Gönderen Konu: EN ıYı DEğERLEME UZMANI HANGı DALDAN ÇIKAR???  (Okunma sayısı 11000 defa)

k_alii

• **
EN ıYı DEğERLEME UZMANI HANGı DALDAN ÇIKAR???
« : Ocak 14, 2009, 09:53:14 ÖS »
????diğer kısmnı işaretleyen arkadslar lütfen meslek dalınızı bilidriniz...
« Son Düzenleme: Ocak 15, 2009, 12:33:18 ÖS Gönderen: MEHMET »

mmetin_60

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: EN ıYı DEğERLEME UZMANI HANGı DALDAN ÇIKAR???
« Yanıtla #1 : Ocak 15, 2009, 02:46:32 ÖS »
"Mimar " seçeneği de bulunmalı.
Mimar Mustafa Metin

k_alii

• **
« Yanıtla #2 : Ocak 15, 2009, 04:04:59 ÖS »
EKLENDı..

k_alii

• **
« Yanıtla #3 : Ocak 16, 2009, 06:14:06 ÖS »
dediğim gibi diğer seçeniği işaretleyen akradaslar mesleklerini yazarlarsa srun kalmaz sanırım....

tanerm

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 18, 2009, 03:39:54 ÖS »
tabiki ışLETME

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #5 : Ocak 18, 2009, 06:01:03 ÖS »

Saçma bir anket...

Önceden hangi eğitimi almışsanız almış olun; eğer,değerleme mesleğinin gerektirdiği bilgi, beceri ve deneyime sahip değil değilseniz ya da kendinizi sürekli yenilemiyorsanız işletmeci ya da müh. kökenli olmanız neyi değiştirir ki...:=)

k_alii

• **
« Yanıtla #6 : Ocak 18, 2009, 09:58:17 ÖS »
öncelikle sizi daha saygılı olmaya davet ediyorum.
ben bu enketle sizlerin değerleme alanındaki bilgilerinizi falan ölçmeye kalkmıyorum zaten benide ilgilnedirmiyor.yaptığım sadece istatistiki bir çalışma olup başka bir amaç taşımamaktadır.
saygılarımla....

atas

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 19, 2009, 09:17:22 ÖÖ »
TEKNıK ÖğRETMEN

paradoks006

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 20, 2009, 12:20:58 ÖÖ »
En iyi değerleme uzmanı lisans eğitimi almış,mesleğinde profesyonelleşmiş emlak müşavirleri mensuplarından çıkar.

gözay

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 20, 2009, 10:24:45 ÖS »
Harita mühendislerinden çıkacağını anket doğruluyor zaten

olimpos

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
  • Sadece doðru söyleceðine yemin edenlerdenim :)
Gayrımenkul değerlemesi vergi ve maliye
« Yanıtla #10 : Ocak 20, 2009, 11:29:06 ÖS »

Aslında değerleme konusu olan varlıklar servetin bir parçası olduğundan konu öncelikle servet değerlemesi yapabilecek yetkinlikteki insanların öncelikle ilgi alanıdır. Günümüzde her ne kadar maliye bilimi sadece vergi ve muhasebe mevzuatı ile sınırlı bir derinlikte ele alınıyor olsada ; doğası gereği mal ve malların değerleri öncelikle maliyenin konusudur.( Boş arazinin değerlendirmesi konusu bir mimar için çok fazla birşey ifade etmeyebilir örneğin.)Servet üzerinden ve servet transferi üzerinden salınan vergilerin daha etkin olduğu ülkelerde ; malın değerlendirmesini maliye bilimiyle iştigal edenler daha doğru yaparlar.

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #11 : Ocak 21, 2009, 11:31:02 ÖÖ »
Maliye bilimi devletin ekonomiye yapmış olduğu doğrudan müdahalelerle ilgilenir. Demokratik ülkelerde vergi kanunlarını halk adına parlementolar yapar. Aynı zamanda vergi, maliyenin bir alt konusudur. Gelişmiş ülkelerde kayıt dışı ekonominin minimize edildiği, gelir dağılımın hakça bölüşülmesi için doğrudan alınan vergilerin (servet vergilerinin) genel vergi gelirleri içerisindeki oranının yüksek olduğu herkes tarafından bilinmektedir.  Maliyeciler (bürokratlar) bu noktada teoriler-seçenekler üretir. Spesifik alınan bu vergilerin oranlarının en son karar merci yine parlementolardır (bir kısmını devrederse Bakanlar Kurulu- yani halk). Kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak için mutlaka  alınacak vergiye ait matrahların (örneğin G. Menkul değerlerinin) objektif ve doğru olması gerekir. Değerleme işi ise tamamen farklı bir meslek disiplinidir. Bir şeyin değerini, o işin erbabı yani o işten anlayan bilir. Yani herkesin bilmesi söz konusu olamaz. Değerleme uzmanı bütün bunları gözeterek müşterinin hak ve menfaatleri doğrultusunda yol gösterici konumundadır. Bu nedenlerledir ki; ben bu iki meslek arasında (maliyeci-değerleme uzmanı)  bir illiyet bulamadım. Kusura bakmayın  :-\

