Gönderen Konu: BıR SORU ıÇıN YARDIM?  (Okunma sayısı 2828 defa)

tubaa

• **
BıR SORU ıÇıN YARDIM?
« : Eylül 11, 2008, 04:12:35 ÖS »
1-Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan araziler
2-Devletin özel mülkiyetinde bulunup da kamu hizmetlerine tahsis olunmamış ve kullanılmayan arazi ve arsalar
3-Bir veya birkaç köy,kasaba ve şehir orta malı olan ve tahsis amacı değiştirilmek suretiyle hazine adına tescil ettirilen araziler
4-Hazineden bedelsiz olarak belediyelere devredilmiş ve maksada tahsis edilmememiş olup 20/07/1966 tarihli ve 775 sayılı gecekondu kanunu amaçları dışında kalan yerler
5-ışlenmeye elverişli olmayan tuzlu,alkali,taşlık ve benzeri topraklardan devletçe ıslah suretiyle elde edilen araziler
6-Bakanlık tarafından gerçek ve tüzel kişilerden satın alınacak veya kamulaştırılacak arsa ve araziler
7-Köy tüzel kişiliğine ait arazi ve arsalar iskan kanununa göre
YUKARIDA ARSA VE ARAZıLERDEN HANGıLERı MALıYE BAKANLIğINCA BU AMAÇLA KULLANILMAK UZERE TAHSIS EDıLDıKTEN SONRA ISKAN HIZMETLERINDE KULLANILIR?şIKLAR:A)1,2,3,4
B)1,2,3,4,6
C)1,2,3,5,7
D)1,2,3,4,5,7
E)1,2,3,4,5,6,7    ???

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: BıR SORU ıÇıN YARDIM?
« Yanıtla #1 : Eylül 11, 2008, 10:48:01 ÖS »
Maliye Bakanlığınca bu amaçla tahsisi yapıldıktan sonra tamamı iskan hizmetlerinde kullanılabilir.

Yani Cevap (E) şıkkı

tubaa

• **
« Yanıtla #2 : Eylül 12, 2008, 11:55:09 ÖÖ »
Cevap anahtarında doğru cvp A şıkkı görülüyor. :(

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 13, 2008, 10:26:43 ÖÖ »
Cevap anahtarı (A) olarak verilmişse , sorunun ifade ediliş şekli bence hatalı.

Soruda "YUKARIDA ARSA VE ARAZıLERDEN HANGıLERı MALıYE BAKANLIğINCA BU AMAÇLA KULLANILMAK UZERE TAHSIS EDıLDıKTEN SONRA" ıskan hizmetlerinde kullanılabilir şeklinde.

Yani Maliye Bakanlığı tahsis işlemini gerçekleştirmiş, bunların içinden hangileri kullanılabilir diye algılanıyor soru.

5. Madde de ISLAH edilmiş alan dan
6. Madde de SATIN ALINMIş arsa araziden
7. Madde de ıSKAN Kanunu çerçevesinde elde edilmiş arsa arazilerden bahsediliyor

Bunların tamamı TAHSıS edildikten sonra kullanılmaması gibi bir durum söz konusu değil.

Ancak soru Maliye Bakanlığı Yukarıdaki arsa ve arazilerden hangilerini ıskan Amaçlı Tahsis edebilir olsaydı belki cevabıda (A) şıkkı olabilirdi.

Ama TAHSıS ten sonra kullanılamayacak arsa araziyi Maliye Bakanlığına sorarlar; Kullanılamayacaktı Neden tahsis ettiniz diye.

BU soru hakkındaki düşünecelerim bu şeklilde .

tubaa

• **
« Yanıtla #4 : Eylül 14, 2008, 08:49:22 ÖS »
Çok teşekkür ederim açıklamalarınız için ,gayet iyi anladım