Gönderen Konu: Sosyal Bilimler Mezunlarının Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak iş bulması  (Okunma sayısı 5248 defa)

adaden

• YENİ ÜYE
  • *
Merhabalar,

1995 ist. Ünv. Arkeoloji mezunuyum. Finans sektöründe iletişim alanında çalıştım. 4 yıldır çalışmıyorum ve bu meslekten haberim olduğunda emeklilikte de gelir elde edebileceğim bir alternatif olarak düşündüm. (3,5 yıl sonra maaşlı bir emekli olacağım) Arkadaşlar eğer cevaplarını biliyorsanız sorularım şunlar;

1) Sosyal Bilimler mezunu olanların iş bulmakta ki şansı nedir? Bu arada ben 42 yaşındayım, yaş ve okul sorun olur mu?
2) Prim sürem bitti ve tavandan ödendiği için tavan bir emeklilik maaşı bekliyorum. SSK ve ya başka bir sosyal güvence istemiyorum. Bu şekilde çalışılabiliyor mu?
3) Sınav başarı oranları nedir ve kursa gitmeden kitaptan çalışsam verim alır mıyım? Bana bir kaynak kitap önerebilr misiniz?

ılginiz için teşekkür ediyorum, umarım cevap yazarsınız!

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Değerleme uzmanlığı lisans imtihanına başvurmak için, mevzuata göre herhangi bir 4 yıllık okul mezunu olmak yeterli.
ış bulma şansınız sizin bilgi ve birikiminize bağlı.
Sınavda başarı oranı düşük.
Mesleğimizle ilgili mevzuat değişikliği sık yaşandığından dolayı, son baskı kaynaklardan çalışmanız faydalı olacaktır. Zaten 2-3 yayın evinin kitapları var. ınternetten araştırma yapmanız yeterli.

Mesleğin geliri konusuna gelince, bilgi birikiminiz iyi ise, çözüm ortağı olarak çalışıp, yani sahada değerleme yapıp bir aileyi geçindirecek parayı kazanabilirsiniz.

Sadece değerleme uzmanlığı lisansınızı kiralama usulu gibi, bir firmaya sembolik ortak olarak girip yan yatıp para da kazanıldığını da duyuyoruz. Zaten buralara verilen ilan metinleri ortada. Ne yazık ki sistem buna müsait galiba.

Tercih sizin. Başarılar.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Eğer gün gelir de, bu ülkede uluslararası değerleme standartları uygulamaya girer ise; yani lisanslı uzmanlar adam yerine konur ise, işte o zaman iyi ki lisans imtihanına girmişim ve kazanmışım dersiniz.

adaden

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: Sosyal Bilimler Mezunlarının Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
« Yanıtla #3 : Ağustos 13, 2014, 11:57:07 ÖÖ »
ılginize ve vakit ayırıp verdiğiniz cevaplara çok teşekkür ederim. Sosyal Bilimler mezunlarının kendileri için ayrılan köşelere müdahelesine kızan mühendisler olabilir. şunu söyleyeyim yalnızca; keşke insanlar için iş bulabilmek ve ailesinin geçim kaygısını taşımadan yaşayabilmek mümkün olabilseydi. 42 yaşında bir bayan olarak emeklilik beklemeyi çok isterdim. Ama emeklilikte bile çalışmanın gerekli olduğu bir ülkede yaşıyoruz maalesef!

Birkaç değerleme şirketini arayarak soruma cevap almaya çalıştığımda, SPK lisansının mezun olduğun okuldan daha önemli olduğu ve iş bulabilme şansını artırdığını öğrendim. Sanırım sınava gireceğim. Kısmet....

ankaraa

• Ziyaretçi
Sn adaden,
Teknik olarak sınavlardan başarılı olup lisansı almanızda bir mahzur yok. Lakin mesleki tecrübeniz olmadığı için ayrıca değerleme şirketleri genel olarak muayyen bazı bölümleri tercih ediyor olduklarından, ya hiç bulamayacak yahut bulduğunuz işte başlangıç itibariyle çok düşük ücretlerle emeğinizin sömürülmesi keyfiyeti ile karşılaşacaksınız.
Çok uzun süredir sektörde olan biri olarak size tavsiyem, halihazırda taslak olarak sektöre sunulan ve ilgililerinden görüş talep edilen mesleki düzenlemelerin nasıl kabul görerek mer'iyete geçeceğini görerek adım atmanızdır. Aksi halde boşa kürek çekmiş olabilirsiniz.
Selametle.

adaden

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: Sosyal Bilimler Mezunlarının Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
« Yanıtla #5 : Ağustos 13, 2014, 10:40:09 ÖS »
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Uzun zamandır bu konuda çalışmanız tavsiyelerinizi çok değerli kılıyor.