Doğan ÇAğLAYAN
ınşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (Lis. No:400859)

Bayındırlık ve ıskan Müdürlüğü
DENıZLı
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2009, 11:46:24 ÖÖ Gönderen: Doğan ÇAğLAYAN »
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis. No:400859)
Kamu Yönetimi Uzmanı (TODAİE-2009/2010)
dogancaglayan@yahoo.com
AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (11)
DENİZLİ

olimpos

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
  • Sadece doðru söyleceðine yemin edenlerdenim :)
Maliye ve değerleme arasındaki ilişki
« Yanıtla #12 : Ocak 21, 2009, 11:52:46 ÖÖ »

Genel olarak vergi uzmanlarının gelişmiş ekonomi ve demokratik işleyişlerdeki yerini tarifinize katıldığımı belirtmek isterim. Kuşkusuz herhangi bir malın değerlenmesi konusu ayrı bir bilim dalıdır ve uzmanlık ister bu tesbitinizide doğru buluyorum. Ancak gerek kamuya ait malların takip  ve kayıt işlemlerini yapmakta olan  gerekse servet üzerinden alınmakta olan vergilerin ( emlak vergilerinin değer tesbitini gerçekleştirmekte) salınmasında uygulanacak yöntemleri belirlemekte olan maliyecilerin değerleme konusunda başarılı sonuçlar alacağı tezimi sürdürmekteyim.Bu sebeple sınavlara girmeye başladım ve başarmak için çalışıyorum. Yardımlarınız bekliyorum
Saygılarımla

yadullah

• Yadullah AKTAÞ
  • YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Ocak 27, 2009, 12:16:54 ÖÖ »
merhabalar. arkadaşlar bilmeyenler için hani biraz Mali sistem açısından genel kültür olsun diye biraz özetlemek istedim Türkiyedeki Mali Yapıyı ve devamında Maliye Bakanlığını. dışardan bakan insanlar ki malesef bazen diğer kurumlardaki çalışan arkadaşlar da dahil olmak üzere; Maliye Bakanlığını sadece Vergiden ibaret görürler oysa Maliye Bakanlığının işleyişinde 178 sayılı Kanun Hükmünün inceleneceğinde de görülecektir. "Milli Emlak Genel Müdürlüğü) diye bir genel Müdürlük te mevcut tabiii vergi dışında Muhakemat, Muhasebat v.s. gibi ana hizmet birimlerinden birisidir bu genel Müdürlük. bu genel Müdürlüğün işi genelde "178 KHK de de yazar" Hazineye ait taşınmazlar ile Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altında bulunan taşınmaz malların EDıNıMı, ıDARESı VE ELDEN ÇIKARTMASI şeklinde ana hatlarda oluşmaktadır. Edinimin içersinde; Kamulaştırma, Devletleştirme, Satın Alma, Teferruğ, Tefefüz, Yapım, Kanunlarla ve Antlaşmalarla Mal ıntikali gibi yollarla edinilen malları, gerekli kuruluşlara tahsis etme, kiralama, irtifak hakkı tesis etme,  mal envanteri tutma gibi idare şekilleriyle birlikte, satış, çeşitli kanunlar gereği çeşitli kurum ve kuruluşlara ve kişilere devir-terk gibi elden çıkartma yolları ile taşınmaz mallar idare edilir adı geçen kurum tarafından. bu kiralama, satış, irtifak hakkı v.s. konularda değerleme yapılmadan babasının hayrına yapmaz bunların bir bedeli vardır Hazine kasasına giren ve bu işlemler de hani bu değerleme uzmanlığı çıkmadan önce de yapılıyordu, şimdi hani Maliyeyle bağlantı kuramayan arkadaşa sorarım yanlış anlaşılmasın söylediğim de arkadaşım bu işleri, bu değerlemeleri, (ki Türkiyede Tescilli taşınmazların büyük oranı Devlete aittir) kimler yapıyor ve nasıl bir bakış açısıyla Maliyeyle-değerleme uzmanlığını br arada düşünemiyorsunuz. kaldı ki bugün Maliye Bakanlığından alınan iş disiplini ve ciddiyetle birlikte TAşINMAZ MEVZUATINA hakim olan Milli Emlak Genel Müdürlüğünün denetim elemanları ve idarecileri memurları kadar diğer kurumlardan bir kişi daha göstersin ya da buyursun bunlardan birisiyle TAşINMAZ MAL MEVZUATI ve GAYRıMENKUL DEğERLEMESı tartışsın derim. arkadaşlar lütfen bişey yazarken çok iyi bilmediğimiz konularda fikir yürütürken lütfen biraz dikkatli olalım. saygılar
Yadullah AKTAÞ
Milli Emlak Denetmeni
Gayrimenkul Deðerleme Uzmaný
SPK Lisans No:400963

