Gönderen Konu: TAKBıS PROTOKULU TDUB SıTESıNDE YAYINLANMIşTIR.  (Okunma sayısı 14164 defa)

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
TAKBıS PROTOKULU TDUB SıTESıNDE YAYINLANMIşTIR.
« : Kasım 18, 2013, 07:59:26 ÖS »
Bilgi edinme yasası kapsamında TKGM'ne  yapmış olduğum başvuruya; 18.11.2013 tarihi itibariyle  cevap verilmiştir. Tarafıma, bahse konu protokol metnini, TDUB yönetiminden temin edebileceğim bildirilmiştir. Yurttaşlara saygılı ve duyarlı tavırlarından dolayı, sayın TKGM yönetimine huzurlarınızda teşekkür ederim.

Yine bugün TDUB yönetiminden, tarafıma gönderilen resmi yazıda; bahse konu protokolün TDUB sitesinde yayınlandığı bilgisi verilmiştir.

Daha evvel,  talebimi reddeden TDUB yönetimine de teşekkür ederim.

Saygılarımla,

A.Mesut Tatlıpınar

« Son Düzenleme: Kasım 19, 2013, 12:26:54 ÖÖ Gönderen: A.Mesut TATLIPINAR »

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: TAKBıS PROTOKULU TDUB SıTESıNDE YAYINLANMIşTIR.
« Yanıtla #1 : Kasım 18, 2013, 10:09:30 ÖS »
Mesut Bey,

Prokolü yorumlayabilir misiniz? Kimlere şifre verileceği konusu tamamen TDUB'un inisiyatifinde. Protokolde geçen, TDUB'un oluşumuna dayanak teşkil eden tüm yasa ve yönemelikler değerleme uzmanlarının lehine. Buna göre endişe duymuyorum.

Fakat, TDUB sisteminde yayınlanan TAKBıS Proje inceleme butonuna tıklandığında, lisanslama imtihanına dahi girmeyenlerin isimlerinin yer aldığı söyleniyor. Bu çelişkili durum nasıl izah edilecek? Protokolde buna izin veren maddeyi ben sezemedim.

Yorumlarınızı bekliyorum.
Selamlar

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Kasım 19, 2013, 12:13:59 ÖÖ »
Üstat,

Basitçe halledilecek bir meselenin dahi  bu kadar dallanıp budaklanmasının ve infiale sebep olmasının nedeni; TDUB yönetiminin, her zaman ki gibi, kendi üyesi değerleme uzmanlarını yok sayarak ( en azından bana hamamböceği muamelesi yaparak)  bu hizmeti de değerleme şirketleri üzerinden yürütme gayretidir.

Hem bu protokole,  hem de TKGM tarafından  yayınlanmış 08.10.2013 tarihli genelgeye göre ( Bu genelge TDUB sitesinde var) TDUB'un mevcut uygulaması kökten YANLIşTIR, HATALIDIR ve HUKUKSUZDUR!

1) TDUB, kendi üyelerinin isimlerini siteden kaldırmış, itirazlar üzerine tekrar koymuştur.

2) TKGM'nün gönderdiği bugünkü cevapta; "TAKBıS sistemi teknik alt yapımız kısıtlı olduğundan on-line veri paylaşımı şimdilik Kamu Kurum/Kuruluşlarına protokol karşılığı açılmıştır. Teknik alt yapımız el verdiğinde ve on-line veri paylaşım yönetmeliği çalışmamız sonuçlandığında, yönetmelikte yer alması halinde özel kişilerin imzalanacak sözleşme kapsamında on-line sorgulama yapmaları mümkün olabilecektir" ibaresi yer almaktadır.

3) Konu protokol,  TKGM ve TDUB tüzel kişiliği arasında akdedilmiştir. Dolayısıyla idari bir tasarruftur.  TDUB yönetimi, iktisadi ya da ticari mülahazalarla  bu protokol metnine kendi yorumunu katarak kapsamını genişletemez. Hukuken ve fiilen üyesi olan gerçek kişi değerleme uzmanlarından, bu protokolün sağladığı hizmeti esirgeyerek, yine  bu tarih itibariyle üyesi dahi olmayan lisanslı değerleme şirketlerinde çalışan  lisanslı ya da lisansız gerçek kişilerle,  o şirketlerle taşeronluk ilişkisinden başkaca bir rabıtası olmayan,  alakasız 3. kişilere şifre dağıtamaz.  TDUB'un bu konuda yaptığı uygulama, hukuken izah edilebilecek bir durum değildir.

