Gönderen Konu: SINAV BAşVURUSU NASIL YAPILIYOR  (Okunma sayısı 5135 defa)

meral077

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
SINAV BAşVURUSU NASIL YAPILIYOR
« : Eylül 13, 2008, 02:52:26 ÖÖ »
herkese merhaba ben ankaradan meral .sınava girmek istiyorum ama nasıl yapacağım giç bir fikrim yok .mutlak akursa gitmem gerekirmi .3 yaşında bi roğlum var fazla vaktim yok .yinede bu işi çok istiyorum .sınava kaç defa katılabiliyoruz bilgilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olacağım cevap verene  şimdiden teşekkürler. ilk sınav nezaman bu arada
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2009, 09:37:57 ÖÖ Gönderen: MEHMET »

erkanyi

• Erkan YILDIRIM
  • GOLD ÜYE
Ynt: sınav başvurusu nasıl yapılıyor .
« Yanıtla #1 : Eylül 13, 2008, 09:32:04 ÖÖ »
Toplam 5 ders var ve 4 sene * 3 sınavdan 12 sınav hakkın var.
12 sınavda veremezsen başa dönersin. Kurs konusuna gelince ben gitmedim ve bu şekilde de hazırlanılanılabiliyor ama tabi kurs olursa en azından kendin debelenmezsin sonuca daha hızlı gidersin.
ılk sınav haftaya cumartesi ve pazar.Eğer katılmayı düşünüyorsan ocaktaki sınava başvuru yapabileceksin.

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 13, 2008, 10:08:58 ÖÖ »
herkese merhaba ben ankaradan meral .sınava girmek istiyorum ama nasıl yapacağım giç bir fikrim yok .mutlak akursa gitmem gerekirmi .3 yaşında bi roğlum var fazla vaktim yok .yinede bu işi çok istiyorum .sınava kaç defa katılabiliyoruz bilgilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olacağım cevap verene  şimdiden teşekkürler. ilk sınav nezaman bu arada

Bu konu ile ilgili tüm detayları http://www.spk.gov.tr adresinde Lisanslama Sınavları başlığında inceleyebilir ve sorularına cevap bulabilirsin.

Başvuruların internet üzerinden nasıl yapıldığı ve gerekli tüm detaylar mevcut.

Başarılar dilerim.

meral077

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 14, 2008, 01:54:58 ÖÖ »
teşekkür ederim cevabınız için birde sınavlar gerçekten bukadar zormu .katılım çok ama sonuca ulaşabilen az .birden korktum  vallla

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Eylül 14, 2008, 04:23:21 ÖS »
önemli olan zoru başarmak zaten  8)

meral077

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 14, 2008, 10:41:57 ÖS »
tabiki haklısınız belki ama ben zorluk derecesini merak ediyorum exper. duruma göre kursa gidip gitmeme konusunda karar vereceğim .evde hazırlanmak için kaynaklar yeterlimi bunlar önemli .başka türlüsü zaman kaybı olur.

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 14, 2008, 11:13:12 ÖS »
Sınav herkesin kendi bakış açısında farklı bir zorluk derecesi ile yorumlanabilir.

Ama bu sınav için henüz kolay diyen çıkmadı. Bu sebeple sizin imkanınız varsa tabiki o imkanı değerlendirin ve kurs bilgilerinden faydalanın.

Sizin ne seviyede bir bilgi birikimine sahip olduğunuzu bilemeyeceğimiz için, yönlendirmede yapmak çok doğru değil. Ancak elinizi bilgi yönünden güçlü
tutmak için alabileceğiniz tüm bilgilerle bu sınava girmenizde tabiki faydalı olacaktır. Bunuda kurs yönetemi ilemi yoksa kendi çalışmalarınızla bir noktaya getireceksiniz sizin karar verebileceğiniz bir konu .

Her durumda başarılar dilerim.

meral077

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 15, 2008, 12:43:50 ÖÖ »
teşekkür ederim cevabınız için

varol44

• **
« Yanıtla #8 : Eylül 15, 2008, 03:31:15 ÖS »
ders kitapları yeterli değil. bence kursa gitmeseniz bile kurs notlarını temin edip, çalışmanız daha iyi olur kanaatindeyim. çözemediğiniz, takıldığınız konularıda forumda sorup, öğrenme imkanınız var. Temel Finans Matematiği ve Değerleme Esasları derslerinin sınavı sabah oluyor. Diğer 3 ders ise öğleden sonra.  ilk etapta bütün dersleri verebilirim derseniz mesele yok; ancak anladığım kadarıyla ders çalışmanız biraz kısıtlı olacak. bu nedenle benim size önerim; sabah yapılan sınavlardan bir tanesine ağırlık vermeniz.( hem süreyi fazladan kullanırsınız, 60 geçme notu . fakat bütün derslerin ortalaması 70 olmalı şartını yakalamanız daha rahat olur.)öğleden sonraki derslerden de 1 veya 2 tanesine çalışabilirseniz; sizin açınızdan kolay ve başarabilmeniz daha rahat olur kanaatindeyim. gireceğiniz 2. sınavda da çalışmadığınız diğer derslere bakarsınız. buradaki bütün mesele dersleri 60 alarak geçmek değil, başarılı olunan 5 dersten 70 olan ortalamayı tutturabilmek. başarılar dilerim.

