Gönderen Konu: LıSANS BELGESı  (Okunma sayısı 4877 defa)

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
LıSANS BELGESı
« : Ekim 27, 2008, 11:44:00 ÖÖ »
Arkadaşlar lisans belgesi bugün elime ulaştı.(11.07.2008 tarihinde başvurumu yapmıştım) Darısı sizlerin başına diyorum. Hoşçakalın :)

Doğan ÇAğLAYAN
ınşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (TSPAKB sic no:27774)

Bayındırlık ve ıskan Müdürlüğü
DENıZLı
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis. No:400859)
Kamu Yönetimi Uzmanı (TODAİE-2009/2010)
dogancaglayan@yahoo.com
AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (11)
DENİZLİ

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: LıSANS BELGESı
« Yanıtla #1 : Ekim 27, 2008, 02:38:21 ÖS »
Tekrar hayırlı olsun Doğan bey ....

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Ekim 27, 2008, 02:52:28 ÖS »
Hayırlı olsun inşallah bizde o günleri görürüz

sener

• **
« Yanıtla #3 : Ekim 28, 2008, 10:40:54 ÖÖ »
Önce lisans belenizin hayırlı olmasını diliyorum. Lisans belgesi aldıktan sonra üç ay içerisinde Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine üye olmak zorunluluğu vardı. Ancak Anayasa Mahkamesi tarafından iptal edildiği söylenmekte .Bu konu hakkında tam bir bilgiye sahip değilim. Böyle bir şey sözkonusumu eğer üye olma zorunluluğu var ise iletişim adresi hakkında bir bilginiz varmı. Saygılar

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Ekim 28, 2008, 11:28:34 ÖÖ »
şenere Bey Merhaba ;
Bende Değerleme Uzmanları Derneğine (DUD) üyelik için yeni müracaatta bulunucam (ETKıN ÜYELıK ıÇıN). Web adresi www.dud.org.tr... Üyelik linkindeki dilekçeyi doldurduktan sonra postaya vericem... Anayasa Mahkemesi kararına gelice... Bu konuda bir bilgim yok ama zayıf bir ihtimal olarak görüyorum. Biliyorsunuz Anayasa Mahkemesine dava açma yetkisi 1- Cumhurbaşkanında , 2-Ana Muhalefet Partisinde 3- Yerel Mahkemenin açıkça kanuna aykırı bulduğu halde yetkili mahkemenin müracaatı ile oluyor...Mesleğin ülkemizde yeni olduğu ve mahkemelerin karar verme sürecinide göz önüne alacak olursak bana şayia gibi geldi...Yine Kamu Kuruluşu Niteliğindeki Kuruluşlar (Meslek odaları) özellikle ANAYASAMIZDA öngörülmüş olup, mesleki disiplin ve dayanışma açısından şart. Mesela ben memur olmama rağmen halen Mühendisler Odasında kaydım bulunuyor. Özel sektörde çalışan mühendisler ise odaya üye olmadan piyasada adım bile atamazlar...ıptal edilecek olsa önce onlar ederdi...ıyi çalışmalar dilerim...

Doğan ÇAğLAYAN   
ınşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (Lisans No:400859)

DENıZLı
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2008, 10:00:59 ÖÖ Gönderen: Doğan ÇAğLAYAN »
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
dogancaglayan@yahoo.com
DENİZLİ

ibrahim

• **
« Yanıtla #5 : Ekim 28, 2008, 02:13:15 ÖS »
doğan bey ben de sizin gibi yeni belgemi aldım. dud a üye olmak zorunlumudur. ayrıca türkiye değerleme uzmanları birliği kanunu hemen yürülüğe girmişmi biz 3 ay içinde nereye başvuracağız

M.Ali ODUNCU
Batman Bayındırlık ve ıskan Müdürlüğü

ibrahim

• **
« Yanıtla #6 : Ekim 28, 2008, 02:29:58 ÖS »
Doğan Bey ben morgate kanununa baktım Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği , kanunun yürülüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl içinde oluşturulur ve kurulduktan sonra 3 ay içinde başvuru yapılmalı  Daha bu birlik kurulmadı.   ve  bence bizim DUD a üye olma zorunluluğumuz yok . O sadece bir dernek.