Çünkü; böyle bir fiil,  öncelikle bahse konu protokol hükümlerine aykırıdır. Lisanslı değerleme şirketleri, kar amacıyla kurulmuş, ticaret kanununa tabi tüzel kişilerdir. Hissedarları arasında; değerleme uzmanı olmayan çok sayıda gerçek ya da tüzel kişi sermayedar vardır. Bir kamu kuruluşunun  ya da kamu görevlisinin üstüne vazife olmadığı ve kanunlarda açıkça belirtilmediği halde, eşitlik ve hakkaniyet ilkesini çiğneyerek, iktisadi ve  ticari kaygılarla şirketlere ya da şahıslara maddi ya da manevi, dolaylı ya da doğrudan menfaat temin etmesi suçtur. Vesayet makamı SPK idaresinin zımmen, bu haksız fiile göz yumması suç vasfını ortadan kaldırmaz ve hukuksuzluğu meşrulaştırmaz.

TDUB yönetiminin bu hukuksuz uygulaması; en azından benim açımdan haksız rekabet doğurmaktadır.

Bu olayı;

1) Savcılığa taşıdığımızda
2) Rekabet Kuruluna şikayet ettiğimizde
3) TTK kapsamına haksız rekabet davası açtığımızda

Bunun altından hiç kimse kalkamaz. Sistem iskambil kağıtlarından yapılmış binalar gibi yerle yeksan olur.

Dilimiz döndüğünce insanları uyarıyoruz. Mahalle emlakçısı kafasından vaz geçelim.
Taşınmaz değerlemesi ve değerleme  mesleği kanunla düzenlenmiştir. Bu nedenle, ciddi yapılması gereken bir iştir.
Umduğu parayı kazanamayanlar bu mesleği icra etmezler. Sahtekarlık ve düzenbazlık, kar maksimizasyonu için alternatif bir yöntem değildir.  

Bu sektörde insanların hala kafasının basmadığı mesele; gerçek kişi ve tüzel kişi ayrımıdır.  

TDUB herhangi bir emlak ofisinin, değerleme şirketinin ya da derneğin Ataşehir şubesi değildir. Kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek örgütüdür. Bu nedenle; yöneticileri ve çalışanları  kanunlara ve  yönetmeliklere harfiyen uymak zorundadır. Ticari açıdan,  yönetim kurulu üyelerinin işine gelse de gelmese de  TDUB keyfi kararlar alıp, keyfi uygulamalar  yapamaz.

Bu sektörde pek çok iş  "bize bir şey yapamazlar"   mantığı ile  ve  "cahil cesaretiyle" yapılıyor.  Bu uygulama da onlardan bir tanesidir.

Kamu yönetimin en temel ilkelerinden bir tanesi de; "şeffaflık ve hesap verilebilirliktir".  Bila istisna her seviyedeki kamu görevlisi; attığı ve atacağı her adımda HESAP GÜNÜNÜ mutlaka hesaba katmak zorundadır.

« Son Düzenleme: Kasım 19, 2013, 12:36:01 ÖÖ Gönderen: A.Mesut TATLIPINAR »

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Kasım 19, 2013, 04:09:49 ÖÖ »
Üstad

Desene TDUB yine iki değirmen taşı arasında gibi. Bir tarafta hak ve adalet, diğer tarafta şirketlerin baskısı mı?

TDUB'un elini güçlendirmek için hep birlikte harekete geçelim. Siyasi otorite başta olmak üzere, ilgili bürokratik kurumlara durumu izah eden yazışmalara başlayalım. Başka yolu yok.

