Gönderen Konu: TECRÜBE şARTINI TEVSıK ETMEK ıÇıN 3 YILLIK FııLı ÇALIşMA KOşULU KALDIRILDI  (Okunma sayısı 17605 defa)

ABDULLAH UZGUR

• Ziyaretçi
Sınavlardan başarılı olup tecrübe koşulunu sağlamayı bekleyen yahut bunun dışındaki bir evrak eksikliği sebebiyle gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı alamayan, müstakbel meslektaşlarımın dikkatlerine!

SPK'nın 26.02.2014 tarihinde yayımlanan, 2014/6 sayılı Haftalık Bülteninin DUYURU VE ıLKE KARARLARI isimli başlığının 3. maddesine göre, gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı almak için daha önce belgelendirilmesi zaruri olan 3 yıllık fiili çalışma koşulu kaldırılmış ve Kurulun, 13.02.2006 tarihli ve 2006/6 sayılı Haftalık Bülteninde yayımlanan gayrimenkul değerleme uzmanları ile konut değerleme uzmanlarının tecrübe şartlarını sağlayıp sağlamadıklarına ilişkin incelemelerin hangi kriterlere göre yapılacağına ilişkin 13.02.2006 tarih ve 7/150 sayılı Kurul Kararının 2'nci maddesinin (I) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bendin eklenmesine karar verilmiştir.

“(ı) Kurulumuz tarafından yapılan Gayrimenkul Değerleme Lisansı ve Konut Değerleme Lisansı sınavlarına katılarak başarılı olmuş ancak, yukarıdaki maddeler uyarınca 3 yıllık tecrübe şartını tevsik eden rapor sunamadığı veya diğer şartları taşımadığı için başvurusu kabul edilmeyen adayların, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.ş. tarafından düzenlenecek ve içeriği Kurulca onaylanacak mesleki uygulamalı eğitim programına katılım sağlamaları halinde tecrübe şartını sağlamış sayılmalarına”

2014/6 sayılı Haftalık Bülten: http://www.spk.gov.tr/apps/haftalikbulten/displaybulten.aspx?yil=2014&sayi=6&submenuheader=null

2006/6 sayılı Haftalık Bülten: http://www.spk.gov.tr/apps/haftalikbulten/displaybulten.aspx?yil=2006&sayi=6&submenuheader=nul

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
ıçine ettiler mesleğin vallahi helal olsun. Kalite artar diye beklerken kalite düşsün diye ellerinden gelen yapıyorlar.

Diğer lisanslarda neden kalkmıyor? Kurumsal Yönetim, Kredi derecelendirme bunlarda neden kalkmıyorda sadece Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığında kalkıyor? Bu şu demek oluyor artık sadece lisanslı uzmanlar bu işi yapabilecek. Kardeşim bugun ver sınavını yarın yap bu mesleği, yok veremıyorsan sınavı artık sana ekmek yok dıyecekler aha yazıyorum buraya
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2014, 06:00:42 ÖS Gönderen: Exper »

ekspermuhendis

• YENİ ÜYE
  • *
Zaten her geçen gün prestij kaybeden mesleği ve lisansları iyice itibarsızlaştıracak bir karar, böyle birşey baştan yapılsaydı bari yada daha önceden bu zamana kadar bu mesleğe bağlanmış tecrübe şartını sağlamak için çalışmış mesleğe girmiş kimselere yazık olmadı mı?
ılgili ilgisiz herkes sınava girip geçtiği anda bir tane bile rapor yapmasada lisansı alabilecek HAYIRLI OLSUNNN

Lisans sayısı belli düzeye ulaşınca heralde sadece lisanslılar bu işi yapabilecek şeklinde bir karar olacaktır diye düşünüyorum.

