Gönderen Konu: LıSANS ALMAK YALANMIş  (Okunma sayısı 8967 defa)

deryailter

• YENİ ÜYE
  • *
LıSANS ALMAK YALANMIş
« : Nisan 09, 2013, 05:37:05 ÖS »
Arkadaşlar,
işletme mezunuyum ve lisanslıyım ancak nereye başvurduysam aynı cevabı aldım "inş müh, mimar, mühendis olmalısın". Peki SPK bunu bilmiyor mu? Bize niye lisans verdi! Bu ayrımcılık değil mi, kime nereye anlatıcaz derdimizi!!!!! Marko paşaya mı???!!!
Yorum ve tavsiyeniz olursa memnun olurum.
Teşekkürler

onur85

• GOLD ÜYE
Ynt: LıSANS ALMAK YALANMIş
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2013, 06:48:00 ÖS »
Vakit kaybetmeden BıMER'e şikayet gönderin. Hatta şikayet metniniz içinde neden ve nasıl halâ lisanssız elemanların faaliyet gösterdiğini, şirketlerin bu elemanları hangi yetkiye dayanarak tapu, belediye ve taşınmaz değerlemesine gönderdiklerini sorun. Sorun ki AYRIMCILIK YEKÜN olarak sorgulansın yetkili makamlarca. Bu konuda Bilgi Edinme hakkınızı kullanın.

BıMER BAşVURU:
http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplicationEx.aspx

SPK MEVZUAT TEBLığı (Bundan sonraki hüküm değişiklikleri bunu esas alıyor):
http://www.spk.gov.tr/indexpage.aspx?pageid=359
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2013, 06:51:10 ÖS Gönderen: onur85 »

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2013, 07:11:18 ÖS »
ıstediği yere şiykayet etsin bir sonuç çıkmaz. Açın kariyer neti bir dünya inşaat mühendisi ilanı var yarısında ıTÜ, ODTÜ. YTÜ mezunu şartı var o zaman onlarda şikayet etsin ? hatta çoğu ilanda artık ileri düzey ingilizce şartı da var onlar şikayet etsin. Yada 5 yıl denyim isteyen firmalarda var bunlarda etsin. Bunların hepsi aşağı yukarı aynı şey. Adamlar bu şartlara sahip olmayanlar çalışamaz demiyorki. Ben firmamda bu nitelikleri istiyorum diyor. Yanı adamın inşaat mühendisi olsun ama ODTÜ mezunu istiyorum demesiyle, Değerleme Uzmanı olsun ama şehir Bölge Planlamacı olsun istiyorum demesi aynı şey. Her firmanın kendi çalışan profilini seçme serbesti bulunmaktadır.

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 09, 2013, 09:42:05 ÖS »
Sayın Exper size aynen katılıyorum...
ıkincisi şu an firmaların lisansı olsun ya da olmasın öncelikli bu dört meslek grubu arkadaşları seçmek istemesi halinde, şu an piyasada lisans almamış işletme, iktisat vs mezunu arkadaşlar sektöre girmeye çalışıyorlar... Firmaların bu dört meslek grubunu seçtiklerini bildikleri halde neden ısrarla bu sektöre girmeye çalışıyorlar sonra lisans alıyorlar, sonrada ya lisans bir işe yaramıyor diye dertleniyorlar. Lisans alarak sektörde geleceklerini garanti altına almaya çalışıyorlar ama firmalar akıllıca davranıyor.
ARSA ve TARLA taşınmaz değerlemesini LıSANSLI Harita Mühendisi veya şehir ve Bölge Plancılar
ARSA ve TARLA taşınmaz değerlemesini LıSANSLI Harita Mühendisi veya şehir ve Bölge Plancılar + Ziraat Mühendisi (Üzerinde ekili ürün varsa)
BıNA taşınmaz değerlemesini Lisanslı ınşaat Mühendisi veya Mimar
yapmalıdır.
Lisans almış veya almamış olan ıktisat, işletme, yapı öğretmeni, müzik öğretmeni, beden eğitimi öğretmeni ... vs kendi işini yapmalıdır.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 10, 2013, 02:57:02 ÖÖ »
Sayın deryailter,
Bu mesleğin başka bir örneği yok. "ıki günü bir birine benzeyen zarardadır" hadisi tam bu mesleği anlatıyor.
Sürekli donanım istiyor. Meslekteki ayrımı boşverin. Rapor sayınız kaç onu söyleyin. Hemşirelik bölüm mezunu bile inşaat mühendisinden kıymetli olabiliyor bu meslekte.