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #14 : Ocak 27, 2009, 09:16:33 ÖÖ »
Değerleme Uzmanı (Analist)

Değerleme raporları, profesyonel değerleme şirketleri, akademisyenler, firma danışmanları ve finansal aracılar (bankalar, aracı kurumlar vb.) tarafından hazırlanmaktadır. Akademisyenlerin ve firma danışmanlarının teoriyi (temel analiz) daha çok kullandığı, finansal aracıların ise daha çok subjektif unsurları işin içine katarak ulusal kültürel ve yerel alışkanlıklara daha çok önem verdikleri görülmektedir(teknik analiz).  ABD, ıngiltere ve Kanada’da birinci tür uzmanlar daha çok hakim iken, Avrupa’da ikinci tür uzmanlar hakimdir. Japonya’daki durum ikisinin ortasındadır .  Türkiye’deki analistlerin ise, temel analizleri, teknik analizden daha çok kullandıkları görülmektedir .

Profesyonel değerleme uzmanı değerleme sürecinde çok önemlidir. Değerleme uzmanında şu özellikler bulunmalıdır :

• Muhasebe ve denetim konularında eğitim görmüş olmalı , finansal araçları bilmelidir,
• Finans ve finansal piyasalar hakkında temel kavramları bilmelidir,
• Genel ekonomi, sektör ve ticari politikalar hakkında bilgi sahibi olmalıdır,
• Personel ve organizasyonu analiz edebilmelidir,
• Teknolojik gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmalıdır,
• Genel olarak firma değerlemesi konusunda tecrübeli olmalıdır ,
• Değerleme hakkında temel kavramları bilmelidir,
• Çalışırken objektif, doğru ve  şeffaf olmalıdır,
• Değerleme uzmanı güvenilir olmalı ve fikirlerini mantık silsilesi içinde savunabilmelidir.
• Değerlemeci farklı bir ülkede değerleme yapıyorsa, o ülkenin genel ve kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Diğer taraftan, muhasebeciler veya vergi uzmanarı ile değerleme uzmanlarını karıştırmamak gerekir. Muhasebeciler, değer tespit işlemlerinde, veri toplama, müşteri ve değerlemeyi etkileyen vergi konularında değerleme uzmanına yardımcı olurlar. Muhasebeci, değerlemenin ayrılmaz bir parçasıdır ama asli unsuru değildir .

Yapılan gözlemler sonucunda başarılı bir değerleme yapabilmek için değerleme uzmanında olması gereken en önemli faktörün, Aşağıda görüldüğü gibi sektör bilgisi, en önemsiz faktörün ise muhasebe bilgisi olduğu düşünülmektedir.

Başarılı Değerleme Yapabilmek ıçin Değerlemecide Bulunması Gereken Önemli Faktörler

Seçenekler   Sıralama
Sektör Bilgisi   1
Hedef (Değerlenecek ışletme) Hakkında Bilgi    2
Değerlemecinin Tecrübesi   3
Gayret (Due Diligence)   4
Objektif Tavsiyeler   5
Muhasebe Bilgisi   6

Kaynak: MULLEN, Maggie, “Valuation”, Acquisitions Monthly, March 1995, s.51.

şimdi Gelelim Üye YADULLAH Beye;

Öncelikle ben burada bir kurumu temsil etmiyorum, onu belirteyim. Sizin kurum da dahil diğer kurumlar hakkında  az çok bilgi sahibiyim. Kurumunuzdaki uygulamaları takdirle izliyorum. Kurumunuzun Milli Emlak servislerinde çok sayıda teknik eleman (ınş.Müh.- Harita Müh.) istihdam edildiğini de biliyorum. Yalnız; Kurumunuzun saygınlığından güç almak yerine burada o değerli görüş ve fikirlerinizi polemiğe girmeden-seviyeyi düşürmeden ve adabına göre (mesajınızdaki alıntı KHK kısmı hariç) ortaya koyarsanız kimin ne derece hangi konular hakkında bilgi sahibi olduğunu diğer üye arkadaşlar takdir edecektir. Katkılarınızı bekliyorum....Başarılar dilerim.

Doğan ÇAğLAYAN
ınşaat Müh. (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis.No:400859)

Bayındırlık ve ıskan Müdürlüğü
DENıZLı
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2009, 02:24:56 ÖS Gönderen: MEHMET »
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis. No:400859)
Kamu Yönetimi Uzmanı (TODAİE-2009/2010)
dogancaglayan@yahoo.com
AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (11)