Gönderen Konu: EN ıYı DEğERLEME UZMANI HANGı DALDAN ÇIKAR???  (Okunma sayısı 11005 defa)

yadullah

• Yadullah AKTAÞ
  • YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: EN ıYı DEğERLEME UZMANI HANGı DALDAN ÇIKAR???
« Yanıtla #15 : Ocak 27, 2009, 12:15:21 ÖS »
çok güzel yazmışsınız ben de sizin yazdığınız Değerleme Uzmanında olması gereken özellikleri çalışma yönetmeliklerinden olan "MıLLı EMLAK GENEL MÜDÜRLÜğÜ MıLLı EMLAK DENETMENLERıNıN GÖREV, YETKı, ÇALIşMA VE ATAMA USULÜNE ıLışKıN YÖNETMELıK" den yararlanarak cevaplamaya çalışayım belki anlaşılır oluruz.

MADDE 1:  Muhasebe ve denetim konularında eğitim görmüş olmalı , finansal araçları bilmelidir,
• Finans ve finansal piyasalar hakkında temel kavramları bilmelidir,

Belirtilen Yönetmeliğin 16. maddesinde; b) Üniversitelerin en dört yıl süre ile eğitim veren siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme ve idari bilimler fakülte ve yüksek okulları ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurtiçi ve yurtdışındaki dört yıl süreli fakülte veya yüksek okullardan birini bitirmiş olmak, denetim elemanı olamk için şartlardan bir tanesi, GıRış SINAVI  KONULARI: Giriş Sınavı Konuları
Madde 21- Yazılı sınav konuları şunlardır:
a) Matematik ve ıstatistik,
b) ıktisat Grubu:
• Makro ve Mikro ıktisat,
• Uluslar arası Ekonomik ılişkiler ve Kuruluşları.
c) Maliye Grubu:
• Maliye Teorisi,
• Maliye Politikası,
• Kamu Maliyesi.
d) Hukuk Grubu:
• Anayasa Hukuku,
• ıdare Hukuku(Genel Hükümler-ıdari Yargı),
• Ceza Hukuku(Genel Hükümler),
• Ticaret Hukuku (Genel Hükümler-şirketler-Kıymetli Evrak),
• Borçlar Hukuku,
• Medeni Hukuk(Aile Hukuku hariç),
• ıcra ıflas Hukuku (Genel Hükümler).
e) Muhasebe Grubu:
• Genel Muhasebe.

SANIRIM BU KONULARA HAKıM OLMAYAN BıRıSı BU SINAVI KAZANAMAYACAKTIR Kı BıNLERCE ıNSAN BU SINAVLARA GıRıYOR 10-15 Kışı ALINIYOR. 3 AşAMALI GıRış SINAVINI GEÇTı DıYELıM 3 YILLIK STAJ BAşLIYOR;

MADDE 2: • Genel ekonomi, sektör ve ticari politikalar hakkında bilgi sahibi olmalıdır,
• Personel ve organizasyonu analiz edebilmelidir,
• Teknolojik gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmalıdır,
• Genel olarak firma değerlemesi konusunda tecrübeli olmalıdır ,
• Değerleme hakkında temel kavramları bilmelidir,
• Çalışırken objektif, doğru ve  şeffaf olmalıdır,
• Değerleme uzmanı güvenilir olmalı ve fikirlerini mantık silsilesi içinde savunabilmelidir.
• Değerlemeci farklı bir ülkede değerleme yapıyorsa, o ülkenin genel ve kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

AYNI YÖNETMELığıN DEVAMI 30.  MADDESıNDE; Madde 30 - Denetmen yardımcılarının yetiştirilmesinde;
a) Denetmenliğin ve idareciliğin gerektirdiği nitelikleri kazandırmak,
b) Görev ve yetki alanlarına giren yürürlükteki mevzuat ile denetim, inceleme ve soruşturma konularında tecrübe ve ihtisas sahibi olmalarını sağlamak,
c) şahsiyetlerini mesleğin gerektirdiği niteliklere göre geliştirmek,
d) Rapor yazma tekniği konusundaki bilgi ve becerilerini artırmak,
e)Bilimsel çalışma ve araştırma alışkanlığını kazandırmak,
amacı güdülür.

