çok yakından ilgilidir. Bu iş inşaat mühendisi ve mimarların işidir düşüncesini, bu mesleğin geleceğini kafasında kurabilen insan lar için çok basit bir tartışma olduğuna inanıyorum. Ayrıca TMMOB'nin danıştay da açmış olduğu dava sizlerin kısa vadeli menfaatleri için iyi sonuç verebilir, ya da vermeyebilir de. Ancak mesleğin avrupa normlarına kavuşmasının karşısında olan bir davranış şeklidir. Bayındırlıkçı olduğunuz için çok iyi bilirsiniz ki, gerek sizlerin yaptığı hakedişlerin ödeme esnasında yıllardır kontröllerine, yine sizlerin de uymak zorunda olduğu pozlara bakarak inceleyip doğruluğunu tespit ettikten sonra ödeyen, sizlerin hakedeişlerine zimmet çıkaran maliyecilkerdir unutmayınız. Ödemeyi yapanlara takılmayan evraklarınız, ya denetmenleimize takılır, ya merkezi denetim elemanlarımıza ya da sayıştaya. Lütfen hizipçiliği bırakalaım elbirliği ile mesleğin olması gereken yerine getirilmesini sağlayalım. Biliyorsunuz emlak vergi değerleri hala kanunda belirtilern komisyonlarca takdir ediliyor, hala takdir komisyonları v.s. mevzuatlarda yer alıyor. Eğer Değerleme Değerleme uzmanlarınınişi ise mesleğin başında ayrımcılık yaparak birbirimize düşmek yerine, lütfen oturup bunları konuşalım. Neler yapabilrizi bunları tartışalım. Ben yıllardır Bayındırlık bakanlığının içinde bulunan sizler gibi ayıntılarınızı bilemem. Siz de bu mesleğe yılarını vermiş maliyeci olamazsınız. Tüm arkadaşlara Uluslararası Değerleme Standartlarını okumalarını tavsiye ediyorum. O zaman bu tartışmaların ne kadar basit tartışmalar olduğunu görecek ve anlayacaksınız. Değerleme vergi ve muhasebe bilgisi olmadan da yapılamaz. Bu açığı hizmet satın alarak mı yapacaksınız, ya da tüm farklı mesleklerden değerleme uzmanlığı lisansını almış arkadaşlarla dirsek teması mı yapacaksınız. Kıskançlığı benciliği bırakalaım birlik olalım. Hizipçiliğin sonu yok.
« Son Düzenleme: Nisan 02, 2010, 09:41:34 ÖÖ Gönderen: mcambel »

mcambel

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #34 : Nisan 02, 2010, 09:35:07 ÖÖ »
Ayrıca YADULLAH arkadaşın uslubunda da bir şey anormal bir şey göremedim.

asilord

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #35 : Nisan 21, 2010, 04:30:52 ÖS »
yapı öğretmenin den cıkar

uzungungor

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #36 : Eylül 15, 2010, 11:52:45 ÖS »
ışi gayrimenkul olan Tapu ve Kadastro uzmanları bu işte en başarılı olanlardır.

Nazlı

• **
« Yanıtla #37 : Eylül 16, 2010, 11:59:53 ÖÖ »
Görevimiz gereği  71 adet lisanslı değerleme uzmanı ile işlemler yürütmekteyiz.  Aramızda değişik meslek gruplarından değerlemeciler var. ışini bilen, seven, araştıran ve görev bilincinde olan herkes bu işte başarılı olur. Site yöneticimizden bu anketin kaldırılmasını rica ediyorum. Böyle polemiklere girmek hiç kimseye bir yarar sağlamaz.