Gönderen Konu: 2014 YILI GAYRıMENKUL DEğERLEME UZMANLARI TANIşMA VE DEğERLENDıRME TOPLANTISI  (Okunma sayısı 6259 defa)

VARLIK VE DEGER

• GOLD ÜYE
 GAYRıMENKUL DEğERLEME UZMANLARI 2014 YILI TANIşMA VE DEğERLENDıRME TOPLANTISI
« : şubat 15, 2014, 22:32:05 » Alıntı Değiştir Sil 

--------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar,
Sektördeki sorunları kendi aramızda sosyal medyada ve forum sitelerinde konuşuyoruz ama maalesef ilgili kurumların buradaki konuşulanlardan pek de haberdar olduğunu zannetmiyorum yada haberdar olup görmezden gelme gibi bir durum var.
Madem ki konuşacak ve çözülecek bunca sorun var hem birebir tanışma hem de sorunları sistematik halde ilgili yerlere yazılı halde sunma anlamında bir toplantı tertip edebiliriz. Klavyelerimizin başında hergün konuştuğumuz konuları bir de yazılı/imzalı hale getirsek muhataplar nezdinde daha etkili olmaz mı?
ınsanların ve kurumların doğasında yazılı gelen başvurulara karşı daha hassas olma gibi bir durum olduğu hepimizin malumu. Bir günümüzü bu toplantı için ayırsak ve bu toplantı sonuçlarının ilgili kurumlar nezdinde ne kadar dikkate alındığının takipçisi olsak sonuç alma yönünde gayet etkili olacağını düşünüyorum.

Öncelikle çoğunluğun istediği bir ilde ve masrafları katılımcılar tarafından karşılanmak üzere bir çalışma toplantısı için katılım ve talepler konusunda fikirlerinizi almak istiyorum.[/b]

ABDULLAH UZGUR

• Ziyaretçi
Lisanslı değerleme uzmanıyım. Ankara'da ikamet ediyorum. Yapılması planlanan toplantılara katılmak isterim.
abdullah.uzgur@hotmail.com

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Sahada çalışan değerleme uzmanları, feryadını kimseye anlatamadı. "Ben duymadım, ben görmedim, ben bilyorum" piyesi bir yerde bitmeli. Üstünlerin hukuku mu doğru, hukukun üstünlüğü mü doğru? Eğer hukukun üstünlüğünü tartışacağımız, yasal bir zeminde, yasaların bizlere verdiği hakları konuşacağımız bir toplantı düzenlenir ise, Allah'tan bir engel olmadıkça mutlaka katılmaya çalışırım. Karanlıkta göz kırpmanın kimseye bir faydası yok. Bir araya gelelim. Ortamı aydınlatalım.

Selam ve saygı ile.

Ahmet GÖÇER
Elbistan/Kahramanmaraş

onur85

• GOLD ÜYE
Mesleğimizin gelişiminin önünü açmak, tabi olduğumuz mesleki şartların ve hatalı/haksız görülen uygulamaların eleştirisini yapmak ve doğru yönde aksiyon almak için yapılan tüm buluşmalara destek vermekten mutluluk duyarım. Allah bir sıkıntı veya başka bir mani vermezse haddim dahilinde katkı vermekten onur duyarım.
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2014, 05:31:22 ÖS Gönderen: onur85 »

ÇÇR

• **
 SPK ve TDUB'ne sorunlarla ilgili yazılar yazıldı.Duyarsız kaldılar.Bu şekildeki bir girişimle daha üst düzey mercilere toplu olarak yapılaçak müracat ve ayrıca  toplantı sonucu konuları sorunları basına vermekle daha etkili olaçağı kanaatindeyim. Ankara'da çalışan bir arkadaşa toplantıya  katılaçak kişiler,   telefonlarını ismlerini vererek bir sayı tesbiti yapılması gerekir.Katılaçak kişilerin lisanslı çözüm ortağı olarak çalışanlardan oluşmasının uygun olaçağı kanaatindeyim.Çok önemli bir şey olmazsa şimdiden katılaçağımı belirtiyorum
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2014, 07:06:15 ÖS Gönderen: ÇÇR »

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE

Ankara ilinde, merkezi bir konumda   50-100 kişilik salonu olan vasat bir otel, bu tanışma toplantısı  için uygun olur.

Birinci mesele; yer ve  tarih tespitidir.

ikinci mesele; organizasyon komitesi tespiti ve toplantının verimliliği açısından gündem tespitidir.

