Gönderen Konu: LıSANS ALMAK YALANMIş  (Okunma sayısı 8966 defa)

brandon

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: LıSANS ALMAK YALANMIş
« Yanıtla #15 : Nisan 18, 2013, 09:53:12 ÖS »
OSS Sınavı sonrası 4 yılda alınan Mühendislik diploması ile 6 yılda alınan tıp fakültesi diplomasını değerleme uzmanlığı sertifikası ile karşılaştırmıyorlar mı, beni çıldırtıyorlar. Laflara bak o zaman doktorun yanında 2-3 yıl kalan yardımcısı da doktorluk yapsın. Kafaya bak ya >:( Verdikleri örneklere, argümanlara bak. Sen değerlemeinin D'sini bilme al 2-3 kitap, biz sabah akşam değerleme yaparken, emekliliğinde/boş vaktinde otur muhasebe çalış, vergi/mevzuat ezberle,geç sınavları, ondan sonra ben lisanslı değerleme uzmanıyım, sizler korsansınız de.Yok öyle yağma. Ondan sonra piyasadan iş alamaz, burda şekeri alınan küçük çocuklar gibi ağlarsınız...

fikret8082

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #16 : Nisan 19, 2013, 08:06:45 ÖS »
SPK nın yeni tebliği ile sektördeki gereksiz ve seviyesiz tartışmalara  atışmalara son verilecek,o zaman mühendis mühendisliğine,mimar mimarlığına,ışletlme ıktisatçalar Muhasebeciliğe mali müşavirliğine devam edecek ,bu mesleği benimseyen  Lisanslı arkadaşlarda hangi üniversiteyi bitirirse bitirsin önemli değil şerefiyle onuruyla  değerleme uzmanlığına devam edecektir.2 yıldır sektörün bu kadar kalitesinin düşmesine ise Planlama ,mimarlık ve mühendislik,Harita bürosu olup bu işi ek iş olarak yapan ve asgari ücretle lise mezunu çocukları köle gibi çalıştıran ve kalitesiz rapor düzenleyen etik kurallara uymayanlardır.Kredi yenilemelerinde bunların yaptıkları hatalar trampalar şişirilmiş fiyatlar ortaya çıkmaktadır.
şirketlerin bünyesindeki lisanslı yaklaşık 700 arkadaşımız,serbest çalışan 150 civarındaki lisanslı arkadaşlarımız ve kurumsal çalışan şirketler  sektörde deneyimli ve bu mesleği benimseyen 1150 arkadaşla değerleme sektörüne kalite getirecek ve hak ettiği konumada ulaşacaktır.

Teksas16

• **
« Yanıtla #17 : Nisan 20, 2013, 11:02:09 ÖÖ »
Herkes esas sorunu bırakmış ayrıntıyla uğraşıyor arkadaşlar diyor ki bu esasta bir mühendislik işi öteki yok efendim kim olsa yapar maalesef kendini burada parçalayanlara basit cevap kardeşim GMD uzmanlığını iş bulamayan mühendisler,ııBFakültesi mezunları iş bulsun diye mi meslek olarak koydular.Bakın ezberler birer birer bozulmuş zaten git inşaat yap madem beceriklisin makine yap,devrimler yaratında o kadar becerikli iseniz Türkiye çağdaş dünya ülkeleri ile yarışsın bu arada Üniversitelere GMDUzmanlığı ile ilgili bölümler açıldı onlar da sizin hiç birinizi beğenmeyip bu meslek bizim derlerse bizim dışımızda kimse bu sektörde yapamaz derse ne diyeceksiniz?En azından lisans almış meslek mensuplarının bu işi yapması doğru diye düşünüyorum.Tabi mesleki kurslarla uygulamalı programlarla üniversitelerden de destek alınarak çok daha güzel yerlere gelmeli bu sektör.Tabi bazı arkadaşlar burada atıp tutarken elinde GMD uzmanlığı belgesi olmayan kişi ve kuruluşlara da nasıl ekspertiz yaptırdıkları konusunda gerekli özeni gösterir fiyat ve iş konusunda etik değerlere önem verirse kimsenin şikayete hakkı kalmaz.Burada sen ben yerine biz demenin daha doğru olacağını Mak.Elk.ınş.ıkt.ışl. diye bölümlere ayrılmak yerine GMDU.yu birlik olarak görmenin daha doğru olacağını belirtmek daha önemlidir.Ha bu arada devlet bile ezberleri bozdu ezberleri bozamayan arkadaşlar artık Müfettişliklerde ııBF.lerin tekelinde değil Biyolog,Mühendis,Matematik,ıstatistikçi olmanız da bir beis yok umarım anlayanlar anlamıştır.Saygılar.

