Gönderen Konu: HATALI SORULAR- 09/2013  (Okunma sayısı 7079 defa)

ounc

• YENİ ÜYE
  • *
HATALI SORULAR- 09/2013
« : Eylül 25, 2013, 01:05:07 ÖÖ »
Merhaba, hatalı olduğunu düşündüğüm sorular
1. Emsal analizi sorusunda, kat yükseklikleri farklı değerde olan yapılara analiz çıkartılması isteniyordu. 15 dk uğraştım bu soru için
2. binanın ön cephe katmanının taraklanmasına ne denir şeklinde sorulmuştu. bu soru da kesin hatalı internetten soru mu aramışlar anlamadım
3. değerlemenin ilkeleri sorusu yine aynı hiç bir dayanağı olmayan bir soruydu
4. çekme mesafelerinden ve kat yüksekliğinden inş alanını bulmamız isteniyordu. bu sorudan da emin değilim. sınavda tam 3 defa çözmeme rağmen şıklarda yer alan sonucu tam olarak bulamadım. yaklaşık değeri işaretledim
ben bu dört soruda sıkıntı yaşadım ve çok vakit harcayarak güç bela yetiştirdim. sınavı zor yapan da buydu. Siz hatalı olduğunu düşündüğünüz sorular var mıydı lütfen yazın itiraz başvurusu olacak

Togan

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: HATALI SORULAR- 09/2013
« Yanıtla #1 : Eylül 25, 2013, 01:49:22 ÖS »
Merhaba;
1-Bahsettiğiniz soru cevabı 19.040 olarak çıkan soru ise o soru yanlış ve ben itiraz ettim lütfen sizde itiraz edin soruyu iptal etsinler cevap hiç bir şekilde çıkmıyor çünkü.
2-Cevabı ince yönü taş duvar soru doğru olmakla birlikte değerleme sınavında sorulması ne kadar doğru bilmiyorum ancak soru bağlı olduğu dal olarak yapı bilgisi veya malzeme bilgisi sorusu olarak sorulabilir.
3-Değerleme ilkeleri sorusu dediğiniz gibi zaten klasik ilkeler dışında farklı olan ilkeyi seçip işaretlemekti doğru olan zaten soruda hata olduğunu düşünmüyorum.
4-ımar Bilgileri ve su basmanı 1m üzerinden hesaplanan sorunun cevabı 315.000 ve soru doğru bende sınavda çok uğraştım çözemedim ancak evde çözdüm kat yüksekliği + 1m su basmanı / 2 yaptıktan sonra ön bahçe ve yan bahçe mesafeleri zaten var bulduğunuz taban alanı m2 si ile kat adedini çarpıyorsunuz m2 birim değer 500TL. çıkıyor 372000/744m2 = 500x630 ( Değerleme konusu taşınmazın inşaat m2 toplamı) = 315.000 bende itiraz edicektim bu soruya ama öyle komik şekilde gözden kaçırmışız ki... diğer iptal edilmesini düşündüklerinizi yazar mısınız ?

ounc

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 25, 2013, 03:08:18 ÖS »
Sn Togan. değerlemenin ilkeleri hakkında ben sadece, udes'te bazı açıklamalar gördüm bunun haricinde örneğin dışsallıkla ilgili herhangi bir açıklama yoktu. Siz hangi kaynaktan çalıştınız bu sınava. bildirirseniz önümüzdeki dönem için kaynağa ihtiyacım olacak.

atufekci

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 27, 2013, 08:30:01 ÖS »
Arkadaşlar değerleme ilkeleri ile ilgili 25. soruya dikkatlice bakmış olsaydınız orda ilkelerin tümü yazılmış. 23. soruda orda olmayan ilkeyi seçip doğru cevaba ulaşabilirdiniz. Herhalde en basit çözüm yöntemi de budur.

ounc

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 30, 2013, 12:32:53 ÖS »
1. Yapının cephesinde görünecek yüzü tarak
ya da kalemle işlenmiş taş duvarlara ne ad
verilir?
A) ınce yonu taş duvar
B) Kaba yonu taş duvar
C) Hassas derzli taş duvar
D) Kesme taş duvar
E) Moloz taş duvar
Bu tanıma kaba yonu taş duvar da aynı işleme tabidir. kaldı ki, ince tarak ile denmemiş.

Değerleme raporu dışında fakat raporların
sonuçlarını desteklemek amacıyla elde
edilmiş belgeler ve çalışma kâğıtları,
çalışmadan sonra en az kaç yıl saklanmak
zorundadır?
A) 1
B) 3
C) 5
D) 7
E) 10
(Değişik: Seri: VIII, No: 53 sayılı Tebliğ ile) şirket, değerleme faaliyetleri ile ilgili
olarak hazırlanan raporları ve bu raporların dayanağını teşkil eden çalışma belgelerini
Kurulca istendiğinde ibraz edilmek üzere değerleme raporu tarihinden itibaren en az 10
yıl süreyle saklamak zorundadır. soruda udes'e göre olduğu belitilmemiş.

Sn. atufekci
Değerlemeye konu bir mülkün değerinin,
onun yenilenme maliyetinden daha fazla
olmaması aşağıdaki değerleme ilkelerinin
hangisinin gereğidir?
A) ıkame ilkesi
B) Uygunluk ilkesi
C) Beklenti ilkesi
D) Dışsallık ilkesi
E) Arz-Talep ilkesi
Farkında değilsiniz sanırım 25. soru olarak bahsettiğiniz sorunun cevabı A)ıkame Etkisi (Yani Udes'te açıklanan tanımı ile: "Her üç yaklaşım da ortada benzer veya uygun mal, eşya veya hizmet varken, içlerinde fiyatı en düşük olanın en çok talep topladığı ve en yaygın şekilde dağıtıldığını savunan ikame ilkesine dayanır.") şeklindedir.
Aurıca soruda belirtilen tanıma Beklenti ilkesi ile de açıklama getirilebiliniyor. Mantıklı şık budur: Gelir indirgeme yaklaşımında, gayrimenkulün Pazar Değeri, gelir yaratma kapasitesiyle ölçülür. Gelir indirgeme yaklaşımı, değerin gelecekte elde edilmesi beklenen faydalara göre belirlendiği beklentiler ilkesine dayanır.

Aşağıdakilerden hangisi gayrimenkul
değerleme ilkelerinden biri değildir?
A) ıkame ilkes i
B) Uygunluk ilkesi
C) Beklenti ilkesi
D) Gerçeklik ilkesi
E) Dışsallık ilkesi
Uluslar Arası Değerleme Standartları Tebliğinde var mı dışsallık diye bir ilke Yok! dışsallık ilkesi diye bir ilke tdub mevzuatında da yok kimin mevzuatıdır bu.!

Eminim soruları hazırlayan kişi sınava kendisi girse afallar 80 bile alamaz. kimse kusura bakmasın!

ibrahim.hakký

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 23, 2013, 06:34:25 ÖÖ »
Kontrol ettim bu sorular hatalı.
Umarım iptal ederler ve 2013 Aralık döneminde değerleme branşına daha yakın ve hatasız sorulardan seçerler. Çünkü bu şekil sorularda devam ederlerse 20 defa da belki geçilir..
Bu arada soru seçimini kim yapıyor bilmiyorum ama sınav Açıköğretim tarafından hazırlanıyormuş. Belki bu yüzdendir.