SANIYORUM BU KISIM DA BELıRTTığıNıZ MADDEYLE BıRE BıR EşLEşıYOR. 3 YILLIK SATJ BıTMEK ÜZERE YETERLıLıK SINAVINA ÇAğRILIYORSUNUZ;

Yeterlik Sınavı Konuları
Madde 35- Yeterlik sınavı yazılı ve sözlü olarak aşağıda belirtilen konu gruplarından yapılır.
A) Mevzuat
a)Milli Emlâk Genel Müdürlüğünün görevleri ile ilgili konular.
b) Kanunlar
1)Maliye Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname
2)Muhasebe-i Umumiye Kanunu
3)Devlet Memurları Kanunu
4)Devlet ıhale Kanunu
5)Harcırah Kanunu
6)Medeni Kanunu
7)Borçlar Kanunu
8)Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun
9)ıcra ve ıflas Kanunu
10)Kadastro Kanunu
11)Tapu Kanunu
12)Vergi Kanunları (Genel Esaslar)
13)Diğer Kanunların Milli Emlâk’ı ilgilendiren hükümleri.
B) Denetim, ınceleme, Soruşturma ve Memurlar Hakkında Tahkikat Usulleri
1)Milli Emlâk işlemlerinin denetim ve kontrol usulleri
2)Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun
3) Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu
4)Ceza Muhakemeleri Usulü ve Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunlarının soruşturma ile ilgili kısımları
5)Ceza Kanununun memur suçlarına ait hükümleri
 C) Günün Ekonomik ve Hukuki Sorunları”

şıMDı SıZE SORUYORUM BU DONANIMLARI EDıNMEYEN BıRıSı BU YETERLıLıK SINAVINI GEÇEBıLıR Mı? YETERLıLıK SINAVI GEÇıLDı DENETıM ELAMANININ KONUşMASI RAPORLA OLUR HANı DENıLDı YA MANTIK SıLSıLESı ıLE EğER MANTIK SıLSıLESıNı YÜğRÜTEMEZSENıZ RAPOR YAZAMASSINIZ RAPOR DA YAZAMASSANIZ MAHKEMEDEN DÖNER V.S. MESLEKTE BARINAMASSINIZ, OBJEKTıF OLMASSANIZ GENE AYNI SONUÇLAR ÇIKAR;

ÇOK FAZLA UZATMAK ıSTEMıYORUM DEğERLEME UZMANI (ANALıST) DEDığıNıZ KAVRAMIN BÜTÜN ÖZELLıKLERı FAZLASIYLA BU DEDığıMıZ KışıLERDE MEVCUT BU ÇALIşMA YÖNETMELıKLERıNıN BıR TANESı, HAZıNE TAşINMAZLARININ ıDARESı HAKKINDA YÖNETMELıK, MALıYE BAKANLIğI MıLLÎ EMLÂK GENEL MÜDÜRLÜğÜ TAşRA BıRıMLERı KURULUş VE GÖREV YÖNETMELığı, V.S. OKURSANIZ EMıNıM Kı BAKIş AÇINIZ DEğışECEKTıR MALıYE ıLE -DEğERLEME HUSUSUNU TEKRAR DÜşÜNECEKSıNıZDıR HATTA SıZE Bı SıTE ADRESı VEREYıM WWW.MıLLıEMLAK.GOV.TR BAKARSANIZ DAHA ıYı AYDINLANACAKSINIZDIR. SAYGILAR.
Yadullah AKTAÞ
Milli Emlak Denetmeni
Gayrimenkul Deðerleme Uzmaný
SPK Lisans No:400963

taşınmaz

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #16 : Şubat 09, 2009, 08:39:02 ÖS »
tabiki Harita mühendisi, zaten harita mühendislerinin lisans dersleri arasında taşınmaz değerlemesi yer almakta ve yüksek lisans programlarıda mevcut doğal olarak sayılarıda oldukça fazla sektörde. Ama inşaat mühendisi, mimar, şehir plancısıda olabilir. Diğer meslek disiplinleri bence yapacak iş bulamadıkları için bu sektöre yönelmekteler.

yyyucel

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #17 : Şubat 10, 2009, 02:48:03 ÖS »
bence inşaat mğhendisi mimar şehir placısıda bu işlem için uygun olabilir. ama sıl kendi görüşüm iktisat mezunları tüm iktisadi varlıklar hakkında bilgi sahibidir. bu nedenle hiç bir dal(branş/meslek)  iktisazt mezunlarından daha degerleme uzmanlığına yatkın degildir. bu benim düşüncem.

