Gönderen Konu: Türkiye Geneli Çözüm Ortağı ( EğıTıM ıMKANI MEVCUTTUR)  (Okunma sayısı 6361 defa)

Çizgi

• **
    • Çizgi Gayrimenkul Deðerleme A.Þ.
Tüm Türkiye'de çözüm ortağı / sözleşmeli değerleme uzmanı aranmaktadır.

• Harita Mühendisliği, şehir ve Bölge Planlama, ınşaat Mühendisliği, Mimarlık, ve Yapı Teknik Öğretmenliği bölümlerinden mezun ( Meslek grubu dışındakiler değerlendirmeye alınmayacaktır. )
  • Gayrimenkul değerleme konusunda minimum 6 ay tecrübeli ( Gayrimenkul değerleme sektörüne yeni girmek isteyen adaylar için ıstanbul'da eğitim imkanı sağlanarak sonrasında söz konusu ilde iş yönlendirmesi yapılabilir. )

Adayların özgeçmişlerini mahmut@cizgigd.com adresine göndermeleri gerekmektedir.

.
« Son Düzenleme: Temmuz 30, 2013, 04:21:14 ÖS Gönderen: Çizgi »

Mehmet Benan Kýlýç

• **
Ynt: Türkiye Geneli Çözüm Ortağı ( EğıTıM ıMKANI MEVCUTTUR)
« Yanıtla #1 : Ağustos 01, 2013, 07:25:51 ÖS »
Bir şey soracağım,

Bu belirttiğiniz meslek grubundan olan kişiler yazdıkları raporlara diğer değerleme uzmanlarından farklı olarak birde mavi boncuk  mu konduruyorlar?   

pacey

• **
« Yanıtla #2 : Ağustos 02, 2013, 03:44:50 ÖS »
mehmet bey,

ilanı veren şirketle alakam yok. ancak ilanı veren şirketle çalıştığımız pek çok ortak bankamız var bu nedenle cevap verebilirim sanıyorum.

şöyle oluyor ki ilanı veren şirketin çalıştığı bankalar, bahsi geçen meslek grupları dışındaki değerleme uzmanlığı yapan arkadaşların raporlarında isimlerinin geçmesine müsaade etmemektedirler. şifre vermemektedirler. bankaları için rapor düzenlemeleri için yeterli görmemektedirler. yalnız ilanda şöyle bir eksik var. o da "falanca filan meslek grupları veya diğer meslek gruplarından olup spk lisans sahibi..." demeleri lazımdı.

çalıştığı bankalara hizmet veremeyen bir çalışanıı da doğal olarak şirketler bünyelerine katamamaktadırlar.

bu noktada yapılan eleştirileri çok anlamlı bulmuyorum. sizin özelinizde değildir yanıtım, lütfen yanlış anlamayın.
« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2013, 07:25:26 ÖS Gönderen: pacey »

adonis

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Ağustos 02, 2013, 04:13:19 ÖS »
bankaların hangileri olduğunu merak ettim.

ziraat, bank asya, vakıf, iş 4 meslek grubu istemeyenler... çok tecrübem yok ama bilenler yazsın.

ÇÇR

• **
« Yanıtla #4 : Ağustos 02, 2013, 06:11:05 ÖS »
SPK vermiş olduğu lisanslarının arkasında durmuyor.Lisansları 1. , 2. sınıf  gibi derecelendirerek versinler. Bir hakim sınıf yaratıyorlar.Bu olay SPK ve TDUB 'un ayıbıdır.

Mehmet Benan Kýlýç

• **
« Yanıtla #5 : Ağustos 03, 2013, 12:50:59 ÖÖ »
Sayın Pacey,

Uzun yıllar değerleme sektöründe çalışan bir arkadaşınız olarak, ben böyle bir ayrım olduğuna bugüne kadar tanık olmadım. Belki benim yaşıma hürmeten, belki tecrübeme istinaden bu gibi ayrımcılıklarla hiç karşı karşıya kalmadım. Benim inancım hangi işi yapıyorsan yap eğer işini severek, özveri ile yapıyorsan muhakkak başarılı olacağın dır.

Bizim bu ve bunun gibi ilanlara itirazımız; ilan içeriğinde  üzerine basa basa kırmızı puntolar ile " meslek grubu dışındakiler değerlendirilmeye alınmayacaktır."demek ve bunu çok takip edilen bu forumda yapmış olmak,farklı disiplinlerden gelmiş, bu işe gönlünü,emeğini ortaya koymuş yüzlerce değerleme uzmanına hakaret etmekten,onları yerin dibine geçirmekten başka bir şey değildir.