Ayırım yapılmasına bende karşıyım. Dünyada bu mesleğin uygulama alanına bakarak Türkiyede benzer bir uygulamaya gidilir ise o zaman meslek seçiminde tersine değişim yaşanır. Bu tartışmalar gereksizdir.

Firmalarda görev yapan denetmenler, sabahları iş değil, eksper seçiyorlar. Çünkü bilgili tecrübeli ve rapor yazımında sorunsuz eksperlerin işlerini daha kısa sürede yapıyorlar.

1419

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2013, 12:19:46 ÖÖ »
buradan lisanslı olan değerli meslektaşlara anlamsız ukala cevap yazan uzmanlar bilmelisiniz ki verdiğiniz örnekler hiç bir şekilde bu konu ile örtüşmemektedir. günümüzde artık imam hatip mezunlarının bile subay olması mümkünse ve bu kişilere gidin imamlık yapın doktorluk yapmayın ,avukat olmayın ,öğretmen olmayın vb. denemiyorsa sizden bile daha iyi daha dürüst bu mesleği yapabilecek saygın meslektaşlarımıza bu tarz örneklerle küçümseyerek yorum yazmanızı kınıyorum. mevzuata uygun çalışıp çabalamış piyasada yetişmiş gerçekten bu işin hakkını vererek lisansını almış kim olursa olsun bu işi yapmaya hakkı vardır. asıl lisansı olmayanların asla yapmaması gereken bir iştir isterse oxfort du bitirsin ne yazar. bilgisi vardır ama yetki yoktur.o zaman ehliyeti olmayanlarda gitsin araç kullansın odtü , itü bitirmiş ya.sonuçta bu işi yapmaya yetkisi yoktur. bankaların anlamsız dayatmaları yüzünden şimdilik bu tür kısıtlamalar olabilir ama mutlaka bu konuda atılacak adımlarla bu ayrımcılık bitecektir. bu ayrımcılığı da şikayet edeceğiz.ve birileri bu sesleri duyacaktır.

büter

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2013, 05:00:57 ÖS »
Bu meslek komplike bir meslektir kimse tekeline alamaz ve göreceksiniz meslek sınırlaması yakında yavaş yavaş kalkacak dolayısıyla firmalarda dayatma yapamayacak. ınşaat mühendisinin veya Harita mühendisinin mesleği buymuş gibi davranan arkadaşlar var öyle bir durum yok sizlere okulda taşınmaz değerlemesi eğitimi verilmedi sonuçta o zaman sizde gidin yapabiliyorsanız kendi işinizi yapın plaza dikin görelim.
sevgiler

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2013, 04:05:06 ÖS »
Sayın büter...
Plaza nasıl dikilir, bir insan neden plaza dikmek istesin?

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2013, 04:07:06 ÖS »
Mevzuat; üniversite mezunu herkes 3 yıllık tecrübeyi doldurduktan sonra sınavları verip lisans alabilir diyor... Ama zaten mevzuat kökten yanlış ve acilen düzeltilmesi gerekiyor ve düzeltilecek... Üniversite mezunu herkes değerleme uzmanı olabilir mantığı en kısa zamanda kalkacak, ve sınırlama gelecek...
Yani üniversite mezunu herkes değerleme uzmanı olamayacak ki bunların başında işletme, beden eğitimi öğretmeni, müzik öğretmeni, su işleri mühendisi, kimya, fizik, biyoloji mezunları (sahada karşılaştığım ve değerleme uzmanı olmak için çaba sarf eden meslek gruplarının bir kısmı) ...
Dört meslek grubuna ait olan değerleme uzmanlığı mesleği ilk mantıklı fırsatta düzenlenerek yine bu dört meslek grubuna verilecektir.
TARTIşILMASI GEREKEN ESAS KONUMUZ ıSE BUDUR. ÜNıVERSıTE MEZUNU HERKES DEğERLEME UZMANI OLMAMALIDIR.
Konunun tekelleşmek ile alakası yoktur, tamamen mantık çerçevesindedir.