k_alii

• **
« Yanıtla #18 : Şubat 10, 2009, 05:46:09 ÖS »
peki neden şirketler gayrımenkul deg uzmanı ararken üniversitelerin harita müh inşaat müh ve şehir bolge planlama mezunu olması tercih nedendir gibi bir ibare koyuyorlar???

taşınmaz

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #19 : Şubat 10, 2009, 10:27:34 ÖS »
           Sayın yyyücel,
          Öncelikle iktisat prof.'ları bile tüm varlıklar hakkında bilgi sahibi olduklarını iddaa etmezler, çünkü mantıken "tüm varlıklar" demek oldukça geniş uzmanlık alanlarını kapsamaktadır ki bu imkansızdır.  Kaldı ki bizim konumuz tüm varlıklar değildir, işimiz gayrimenkul üzerine uzmanlıktır.

Taşınmaz mal değerlemesi üzerine faaliyetleriniz ve deneyimleriniz hakkında bilgi sahibi değilim ama yukarıdaki cümlelerinizden biraz eksik olduğunuz kanısındayım.  Burada çok ayrıntıya giremeyeceğim için ana hatlarıyla birkaç birşey yazmak istiyorum;

Taşınmaz değerlemesi üç yöntemle yapılır bunlardan sadece birinde -gelir kapitilizasyonu yönteminde- finansal hesaplar kullanılır. Diğer, maliyet ve emsal karşılaştırma yöntemlerinde ise finans ve iktisatla alakalı pek bişey bulamazsınız ağırlıklı olarak teknik hesaplamar ve birikimlere dayanır.

Bu noktada finansal hesap ve yaklaşım gerektiren işleri, teknik eğitim almıs ve birikim sahibi (inşaat,harita müh., şehir bölge planlama, mimar) kişiler kedilerini biraz bu konuda geliştirdiklerinde rahatlıkla yaparlar. Çünkü bu kişiler meslek hayatları ve eğtim hayatları boyunca bu hesaplardan on kat daha ağır hesaplarla uğraşmışlar ve uğraşmaktadırlar. Kaldı ki çoğu basit finans hesabı içinde pratik hesap makinaları piyasada mevcuttur. 

Tersinden bakarsanız, teknik eğitim almıs ve birikim sahibi (inşaat,harita müh., şehir bölge planlama, mimar) kişilerin finans hesabı yapması mümkün iken,
Bu disiplinden mahrum olan kişilerin, kamulaştırma, imar,statik,mimari gibi taşınmaza mal değerlemsine göbekten bağlı olan ve oldukça kompleks ve kapsamlı konularda kendini yetiştirme gibi bir imkanı yoktur.

Bu yüzdendir ki bu uzmanlık alanı  teknik (inşaat,harita müh., şehir bölge planlama, mimar) eğtim almış meslek disiplinlerinin yapması gereken bir iştir.
Maalesef uzmanlık sınavlarına 4 yıl okul mezunu olan -açık öğretim dahil- herkes girebildiği için bu tarz polemikleri daha çok yaşayacağız ve  çok yakında bu uzmanlık alanını da kendi elimizle bitirip suyunu çıkaracağız.
Herkes bildiği işi yapmalıdır, bir meslek sadece 5 ders vermeyle elde edilemez.... Zaten bu durum Uluslarasası Değerleme Standatları'nada aykrıdır.

irfan

• **
« Yanıtla #20 : Şubat 19, 2009, 01:19:09 ÖÖ »
Benim anlamadığım bu ankette mühendisler arasında ziraat mühendisi , orman mühendisi, su ürünleri müğhendisi, makina mühendisi,.qxyz.......mühendislerei neden yok
Mühendislere saygı duyuyorum ancak bu ülke sadece mühendislerden ibaret değil sizin düşünceniz bu konuya yıllarını vermiş gayrimenkul konusunda uzman kişilere bu ülkede yaşama hakkı vermemekte?