Selamlar

Ahmet GÖÇER

creacer

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Kasım 19, 2013, 09:06:27 ÖÖ »
TDUB yönetimini, TAKBıS Proje ınceleme menüsünde sisteme giriş için şirtket seçimini zorunlu hale getirdiği için şiddetle ve esefle kınıyorum.
Bu TDUB yönetimini oluşturan kişilere sesleniyorum Lisanslı Değerleme Uzmanı Lisanslı şirketlerle çalışmak zorundadır şeklinde kanun ve yönetmelliklerde herhangi bir madde varda ona dayanarakmı menüyü öyle oluşturdular?. Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanlarının bireysel iş yapabilecekleri hiçmi akıllarına gelmiyor herhangi bir vatandaşın bireysel çalışan Lisanslı Değerleme Uzmanına iş vereceği bu kapsamda değerleme yapılabileceğini düşünemeyecek kadar kapasitesiz düşüncesiz insanlardanmı oluşmuş yönetim anlamadım gitti

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #5 : Kasım 19, 2013, 11:09:56 ÖÖ »
TDUB yönetimini, TAKBıS Proje ınceleme menüsünde sisteme giriş için şirtket seçimini zorunlu hale getirdiği için şiddetle ve esefle kınıyorum.
Bu TDUB yönetimini oluşturan kişilere sesleniyorum Lisanslı Değerleme Uzmanı Lisanslı şirketlerle çalışmak zorundadır şeklinde kanun ve yönetmelliklerde herhangi bir madde varda ona dayanarakmı menüyü öyle oluşturdular?. Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanlarının bireysel iş yapabilecekleri hiçmi akıllarına gelmiyor herhangi bir vatandaşın bireysel çalışan Lisanslı Değerleme Uzmanına iş vereceği bu kapsamda değerleme yapılabileceğini düşünemeyecek kadar kapasitesiz düşüncesiz insanlardanmı oluşmuş yönetim anlamadım gitti

Değerli meslektaşım,
Malumun BDDK mevzuatının olmazsa olmaz kriteri değerleme şirketleridir. BDDK'ya göre 'değerleme uzmanı' tanımının hiçbir önemi yoktur. Onlara göre sorumlu taraf tüzel kişilik olan şirketlerdir ve değerleme uzmanlarına yapılan bu üvey evlat muamelesi yüzünden modern batı ülkerinin aksine Türkiye'de yalnızca şirketler faaliyet göstermekte, uzmanlar ise ne acıdır ki onların taşeronudur. TDUB'de BDDK'dan aldığı gaz ve güvenle TAKBıS sistemini bahsettiğim realiteyi argüman göstererek şirketler üzerinden işi götürmek istemektedir. Halbuki işin birde SPK mevzuatına tabi özel değerleme çalışması tarafı vardır. Bu ihmal edilmiştir. Aynı algı ve yorum hatası TKGM'de de vardır. şöyleki, tüm başvuruların şirketlerce yapılmasına alışan tapu daireleri geçen ay tarafıma intikal eden özel ekspertiz işi için 'taraf ve yetki' konusunda yorum yapamamaktadır. Başvuran kişinin lisanslı uzman olmasının yeterliliği kavranamamış olup bankacılık mevzuatına tabi banka namına yapılan değerleme çalışmaları SPK mevzuatından bu yönüyle ayrılmaktadır. Bütun bu yetki, taraf tanımlarını sulandıran merci ve kuruluşlar hepimizin malumudur. Tez zamanda ciddiye alınması elzemdir.
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2013, 11:11:38 ÖÖ Gönderen: onur85 »

creacer

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #6 : Kasım 19, 2013, 04:26:01 ÖS »
"........Protokol
AMAÇ
Madde1-Bu protokol, Tapu ve KAdastro Genel Müdürlüğünde mevcut olan Tapu Sicil ve KAdastro Bilgilerine, değerleme hizmeti veren Türkiye Değerleme UZmanları Birliği üyelerinin, görevlerini yerine getirebilmek için elektronik ortamda ulaşılmasını sağlamak amacı ile düzenlenmiştir."
Amacı yukarıda belirtilen protokol çerçevesinde birliğe üye Lisanslı Değerleme Uzmanlarına hizmet etmesi amacıyla hazırlanan internet sitesi menü araçlarında Lisanslı şirketi seçemeden birlik üyesi herhangi lisanslı değerleme uzmanı bilgiye ulaşamıyorsa burada sıkıntı var demektir. Bütün üye lisanslı değerleme uzmanları lisanslı şirketlerin çözüm ortağı olmak zorunda değil, bu şekilde birlik üyelerine dayatma yapanları kınıyorum birlik üyelerini şirketlere mahkum etme yolunda atılacak her adımda imzası bulunan birlik yönetiminide vicdanlarıyla başbaşa bırakıyorum...

