Gönderen Konu: SPK Lisansalama Tebliği yayınlandı.  (Okunma sayısı 5568 defa)

gunalpr01

• Gürbüz Ünal
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
odtü mimarlýk - yatýrým a.þ. - spk lisanslý sorumsuz saha eksperi (2007-devam...) 0533 630 22 18

gunalpr01

• Gürbüz Ünal
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: SPK Lisansalama Tebliği yayınlandı.
« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2014, 07:46:24 ÖÖ »
TDUB’un hatası SPK’nın kuyruğuna takılmaktır. TDUB ile SPK’nın yollarının ayrılması gerektiği andır. SPK kendi çalışanlarına yenileme eğitimi şartsız belge dağıtacak, kalanını da sıfır tecrübeli insanlara verecek. Zaten “uzman” kelimesini de çıkarmış tanımdan. TDUB da kendi lisansını verebilmeli. Mesela 3 tip lisans olur; 3 yıl olana C sınıfı, 5 yıl olana B sınıfı, 10 yıl olana A sınıfı gibi.
odtü mimarlýk - yatýrým a.þ. - spk lisanslý sorumsuz saha eksperi (2007-devam...) 0533 630 22 18

gunalpr01

• Gürbüz Ünal
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 14, 2014, 07:51:38 ÖÖ »
Eskisi:Gayrimenkul Değerleme Uzmanı - Yenisi:Gayrimenkul Değerleme Lisansı. Yani UZMAN kelimesi çıkarıldı. Artık UZMAN yada EKSPER ifadelerini kullanamayız. Zaten bir günde uzman da olunmaz. TUDUB un adı da değişmeli. Yenisi: TÜRKıYE DEğERLEMECıLER BıRLığı (TDB). 

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #3 : Ağustos 14, 2014, 09:34:22 ÖÖ »
8.3.2013 tarihli taslak öylece dururken, puanların 60'dan 50'ye indirilmesini ve 2 yıllık mezunların Konut Değerleme Lisansını alabilmelerinin önünü açan, mesleği iyice ucuzlatacak hükümleri içeren bu taslağın jet hızıyla yasalaşıp yayımlanması MANıDAR.
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2014, 10:16:53 ÖÖ Gönderen: onur85 »

VARLIK VE DEGER

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Ağustos 14, 2014, 09:36:35 ÖÖ »
Helal olsun valla. Tebliğ, taslak haliyle aynen çıktı.

O kadar görüş istendi, millet aylardır feryat figan ediyor ama SPK bildiğini oluyor.

Niye görüş falan isteyip insanlarla dalga geçiyorsunuz ki..

Zaten kafanıza koymuşsunuz bu mesleği ayağa düşürmeye.

creacer

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #5 : Ağustos 14, 2014, 11:42:33 ÖÖ »
TDUB, üyelerinin çıkarlarını zedeleyen bu tebliğ hakkında kanuni işlem yapamaz mı itiraz edemez mi?

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 14, 2014, 12:26:59 ÖS »
şimdi ne yazalım buraya. Sözün bittiği yerdeyiz.

Eğer amaç SPL’nin gelir-gider dengesi için yapılıyor ise etik değil. Biraz daha fazla kişi imtihana girsin de imtihan geliri elde edelim diye yayınlandığına inanmıyorum. 

Bu tebliğ ile, sahada daha fazla uzmanın görev yapması amaçlanıyor ise, “lisansımı değerlendirmek istiyorum” ilanları her gün neden veriliyor? Başarı oranının %2, tecrübe süresinin 3 yıl olduğu bir ortamda alınan 3000 lisansın neden 1500’ü sahaya inmiyor. Bu mesleği icra etmiyor? 1500 kişi zor şartlar altında bu lisansı spor olsun diye mi aldılar?

12 yıldır yapılan imtihan usulü hatalı mı idi?

Allah rızası için, bu tebliğin kazanılmış haklara zarar vermeyeceğini, ülkeye fayda getireceğini bir yetkili izah etsin. Bizler de teşekkür edelim.