soruyorum şimdi
-zirai bir gayrimenkul değerlenecekse ürün miktarını ve giriş çıkışları kimden öğreneceksiniz?
-Bir fabrika değerlemesi yapılacak makinaların durumu kimden öğrenilecek.
-Yeniden inşa maliyeti hesaplanacak bu durumda bir harita mühendisi kimden öğrenecek.
-parselasyon planı hazırlanacak bu durumda bir inşaat mühendisi kimden öğrenecek.
-
-
soruları çoğaltmak mümkün dolayısı ile gayrimenkul demek sadece ev, dükkan, pasaj,  arsa, tarla, bağ, bahçe, demek değildir bu gayrimenkullerin belki yüzlerce cinsi olduğu gibi birde mütemimcüzleri vardır ve gayrimenkul ile birlikte değerlenmek zorundadır.  öte yandan değerleme yapılırken bu işin özü olan güncel  piyasa değeri hesaplanmakta ve ileriye dönük olarak getiri tahmini yapılmaktadır burada da bankacı yada muhasebeciye ihtiyaç duyulmakta .

sözü uzatmak istemiyorum bu işi bilen herkes bu mesleği yapmalı ve bilmediği konulardanda bir bilenden destek almaktan çekinmemeli destek verende bu işi ben daha iyi yaparım edalarına bürünmeyerek tarafsızlığını korumalı diyor
Hepninize saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 19, 2009, 01:21:18 ÖÖ Gönderen: irfan »

stedu

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #21 : Şubat 26, 2009, 02:52:55 ÖS »
ırfan bey konuyu açıklığa kavuşturmuş aslında bu kadar uzayan gereksiz bir tartışmada söylenecek daha çok söz var ama olayın özüne değinmiş yeterli.
Benim asıl merak ettiğim "Taşınmaz" bey'in forumun muhtelif yerlerine kopyala yapıştırla çoğaltarak yaymaya çalıştığı "durumun uluslararası değerleme standartlarına aykırıdır" kısmı.
Bilindiği gibi standartlar seri VIII No:45 in eki ve herkese açık, doğrusu ben bu standartlardan özette çıkardım ama hiçbiryerinde mesleğin belirli bir kesime maletme çabası görmedim. Tamam uzmanlık konusunda gereklilikler var ama uzmanlıktan kasıt sadece mimarlar yada inşaat mühendisleri değil, işin gereği olan her alandır burda bahsi geççen. Hatta işletmeci arkadaşlar konu üzerinde daha fazla hak iddiasında bile bulunabilir, neticede konu bir değer ekonomik bir kavram ve sınav konularının tamamı işletme konusu.
Burdaki tartışma/kavga bence işi en iyi kimin yapacağı tartışması değil asıl kavga bu rantı biz yiyeceğiz / yemeliyiz kavgasıdır ki bunun mesleğe yararından çok zararı dokunur.
Gelin oyunun kuralı "En iyi kimse o kazansın" olsun. Hazırladığınız raporlar ve bunların kalitesi ile mesleğe kattıklarınızla söz sahibi olun... 

taşınmaz

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #22 : Şubat 26, 2009, 08:05:33 ÖS »
Sayın stedu, isterseniz standartları tekrar inceleyin yada göremediğiniz nokta için ben  size yardımcı olayım.

Uluslararası Değerleme Standartları

3.0   TANIMLAR

3.3   Değerleme Uzmanı, değerlemeyi yapabilmek için gerekli kalite, ehliyet ve deneyime sahip kişidir. Bazı ülkelerde Değerleme Uzmanı olarak çalışmak için bir lisansa sahip olmak gerekir.

Değerleme Uzmanı:

•   kabul görmüş bir öğretim merkezinden veya eşdeğer akademik niteliği olan bir kurumdan uygun bir öğrenim derecesi almış, itibarlı bir kişidir.

şimdi size soruyorum 4 yıllık fakultelerin kaçtanesi bu konuda kabul görmüş yada eşdeğer akademik eğtim vermektedir ? Gördüğünüz gibi gayet açık ve net bu durum " Uluslararası Değerleme Standartları' na  " aykırıdır. Anlatmak istediğim buydu. Ayrıca rant düşünen ben değilim, aksine bikac yıl öncesine kadar değerlemenin "d" sinden haberi olmayan kişilerin para hırsıyla bu işe saldırmaları bence RANTIN ta kendisi...

« Son Düzenleme: Şubat 26, 2009, 08:13:26 ÖS Gönderen: taşınmaz »

stedu

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #23 : Mart 01, 2009, 09:18:46 ÖS »
Sayın Taşınmaz, nezaketiniz için teşekkür ederim. Bir şeye bakmak onu gördüğünüz yada anladığınız anlamına gelmez. Eğer siz göremiyorsanız ben size yardımcı olayım.