Üçüncü mesele; toplantı sonunda alınacak kararların ve somut çözüm önerilerinin, siyasi ve idari otoritelere ulaştırmak için en az 5 kişilik temsil heyeti seçilmesidir. Bu ziyaretler, daha sonra ki bir tarihte bu delegeler tarafından gerçekleştirilebilir.

Dördüncü mesele; hukuki ve yargısal süreçleri organize etmek  için, yine  en az 5 kişilik bir heyet seçilmesidir.

Toplantı organizasyonunda görev almak isteyen meslektaşlarımız; e.posta adreslerini bize bildirdikleri taktirde; toplantıya katılmak isteyenler, isim ve e.posta adreslerini bu kişilere gönderirlerse sağlam bir  iletişim zinciri kurulmuş olur. Gündem tespiti, talepler ve atılacak adımlar bu şekilde olgunlaşır.

Bu platformu takip etmeyen meslektaşlarımıza da ulaşmış oluruz.

Bu konuyu olgunlaştırmak için önerileri olan arkadaşlarımızın katkılarını bekliyoruz...

kartal2023

• YENİ ÜYE
  • *
Lisanslı Değerleme Uzmanıyım. Sakarya'da çözüm ortaklığı yapıyorum, ıstanbul da yada Ankarada yapılacak bir toplantıya katılabilirim.
Ahmet HASANOğLU
0532 420 66 67

Mehmet Benan Kýlýç

• **
Arkadaşlar!

Çaresiz olmadığımızı anımsamak yararlıdır, her zaman yapabileceğimiz bir şeyler vardır.

Yıllardır klavye başında mücadele etmekten yorulanlar için bu toplantı isabetli olabilir.

Nisan ayına kadar olayı olgunlaştıralım. Organizasyon komite üyelerini şimdiden belirleyelim.Komite üyeleri aynı şehirden seçilsin ki istedikleri zaman bir araya gelip ön çalışmalar yapabilsinler. Niyet hayır, akıbette hayırlı olur inşallah.

VARLIK VE DEGER

• GOLD ÜYE
Toplantının yapılacağı il, yeri/günü/saati, formatı, konuşulanların kaydı, sonuçların derlenip ilgili kurum ve şahıslarla paylaşımı, bu paylaşımlardaki görüşme sonuçlarının takibi ve duyurulması gibi somut aksiyonlar için görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanları'nın sorunları ve çözüm yolları konusundaki bu çalışmamızda, şahsi kanaatim, mümkün olduğunca bağımsız, tarafsız, kişiselleştirmeden uzak, objektif, çözüm odaklı ve bilimsel olmak önem arzediyor.

Çeşitli güç odaklarının semaye/güç baskısı altında olan bu sektörde artık Gayrimenkul Değerleme Uzmanları'nın da görüşleri ve beklentileri olduğu bütün muhataplar nezdinde kabul edilmeli. 'Biz böyle istiyoruz' derken nezaketen 'siz ne diyordunuz' demek meslek onurunun ve insanlık onurunun bir parçası olmalı..

Avrupa uygulamaları ve varılmak istenen nokta konusunda somut örnekler ortaya koyabilirsek ve muhataplarımıza doyurucu bilgiler verebilirsek bu çalışmamızın ses getireceğini ve sektörde olumlu bir dönüşüm başlayacağına yürekten inanıyorum.

Bir yol bulamıyorsak en iyi alternatifin yeni bir yol yapmak olduğu düşüncesi, umutlarımızı artırıyor ve geleceğe daha bir güvenle bakmamızı sağlıyor...

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Kaç kişi katılır henüz bilmiyorum... Ama en az 35 kişinin bir araya geleceğini tahmin ediyorum.
Bu toplantı, şekil itibariyle gayri resmi sayılsa da; amacı itibariyle yasal ve sonuç odaklı olacaktır.

Toplantı detayları kesinleştiğinde; bir basın duyurusu ile yayın organlarına duyurulmalı, toplantı  sonunda da mutlaka bir basın bildirisi hazırlanmalıdır. Bu konuda Sayın Ahmet Göçer üstadımızdan yardım alabiliriz. şayet imkan olursa; bu toplantıya SPK, BDDK , TDUB hatta TKGM den de birer gözlemci davet edilebilir.

Bir diğer husus; bu toplantıyı talep edenler; hem mesleki hem de ferdi olarak haksızlığa uğradıklarına inanan bağımsız çalışan değerleme uzmanları olsa da; aslında sorun, değerleme camiasının sorunudur. Bu nedenle; sadece bağımsız çalışan değerleme uzmanları değil, ücretli çalışan değerleme uzmanı meslektaşlarımızın da bu toplantıya mutlaka katılmaları gerektiğini  düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2014, 11:38:30 ÖÖ Gönderen: A.Mesut TATLIPINAR »

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Takvimin uygun olması durumunda ben de katılırım. Antalya'dayım ancak ıstanbul, Ankara, ızmir fark etmez her yere gelirim.