ınşallah bu tebliğin sonuçları, 1978’lerde 76.000 lise mezununun 45 günlük eğitimle öğretmen olma faciasına benzemez. ınşallah ekonomik kriz yaşamayız, eğer yaşar isek krizin sebepleri arasında bu tebliğden bahsedilmez.

Sahada görev yapan lisanslı uzmanlara pozitif ayırım yapılmadan, yayınlanan tebliğin sonuçları hepimizi etkileyecek. Bundan doğacak maddi ve manevi zararlarım için, günde 5 defa yüce bir makamla iletişim kuracağım.

ankaraa

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 14, 2014, 01:29:14 ÖS »
Yönetimimizi yeniden gözden geçirme zamanı gelmedi mi! Lütfen seçimden hemen önce elinize tutuşturulan listedeki isimlere oy vermeyin. Türkiye'de işlerin nasıl yürüdüğünü bilen, dengeleri gözettiği için Birliğimizi mensuplarının nalayık olduğu şu duruma düşürmeyecek, iyiliği emredip kötülükten men edecek kişileri yönetime seçelim. Onlarda tabiri caizse ortalığı karıştırsınlar. Taslağa kuru bir görüş bildirmekle bu işler olmuyor. Bunlar daha Ülkenin gerçeklerinden haberdar değiller. Ayrıca gemileri yürüyor ya nasıl olsa denize düşenlerden onlara ne!
TDUB acilen konuyu hukuki boyuta taşımalıdır.

(Yönetim Kurulu üyelerinin görev süresi iki yıldır. Süresi dolan üyeler tekrar
seçilebilir, ancak her üye en fazla iki dönem görev yapabilir.)

EK BıLGı (LÜTFEN YÖNETıM KURULU ÜYELERıMıZıN ıSıMLERıNı ÖğRENELıM.)
Mevcut Yönetim Kurulu
Bekir Yener Yıldırım  
şinasi Bayraktar  
Cem Gürpınar
Mehmet Kasab
Deniz Arslan
Nihat Yerci
Bilgin Koluaçık

1. Dönem Yönetim Kurulu
Murat Parmakçı
şinasi Bayraktar
Işıl Dinçer
Ebru Öz
Nihat Yerci
Cansel şirin Yazıcı
Mehmet şahin Akar

Aklımızda bulunsun...
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2014, 01:31:28 ÖS Gönderen: ankaraa »

VARLIK VE DEGER

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #8 : Ağustos 14, 2014, 03:55:16 ÖS »

SPK, bizlerden niye görüş istedi, bir fikri olan var mı?

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #9 : Ağustos 14, 2014, 04:33:40 ÖS »

SPK, bizlerden niye görüş istedi, bir fikri olan var mı?

Tabiki "adet" yerini bulsun diye hocam...

VARLIK VE DEGER

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #10 : Ağustos 14, 2014, 05:55:42 ÖS »

O değil de bunları ciddiye alıp taslağa görüş bildirmek için harcadığım zamana da acıyorum.

Yazıklar olsun, diyecek başka sözler de var da buralar yeri değil.

Bir tane adam da çıkıp 'biz bu değişikleri şu nedenlerle yapıyoruz' demiyor.

Binlerce kez yazıklar olsun bunları yapanlara.

aaron

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Ağustos 14, 2014, 07:13:39 ÖS »
Tüm lisanslı uzmanlar Tdub ve Spk ya ayrı ayrı kınama yazısı yazsınlar. Sosyal medyadaki paylaşımların malesef etkisi olmuyor. Tdub aktif bir eylem düzenlemez ve dava açmaz ise bireysel olarak dava açmayı düşünmeliyiz 30 gün süremiz var. Yapılan hak gaspıdır.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Ağustos 15, 2014, 01:32:23 ÖÖ »
Arkadaşlar, neyin hayır, neyin şer olduğunu yalnız Allah bilir. Belki de bu tebliğ bizlerin hayrınadır.

Ben kendi adıma konuşuyorum, bugüne kadar hep klavye kahramanlığı yaptım. Bununla bir yere varılamıyormuş. Uyarılar dikkate alınmıyor. Hukuk mekanizmasından başka bir çaremiz yok.