M.Ali ODUNCU   0 544 6226981
TSPAKB NO     27313
LıSANS BELGE NO    400829

BATMAN

erkanyi

• Erkan YILDIRIM
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #7 : Ekim 28, 2008, 02:49:53 ÖS »
Arkadaşlar lisans belgesi bugün elime ulaştı.(11.07.2008 tarihinde başvurumu yapmıştım) Darısı sizlerin başına diyorum. Hoşçakalın :)

Doğan ÇAğLAYAN
ınşaat Mühendisi (43812)

DENıZLı

tebrik ederim Doğan Bey..:)

tarikbinziyad

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Ekim 28, 2008, 08:07:11 ÖS »
DOğAN BEY VE M.ALı ODUNCU BEY..

BELGELERıNıZ HAYIRLI OLSUN..

ıNşALLAH DARISI BıZLERıN BAşINA..

BU ARADA DOğAN BEY VE M. ALı BEY...HALEN şU ANDA NE YAPIYORSUNUZ..??
DEVLET Mı ÖZEL Mı..??

TARIK KOC
trkkc@yahoo.com
0538 450 69 88

ibrahim

• **
« Yanıtla #9 : Ekim 28, 2008, 09:17:26 ÖS »
Tarık Bey teşekkür ederim.  şu anda Batman Bayındırlıkta harita mühendisiyim.bu işi memur iken yapamıyoruz.  ayrıca istifa edersem hem harita mühendisliği hem de değerleme uzmanlığı  yapıp yapamıyacağımı bilemiyorum.   inşallah  siz de bu sınavı geçer belgenizi alırsınız.

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
Sermaye Piyasası Kanunu MADDE 40/D
« Yanıtla #10 : Ekim 30, 2008, 10:38:36 ÖÖ »
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

MADDE 40/D- (Ek: 21/2/2007 tarih ve 5582 sayılı Kanun md. 15 ile)Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansına sahip olanlar, tüzel kişiliği haiz kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine üye olmak için başvurmak zorundadırlar. Lisans sahibi, lisans almaya hak kazandığının kendisine tebliğinden itibaren üç ay içinde gerekli başvuruyu yapmakla yükümlüdür. Anılan yükümlülüğe uymayan kimselerin lisansı Kurulca iptal edilir.Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, gayrimenkul piyasasının ve gayrimenkul değerleme faaliyetlerinin gelişmesini sağlamak üzere araştırmalar yapmak, eğitim ve sertifika vermek, Birlik üyelerinin dayanışma ve mesleğin gerektirdiği özen ve disiplin içerisinde çalışmalarına yönelik meslek kurallarını ve değerleme standartlarını oluşturmak, haksız rekabeti önlemek amacıyla gerekli tedbirleri almak, kendisine mevzuatla verilen veya Kurulca belirlenen konularda düzenlemeler yapmak, yürütmek, denetlemek, Birlik Statüsünde öngörülen disiplin cezalarını vermek, ilgili konularda üyeleri temsilen ilgili kuruluşlarla işbirliği yapmak, mesleki gelişmeleri, idari ve yasal düzenlemeleri izleyerek bu konuda üyeleri aydınlatmakla görevli ve yetkilidir.

Birlik, bölgesel ve ülke genelinde gayrimenkul değerleri konusunda istatistikler oluşturur ve yayınlar. Konut finansmanı kapsamında yapılan değerlemelere ilişkin bilgilerin, Birlik tarafından belirlenecek usûl ve esaslara göre Birliğe iletilmesi zorunludur.

Birlik, alacağı kararlarda ve yapacağı düzenlemelerde, bu Kanuna, Kurul yönetmelik, tebliğ ve kararlarına ve ilgili diğer mevzuata uymakla yükümlüdür.

