Gönderen Konu: 21.01.2014 TARıHLı TKGM GENELGESıNıN SEKTÖRDEKı YANKILARI.  (Okunma sayısı 8108 defa)

creacer

• GOLD ÜYE
Ynt: 21.01.2014 TARıHLı TKGM GENELGESıNıN SEKTÖRDEKı YANKILARI.
« Yanıtla #15 : Şubat 08, 2014, 10:36:02 ÖÖ »
eksares, şahsınızın yaşadığı sorun incelendiğinde, TDUB'a 1 kuruş yatırmayan hem maddi hem manevi raporlarda sorumluluğu olmayan yanlış rapor yazdığında lisanslı değerleme uzmanlarının karşılaşacağı hiç bir yaptırımla karşılaşmayacak olan kişilere imtiyaz tanındığı görülecektir. Siz aidatınızı yatırmadığınız için cezalandırılıyorsunuz ama diğerlerine uygulanacak hiçbir yasal maddi manevi yaptırım söz konusu değil. TDUB'da Yönetim Kuruluna seçilmiş ve bu durumları görmemezlikten gelen tuzluklar duyun sesimizi...

ÇÇR

• **
« Yanıtla #16 : Şubat 09, 2014, 01:42:00 ÖS »
         Değerli Meslektaşlarım ,
      Bundan bir ay kadar önce bulunduğum ilin valiliğinden telefon ettiler.SPK ‘dan bir yazı geldi , bir tane sizin isminiz  ile muhtelif değerleme şirketlerinin isimleri var. Bunu ne yapaçağız diye sordular.Bende Kamulaştırma Kanunun 15. Md sine göre onaylayarak mahkemelere bildirmeleri gerektiğini söyledim.Öylede yapmışlar.Bu hususda gereğini geçen yıl yapılmamıştı.Forumda bu konuyu dile getirmem üzerine yasal gereği yapılmış.
    ıkamet ettiğim ve değerleme yaptığım ilde 3 adet gayrimenkul değerleme uzmanı var.Bunlardan biri TDUB’a üye değil,diğerinin ikamet adresi başka bir  ilde ,fakat fiilen bulunduğum ilde değerleme yapıyor.Bende yasal ve fiilen ikamet ettiğim ilde çalışmaktayım.Ayrıca muhtelif şekillerde lisanssız olarak çalışan 15 çivarında değerleme işini  yapanlar var.
    ılimizde gayrimenkul değerleme  işini yapan yaklaşık 15 kişiden bunlardan üçü lisanslı diğerleri lisanssızdır.Lisanslıların durumu yukarda belirttiğim gibidir.Lisansılar çoluk çocuk,emlakcı,mühendis vs.Bunlardan lisanssızlardan  5-6 tanesi ayda 80-100 civarı iş yapmakta ,diğerleride 25-50 iş yapmaktadır.Tüm çabalarıma rağmen lisanslı bir kişi aynı zamanda 35 yıldırda gayrimenkulün teknik ve hukuki işlerinde bulunduğum halde ortama ayda 25-30 iş alabilmekteyim.Sistem korsanlara göre düzenlendiği aşikardır.
 TDUB lisanslı değerleme uzmanlarının oluşturduğu bir yasayla kurulan üyelerinin aidatları ile mali kaynaklarını temin etmektedir.Lisanslı çözüm ortağı olarak çalışan üyelerinin bir kısmını dışlamaya onlara alternatif yaratmaya hiç hakkı yoktur.
   SPK’ya ve TDUB’a soruyorum.Valiliğe diğer ikametğahı başka ilde olan ,TDUB’a üye olmayan lisanslı uzmanlar ile diğer lisanssız çalışan korsanları niçin bildirmediniz. Çünkü yasaya uymak zorunda idiniz.Diğerlerinide bildirse idiniz,yargıyı yanıltmış olurdunuz.Zor durumlarda kalırdınız.Günümüzde bankalara yapılan eksperlik işleride yetkisiz kişilerce yapılmaktadır.A.ş lerdeki lisanslı kişinin rapora imza atması bankalar nezdinde olayı çözüyor gözüksede  ,günümüz Türkiye’sinde kabak kimin başında ne zaman ,nasıl patlar hiç belli olmaz.
    Bu anlatımdan,TKGM’nün 21.01.2014 tarihli yazısına muhalefeten ,TDUB’un sitesinde lisansızlarıda lisanslı gibi devletin başka bir kurumuna tanıtmaya zorlamaları hak hukuk tanımamazlıktır.Hangi adaba ahlaka sığmaktadır.
    Önemli olan yasalar çevresinde hakkı hukuku gözeten bir sistem kurulmasıdır.
  Saygılarımla.

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #17 : Şubat 11, 2014, 06:53:31 ÖS »
Sanıyorum 21.01.2014 tarihli genelde "henüz" tapu müdürlüklerinin birçoğu tarafından işleme sokulmadı veya kanıksanmadı. Veya bilindiği halde eski usül ahbab-dost ilişkisine istinaden "çaktırmayın" mantığı ile sindirilmeye çalışılıyor. Bakalım ne kadar devam edecek...

