Gönderen Konu: YANLIş HAZIRLANAN SINAV SORULARI VE DOğRU OLMAYAN CEVAPLARI  (Okunma sayısı 4331 defa)

güzelyalý

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
YANLIş HAZIRLANAN SINAV SORULARI VE DOğRU OLMAYAN CEVAPLARI
« : Ağustos 27, 2008, 07:19:03 ÖS »
           SINAV SORULARINI HAZIRLAYANLARIN ve SINAV MAğDURLARININ DıKKATıNE   :
4 defadır sınavlara katıldım  temel finans ve gayrimenkul değerleme haricindeki diğer dersleri hemen verdim.
          FAKAT   ; TEMEL FıNANS ve GAYRıMENKUL D. sorularında ve cevaplarında sürekli her dönem  hata, eksik veri ve doğru verilmeyen cevaplar nedeniyle,  soruları  çözdüğümüz halde doğru cevap kabul edilmediğinden yeterli puan alamıyoruz  .soru hazırlayanların hatalarının faturası biz  sınava girenlere çıkarılıyor.  Ayrıca temel finans soruları içersinde(2008 mayıs soru 25, 35 ve 36 ) muhasebe sorularının sorulması yasal değildir. çünkü muhasebeden sınava girmedik.
şimdiye kadar, kendi hatalı sorularını doğru kabul edip, cevaplarımızı yanlış sayarak doğru cevaplarımızı azalttılar. Halbuki hatalı soruların hiç sorulmamış gibi iptal edilip soru adedi azaltılıp, kalan soru adedi üzerinden puanlandırma yapılması gerekirdi. bu sorumluluk tamamen kendilerine aittir.
          Eylül 2008 dahil bundan sonraki sınavlarda hatalı soruların tespiti  halinde, hakkımın zayi olmaması için soruları hazırlayanlar hakkında yasal soruşturma yaptırmayı, savcılığa ihbar etmeyi düşünüyorum. Fakat spk'da şikayet merciinin adresini bilmiyorum, adresi  bilenlerin bu sayfada adresi yayınlamalarını rica ediyorum.
          Sayın Arkadaşlar önceki dönemlere ait yanlış bildiğiniz soru ve cevapları bu sayfada yayınlarsanız bana yardımcı olursunuz.
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Doğan ÇAĞLAYAN

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
Ynt: YANLIş HAZIRLANAN SINAV SORULARI VE DOğRU OLMAYAN CEVAPLARI
« Yanıtla #1 : Ağustos 28, 2008, 10:04:12 ÖÖ »
Merhaba Güzelyalı :)
Mesajını okudum... (birazda gülümsedim) Seni anlıyorum...Ancak; Yasal soruşturma, savcılık filan diyince... Bu konuda da  açıklama  gereği duydum... Öncelikle bu konu ceza davasına konu olamayacağı gibi soruşturma veya kovuşturma için savcılığın devreye girmeside söz konusu değil.  ıdarenin (burada idare SPK) her zaman hata yapma ihtimali vardır. Bu yüzden konu KAMU HUKUKU kapsamında değerlendirilmelidir...Anayasanın 125. ve ıYUK'nun ilgili maddeleri gereği hukuk devletinde idarenin iş ve eylemlerine karşı yargı yolu her zaman açık olup muhatap ıdare Mahkemeleridir. Kanaatimce husumetin SPK olması hasebiyle  ilk ve son derece mahkemesi olan DANIşTAY'ın ilgili dairesine,  SPK nın resmi sitesindeki itiraz süresinin sona ermesini müteakip 60 gün içerisinde dava açılması gerekmektedir. Ancak Mahkeme, ıdarenin tasarruf, takdir ve yetkilerini sınırlayamayacağından, sadece usul yönünden inceleyecektir. Yani ımtihan sürecinin şeffaf, adil  ve  hakkaniyet ilkeleri (itiraz için askıya çıkmış mı? müracaatlar zamanında yapılmış mı? v.b.) çerçevesinde yerine getirilip getitirilmediğine bakacaktır. O yüzden işler mahkemeye kalmadan bitirmek gerekiyor diye düşünüyorum... Takdir SPK ' nın ...  Kolaylıklar dilerim ...