ÇÇR

• **
  Değerli Meslekdaşlarım,
    8 veya 15 Mart Cumartesi Ankara'da sabah saat 9.30-12.00 ,13- açık  iki bölüm halinde aynı yerde yemekte yenebileçek ortlama 50 kişilik   kapsamlı  bir restorant veya Otelcilik Yük. Okulları  veya  Ankara 'da daha uygun yer bilenler varsa daha başka yerlerde olabilir.Mesut Beyin dediği gibi BDDK ,SPK TDUB ve TKGM'dende gözlemciler olabilir.Ancak sesimize kulak verseler idi ,haklarımızda biraz yol alırdık
   Saygılarımla.

çetingenç

• YENİ ÜYE
  • *
--
« Yanıtla #12 : Şubat 22, 2014, 08:33:56 ÖÖ »
ıki lisanslı değerleme uzmanı arkadaşımla birlikte katılabiliriz. Tüm arkadaşların e-mail adresini bilen arkadaşlardan tüm arkadaşlara katılım e-maili göndermelerini gelen cevaplara göre yer ayarlanabilir. Çözüm ortağı olarak çalışanlar tam zamanlı çalışıp ayrılmayı düşünenler ve şirkette ortaklığı olup ayrılıp serbest çalışmayı düşünen arkadaşlarında aramızda görmekten mutlu oluruz. Tüm katılanların mutabakatla kararlaştırdığı konuları  metine döküp topluca imzalayıp BDDK SPK TKGM TDUB  TBMM ne gönderebiliriz.

SADÝ

• **
                  DEğERLı ;
                                   MESLEKDAşLARIM,

TDUB, hala üyesi ve Lisanslı olmayan kişileri, proje inceleme bölümünde isimlerini yazarak,hukuksuzluk yapmaya devam ederken dayanak olarak da ana sayfasında (Proje ınceleme)bölümünde yine hukuksuz olarak,yürürlükte olmayan 9.10.2013 tarihli  mülga talimatı  göstermektedir.Bir an önce bu sorunu çözebilmemiz için toplantıyı yakın tarihe  alarak gerekli yasal işlemi başlatmamız gerekmektedir.SAYGILAR

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ali Bey,

Tanışma Toplantısı amacıyla açılmış bu  başlık altında,  Takbis konusunun gündeme getirilmesini doğru bulmadığımı söyleyerek; size cevap vermek istiyorum.

Bahsettiğiniz isim değişikliği 2 şekilde okunabilir:

Kötümser Yorum:

Biz aşağıda imzası olan TDUB yönetim kurulu üyeleri; TKGM'lün yayınladığı 21.01.2014 tarihli genelgesini kabul etmiyoruz, dikkate almıyoruz ve uygulamıyoruz.

ıyimser Yorum:

Biz aşağıda imzası olan TDUB yönetim kurulu üyeleri, fiilen üyemiz olmayan  tüzel kişi lisanslı değerleme şirketlerinin, istedikleri zaman, istedikleri şahısları, o şahısların tayin etiği şahısları, tayin edilen şahısların tayin ettikleri şahısları, hiç bir kısıtlamaya tabi olmaksızın, değerleme uzmanı kisvesi altında doğrudan veya dolaylı olarak istihdam etmeleri ve/veya  taşeron tayin etmeleri hususunda  bugüne kadar elimizden gelen her türlü  çabayı sarf ettik.   Ancak, meri mevzuat ve TKGM'lüğünün 21.01.2014 tarihli genelgesi,  münhasıran tapu dairelerinde bu gayretimizi boşa çıkarmıştır. Her türlü cezai ve hukuki sorumluluk adı geçen şirketlere ve şahıslara ait olmak üzere; biz, yine de mülga genelgeyi esas alarak, TDUB üyesi olmayan yetkisiz şahısların isimlerini  resmi internet sitemizde yayınlamaya devam ediyoruz. Aleyhimize açılacak muhtemel ceza ve hukuk davalarında her hangi bir sorumluluğumuzun olmadığını bilmenizi isterim. Herkes başının çaresine baksın, bizden bu kadar...
« Son Düzenleme: Şubat 23, 2014, 08:30:42 ÖS Gönderen: A.Mesut TATLIPINAR »