Gönderen Konu: ılgili vergi mevzuatı soru ve cevapkarı 22 eylül 2013  (Okunma sayısı 10223 defa)

ORHAN1

• YENİ ÜYE
  • *
ılgili vergi mevzuatı soru ve cevapkarı 22 eylül 2013
« : Eylül 23, 2013, 12:07:29 ÖÖ »
Vergi mevzuatından sinava giren arkadaslar hatirladiginiz sorulari yazarmisiniz. şimdiden tesekkur ederim.

ORHAN1

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: ılgili vergi mevzuatı soru ve cevapkarı 22 eylül 2013
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2013, 12:17:18 ÖÖ »
Arkada§lar ben B kitapçığı ile sınava girdim 5-6 yanlışım oldugunu duşunuyorum. Cevaplarıni alanlar varsa yazsrsaniz karşilastiririz.
 D A D E B D D D B E C C A C A C D B B C C E C A A

ORHAN1

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: ılgili vergi mevzuatı soru ve cevapkarı 22 eylül 2013
« Yanıtla #2 : Eylül 24, 2013, 01:04:15 ÖS »
arkasaşlar vergi B kitapçığından

1-4-8-9-10 ve 24. sorulara itiraz edebilirmiyiz. Görüş ve gerekçelerinizi yazarsanız müzakere etmiş oluruz.

1. soruda D şıkkı yükümlülük türünün de  doğru olduğunu düşünüyorum.ıptal sebebidir.

4. soruda muhasebe ilkelerine uyularak gelirin safi hali bulunuyor. neden E şıkkı olmasın.

8. soruda işletmenin aktifinde 2 yıl kalan gayrimenkul satılması halinde  kazancın % 75 istisnadır. yani %25 i vergiye tabidir. cevap D şıkkı olmalıdır.

9. soruda teşvikler belli sektörlere yatırım yapılması Bşıkkı, ayrıca teşvik belgesi alınmasıda D şıkkı doğru olduğunu düşünüyorum. dolayısı ile 3 doğru şık olduğundan soru iptal edilmelidir.

10.soruda E şıkkında inşaat işlerinde yarım kalan ve tamamlanmadan satılanlar vergi ve KDV ye tabi değildir.Doğru cevap E dir. iptal sebebidir.

24.soruda ise A şıkkında gayrimenkul malikinin vatandaşı olduğu devlet şıkkınında geçerli olduğunu düşünüyorum.ıptal sebebidir.