Burada ehliyetten kasıt mimar,inşaat mühendisi yada harita mühendisi olamk mıdır? Bu madde de bahsi geçen ehliyet sadece "Taşınmaz" a yönelik bir ehliyet midir? Burda bahsi geçen kabul görmüş bir eğitim merkezinden yada eşdeğer akademik niteliği olan bir kurumdan kasıt sadece sizin mezun olduğunuz okul mudur?, bir ziraat mühendisliği fakültesindeki profesör sizin okulunuzda bulunan bir öğretim görevlisinden daha aşağıda bir mevkidemidir yada kabul görmemiş midir? Yoksa siz bir zirai bölgenin değerlemesini de ben yaparım başkası buna ehil değildir mi diyorsunuz? Bir lisansa sahip olma kısmına gelince, konu zaten ülkenin yetkili organlarınca karara bağlanmış, 4 yıllık üniversite mezunu şu alanlarda yapacağım sınavı geçen ve deneyim sahibi denmiş ki bunuda kendileri uydurmamış yurt dışındaki sistemler aynen kopyalanmış.

Velevki orada dediğiniz gibi bir ibare olsa dahi ki yok, ben size başka bir madde göstereyim;
2.2 UDES davranış kuralları yasalardan üstün değildir ve meslek odalarına yol göstermekten başka amacı yoktur.

Siz daha olayın başında mesleğinizle ilgili tarafsızlığınızı yitirmişsiniz taşınmaz bey. Bakın bu tartışmanın kazananı siz olamassınız nedeni ise bu işin mantığının yıllar önce zaten yurt dışında kurulmuş olmasıdır, yoksa ülkenin bütün Sermaye piyasasını kontrol eden kurumun yetersizliği değildir kaldı ki böylesine büyük bir kuruma kimsenin haddini aşan eleştirilerde bulunmaya da hakkı yoktur. Benim naçizane görüşüm; şayet şahıslara eşit fırsatlar verilir ve bu eşit şartlar altında en iyi raporu siz (Artık hangi meslektenseniz) hazırlarsanız bakın o zaman bu tartışmayı kazanabilirsiniz ki oda sizin başarınız olur. Yok Bayındırlık tebliğinde yayınlanan rakamları çarpar toplar maliyeti bulurum googlemapten kopyala yapıştır yaparım süper rapor olur mimarım ama şu krizde 2021 e kadar enflasyon tahminini yaparım her yılada %2 derim olsada derim olmasada derim edasında mezuniyetnizin arkasına saklanırsanız o işi iyi yapan gelir elinizden alır neticede devlet dairesi değil, özel sektör...

Sonuç, kim olursanız olun isterseniz doktoranız olsun önemli olan yasal mevzuat ve raporunuzun kalitesidir.

Not: Rant konusuna girmiyorum, hakkaniyetiniden değil değerleme uzmanlığına olan saygımdandır, bu seviyede bir tartışmaya gerek yok neticede değerleme uzmanı "itibarlı bir kişidir". Öncesi için bu konuyu dile getirmiş olmamdan dolayı da özür diliyorum.

taşınmaz

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #24 : Mart 05, 2009, 11:09:02 ÖÖ »
Konuyu biraz saptırıyosunuz bence; Ben ziraat fakultesi mezunu prof. ların bu işi yapmasına saygı duyarım/yapmalılar bu meslek mensubları zaten zirai alanlarda yıllardır faaliyetlerini yürütmektedir ve bundan sonrada yürütmesi lazım.

Ayrıca sizin bu sektörün içinde faal olarak bulunmadığınızı ve dışarıdan gördüklerinizle yorum yaptığınız düşünüyorum, çünkü sektörün bizzat içinde olsanız benim anlatmak istediğmi anlardınız.

Ben saırım size derdimi tam olarak anlatamamışım eğer boyle anlasıldıysam hata bende.

Tam olarak benim tepkimin sebebi ve anlatmak istediğim net olarak şöyle, 4 yıllık fakultelerin, veterinerlik, biyoloji, kimya, sosyoloji, tarih, edebiyat, açık öğretimin alakasız bölümleri  vs... örnekler çoğaltılabilir mezunlarının da yasal olarak değerleme uzmanı olabilimesi. Yani bu sektörle alakalı alt yapısı olan fakultelerden mezun olan kişiler ki -bunlara işletme/iktisatçıları da dahil ediyorum- 5 ders vererek bu uzmanlığı alabilmeliler. Ama ben nasıl 5 ders vererek veteriner/doktor olamazsam bu branşında değerleme uzmanı olamaması lazım. Ben mesleğe bu açıdan sahip çıkmak istiyorum amacım tekelleştirmek değil yani...