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #18 : Nisan 20, 2013, 11:43:36 ÖÖ »
fikret8082 nin dediği çok doğru.

Lisanslı değerleme uzmanları sadece bu işi yapmak ile sınırlandırılmış iken (doğrusu da bu zaten) mevcutta bürosu olan mimar, mühendisler bu işi ek iş olarak yapmaktadırlar. Yanlarındaki lise mezunu çocukları çalıştırıp ofisin masrafları bir de çocukların maaşı çıksın yeter şeklinde hareket etmektedirler.

Bu saçma düzenin düzeltilemiyor olması TDUB'un çok büyük ayıbıdır. Bu çarpık düzen TDUB'un aidat alıp genel kurullarda boş muhabbetler edilen işlevsiz bir meslek birliği olduğunun kanıtıdır. Hem lisans verip hem de bu işi lisanssızlar da yapabilir demek ancak bu ülkede olur. Lisanssız arkadaşlar hemen alınmasınlar ben de düne kadar lisanssız idim. Lisanssız arkadaşların bu işi mutlak suretle bir değerleme firması veya lisanslı bir uzmanın yanında ve sınavlara girmiş olma şartıyla değerleme uzman yardımcısı olarak yapması gerektiğini düşünüyorum. Kimse anasının karnından lisans ile doğmadı.

Lisanssız bir ınşaat mühendisi arkadaşım yanındaki 2 elemanın birini tapu, belediyeye; diğerini de ekspertiz yapsın diye yerine yolluyor. Kendisi de kat karşılığı yaptığı inşaatın başında duruyor. Ofise geldiğinde yalan yanlış yazılmış raporun altına imza atıyor, bitti gitti! Sonra kendisi gibi başka bir müteahhitin yanında çalıştırdığı elemanlarının gelip yapacağı ekspertiz ile dairelerini de satacak. Anlayacağınız keyfi yerinde. Kendisi ne bir disiplin yönetmeliğine tabi ne bir sorumluluğu var.

Keyfi yerinde olmayanlar ise lisanslı olsun veya olmasın sektörde bu işi gerçekten yapan kişiler. Bu düzenin yanlış olduğunu herkes görüyor.

Teksas16

• **
« Yanıtla #19 : Nisan 21, 2013, 12:42:47 ÖÖ »
Bir işi layıkıyl yapmak kişilerin elinde değil TDUB'un denetimindedir.Başkasına evrak rapor hazırlatan sözüm ona GMDU.lar yarın sorunlar çıktığında nasıl kendilerini koruyacak tabi ki yolsuz ve usule uygun olmayan raporları yazanlar hakkında da iligili bankalar ve TDUB.a bilgi gidiyordur.Ve emin olun yakın bir zamanda bu tür basiretsiz davrananlarda ayıklanacaktır.Önemli olan ne kadar işin yapılıp bedelinin tahsil edildiği değil değil ne kadar kaliteli işin yapılıp sonuçlandırıldığıdır.Tabi bunun karşılığında da işe emek harcayanın emeğinin karşılığını almasıdır.Ben inanıyroum ki zamanla bu konuda piyasa kendi ayarını yapacaktır.