Bu ve bunun gibi ilanlara karşı düşüncelerini üstat Mesut Tatlıpınar "Bir eleman aranıyor ilanının anatomisi" forum başlıklı yazısında çok güzel dile getirmiş.Burada tekrar etmeyeceğim. Ancak benim diyeceğim: "Sektörde böyle bir ayrım yapılıyor" tarzındaki dayatmalara ve/veya fantazilere karşı tüm ilgililerin,değerleme uzmanı olma şartlarına tekrar göz atmalarını istemek olacaktır.

Belirtmek istediğim diğer bir konu yazdığımız bilgilendirme notları! -değerleme raporu demiyorum-  üzerinde saatlerce kafa patlatılacak, çok çok mühendislik hesapları gerektirecek uygulamalar değildir. Bir konut bilgilendirme notu yazmak için; belediyeden yapının konum tespitini yapmak, tapudan dairenin konum tespitini yapmak, üç dört emlakçıdan fiyat almak, sonra bunları üç-beş sayfalık bir kağıda dökmek hiçte zor bir iş değildir. ışimi küçümsediğimden değil ancak sistemin maalesef  bu şekilde işlemesindendir. Tüm değerleme uzmanlığı lisansına sahip kişilerin çok rahat bir şekilde zorlanmadan yapabileceği bu işlemleri, sadece 4 yada 5 meslek grubundaki kişilerin yapmasını istemek-her kim istiyorsa; bankalar, aracı firmalar vb- hem bu meslek grubunda olanları hemde farklı disiplinden gelen değerleme uzmanlarını küçük düşürmektir.

Ayrıca bazı aracı kurumların çalıştıkları veya çalışacakları  işverenlerine şirin görünmek amacıyla,"gelin gelin bu sektörün size çok ihtiyacı var izlenimi" yaratarak,  bu meslek dallarından yeni mezun olmuş kişilerin diplomalarını toplayıp liste oluşturması başlı başına ayrı bir forum konusu olabilecek niteliktedir.

Saygılarımla,  

« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2013, 01:05:58 ÖÖ Gönderen: Mehmet Benan Kılıç »

Çizgi

• **
    • Çizgi Gayrimenkul Deðerleme A.Þ.
« Yanıtla #6 : Ağustos 05, 2013, 10:25:37 ÖÖ »
Mehmet Bey;
ılan başlığında da görültüğü üzere eğitim imkanından bahsetmekteyiz. Yani belirttiğimiz mühendislik dallarından olanlara eğitim verilmesi sonrası sektöre başlangıcı sağlanabilecektir. Eğitim aşamasında proje okuma, parselasyon haritaları vb. bir çok konuda bu saydığımız meslek dalları okuldan az da olsa bilgi sahibi olmaktadır.

Yukarıda açıklanan örneklerde olduğu üzere bir çok bankanın da mesleki kriteri vardır. ( Banka isimleri ve şartlarını gizlilik sebebiyle veremeyiz )

Ayrıca belirtildiği üzere lisansı olan kişilerin bu işi yapmaya devam etmesi gayet normaldir fakat iş bulamadığı için bu işe yönelen kişilerinde sektörden uzak durması ve sadece para için bu işi yapmalarının da önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum.

ılgilenen adayların özgeçmişlerini mahmut@cizgigd.com adresine göndermeleri gerekmektedir.

cahýt

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 05, 2013, 11:10:02 ÖS »
sa hatay için görüsebiliriz

enesberk

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 20, 2013, 01:45:04 ÖÖ »
Mersin/Tarsustaki işleriniz için görüşebiliriz.dculuk@yahoo.com