SADÝ

• **
TDUB YÖNETıMı,YAPTIğINIZ HAKSIZ VE HUKUKSUZ EYLEME SON VERıNıZ
« Yanıtla #18 : Şubat 14, 2014, 08:19:02 ÖS »
Değerli  Meslekdaslarım;
          Türkiye  Cumhuriyetinde ; ıleri Demokrasiden,Avrupa Birliği normlarından ve hayata geçen Anayasa ve kanunlarından bahsediyoruz. Ancak,ne  yazık  ki ? Buna uymayan  ve  uymakta  direten,üyelerinin haklarını  savunmaktan  ziyade,haklarına tecavüz eden   istisnai  sivil toplum kuruluşu Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Yönetimi!....Tüzel Kişilik olarak Kurumsallaşma  çabasında olan ve  gerek  kamu kurumlarına karşı,gerekse üyelerine karşı  her türlü sorumluluğu olan sivil toplum kuruluşumuz  SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olmadığı  halde  yönetimin haksız,hukuksuz  ve  bu konuda  helal  ekmek  yiyenlere  karşı Lisanslı olamayan kişileri ınternet sayfasındaki proje inceleme bölümünde Lisanssız olan kişileri kaydederek,vicdansız eylemleri  neticesinde münfesih duruma gelmiştir.Yönetimde bulunan kişilere hayırlı olsun.TDUB  yönetimine Soruyorum :Siz fason-kukla  bir yönetim misiniz ?Yoksa Üyelerinin haklarını savunmakla mükellef bir Tüzel  Kişilik misiniz?Demokratik  Hukuk Devletinden bahsederken siz nerede yaşıyorsunuz?gerek idari gerekse cezai sorumluluğunuz olduğunuzu bildiğiniz ve suç işlediğiniz halde,bu cesareti  nereden alıyorsunuz? Yarın adli makamlara intikal ettiğinde arkanızda kimse olmayacağını mevki  ve makamların geçici olduğunu,bilmiyor musunuz?Diğer Kurumsallaşmış Sivil Toplum Kuruluşları  attıkları adıma hukuki yönden pür dikkat ederken siz  mevki ve makam sarhoşluğu içersinde ne yapıyorsunuz?Lisanslı  Gayrimenkul Değerleme Uzmanlarının  beddualarını alırken,hiç mi dini inancınız yok ki ? Bize bir şey olmaz…!Diyorsunuz!...Yarın yaptığınız hukuksuzluk adli makamlara intikal ettiğinde,size de hukukun lazım olacağını bilmiyor musunuz?Ayrıca mahşerde kul hakkıyla hesap vereceğinizin idraki içersinde değilsiniz.Yaptığı haksızlık ve hukuksuzluktan dolayı üyelerinin saygı duymadığı ; EY TDUB YÖNETıMı “Titre ve Kendine,Hukuka Dön…”Yoksa Hukuk sizi sersemleterek bir şekilde başınızı  döndürecek…Yaptığınız bariz Hukuksuzluğun hesabını soracak ve  öbür Dünyaya kalmadan Vereceksiniz!... Öbür Dünyada vereceğiniz kul hakkı hesabıda ayrıca sorulacağından hiç şüpheniz olmasın!...   

VARLIK VE DEGER

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #19 : Şubat 14, 2014, 09:29:51 ÖS »
Kendi üyelerinin hakkını savunmayan bir BıRLıK nadir bir durumdur sanırım..Bunca hukuksuzluğa sessiz kalmak veya görmezden gelmek hangi mantıkla izah edilebilir onu da bilemiyorum..

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #20 : Şubat 14, 2014, 11:41:37 ÖS »
Kendi üyelerinin hakkını savunmayan bir BıRLıK nadir bir durumdur sanırım..Bunca hukuksuzluğa sessiz kalmak veya görmezden gelmek hangi mantıkla izah edilebilir onu da bilemiyorum..

Bunun sebebi apaçık. Değerleme mesleği özünde ve dünya standartlarında şirketlere değil, birey olarak sahada emeğini döken uzmanlara ithaf edilmiş saygın bir meslektir. TDUB yönetimide yapısı gereği şirket çıkarları doğrultusunda devam eden bir yönetim anlayışı benimseyince tabiki birey uzmanlarla "birlik" olarak ters düşmeleri kaçınılmazdır. Devletin bu durumdaki payı büyüktür. Devlet BDDK'dan ibarette değildir. Dananın kuyruğu kopunca "big bang" (büyük patlama) sonrasında olduğu gibi her taş yerine oturmaya mahkumdur.
« Son Düzenleme: Şubat 14, 2014, 11:52:16 ÖS Gönderen: onur85 »

VARLIK VE DEGER

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #21 : Şubat 15, 2014, 10:11:44 ÖS »
Firmaların Lisanslı Değerleme Uzmanları'na olan bu talebini olumlu karşılamakla birlikte bu gayretin nereden kaynaklandığını merak ettim. Acaba duyup-bildikleri bir düzenleme mi mevcut??

VARLIK VE DEGER

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #22 : Şubat 15, 2014, 10:15:11 ÖS »

Bunun sebebi apaçık. Değerleme mesleği özünde ve dünya standartlarında şirketlere değil, birey olarak sahada emeğini döken uzmanlara ithaf edilmiş saygın bir meslektir. TDUB yönetimide yapısı gereği şirket çıkarları doğrultusunda devam eden bir yönetim anlayışı benimseyince tabiki birey uzmanlarla "birlik" olarak ters düşmeleri kaçınılmazdır. Devletin bu durumdaki payı büyüktür. Devlet BDDK'dan ibarette değildir. Dananın kuyruğu kopunca "big bang" (büyük patlama) sonrasında olduğu gibi her taş yerine oturmaya mahkumdur.

Sayın Onur85,
Bing Bang kopana kadar ezilmeye devam edeceksek vay halimize..Dua edelim o bing bang çabuk olsun da TDUB altında kalsın..