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #20 : Nisan 21, 2013, 02:21:22 ÖS »
OSS Sınavı sonrası 4 yılda alınan Mühendislik diploması ile 6 yılda alınan tıp fakültesi diplomasını değerleme uzmanlığı sertifikası ile karşılaştırmıyorlar mı, beni çıldırtıyorlar. Laflara bak o zaman doktorun yanında 2-3 yıl kalan yardımcısı da doktorluk yapsın. Kafaya bak ya >:( Verdikleri örneklere, argümanlara bak. Sen değerlemeinin D'sini bilme al 2-3 kitap, biz sabah akşam değerleme yaparken, emekliliğinde/boş vaktinde otur muhasebe çalış, vergi/mevzuat ezberle,geç sınavları, ondan sonra ben lisanslı değerleme uzmanıyım, sizler korsansınız de.Yok öyle yağma. Ondan sonra piyasadan iş alamaz, burda şekeri alınan küçük çocuklar gibi ağlarsınız...
Sayın brandon çok haklı bir konuya değinmişsiniz.
Dediğiniz gibi, çevremdeki bir çok lisans almış olan arakadaş, biz gece gündüz değerleme sektöründe hizmet verirken onlar belediyede ve devlet dairesinde oturdukları yerde hem maaşlarını aldılar hemde dersleri verdiler, şimdide lisansım var çekilin yoldan diyorlar. Benim anlamadığım durum ise, ben gece gündüz bu sektöre hizmet vererek 3 yıl tecrübe şartını doldurduğum halde, devlet dairelerinde oturdukları yerde nasıl lisans alıyorlar, buna kim izin veriyor, ve bu insanlar bu sektörde çalışmadığı halde nasıl 3 yıl tecrübeyi sağlatıp lisans alıyorlar. TDUB'u göreve ve denitme çağırıyoruz...

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #21 : Nisan 21, 2013, 02:25:27 ÖS »
SPK nın yeni tebliği ile sektördeki gereksiz ve seviyesiz tartışmalara  atışmalara son verilecek,o zaman mühendis mühendisliğine,mimar mimarlığına,ışletlme ıktisatçalar Muhasebeciliğe mali müşavirliğine devam edecek ,bu mesleği benimseyen  Lisanslı arkadaşlarda hangi üniversiteyi bitirirse bitirsin önemli değil şerefiyle onuruyla  değerleme uzmanlığına devam edecektir.2 yıldır sektörün bu kadar kalitesinin düşmesine ise Planlama ,mimarlık ve mühendislik,Harita bürosu olup bu işi ek iş olarak yapan ve asgari ücretle lise mezunu çocukları köle gibi çalıştıran ve kalitesiz rapor düzenleyen etik kurallara uymayanlardır.Kredi yenilemelerinde bunların yaptıkları hatalar trampalar şişirilmiş fiyatlar ortaya çıkmaktadır.
şirketlerin bünyesindeki lisanslı yaklaşık 700 arkadaşımız,serbest çalışan 150 civarındaki lisanslı arkadaşlarımız ve kurumsal çalışan şirketler  sektörde deneyimli ve bu mesleği benimseyen 1150 arkadaşla değerleme sektörüne kalite getirecek ve hak ettiği konumada ulaşacaktır.

Dediğiniz gibi, çevremdeki bir çok lisans almış olan arakadaş, biz gece gündüz değerleme sektöründe hizmet verirken onlar belediyede ve devlet dairesinde oturdukları yerde hem maaşlarını aldılar hemde dersleri verdiler, şimdide lisansım var çekilin yoldan diyorlar. Benim anlamadığım durum ise, ben gece gündüz bu sektöre hizmet vererek 3 yıl tecrübe şartını doldurduğum halde, devlet dairelerinde oturdukları yerde nasıl lisans alıyorlar, buna kim izin veriyor, ve bu insanlar bu sektörde çalışmadığı halde nasıl 3 yıl tecrübeyi sağlatıp lisans alıyorlar. TDUB'u göreve ve denitme çağırıyoruz...
Sayın fikret8082 sizde oturduğunuz yerden lisans aldınız şimdi mühendislere mi çamur atıyorsunuz. Senin lisanslı arkadaş dediğin insanların çoğu asıl usulsüzlük yapıyor. Sen kendi kendini kandırmaya devam et.