Doğan ÇAğLAYAN
ınşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (27774)

Bayındırlık ve ıskan Müdürlüğü
DENıZLı
« Son Düzenleme: Eylül 26, 2008, 09:47:17 ÖÖ Gönderen: Doğan ÇAğLAYAN »
Doğan ÇAĞLAYAN
İnşaat Mühendisi (43812)
Değerleme Uzmanı (SPK Lis. No:400859)
Kamu Yönetimi Uzmanı (TODAİE-2009/2010)
dogancaglayan@yahoo.com
AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (11)
DENİZLİ

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Ağustos 28, 2008, 03:22:40 ÖS »
Kısacası kimi kime şikayet edeceksin ;D

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #3 : Eylül 24, 2008, 05:23:00 ÖS »
Doğan bey yasal yöntem açısından açıklamalarınız doğru ve aydınlatıcı. Ancak hiç bir şey yapmadan
kendi kendimize forumlarda konuşmamız sorunu çözmüyor, SPK nın da bundan haberi olmuyor.
Hatalı soruların sınava giren kişi açısından zaman kaybı, psikolojik etkilenme, stres gibi olumsuz
etkileri olmaktadır. Hatalı soruları değerlendirme dışı bıraksalar bile haksızlığı tamolarak gideremezler.
Sınava giren kişinin o an yaşadıkları, stresi ve zaman kaybının bedelini kim ödeyecek. Bence bu konudaki tepkimizi
gösterelim SPK ya e-mail, fax, mektup göndererek dikkatlerini çekelim. Bu konudan ne kadar madur olduğumuzu
ifade edelim. Eğer bu şekilde çok sayıda yazı alırlarsa buna duyarsız kalamazlar. Bilgi edinme kanununa göre
tüm başvuruları değerlendirmeye alıp cevaplamak zorundalar. Netice olarak, Tepkimizi gösterelim diyorum.

hamza

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 24, 2008, 05:32:38 ÖS »
2008 eylül dönemi G.Men.Değ. Tem.Finans Mat. A kitapçığı  1,10,12,26 ve 35 nolu soruların yanlış olduğu
 bir kez daha  hasan bal hoca tarafından  bu soruların doğru cözümlerinin yapıldığı için hocamıza teşekkür ediyorum.
  spk nın ikinci kezdir sınavlarda sorduğu yanlış soruların bir kez daha tekrarlanmaması ümidiyle yorumu size bırakıyorum.

« Son Düzenleme: Kasım 15, 2008, 11:15:30 ÖS Gönderen: MEHMET »

güzelyalý

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 24, 2008, 10:07:52 ÖS »
sayın kadokg ,
benimle aynı fikirleri paylaşıyorsunuz, 
Spk ya uyarıda bulunmak istiyorum,ancak kimle muhatap olacağımı bilmediğim için herhangi bir girişimde bulunamıyorum.
Muhatap olabileceğim,bilgi edinebileceğim ,şikayette bulunabileceğim mercileri burada beyan ederseniz,daha öncedeki sınavlarda yapılan hataları ve haksızlıkları teker teker bildiririm.
Saygılarımla.

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #6 : Eylül 25, 2008, 10:37:56 ÖÖ »
şikayet ve bilgi edinme yasası gereği yapacağınız başvurular için SPK nın adresleri aşağıdadır:

Merkez

Telefon
 +90 (312) 292 90 90

Faks
 +90 (312) 292 90 00

Adres
 Eskişehir Yolu 8.Km No:156
06530 ANKARA

ıstanbul Temsilciliği

Telefon
 +90 (212) 334 55 00

Faks
 +90 (212) 334 56 00

Adres
 Harbiye Mah. Asker Ocağı Cad. No:15
34367 şişli / ıSTANBUL

şikayetlerinizi ayrıca SPK internet sitesinden

"http://www.spk.gov.tr/apps/BilgiEdinme/oneri.aspx " adresinden yapabilirsiniz.

Duyarsız kalmayalım, hakkımızı arayalım. Sesimizi duyuralım.

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #7 : Eylül 25, 2008, 01:08:01 ÖS »
Arkadaşlar SPK nın Ankara Merkezinden 0 312 334 56 83 numaralı telefonda ilgiliyle görüştüm. Gayrimenkul değerleme modülündeki
hatalı sorular konusunda itirazın nasıl yapılacağını sordum. Uzun bir konuşma oldu. SPK sitesinden yukarıda linkini verdiğim itiraz, şikayet
bölümünden detaylı olarak itirazınızı yazın bir değerlendiririz dediler. Yalnız itirazınızı hemen göndermeniz gerekiyor. ıtirazınızda
soruların çözümlerini ve hataları detaylı olarak bildirmeniz gerekiyor. Ben e-mail gönderdim, telefonda da detaylı bilgi verdim.
28. sorudaki "Arsa değeri 7200" ifadesinin hatalı olduğunu arsa birim değeri 7200 YTL/m2 olması gerektiğini söyledim. Genele bakarız
doğru anlaşılmışsa iptal etmeyiz diyor. Ben de soru kökünün herkezin anlayabileceği açıklıkta ve netlikte olması gerektiğini soruda arsa değeri olduğu için
yasal olarak sorunun yanlış bilgi verdiğini, mahkemeye gidilse haklı çıkacağımı söyleyince, hocalara göndeririz değerlendirirler siz itirazınızı
yapın dedi.