Hukukun bir düzeni var. Bölge idare mahkemesinden başlar, Avrupa’da biter. Gerçekten, haklarımızın yendiğine inananlar var ise, bu yola başvuralım.

Burada önemli bir husus var. Diyelim mahkemeler 3-5 yıl sürdü. Ve bizlerin işlerinde kayıplar yaşandı. Mahkeme sonucunda, geriye dönük maddi ve manevi haklar alınıyor. Bu sebeple, mahkemeye başvurmayanlar bu hakları elde edemiyor.

WhatsApp’da gurup kurup bunu daha ivedi görüşebiliriz. Çünkü zaman sınırlı.

Prof. Dr. Acar Baltaş’ın son makalesinden bir bölüm paylaşacağım: “ınsanlar ancak kendilerini aşan bir amaca hizmet ederlerse, anlamlı ve üretken bir hayat yaşayabilirler. Bunun için hangi gelir düzeyinde olursa olsun, her insanın zamanının, emeğinin ve parasının bir bölümünü ihtiyacı olanlara vermesi ona doyum ve huzur verir.”

hancerozer

• Hüseyin ÖZER
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Ağustos 15, 2014, 07:52:02 ÖÖ »
Spk yakında sokakta simitçiye bile belge verecek uzman simitçi olacak ya benim anlamadığım lisans alan bu kadar uzmanı enayi yerine koymak niye ben neden 3 yıl bekledim neden 70 almak için çabaladım veye neden bu yolda ilerlemek için yatırım yaptım bu belgenin bu kadar ucuz hale geleceğini bilseydim bu işe asla girmezdim.Birde görüş istemişti bizden dalga geçer gibi madem kendi kafana göre tebliğ çıkaracaksın çıkar gitsin ben birliğe mail attım eğer hukuki yola başvurmazsa şahsi olarak başvuracağım birşey çıkacağını düşünmüyorum ama başvuracağım Türkiye Hak hukuk yeme arasında Dünya da birinci sırada gelir herhalde.
Özer Ekspertiz ve Gay.Deð.Ltd.Þti
Spk Lisans No:401638
0541 541 27 37
huseyinozer@msn.com

ABDULLAH UZGUR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ağustos 15, 2014, 11:28:07 ÖÖ »
"Her meslek, mensuplarının zekâ, maharet ve ibda' kaabileyetlerinin birbirlerine eklene eklene ilerlemesi suretiyle kemâle ulaşır. Bu bakımdan seleflerin tecrübe ve tatbikatları halefleri için zengin bir ibret, ders ve îkaz hazinesidir. O derece ki, hiç kimse kendisini bu hazineden müstağnî addedemez. Addetse, ilim ve sanatlardaki terakkî vücud bulmazdı. Tekerrür eden tecrübelerin eseri olan an'aneler, meslek ve müesseselerde hâl ve istikbâli tanzim için son derece ehemmiyetli bir rol oynar. Bu sebepledir ki, an'anesiz müesseseler bocalamaktan kurtulamazlar.

ınsan umûmî ve meslekî mânâda, şahsiyeti ile tefekkür ve tahassüsünü eslâftan tevârüs ettikleriyle zâtî kaabiliyet ve iktidarından terkib ederek ortaya koyar. Nesiller arasındaki bir kopukluk, her sahada hataların çoğalmasına ve terakkînin yerini tereddîye (gerileme ve soysuzlaşmaya) terk etmesine sebep olur."

Umûmî olarak Ülkemizin yakın tarihinin, hasseten mesleğimizin mevcut sorunlarının ve istikbâlde karşılaşabilecek sıkıntıların isabetli bir analizine medâr olacağını umûd ettiğim, Yazarın yukarıdaki paragraflarını sizinle paylaşmak istedim. Arkadaşlar üzülmeyin ve hüzünlenmeyin, ALLAH VAR, KEDER YOK.

Vesselam.
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2014, 11:30:37 ÖÖ Gönderen: ABDULLAH UZGUR »