degerlemeuzm

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #22 : Nisan 22, 2013, 05:40:38 ÖS »
ABD ve Avrupa'daki uygulamaları esas alacaksak iktisat-işletme-maliye-ekonometri-istatistik gibi dallar da en etkili mesleklerden olmalı. Değerleme yöntemleri bu meslek için önemliyse 4 meslek grubu sınırlamasının maksadı ne? Kapsamlı yöntemleri geçtim, en basitinden gelir kapitalizasyonu yönteminden inşaat mühendisi ne anlar? Öğreniriz diyorlarsa, proje okumak dediğiniz şeyi kafası biraz çalışan herkes çok iyi şekilde yapabilir. Gayrimenkul değerleme lisans programı'nın (4 yıllık) ders listesi burada. Bir bakın fikir sahibi oılursunuz...http://ubyo.khas.edu.tr/gayrimenkul-ve-varlik-degerleme-bolumu/ders-planlari-61.html

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #23 : Nisan 23, 2013, 05:15:31 ÖS »
ABD ve Avrupa'daki uygulamaları esas alacaksak iktisat-işletme-maliye-ekonometri-istatistik gibi dallar da en etkili mesleklerden olmalı. Değerleme yöntemleri bu meslek için önemliyse 4 meslek grubu sınırlamasının maksadı ne? Kapsamlı yöntemleri geçtim, en basitinden gelir kapitalizasyonu yönteminden inşaat mühendisi ne anlar? Öğreniriz diyorlarsa, proje okumak dediğiniz şeyi kafası biraz çalışan herkes çok iyi şekilde yapabilir. Gayrimenkul değerleme lisans programı'nın (4 yıllık) ders listesi burada. Bir bakın fikir sahibi oılursunuz...http://ubyo.khas.edu.tr/gayrimenkul-ve-varlik-degerleme-bolumu/ders-planlari-61.html
En etkili mesleklerin içinde sizinde mesleğiniz var mı acaba ? :)
Kafanıza göre yorum yapmışsınız. Siz öyle bilin.

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #24 : Nisan 23, 2013, 05:23:06 ÖS »
buradan lisanslı olan değerli meslektaşlara anlamsız ukala cevap yazan uzmanlar bilmelisiniz ki verdiğiniz örnekler hiç bir şekilde bu konu ile örtüşmemektedir. günümüzde artık imam hatip mezunlarının bile subay olması mümkünse ve bu kişilere gidin imamlık yapın doktorluk yapmayın ,avukat olmayın ,öğretmen olmayın vb. denemiyorsa sizden bile daha iyi daha dürüst bu mesleği yapabilecek saygın meslektaşlarımıza bu tarz örneklerle küçümseyerek yorum yazmanızı kınıyorum. mevzuata uygun çalışıp çabalamış piyasada yetişmiş gerçekten bu işin hakkını vererek lisansını almış kim olursa olsun bu işi yapmaya hakkı vardır. asıl lisansı olmayanların asla yapmaması gereken bir iştir isterse oxfort du bitirsin ne yazar. bilgisi vardır ama yetki yoktur.o zaman ehliyeti olmayanlarda gitsin araç kullansın odtü , itü bitirmiş ya.sonuçta bu işi yapmaya yetkisi yoktur. bankaların anlamsız dayatmaları yüzünden şimdilik bu tür kısıtlamalar olabilir ama mutlaka bu konuda atılacak adımlarla bu ayrımcılık bitecektir. bu ayrımcılığı da şikayet edeceğiz.ve birileri bu sesleri duyacaktır.
Bizde sizin yaznınızı kınıyoruz. Ayrımcılıkla ne alakası var gerçekleri konuşuyoruz. Senin mesleğin ne? Sana da mı dokundu?