ÇÇR

• **
« Yanıtla #9 : Ağustos 20, 2013, 11:27:11 ÖÖ »
Değerli arkadaşlar,
 Bankaların 4 mühendislik grubuyla ilgili şartları etik olmayan bir durumdur. Çünkü SPK'nın kriteri lisans şartıdır. Bu 4 mühendislik grubu içerisinden herbirinin az çok yani %10 - 20 gibi ilgi alanlarına girdiği aşıkardır. Ancak %60 - 70 ilgi alanana giren bir grup vardır ki bu da kadastro teknisyenliği yapmış kişilerdir. Bunlar bizim sınav olduğumuz hukuk alanındaki yaklaşık 45 kanunun 30-35'ini bizzat uygulamışlardır. Teknik yönden ise kadastro paftalarını oluşturan kişilerdir. Yine kısmi gayrimenkul değerlemesini yapan elemanlardır. Bu nedenle gayrimenkul değerleme uzmanlığına en yatkın teknik grup içerisinde yer aldığı düşüncesindeyim.
 Bu meslek grupları içerisinde hiçbir mühendis belediye, tapu ve saha incelmesi yapmamaktadır. Yanındaki asgari ücrete çalıştırdığı yardımcı elamanı göndererek rapor işini halletmektedir. MAHKEME VE ıCRA MÜDÜRLÜKLERıNıN ışLERıNDE ( KEşıFLERıNDE) YANINDAKı ÇALIşAN ELEMANI GÖNDERME GıBı BıR DURUMU YOKTUR. ÇÜNKÜ KABUL EDıLMEZ. SPK, BDDK VE TDUB DEğERLEME ışıNı YAN ELEMENLARCA YAPILMASINA MÜSADE ETMEKTEDıR. BU DA KENDı AYIPLARIDIR. ıMZA ATMAK VE SORUMLULUK ALMAKLA RAPOR TAMAMLANMIş OLMAZ.

yaxua

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Ekim 03, 2013, 07:03:41 ÖS »
Merhaba,Alanya-Manavgat-Gazipaşa bölgelerinde çözüm ortaklığı şeklinde çalışabiliriz.
8 yıl tecrübe + spk lisansı sahibiyim.

tel: 5064073362

asyadegerleme

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Ekim 04, 2013, 09:55:52 ÖÖ »
Benan Bey görüşlerinize katılıyorum
Sektörde kazananlar şehir Plancısı bürosu, Mimarlık Bürosu, Harita Mühendisliği Bürosu olup çözüm ortağı olarak çalışanlardır. Lise mezunu 1 gence siğortasız olarak 800 TL ücret verip sadece Tapuda resimleri çektirip,1 lise mezununa da 800 TL verip Belediyeden imar durumlarını aldırıp,1 ınşaat veya harita teknikerine de 1000 TL maaş verip ekspertiz yaptırıp,1 şehir plancısına da aylık 1800 TL maaş verip raporları masa başında yazdırıp ayda en az 100  rapor düzenleyip aylık net 8000-9000TL kazananlardır.
Kaybedecekler ise hiç bir şirket  şirketinin marka değerine ve öz sermayesine güvenmesin bunların hepsi yenilemelerde ortaya çıkacak 3-5 hatalı raporların tazminatı olarak ödeneceği aşikardır.
Çözüm ortağından 2013 yılında kestiği faturaların fotokobisini istemesi ve SGK na verdiği çalışanların listesine bakılması  halinde kim masa başında rapor düzenliyor kim çocuklara iş yaptırıyor kim gerçekten değerlemeyi bizzat kendisi yapıyor anlaşılacaktır.

Ayrıca bankanın görevlendirmediği kişiyi tapu ve belediyeye gönderen bunlara için bankanın bilgisi dışında düzmece yetki yazısı yazanlar , sahada rapor hazırlatanlar, Bunlara proje resmi çektirip tapu kaydı veren Tapu Görevlileri çok yakında yetkiyi ve görevi kötüye kullanmaktan sahte belge düzenlemekten kendilerini savcıların karşısında görürlerse şaşırmasın.Çok sayıda şikayet SPK ve TKGM ye gittiğini öğrenmiş durumdayız. Takbis sisteminden projeye bakan tapu kaydı alanların listesi ile Bankaların görevlendirdiği eksperlerin karşılaştırılarak bu kepazeliklere son verileceği konuşulmaktadır.

bilgifatma

• **
« Yanıtla #12 : Kasım 19, 2013, 04:52:05 ÖS »
mersin için görüşebiliriz. f_sakin@hotmail.com    0533 6194610

cengizcetinkaya

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Kasım 25, 2013, 04:30:51 ÖS »
spk lisaslı harita mühendisiyim. yaklaşık 6 yıldır sektördeyim. tüm bankalarla çalıştım, halen 3 personelimle birlikte çalışmaktayım. istanbul anadolu yakası Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe için görüşebiliriz. 0 541 772 11 92