"KAPSAM
Madde2- Bu Protokol, 1. Maddede belirtilen amaç doğrultusunda, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine üye olup değerleme faaliyeti ile iştigal etmekte olan SPK veya BDDK lisanslı şirket ve gerçek kişilerin, değerleme faaliyetini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları güncel Tapu Sicil ve KAdastro bilgilerinin elektronik ortamda temin edilmesine ilişkin usul ve esasları kapsamaktadır."
Eğer lisanslı şirketler birliğe üye değiller ise yukardaki madde de yanlış yazılmış  Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine üye gerçek kişileri ve SPK veya BDDK lisanslı şirketlerin..." şeklinde yazılması gerekirdi.
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2013, 04:42:02 ÖS Gönderen: creacer »

asyadegerleme

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Kasım 19, 2013, 05:08:15 ÖS »
şirketlerin çoğunluğu  TDUB-SPK-BDDK karar ve genelgelerini takmadan yeni mezun ınşaat Mühendisi, Mimar ve şehir Plancıları ile kısa dönemlerle de değerleme sektörünü devam ettirmek istemektedirler. Bazı arkadaşlar genel kurul kararları ile bazı şeyleri değiştireceklerini zannediyorlarsa yanılıyorlar, genel kurul sadece senaryosu önceden yazılmış baş rol oyuncuları belli olan şirketlerde lisanslı çalışanlar ve kamu ve özel sektördeki arkadaşları da dekor süsü olarak seçilmiştir.
Mesut Beyin dedikleri doğrudur 10-15 şirket Lidebir de anlaşıp Lisanslı uzmanları ,çözüm ortakları ve onların kamuda ve özel sektörde çalışan Lisanslı arkadaşlarına gidiş dönüş uçak biletlerin gönderip kalacakları oteli ayarlayıp toplantıdan sonrada bir teşekkür yemeği verilip genel kurul aşaması 2 yıl için tamamlanıyor bizlerde bu site ve başka sitelerde haksızlıkları yazıp duruyoruz.
Lisanslı değerleme uzmanları zaten uçağına binmeden TDUB birliği yönetimi zaten önceden belirleniyor toplantı sadece kanuni şekil şartını yerine getirmektedir.ışin yaklaşık% 90 nını çözüm ortaklarına havale etmekte %50 sini komisyon olarak almakta ,çalıştırdıkları personelin maaşını asgari ücretten gösterip SGK primini asgari ücretten yatırıp vergi ve prim kaçırmak içindir. Bu sitede  bu konular defalarca yazılmasına rağmen ne hikmetse GıB ve SGK  ihbar kabul edip işlem yapmamaktadır.  En büyük korkuları da SPK ve Maliye ıncelemesidir. Bazı şirketler  2013 yılında kadrosunu azaltmış ve çalışanların primlerini düzgün yatırmaya başlamış ve merkez haricindeki illerin değerleme taleplerini de  çözüm ortaklarına havale etmektedir.
5000TL nin üzerindeki Değerleme rapor faturaları 6 aydır Vergi dairelerince çapraz sorguya alınmaktadır Demek sektörde hayali faturalarda var.
Yapılacak en doğru iş 200 yakın Bağımsız çalışan lisanslı değerleme uzmanının uğradıkları haksızlıkları idare hukukunda tecrübeli avukatlık bürosu ile anlaşarak topluca dava açılması ve konuyu meclise aktarmaktır.

