Gönderen Konu: Bu nasıl bir ücretlendirme şekli!!?  (Okunma sayısı 5998 defa)

onur85

• GOLD ÜYE
Bu nasıl bir ücretlendirme şekli!!?
« : Haziran 25, 2013, 12:35:14 ÖÖ »
Değerli meslektaşlarım,
Türkiye'nin önde gelen bankalarından birinin, 9.3.2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan "GAYRıMENKUL DEğERLEME ASGARı ÜCRET UYGULAMA ESASLARI"nı hiçe sayarak ve iş verdiği lisanslı değerleme şirketinin hak ettiği ücreti yasaya aykırı şekilde, yasanın öngördüğü gibi değilde kendi keyfiyetleri doğrultusunda eksik ödediğini içeren bir örnek ve beraberinde ibretlik bir sorum olacak:

Aynı sanayi imarlı ada içerisinde yer alan bir fabrika ve arsası ile komşusu olan yine aynı ada içerisinde 2 adet komşu sanayi imarlı parselin değerlemesi şu şekilde ücretlendirilmiştir:

Fabrika ve arsası: 750 TL
Aynı adadaki Komşu parsel 1: 450 TL x %5
Aynı adadaki Komşu parsel 2: 450 TL x %5
Genel rapor bedeli: 795 TL...

Tabi çözüm ortağına bu 3 işin bedeli işin %50'si olan 397,50 TL kalıyor.

şimdi bu "köklü" bankanın, bu 3 değerleme çalışmasına dair, aynı adada olsa bile asgari ücret tarfiesinde hiçbir şekilde yer almayan "aynı adadaki birden fazla parsele ilişkin değerleme ücreti" kavramını, sanki aynı parselde birden fazla konutu değerliyormuş gibi parsel başına %5 rapor bedeli takdir etmesi kanunen kabul edilen asgari ücret tarifesini açıkça ihlâl etmek değil midir? Bu bankalar neden asgari ücret tarifesini uygulamıyor? Bunun bir denetimi yok mudur? Mağdur olan şirketler neden haklarını aramıyorlar? Bu kadar kul hakkı yenmez. Üstelik bu "köklü" bankanın yetkilileri bu tarifenin BDDK tarafından dayatıldığı YALANINI beyan ederek bir komediye daha imza atmışlardır.  Oysa bilindiği gibi rapor ücretlerine ilişkin asgari ücret tarifesi TDUB tarafından hazırlanmış ve SPK onayı ile resmi gazetede 9.3.2013'ye yayımlanmıştır.

Bu ücretlendirmenin kanuna aykırılığı, ne kadar doğru olduğu konusunda yorum yapabilecek arkadaşlar varsa sevirinim.

Özelden ulaşan arkadaşlara banka/şirket adı vererek konuyu detaylandırabileceğimi belirtmek isterim.

Saygılarımla...

Onur
« Son Düzenleme: Haziran 25, 2013, 08:26:57 ÖS Gönderen: onur85 »

auzgur

• Ziyaretçi
Ynt: Bu nasıl bir ücretlendirme şekli!!?
« Yanıtla #1 : Haziran 25, 2013, 08:23:18 ÖÖ »
Değerleme ücretlerine ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan aşağıdaki ücret uygulama esasına göre, sizin yazdığınız durum apaçık bir kanunsuzluk ve kural tanımazlık niteliğindedir.
"7) Sermaye Piyasası Kanunu’nun 57. maddesinde belirtilen konut ve varlık finansmanı da dâhil olmak üzere sermaye piyasası mevzuatı ve bankacılık mevzuatı kapsamında sunulan değerleme hizmetlerinde toplu hizmet alımı, ihale veya benzer yöntemlerle işbu Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Uygulama Esasları ekinde yer alan Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi’nde belirlenen ücretlerde indirim uygulanamaz."

Ücretin %5''inin alındığı uygulama, aynı parseldeki bağımsız bölüm değerlerlemelerine yönelik olarak tarifeye konmuştur. Anlaşılan bunu da sulandırmışlar...

kartal07

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 16, 2013, 02:07:01 ÖÖ »
çoklu raporlardaki her bir tapu için % 5 saçmalığı için sesimizi yükseltmemiz gerekiyor..TDUB a bu işin yanlışlığını bildirelim..çünkü % 5 i duyan bankalar özellikle çoklu talep gönderiyor ve saatlerimiz rapor başında geçmesine karşın her bir daire için sisteme ayrı ayrı yazım sürelerini de göz önüne alırsak +7.5 TL gibi komik bir rakama toplu iş yapıyoruz.

pacey

• **
« Yanıtla #3 : Ağustos 02, 2013, 04:59:28 ÖS »
merhaba,

mart 2013'te yenilenen ücret tarifesinde 100 ve üzeri b.b. sayısı için ücret taraflarca belirlenir denmektedir. ne var ki banka sorumluları "ehh o da sizin şansınıza..." diyerek 100 b.b. ücreti olan 1785 tl olarak raporları ücretlendirmektedir.

geçtiğimiz günlerde bir çözüm ortağımızın 575 b.b. için düzenlediği rapor için 1785 tl ücret onayı geldi. üstelik bu rapor manuel olarak word-excel formatında değil banka sistemi üzerinden yazıldı.

« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2013, 11:53:17 ÖS Gönderen: pacey »

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Ağustos 02, 2013, 05:43:25 ÖS »
Değerli arkadaşlar,
Açtığım başlıktaki içerikten farklı olarak BAşKA bir bankanında şöyle bir uygulaması var. Yenileme adı altında inşaat seviyesi artan önceki değerleme çalışması için tekrardan (SIFIRDAN) rapor düzenletiliyor ve normal ücretin yarısı (%50) yani tarafıma çözüm ortağı olarak firma tarafından 75 TL ödeniyor. Günahı boynuna, bu bankada müşteriden tam para alıyor muhtemelen. Böyle bir uygulama asgari ücret tarifesinin neresinde var?