erkanyi

• Erkan YILDIRIM
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #9 : Eylül 15, 2008, 03:52:09 ÖS »
ders kitapları yeterli değil. bence kursa gitmeseniz bile kurs notlarını temin edip, çalışmanız daha iyi olur kanaatindeyim. çözemediğiniz, takıldığınız konularıda forumda sorup, öğrenme imkanınız var. Temel Finans Matematiği ve Değerleme Esasları derslerinin sınavı sabah oluyor. Diğer 3 ders ise öğleden sonra.  ilk etapta bütün dersleri verebilirim derseniz mesele yok; ancak anladığım kadarıyla ders çalışmanız biraz kısıtlı olacak. bu nedenle benim size önerim; sabah yapılan sınavlardan bir tanesine ağırlık vermeniz.( hem süreyi fazladan kullanırsınız, 60 geçme notu . fakat bütün derslerin ortalaması 70 olmalı şartını yakalamanız daha rahat olur.)öğleden sonraki derslerden de 1 veya 2 tanesine çalışabilirseniz; sizin açınızdan kolay ve başarabilmeniz daha rahat olur kanaatindeyim. gireceğiniz 2. sınavda da çalışmadığınız diğer derslere bakarsınız. buradaki bütün mesele dersleri 60 alarak geçmek değil, başarılı olunan 5 dersten 70 olan ortalamayı tutturabilmek. başarılar dilerim.

Söylediklerinize katılıyorum Varol Bey. Bende ilk defa sınava gireceğim ve benimde stratejim sabah sınavlarından "gayrimenkul değerlemeyi", öğleden sonra da "mevzuat" ve "vergi" ye ağırlık verdim.

meral077

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Eylül 16, 2008, 03:08:30 ÖÖ »
varol bey  teşekkür ederim .benim için çok iyi oldu malum oğlumla ilgilenmekten araştırma yapmaya fırsat yok .ancak böyle internetten anlamaya çalışıyorum işin özünü benim enbüyük korkum formüller .şu hesap makinesi nasıl bir şey .  haziranda sınav varmı . 6 -7 ay sıkı bir çalışma yeterli olurmu . yoksa ilk etapta ocaktaki sınava girip en azından 1 -2 modülü atlatsammı .inanın kafam çorba .yaş oldu 31 yanlışmı yapıyorum diye tereddüt ediyorum .herkes tecrübe edinecek yer arıyor.boşa kürek çekemek istemiyorum .
« Son Düzenleme: Eylül 16, 2008, 10:52:46 ÖÖ Gönderen: MEHMET »

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Eylül 16, 2008, 12:35:58 ÖS »
Meral Hanım siz Ocak 2009 tarihli sınava katılın . Kafanızdaki bir çok soruya cevap bulmuş olursunuz. Bu sınav nasıl ... ve sizce zorluk derecesi nedir görmüş ve tecrübe etmiş olursunuz.

Sayısal ve sözel yeteneğinize göre kendinizde değerlendirme yaparken bu noktadan sonra burada anlatılanlarda sizin için anlam kazanmaya başlayacaktır. Ocak ayına kadar iyi bir süre var o güne kadar 1 veya 2 derse odaklanıp nasıl bir başarı elde edeceksiniz görmüşte olursunuz.

« Son Düzenleme: Eylül 16, 2008, 12:39:50 ÖS Gönderen: BEYAZ »

varol44

• **
« Yanıtla #12 : Eylül 16, 2008, 02:44:10 ÖS »
Meral hanım. Öncelikle öğrenmenin yaşı yoktur. ben yaşımı söylemiyeyim ama , 13 sene evvel sizin yaşınızdaydım  ve sınavlara benden daha büyük kişilerde giriyor. Bu sektörün ilerisi ne olur açıkcası şimdiden fazla bir yorum yapamıyorum, önüme bir hedef koydum. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde lisansı alacağım. Çünkü 3 yıllık tecrübe koşulu isteniyor.Bu konuyla ilgili imzaladığım rapor yok. (  20 yıllık müh. olarak piyasada çalışmam dikkate alınmıyor.) SPK nın şartları bu şekilde uymak zorundayız. Yani tüm dersleri ortalaması 70 olacak şekilde verseniz bile , tecrübe koşulunu sağlamadığınızdan Lisansı alamazsınız. Size önerim derslere çalışmaya başlarken , bir yandan da tecrübe koşulunu yerine getirmeniz. 2008 için rapor hazırlarsanız, en erken lisansı 2010 senesinde alabilirsiniz. Sınavların ocak,Mayıs ve Eylül aylarında  yapıldığı düşünülürse ; Sınav aralarında yaklaşık 4 ay gibi bir zaman var. Her sınavda Sabahki derslerden birisine, öğleden sonraki derslerdende bir veya ikisine veya her sınavda tek bir derse yoğunlaşabilirseniz Lisansı almanız kolaylaşır diye düşünüyorum. Ayrıca konut değerleme Lisansı için tecrübe koşulu 1 yıldır. Bu sınav G.Menkul Değerleme sınavlarına göre daha basittir. ısterseniz bu sınava öncelikle çalışıp, Konut Değerleme Lisansı alıp bu sektörün içine girmiş olursunuz. Bu arada da G.Menkul Değerleme Sınavlarına hazırlanabilirsiniz. Takdir sizin.
HP 17 b II + Hesap Makinesi Temel Finans Matematiği işlemlerini kolaylaştırıyor. Formülleri ezberlemek zorunda kalmıyorsunuz. Çalışırken zaten ister istemez formülleride ezberlemiş oluyorsunuz. Hesap makinesine isterseniz formülleri de yazabiliyorsunuz. Sonuç olarak sınavları gözünüz de çok büyütmeyin. Sistemli çalışılırsa  yapılabilir. Başarılar dilerim.

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #13 : Eylül 16, 2008, 02:45:54 ÖS »
Bizim MÜDÜR de bi türlü kazanamıyo... Nedense söyleme gereğini duydum   :P
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis. No:400859)
Kamu Yönetimi Uzmanı (TODAİE-2009/2010)
dogancaglayan@yahoo.com
AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (11)