Bilginiz olsun ben e-maille başvurdum aynı itirazı yazılı olarak iadeli taahhütlüde SPK adresine göndereceğim.

erkanyi

• Erkan YILDIRIM
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #8 : Eylül 25, 2008, 09:16:12 ÖS »
Arkadaşlar SPK nın Ankara Merkezinden 0 312 334 56 83 numaralı telefonda ilgiliyle görüştüm. Gayrimenkul değerleme modülündeki
hatalı sorular konusunda itirazın nasıl yapılacağını sordum. Uzun bir konuşma oldu. SPK sitesinden yukarıda linkini verdiğim itiraz, şikayet
bölümünden detaylı olarak itirazınızı yazın bir değerlendiririz dediler. Yalnız itirazınızı hemen göndermeniz gerekiyor. ıtirazınızda
soruların çözümlerini ve hataları detaylı olarak bildirmeniz gerekiyor. Ben e-mail gönderdim, telefonda da detaylı bilgi verdim.
28. sorudaki "Arsa değeri 7200" ifadesinin hatalı olduğunu arsa birim değeri 7200 YTL/m2 olması gerektiğini söyledim. Genele bakarız
doğru anlaşılmışsa iptal etmeyiz diyor. Ben de soru kökünün herkezin anlayabileceği açıklıkta ve netlikte olması gerektiğini soruda arsa değeri olduğu için
yasal olarak sorunun yanlış bilgi verdiğini, mahkemeye gidilse haklı çıkacağımı söyleyince, hocalara göndeririz değerlendirirler siz itirazınızı
yapın dedi.

Bilginiz olsun ben e-maille başvurdum aynı itirazı yazılı olarak iadeli taahhütlüde SPK adresine göndereceğim.

itirazını sadece anlattığın soru için yapmadın umarım.

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #9 : Eylül 26, 2008, 12:24:17 ÖS »
ıtirazımı yanlış olan tüm sorular için yaptım tabiki. Yukarıda bir tanesini örnek olarak verdim.

erkanyi

• Erkan YILDIRIM
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #10 : Eylül 26, 2008, 06:40:03 ÖS »
ıtirazımı yanlış olan tüm sorular için yaptım tabiki. Yukarıda bir tanesini örnek olarak verdim.

Teşekkür ederim ozaman. Bende itirazım ve soruların çözümleri olmak üzere bir mail yazdım ama gönderemedim. Bana "geçersiz karakter kullandınız" gibi bir hata veriyor spk nın bildiri sayfası. Geçersiz karakterden kasıt ingilizce karakter mi demek istiyor anlamadım.

ulassahin

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Eylül 27, 2008, 02:58:23 ÖS »
Arkadaslar, bu ve geçmiş dönemlerde sinava hazirladiğim veya daha önce eğitim vermiş olduğum öğrencileri organize edip spk'a toplu olarak itirazda bulunmalarını sağladım. Yaklaşık 260 kişinin; hem web ortamında hem de mektup yoluyla (bir kaç gün önce bu sitede sizlerle de paylaştığım) "hatali soruları" ve bunların "doğru çözümlerini", itiraz dilekçelerine ekleyip göndermelerini organize ettim. Konunun takipçisi olacağım. Aylarca beraber çalıştığım, bildiklerimi paylaştığım ve sınava hazırladığım katılımcıların haklarının gasp edilmesine göz yumacak değilim. En ufak bir aksilik durumunda idari mahkemede hak talep edeceğimi spk'a da bildirdim. Sizlere de aynını yapmanızı ve en azından küçük gruplar halinde de olsa birlikte hareket etmenizi tavsiye ederim. ınanın ki etkili olacaktır. Henüz doğru düzgün bir "odası" olmayan değerleme uzmanları ve "analistlerin" hakkını savunacak kimse olmadığına göre, en azından birbirinize destek olmanız gerekmektedir. Bu ülkedeki tüm kamu kurumlarının varlık sebebi hizmet etmek olduğuna göre, sakın "bizi kimse dikkate almaz" diye düşünmeyin. Ne kadar mücadele gücünüz varsa o kadar hakkınızı alırsınız. Başta teslim olmakla, deneyip de başaramamak arasında çok büyük fark olduğunu da unutmayın. Hepinize mesleki hayatınızda ve özel yaşamınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla,
I. Ulas Sahin

kadokg

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #12 : Eylül 27, 2008, 05:05:28 ÖS »
Ulaş bey, size tümüyle katılıyorum. Bizde arkadaşımla beraber 2 kişi itiraz dilekçesini e-mailden ve faks ile gönderdik.
Ayrıca telefon açıp detaylı olarak konuştum. Hakkımızı ararsak kesinlikle duyarsız kalamazlar. Bu kadar hatalı
soru olması bir utanç kaynağı aslında. Böyle devam ederse onlar açısından mutlaka bir yaptırımı olmalı diye
düşünüyorum. Hepinize iyi bayramlar dilerim. Saygılarımla.