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2013, 09:10:13 ÖÖ »
Sahada çalışan 200 lisanslı uzmanın hakkını yendiğinden bahsediliyor ama, seçimlere bu 200 hakkı yenen uzmanın yarısı oy kullanmak için katılmış olsa şuan yönetim kadrosu çok daha farklı olurdu. Birlik seçimlerinde üyelerin %10 bile oy kullanmaya gelmediği bir ortamda kimse birlik yönetiminden şikayetçi olmamalı bence.

creacer

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #9 : Kasım 20, 2013, 09:36:57 ÖÖ »
Acar arkadaşım burada şikayette bulunanların yönetim seçimlerine katılmadığı kanaatine nasıl ulaştınız onu bilmiyorum ama kendi adıma sizden ricam, yanlış tespitlerde bulunmuşsam veya yorumlarımda yanlışlarım varsa düzeltici doğruya ulaşmamı sağlayacak yorumlarınızı esirgemeyiniz.

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #10 : Kasım 20, 2013, 10:05:14 ÖÖ »
Seçimlerde 80-100 oyla yönetime seçilenler oldu mu, ben mi yanlış hatırlıyorum. Bu kadar az oyla yönetime seçilenlerin olduğu bir yerde, hakkı yenen ikiyüz kişi de seçimde oy kullandı demek gerçekçi değil, Tabiki burada yazan bir çok arkadaş oyunu kullanmıştır. Ama sahadaki lisanslı uzmanların çok büyük kısmı oyunu kullanmadığı ortada bence.

pacey

• **
« Yanıtla #11 : Kasım 20, 2013, 04:31:40 ÖS »
şirketlere takbis kullanım kılavuzu altında pdf yollandı bugün. tek bir bağımsız bölüm için takbis kaydı alabilmek için yaklaşık 7-8 dk. sürecek bir maraton olacak. önce e-devlet şifresiyle tkgm portalından giriş yapılacak. yeni başvuru denilecek. eldeki tapunun bilgileri aranacak. bulunduktan sonra tapu müdürlüklerinde şu an uygulanan başvuru sistemini yapacağız. kendimize bir başvuru no edindikten sonra 11.50 tl tutarındaki (veya başka bir rakam) dekontu ziraat bankası atm, internet bankacılığı ile ödeyeceğiz. daha sonra tekrar portala döneceğiz, mevcut başvurulardan az önce oluşturduğumuz başvuru no'yu bulup ödemesi tamam olduğu için "tapu kaydı" denen yere tıklayıp taşınmaza ait tapu bilgilerini göreceğiz ve mutlu olacağız.

beyler bunu zaten biz tapu müdürlüklerinde 1-2 dakikada alıyorduk. şimdi 7-8 dakikada yapılmış olacak. burada en çok tapu müdürlüklerindeki memurlar sevinmiş olacak. onların iş yükü şirketlere binmiş gözüküyor. yeni bir personel demek bu gereksiz iş için. tapu kaydı alabilmek en büyük sorunumuz değildi.

bence burada "bireysel şifre biz de istiyoruz.. istiyoruz.." hiç demeyin. çünkü bu saçma sistem sahadaki adamın işine gelen birşey değil, şirkette 1 kişi daha fazla eleman çalıştırmak demek. içinde protokol, online inceleme, uzaktan erişim kelimelerini görünce önemli bir olay sandım ama gereksizin daniskası. hiç üzülmeyin derim, şifre alsanız da kimseye bişey katacak değil. bırakın sizin yerinize şirketler uğraşsın dursun. size elinize hazır takbis kaydı gelecek işte.

fikret8082

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Kasım 20, 2013, 06:06:50 ÖS »
SAYIN MESLEKTAşIM PACEY
ıKı BıLGıSAYARLA 2-3 DAKıKADA ışLEM BıTEBıLıR.
HARÇLAR AY SONUNDA TEK DÖKÜM CETVELı ıLE YEVMıYE DEFTERıNE ışLENEBıLıR.
KM TABı OLMAYAN ışLEMLERDE PERSONELıN TAPU  YA GıTMESı GEREKMEDığıNDEN YAKIT GıDERı OTOPARK GıDERı AZALACAKTIR.
MURACAATTA şıRKETLER PROJE YE BAKACAK VE SAHA ıNCELEMESı VE RAPOR DÜZENLEYECEK BANKANIN YETKıLENDıRDığı UZMANI YAZACAğINDAN RAPORLAR SPK BDDK TDUB GENELGE VE GÖRÜşLERı DOğRULTUSUNDA HAZIRLANACAK ETıK KURALLARA UYULACAK VE HATA RıSKı EN AZA ıNECEKTıR.
ARSA VE ARAZıLERDE GOOGLE EART ÜZERıNE OTURTULMUş PARSELESYONU VE KÖşE KOORDıNATLARI ALINMIş ÇIKTI ıLE UZMANLARIN DAHA RAHAT ÇALIşMASINI SAğLAYACAK ZEMıNı BULMASI DAHA KOLAY OLACAK KADASTRO MÜDÜRLÜğÜNE GıTMEDEN RAPOR HAZIRLAYABıLECEKTıR,
TDUB PROJE ıNCELEME BÖLÜMÜNDEN VE TAPU KAYIT MÜRACAAT BÖLÜMÜNDEN SıSTEM ÇAPRAZ KONTROL EDıLEBıLECEK şU ANDA OLDUğU GıBı 45-50 DEN FAZLA ÖRNEğıN 80-100 RAPOR DÜZENLEMış GÖRÜKEN LER MEYDANA ÇIKACAKTIR VE ıNCELEMEYE ALINACAKTIR.