-GDU-

• YENİ ÜYE
  • *
Yakın gelecekte üniversite sınavlarını kazanıp tıp tutturan bir öğrenci gözlemci olarak katılacağı fıtık ameliyatından sonra doktor olarak iş hayatına başlayabilecek. Aynı zamanda inşaatta 1 hafta geçiren mühendislik kazanan arkadaşım şantiye şefi olarak meslek hayatına adım atacak. Harita mühendisliğini kazanan arkaşlar ise boş arazi üzerinde 7 kez mangal keyfi yapıp ip atladıktan sonra aplikasyon işleri ile meslek hayatına merhaba diyecek.
Yakında bunun tablet şeklinde ilacını çıkartacaklar. Aldıktan sonra Değerleme Üstadı olacaksın. Vay beeeeeeee.

fikret8082

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
TKGM 21.1.2014 sayılı genelgesi SPK  26.2.2014 sayılı lisans hak sahiplerine tecrübe süresini kaldırması ile 8.3.2013 tarihli SPK tebliğinin kısa sürede yürürlüğe gireceğini , ılk aşamada lisanslı değerleme uzmanı haricinde çözüm ortaklığının kaldırılması kısa süre sonrada değerleme sektörünün tamamen lisanslı uzmanlara bırakılacağı kanaatindeyim.

SADÝ

• **
       Anladığım kadarıyla:  Birliğin ; TKGM'nin 21.1.2014 tarih'li talimatının uygulanmamasının(sahte liste oluşturmasının) gerekçesini(sözde) sahada yeteri kadar Lisanslı Gayrimenkul Değerleme  Uzmanı olmadığı yönündedir.O yüzden,SPK'nin tecrübe şartını, ilke kararı alarak kaldırması sınavı kazanıpta 3 yıllık tecrübe şartını taşımayanların sahada iş yapabilmesi ki ( SPL kayıtlarında mevcut olduğu üzere) bu durumda olanların sayısal olarak çoğunluk teşkil ettiği göz önünde bulundurulmuştur.Dolayısıyla  bu durum Lisanslı olanların aleyhinde gibi  gözüksede,Lısanslıların haklarını koruyan ve yakında çıkması muhtemel olan Tebliğin  alt yapısını oluşturmaktan ibaret olabilir.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ben kesinlikle bu uygulamanın bizim aleyhimize olduğu kanaatindeydim. En iyi olasılıkla şöyle olabilirdi. Konut değerleme uzmanlığı bir nevi Yrd. Değerleme Uzmanı  vasfı kazanabilir. Sınavı direk geçene Konut Degerleme Uzmanlığı lisansı verilebilir. 3 Yıllık deneyim şartı akabinde Değerleme Uzmanlığı lisansına çevrilebilirdi. Bugun gir sınava yarın al lisansı sonra kur şirketi, patlasın raporlar oh ne ala

onur85

• GOLD ÜYE
      Anladığım kadarıyla:  Birliğin ; TKGM'nin 21.1.2014 tarih'li talimatının uygulanmamasının(sahte liste oluşturmasının) gerekçesini(sözde) sahada yeteri kadar Lisanslı Gayrimenkul Değerleme  Uzmanı olmadığı yönündedir.O yüzden,SPK'nin tecrübe şartını, ilke kararı alarak kaldırması sınavı kazanıpta 3 yıllık tecrübe şartını taşımayanların sahada iş yapabilmesi ki ( SPL kayıtlarında mevcut olduğu üzere) bu durumda olanların sayısal olarak çoğunluk teşkil ettiği göz önünde bulundurulmuştur.Dolayısıyla  bu durum Lisanslı olanların aleyhinde gibi  gözüksede,Lısanslıların haklarını koruyan ve yakında çıkması muhtemel olan Tebliğin  alt yapısını oluşturmaktan ibaret olabilir.

Sizinle yaklaşık aynı kanaatteyim SADı bey. Exper arkadaşımızın kaygısıda son derece haklı. Normalde TKGM ve TDUB patronlarının sahada yeterli sayıda (ve Facebook gruplarında) lisanslı uzman olmadığı yönünde serzenişleri vardı. Bu serzenişe istinaden hukuksuz ve naylon yetki listeleri ile TKGM genelgesine aykırı olarak, ve müşterinin lisanslı uzman diye bildiği değerleme raporunu oluşturan birçok şahsın sahada kalmasının meşru olduğu savunuluyordu. Artık bu bahanenin geçerliliği kalmayacaktır. Öte yandan, zaten yeterli sayıda uzman vardı ve takriben %92'si saha dışındaydı. En iyi ihtimalle 200/2400 = %8'lik bir kesim sahada iken, yani esasen yekün uzman sayısı yeterli iken, bu durumu kavrayamadan tecrübe şartını kaldırarak uzman sayısının artırılması hedeflenmiş. Tabi özel sertifikasyon eğitimi ile cebe inecek paraların bu uygulamanın yan getisi olduğu da hesaplanmış. Bu durumda tüm görüşlerin haklılık payı olduğunu düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2014, 07:16:06 ÖS Gönderen: onur85 »

fikret8082

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Mimar Mühendis şehir Plancısı Harita Mühendisi dışındaki kişileri verdikleri iş  ilanları ile Lisanslı arkadaşlarımızı rencide edip küçük düşürenler.