Eğer bu durum sizce mantıklı ise, kusura bakmayın size bu konuda söyleyecek başka lafım yok.

suysale

• Þerif Erdim UYSAL
  • YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
    • Asist Gayrimenkul Deðerleme A.Þ.
« Yanıtla #25 : Mart 12, 2009, 01:28:11 ÖÖ »
işletme ve finans yazmamım sebebi bir arkadaşın eğitimimi sorması ndandı.. Bu konu ile ilgili birinin diğerine sen bu işi yapamazsın deme hakkı olduğunu zannetmiyorum. Hiçbirimizin eğitimi bu konuyu tam olarak kapsamamaktadır. Bir haritacı arkadaşımız mimari proje eğitimi almışmıdır? Veya bir şehir plancısı okulda bir yatırım maliyeti ve karlılık analizi eğitimi almışmıdır? peki bu eğitimleri almamış birinin emsali olmıyan bir arsa değerlemesi yapması mümkünmüdür? Halbuki bir arsanın üzerine ne kadar inşaat yapılacağı bilgisine bu konuda hiç eğitim almamış birisi olarak bunu öğrenmek 5 dakikalık bir mesele olabilir.

Sonuç olarak bu işi bunca yıldır yapan birisi olarak "kim daha iyi yapar" sorusunun cevabı; kendini daha iyi ve komple yetiştirebilendir.

ama malesef tanık olduğum kadarıyla haritacı ve şehir plancısı arkadaşlar bize karşı olan teorilerini  daha etkin bir şekilde yayıyorlar.

stedu

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #26 : Mart 13, 2009, 04:08:31 ÖS »
Sayın Taşınmaz,

Elbetteki buna söyleyecek sözüm yok, konu ile bu denli alakasız branşların bu mesleğin içerisinde olma çabaları ve mevzuatın buna açık kapı bırakması bence de yanlıştır. Ancak buraya kadar olan tartışmaların hiçbirinde şu an sizin getirdiğiniz bir açıklama getirilmemiş sadece "2-3 meslek grubunun hakkıdır" gibi bir anlaşılma var ki ben ce o da yanlış ülkede yeni olan bu mseleğin zamanla bu yanlışları düzelteceğinden ben şahsen eminim.
O zamana kadar uzun ve faydasız tartışmalar yapmak yerine bir veterinerin SPK değerleme sınavlarını kolay kolay geçemeyeceğine geçse dahi firma sahiplerinin bu konuda akıl yürütebileceğine güvensek yeterli olur bence.

Saygılar

aaaaaa

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #27 : Haziran 29, 2009, 09:15:19 ÖS »
ışLETME ıKTıSAT GÖZARDI EDıLEMEZ

ozgurdunya

• **
« Yanıtla #28 : Haziran 29, 2009, 10:46:07 ÖS »
JEOLOJı-JEOFıZıK MÜH.BU SEKTÖRDE ÇOK RAHAT YAPABıLDığı GıBı DığER MESLEK DALLARIDA YAPABıLDığıNı BıLıYORUZ.AYRICA LUSLARARASI DEğERLEME DıYENLER ÖNCE YABANCI DıLLERıNı GELışTıRSıNLERDE SONRA KONUYA DAHıL OLSUNLAR,BıR KERE BıRBıRıNıZı YıYECEğıNıZE BUNU MESLEK OLARAK SEÇEN EKSPER ADAYLARIININ YOLUNU AÇMAYI BıLıN.O ZAMAN BU MESLEK DALI OLABıLıR.YOKSA BU TARTIşMALAR UZAR GıDER..BU KONU BAşLIğINI SıLMENıZı FORUM YÖNETıCıSı TARAFINDAN ıYı OLUR.AKILLI OLUN:)

aismailoglu

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #29 : Ocak 27, 2010, 02:15:44 ÖS »
Gönderen:aismailoglu
EN ıYı DEğERLELEME UZMANI şU MESLEK DALINDAN ÇIKAR DEMEK YANLIş OLUR. ANCAK BU MESLEKTE KENDıNı ıYı YETışTıREN, YASAL MEVZUATI ıYı BıLEN ıYı DEğERLEME RAPORU HAZIRLAYAN HERKES BANA GÖRE EN ıYı DEğERLEME UZMANIDIR.