Üyeler, Birlik Statüsüne ve Birlikçe alınacak kararlara uymak zorundadırlar.

Birlik, 40/C maddesindeki hükümlere tâbidir.

Yürürlük

MADDE 51 - Bu Kanunun 17- 29 uncu maddeleri ile geçici 1 ve 4 üncü maddeleri yayımı tarihinde, diğer maddeleri yayımından altı ay sonra yürürlüğe girer.

(Yorumsuz)

Doğan ÇAğLAYAN
ınşaat Mühendisi (43812)

DENıZLı

« Son Düzenleme: Aralık 18, 2008, 10:05:01 ÖÖ Gönderen: Doğan ÇAğLAYAN »
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
dogancaglayan@yahoo.com
DENİZLİ

ibrahim

• **
« Yanıtla #11 : Ekim 30, 2008, 06:51:23 ÖS »
Doğan Bey   anladığım kadarıyla Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği  ile  Değerleme Uzmanları Derneği bir değildir.  Bizim yeni kurulacak olan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine   3 ay içinde üye olmamız zorunludur.DUD  ise sadece bir dernektir ve üye olmamız zorunlu olamaz.   belrttiğiniz yasa gereği kanunun yürürlük tarihinden itibaren 6 içinde bu birliğin kurulması gerekiyor ama herhalde kurulmamış  onun için bana göre bizim üye olmamız gereken birlik kurulmamıştır.   Ayrıca size bir şey daha sormak istiyorum   biz eğer istifa edersek ve değerleme uzmanlığını yaparsak ayrıca kendi büromuzda mühendislik yapabilirmiyiz.bilgi verebilirmisiniz    teşekkürler saygılar

M.Ali ODUNCU
 Batman Bayındırlık Müdürlüğü
 tspakb   27313
belge no 400829

ibrahim

• **
« Yanıtla #12 : Ekim 30, 2008, 07:21:18 ÖS »
Doğan Bey bir de  21/2/2007  tarih ve 5582 nolu  morgate kanununun madde 20   sinde 2499 sayılı kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. Geçici madde 10 kısmında  ' Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği statüsü bu kanunun yürülüğe girdiği tarihten itibaren azami 2 yıl içinde yürülüğe konulur.Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı lisansına sahip olanlar bu süre içinde üye olmak üzere kurula başvurmak zorundadırlar .......'   bir hüküm vardır. ona bakabilirsi
M Ali ODUNCU

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #13 : Ekim 31, 2008, 08:58:01 ÖÖ »
M.Ali  Bey Merhaba ; Denizli'den Batman'a selam ederim.
şu an memur pozisyonunda iken belge sizinde bildiğiniz gibi bir işe yaramıyor. Ancak mahkemelerde öncelikli olarak  tercih edilebilrsiniz. Ayrıca istifa edincede yalnız değerleme işiyle iştigal etme gibi bir zorunluluk var sanırım...Çünkü benim lisanslı serbest çalışan bir harita mühendisi arkadaşım var Denizli'de. Bir denetleme sırasında elinde kalan ve eskiden beri devam eden işlerini bir an önce bitirmesini veya devretmesini istemişler. Ben ondan duymuştum... ıyi çalışmalar...
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
dogancaglayan@yahoo.com
DENİZLİ

ibrahim

• **
« Yanıtla #14 : Ekim 31, 2008, 09:16:17 ÖÖ »
doğan bey ben de batmandan denizliye size ve tüm sevdiklerinize selam ediyorum
aslında  hem değerleme hem de mühendislik yapma konusu bana çok açık gelmiyor. çünkü spk genelgesinde şirketler için emlakçılık dahil hiç bir faaliyette bulunamazlar diye bir yasak vardır ama onun devamında değerleme uzmanları için sadece emlakçılık yapamazlar diye bir yasak var. burdan hareketle olması gerekir diyorum ama net değil.
doğan bey bu DUD konusunda benim söylediklerime baktınmı ayrıca mahkemelerde görev yaparsak ne kadar ücret alabiliriz.