TKGM  21.1.2014 tarihli genelgesi , SPK 26.2.2014 tarihli duyurusu ile tecrübe süresini kaldırarak  , TDUB  artık şeffaflaşarak Değerleme sektöründe yetki ve görevin Lisanslı Değerleme Uzmanlarında olduğunu kabul etmiştir.

2-3 YILDIR SPK  SINAVLARINI VEREMıYEN VEYA DERS ÇALIşMAYAN  PERSONELLERıNıZı VE ÇÖZÜM ORTAKLARINIZADA ARTIK SPK LıSANSLAMA SINAVLARINI KAZANDIRMAK ıÇıN KURS AÇARSANIZ KıMSE şAşMASIN.

AMERıKADA VE AVRUPA ÜLKELERıNDE SAYGIN BıR MESLEK OLAN LıSANSLI DEğERLEME UZMANLIğI DÖNEMıNı   NE ZAMAN KABÜLLENECEKSıNıZ.

ABDULLAH UZGUR

• Ziyaretçi
Arkadaşlar SPL'nin duyurusu aşağıdaki gibidir:

"Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) 26.02.2014 tarihli toplantısında; SPK tarafından yapılmakta olan Gayrimenkul Değerleme Lisansı ve Konut Değerleme Lisansı sınavlarına katılarak başarılı olmuş ancak 3 yıllık tecrübe şartını tevsik eden rapor sunamadığı veya diğer şartları taşımadığı için başvurusu kabul edilmeyen adayların, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.ş. tarafından düzenlenecek ve içeriği Kurulca onaylanacak mesleki uygulamalı eğitim programına katılım sağlamaları halinde tecrübe şartını sağlamış sayılmalarına karar verilmiştir.

SPK tarafından alınan işbu karara istinaden Kuruluşumuzca konu ile ilgili olarak yapılacak eğitimlerin kapsam ve tarihlerine ilişkin açıklama en kısa zamanda paylaşılacaktır."

aaron

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
3 yılını bugün dolduran arkadaşlar ne hissetmekte?

fikret8082

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
TKGM ,SPK VE TDUB DEğERLEMEDE STANDARTLARI YAKALAMAK VE KALıTEYı  YÜKSELTMEK ıÇıN GEREKLı KARARLARI ALMIşTIR.
TAKBıS SORGULAMA SıSTEMı AÇILINCAYA KADAR DEğERLEME RAPORLARININ BÜYÜK ÇOğUNLUğUNU BANKADAN AKREVıDATASYONU OLMAYAN 18-20 YAşLARINDA LıSE MEZUNU ÇOCUKLARINA YAPTIRILIYORDU şıMDı ÇOğU TAPU MÜDÜRLÜKLERıNE ARTIK GıREMıYOR.
BAZI PATRONLAR BEGENSEDE BEğENMESEDE ARTIK LıSANSLI DEğERLEME UZMANLIğI DÖNEMı FııLEN BAşLAMIşTIR.
KISA SÜREDE 1-2 GÜNLÜK EğıTıM ıLE EN AZ 300-350 ARKADAşIMIZ DAHA ARAMIZA KATILACAğINI GÖRECEKSıNıZ.
2- 3 YILDIR SPK LıSANSLAMA SINAVLARINI VEREMıYENLER ıSE MECBUREN ARAMIZDAN AYRILACAKTIR.
LıSANSLI DEğERLEME UZMANLIğI MÜSTAKıL BıR MESLEK GRUBUDUR OKULDAN YENı MEZUN OLMUş GENÇLERı 6-7 AY ÇALIşTIRIP ÇIKANLARIN YERıNE TEKRAR TEKRAR GENÇLERı ALMA ZAMANI BıTMışTıR.
SEKTÖRDE GEREKEN DEğERLEME UZMAN SAYISI EN FAZLA 1200 ıKEN 5000-6000 KışıYE YAKIN ÇÖZÜM ORTAğI SÖZLEşMESı YAPIP BU ARKADAşLARIDA MAğDUR ETMEYE KıMSENıN HAKKI YOKTUR.

