Gönderen Konu: BıRLığıN ÇÖZÜM ORTAKLARINA YÖNELıK  (Okunma sayısı 2915 defa)

mfkfreem

• fatih koç
  • YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
  • MFK PLANLAMA VE GAYRÝMENKUL DEÐERLEME
    • MFK Planlama ve Gayrimenkul Deðerleme
BıRLığıN ÇÖZÜM ORTAKLARINA YÖNELıK
« : Mart 08, 2012, 08:09:59 ÖS »
Değerleme uzmanları birliğinde aktif görevli arkadaşlara sesleniyorum Çözüm ortaklığı artık ayak altındadır. Lise öğrencileri vb deneyimsiz kişiler  bu işi yapmaktadır. Mesleğin herhangi bir cazibesi kalmamıştır. Bu nedenle birliğin bu konuya el atması gerekmekte olduğunu düşünüyorum. Her önüne gelen nasıl bir SPK kayıtlı firma açamıyorsa belirli şartlar varsa Çözüm ortaklığınında belli şartları olmalıdır.
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2012, 12:16:54 ÖÖ Gönderen: mfkfreem »
mfkfreem

bulentkorpe

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: BıRLığıN ÇÖZÜM ORTAKLARINA YÖNELıK
« Yanıtla #1 : Mart 08, 2012, 09:10:36 ÖS »
Bu uygulama SPK lisanslı firmalardan kaynaklanmaktadır. Onlar için sahada kimin çalıştığı önemli değil.
Veriler gelsin yeterli.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2012, 02:09:44 ÖÖ »
Çözüm ortaklığı sisteminin bana göre TEK bir çözümü var: Lisanslı uzmanın ikamet ettiği il sınırlarındaki işlerin, günde 3, ayda 60 iş yönlendirilmeden diğer çözüm ortaklarına işlerin gitmemesidir. Bunun şu şekilde faydaları var:

1-   Öncelikle mevcut sistemi tıkamıyor. Bugün Türkiye’nin 40 vilayetinde lisanlı uzman bulunmuyor. Sistemin işlemesinde bir sıkıntı yaşanmaz.

2-   Lisansı olmayanlar, lisans almak için harekete geçer.

3-   Zaten nihai değerleme işinde görev yapıp da rapor hazırlama oranı için: %10 oranı bile en iyimser tahmindir. Durum böyle olunca, sınava hazırlanan, bu işten ekmek yiyen lisanssız eksperlerin önü de kısa vadede tıkanmıyor.Zaten işlerin %90’ı da onlara gidiyor. Uzun vadede uzman ise sayısı artıyor. Sistem kendiliğinden oturur.

4-   Lisanslı lisanssız tartışması da böylece azalır. Lisansı olanların bu meslekte esas beklentisi paradan önce hak ettikleri saygınlıkta böylece ortaya çıkar.

5-   şu anda lisansını almış olan ve kamu kurumlarında görev yapanlar, istifa edip sahaya inmiyorlar. Lise mezunu ile aynı işi yapıp, geçim sıkıntısına düşmek istemiyorlar.

6-   Çözüm ortaklığı için başvuruda bulunduğun şirketlerden bazıları için, senin lisanslı olman sanki bir kusurmuş gibi yaklaşımları oluyor. Lisanslı olman onların umurunda değil. Eğer bu teklif kabul olur ise, çözüm ortaklığı anlaşmalarında lisanslı olanlara mutlak öncelik verilir.

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2012, 09:24:36 ÖÖ »
Lisanslı değerleme uzmanı sayısı şuan için kabaca söylüyorum 1800 civarında. yanılıyor da olabilirim. Benim merak ettiğim lisanslı değerleme uzmanlarının kaç tanesi değerleme firmalarında yönetici, kaç tanesi değerleme firmalarında çalışan, kaç tanesi bireysel olarak çözüm ortaklığı yapıyor, kaç tanesi, resmi dairede görevine devam ediyor, kaç tanesi resmi daireden emekli hiç bir işle uğraşmıyor belki işe yarar diye belgesini almış zamanında. Bu oranlar hakkında bilgisi olan var mı. Bu oranları kabaca bile olsa ortaya çıkartsak burada bahsedilen bir çok şeyin mümkün olup olmadığı konusunda daha net konuşulur sanıyorum. Bu rakamları yaklaşık olarak da olsa ortaya koyarsa biri, bu forumda bahsedilen bir çok isteğin mümkün olup olmayacağı çok net görülecek diye düşünüyorum.

HALUK ÜNAL

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2012, 10:13:37 ÖÖ »
Ben 1845. yim Aralık 2001 sonu itibariyle aldım. Banka emeklisiyim ve fiilen çalışmıyorum ancak iş arayışım var başvurularım var.(çözüm ortaklığına ilk etapta sıcak bakamıyorum).lakin henüz netice yok..sevgi ve saygılarımla...