Olaylar iyice komediye bağlandı. Burası muz cumhuriyeti mi?
« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2013, 06:04:42 ÖS Gönderen: onur85 »

pacey

• **
« Yanıtla #5 : Ağustos 02, 2013, 07:29:56 ÖS »
15 gün önce yapılmış bir rapordaki inşaat seviyesi ilerlemesini %50 ücretle yapmak konusunda açıkçası sakınca görmüyorum. böyle bir durumda 300 tl almak bana çok doğru gelmez. sıfırdan rapor düzenlenmesi konusuna katılmıyorum. raporun kopyası üzerinden gerekli düzenlemeler yapılıyor sadece.

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #6 : Ağustos 02, 2013, 08:00:59 ÖS »
15 gün önce yapılmış bir rapordaki inşaat seviyesi ilerlemesini %50 ücretle yapmak konusunda açıkçası sakınca görmüyorum. böyle bir durumda 300 tl almak bana çok doğru gelmez. sıfırdan rapor düzenlenmesi konusuna katılmıyorum. raporun kopyası üzerinden gerekli düzenlemeler yapılıyor sadece.

Öncelikle 300 lirayı zaten çözüm ortağının almadığını biliyorsunuz, şirket alıyor ve yarısını çözüm ortağını bırakıyor. ıkincisi, raporu oluştururken, sisteme (ekspertiz sistemine) sıfırdan yeni rapor yükleniyor ve kopyala-yapıştır yapılamayan yığınla alan var. Dolayısıyla sandığınız gibi eski raporun kopyası üzerinden işi götüremiyorsunuz. Muhtemelen bu yüzden kopyala-yapıştır yapılması yasaklanmış. Ne de olsa eksper için 150 lira bile fazla değil mi?

Son olarak, ilgili yenileme raporu ile ilgili sadece emsalleri girmek en az 40 dakikayı alıyor. Birçok parametre soruluyor ve siz Word dosyasında oynama yapıp gönderemiyorsunuz çünkü söz konusu banka Word-Excel sistemi ile rapor kabul etmiyor! Bununla da kalmıyor, seviye tablosu ve maliyet tablosunu ilerleyen seviyeye göre yeniden düzenleyip şerefiye bedellerini tekrardan hesaplıyorsunuz. Onun dışındada eğer konu yenileme işi şehir dışı ilçelerde birindeyse kafadan 1,5 saat git-gel yolculuk süresi heba oluyor. Hepsi 75 liraya. Kampaya var beyler!

Evet bu bahsettiklerim işimizin parçası AMA maddi karşılığı tam verilmeyen bir işin parçalarını ve raporu YARIM sunmak nasıl bankanın işine gelmiyorsa haliyle benim durumunda olan birçok emektarında yarım ücret alması doğal olarak aklı selim kimsenin işine gelmiyordur diye düşünüyorum.

ıyice gülüyorum şu an mübarek Ramazan ayında.
« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2013, 08:15:32 ÖS Gönderen: onur85 »

pacey

• **
« Yanıtla #7 : Ağustos 02, 2013, 08:21:25 ÖS »
bence dediğiniz kadar uzun sürmüyor bu işlemler. benim ölçeğimde, pratik biri dediğiniz işlemleri yarım saatte hazırlayabilir.
inşaat seviye ilerleme raporlarının aynı ücret olmasını çok anlamlı bulmuyorum. saygı duyuyorum yine de.

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #8 : Ağustos 02, 2013, 10:22:55 ÖS »
bence dediğiniz kadar uzun sürmüyor bu işlemler. benim ölçeğimde, pratik biri dediğiniz işlemleri yarım saatte hazırlayabilir.
inşaat seviye ilerleme raporlarının aynı ücret olmasını çok anlamlı bulmuyorum. saygı duyuyorum yine de.

Bu durumda bende şirket için 'yarım saatlik' rapor kalitesinde çalışma sunulmasını oldukça anlamlı buluyorum. Nasıl olsa hız kaliteden önemli değil mi? Demogoji gibi algılamayın lakin merdiven korkuluğu ve balkon parapeti ile korkuluğu bulunmayan natamam inşaatın 5. Katına çıkıp kelle koltukta seviye tespiti yapan çözüm ortağının halinden ne şirketteki onay makamı ne de iş veren gibi kasılan halbuki hizmet almayı kendi talep eden bankalar anlar. O yüzden takdir edilen eksik, mevzuatta yeri olmayan, keyfi ve fütursuz ücret uygulamasını çok da şaşılacak bir durum olarak görmüyorum. Zaten asgari ücret tarifesi bu suretle ve mevcut haliye yeteri kadar sulandırılmış durumda. Buna sebep olarakda terfi bekleyen banka memurları ile paragöz bazı değerleme şirketi patronlarınında işbirliği söz konusu. Merak ettiğim nokta, bu uygulama ve anlayış hangi noktada ve ne şekilde patlak verecek.

Görüşlerinize hiçbir şekilde katılmıyorum ama aynı şekilde saygı duyuyorum.

EDıT: Bugün itibariyle söz konusu banka ve birlikte çalıştığı şirket 'yenileme' adı altında 75 liraya mal etmeye çalıştığı rapor için EK OLARAK TEKRARDAN tapu ve belediye incelemesi talep etti! ıbret olsun arkadaşlar.
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2013, 06:49:51 ÖS Gönderen: onur85 »