antepli

• YENİ ÜYE
  • *
ABDULLAH KARDEşıM BU MESLEğıN TEMEL şARTI SINAVLARI VERMEKTıR.SEN ıSTESEN DE ıSTEMESEN DE  BU BÖYLEDıR.SANA TAVSıYEM ÇALIş SINAVLARINI VER ANCAK O ZAMAN GAYRIMENKUL DEğERLEME UZMANI OLABıLıRSıN YOKSA NAFıLE UğRAşIRSIN SU MECRASINA AKMAK ZORUNDADIR.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Söyleyecek söz bulamıyorum. Emir büyük yerden. ınşallah sonu hayırlı olur. Bu mesleğin uygulanması ile ilgili zehir gibi bilgi-tecrübeye sahip eksperler var, ama bir türlü sınavları veremiyorlar. Değerleme Uzmanlığı lisansına sahip olup ta, “konu taşınmaz, yasal değer, mevcut değer” kelimelerini ilk defa duyan, hayatında eline lazer metre almamış kişiler de var.

3 yıllık tecrübe şartı, 1 günlük eğitimle kapatılması çok garip. 1978’lerde lise mezunları  45 günde öğretmen oldu. Hem de 76.000 öğretmen. Zaten hızla kalkınmamızın temelinde, 45 günlük eğitimle 76.000 öğretmenin eğitim sistemine kazandırılmasının büyük rolü var (!). Allah sonumuzu hayır eyleye. Bu hükümetin temsilcilerinden 45 günlük eğitimle kazandırılan öğretmenler ile ilgili çokça eleştiri var. Aynı hükümet döneminde, 3 yıllık tecrübe şartı kaldırılıyor. Garip bir ülkeyiz vesselam.

Bu tasarruf ile olumlu ve olumsuz beklentilerim var.

Olumlu görüş: Lisanslı uzman sayısının bir an önce artması. Tebliğ taslağının uygulamaya girmesi. Lisanslı olmayanlara bu işin yaptırılmaması.

Olumsuz görüş: Bu bende kalsın. Önyargımı şimdilik paylaşmak istemiyorum. ınşallah yanılıyorumdur.

Herkes kendine yakışanı yapar.

ABDULLAH UZGUR

• Ziyaretçi
Antepli hanımefendi/beyefendi,
Ben zaten lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanıyım.
(ısmimin geçtiği bir açıklamaya mukabele etmek suretiyle bu platformu kullanmak durumunda kaldığım için mazur görülmemi rica ederim. Zira, bundan önce paylaştıklarım ve nasip olursa bundan sonra paylaşacağım konular ve açıklamalarla ilgili bir ön yargı oluşsun istemiyorum.)

Ayrıca, "BU MESLEğıN TEMEL şARTI SINAVLARI VERMEKTıR.SEN ıSTESEN DE ıSTEMESEN DE  BU BÖYLEDıR.SANA TAVSıYEM ÇALIş SINAVLARINI VER ANCAK O ZAMAN GAYRıMENKUL DEğERLEME UZMANI OLABıLıRSıN" sözünüze katılmadığımı belirtmek isterim. Sözünüz, yapılan sınavın, meslek adaylarının bu mesleği uzman statüsünde icra etmesine yetecek bilgi sahibi olup olmadıklarını yeterince belirleyebiliyor olması durumunda isabetli sayılabilir. Ne var ki durum böyle değil. Uzmanlık için teorik bilginin uygun zaman ve zeminde yapılacak pratiklerle desteklenmesinin ve meslek adaylarının bu suretle uzmanlık liyakatini haiz duruma gelmesinin daha isabetli olacağı kanaatindeyim.
« Son Düzenleme: Mart 03, 2014, 07:23:49 ÖS Gönderen: ABDULLAH UZGUR »