RAHATSIZ OLACAKLAR YANINDA 5-6 ÇOCUK ÇALIşTIRIP AYDA 100-150 KALıTESıZ RAPOR DÜZENLEYıP SEKTÖRÜN KALıTESıNı DÜşÜRENLER
ıSTANBULDA MASA BAşINDA OTURUP TAşRADA 50-60 TL YE ÇOCUKLARA RESıM ÇEKTıRıP 2-3 EMLAKÇI GÖRÜşÜ ALDIRIP RAPORU KENDıLERı HAZIRLAMIş GıBı ıMZA ATANLAR BANKAYI DOLANDIRANLAR
ÇÖZÜM ORTAKLARI OLMADIğI HALDE ıLAN VEREREK UZMANLARIN LıSANS VE MUHENDıSLıK DıPLOMALARINI BANKALARA SUNANLAR 2014 YILINDA
BU ışLERı YAPAMIYACAKLAR ÇÜNKÜ UZMANLAR TDUB TAKBıS PORTALINDAN HANGı şıRKETLERıN ıRADELERı DIşINDA ADLARINI KULLANDIğINI ÖğRENECEK VE LıSTEDEN ÇIKARTTIRACAKTIR.

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #13 : Kasım 20, 2013, 09:10:43 ÖS »
Arkadaşlar forumumuz TDUB tarafından takip ediliyor muhtemelen ve yakınmalarımıza ithafen şirket mensubu olmayan uzmanlara da şifre veriliceğini ifade eden duyuru mevcut:

http://www.tdub.org.tr/duyurular/takbis-sisteminin-uyelerimize-acilmasina-ve-sistem-bilgilendirme-toplantirina-dair-aciklama-20-kasim-2013.html

;D

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Kasım 20, 2013, 10:31:48 ÖS »
Bugünkü gelişmeleri olumlu yorumluyorum. ınşallah güzellikler olacak.

TDUB sitesinde bugün yayınlanan TAKBıS sistem bilgilendirme duyurusu, uzmanların lehine olarak değerlendiriyorum.  Tüm TDUB yönetimine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Anlamadığım tek bir husus var. O da, TDUB sitesinde, "Takbis Proje ınceleme" bölümünde, lisanslı olmayan eksperlerin isimleri neden yer alıyor?

TAKBıS sistemini yanlış amaçlarla kullananlara ağır cezalar öngörülmüş. Bence iyi de olmuş. Bu kadar cezai sorumluluk gerektiren işin, uzmanlar nezdinde mutlaka bir mükafatı olmalı.

şirket genel merkezinden elde edilen TAKBıS çıktısı mail ile ekspere gönderilip tapuda proje incelemesini, elini kolunu sallayan yapabilecek mi? Yoksa sadece TAKBıS belgesinde adı geçen lisanslı uzman mı inceleme yapabilecek? Bu konu aydınlatılmalı. Eğer tapuda projeyi de uzman inceleyecek ise, yapılan düzenlemeyi bir devrim olarak değerlendiriyorum. Aksi takdirde, söyleyeceklerimi sonraya saklıyorum.

ınşallah mesleğimiz için hayırlı olur umudunu taşıyorum.