Exper007

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 15, 2013, 11:50:23 ÖÖ »
Mevzuat; üniversite mezunu herkes 3 yıllık tecrübeyi doldurduktan sonra sınavları verip lisans alabilir diyor... Ama zaten mevzuat kökten yanlış ve acilen düzeltilmesi gerekiyor ve düzeltilecek... Üniversite mezunu herkes değerleme uzmanı olabilir mantığı en kısa zamanda kalkacak, ve sınırlama gelecek...
Yani üniversite mezunu herkes değerleme uzmanı olamayacak ki bunların başında işletme, beden eğitimi öğretmeni, müzik öğretmeni, su işleri mühendisi, kimya, fizik, biyoloji mezunları (sahada karşılaştığım ve değerleme uzmanı olmak için çaba sarf eden meslek gruplarının bir kısmı) ...
Dört meslek grubuna ait olan değerleme uzmanlığı mesleği ilk mantıklı fırsatta düzenlenerek yine bu dört meslek grubuna verilecektir.
TARTIşILMASI GEREKEN ESAS KONUMUZ ıSE BUDUR. ÜNıVERSıTE MEZUNU HERKES DEğERLEME UZMANI OLMAMALIDIR.
Konunun tekelleşmek ile alakası yoktur, tamamen mantık çerçevesindedir.
Makine mühendsiyim ve reklama girmesin diye ismini vermeyeceğim ve fakat şuan itibariyle sektörde oturmuş olan bir firmanın ortaklarından biriyim. Diğer ortak arkadaşlarımdan ikisi işletmecidir. Gedaş kökenliyiz ve dolayısıyla neredeyse 20 yıldır bir şekilde bu içindeyiz. Yine isimlerini vermeye gerek duymadığım birçok diğer firmada ortak olan lisanslı işletmeci-iktisatçı-maliyeci arkadaşlarım var. Bu arkadaşlarımın çoğu bugün bu sektörün bir noktaya gelmesinde pay sahibidir. LıDEBıR'in TDUB'UN DUD'UN kurulması aşamasında destekleri olmuş ve bu sektöre gönülden emek vermişlerdir. Bu forumu sessiz çoğunluk olarak arada bir takip ediyoruz ama sırf bu saygısız ve bence çok büyük haksızlık içiren ithamlara cevap verme ihtiyacı duydum. Ben 20 yıldır bu işin içindeyim ve sizin söylediğiniz gibi beden öğretmeni, müzik öğretmeni arkadaş görmedim. Görsem bile bu meslek gruplarının işletme-iktisat ile kıyaslanması zaten cehalettir. Ben şuan bütün bankaların ekspertiz departmanlarında kim var kim yok çok iyi biliyorum. Harita Mühendisi ve şehir Planlamacı saygıdeğer meslektaşlarım da (ki hatta kendi bizzat kendi şirketimin ortakları arasında Harita Mühendisi arkadaşlarım da var) bana katılacaktır ki bazı sizin gibi önyargılı ve özgüven eksikliği dolayısıyla başka bir sektörde iş bulamama kaygısı taşıyan özellikle Haritacı arkadaşlar bir şekilde bu birkaç bankanın ekspertiz departmanlarına girmişler ve sektörde zamanla bu tartışmayı yaratmışlar ve sizin gibileri de haliyle galeyana getirmişlerdir. Bugün LıDEBıR ve TDUB' un verilerine göre lisanlı değerleme uzmanlarının %35'i işletme-iktisat-makine mühendisi arkadaşlardan %25'e yakını da maliye-kamu yönetimi gibi ı.ı.B.F mezunu arkadaşlardan oluşmaktadır. Bu toplamda %60 yapmaktadır. şimdi siz kalkmışsınız burada sektörün geçmişini bilmeden, kim hangi firmada çalışıyor, bankaların iç yapısı nedir, bilmeden kulaktan dolma bilgilerle yalan yanlış konuşuyorsunuz. şu kadarını söyleyeyim. Adınızı ve soyadınızı verirseniz ertesi gün bütün işleriniz kesildiğinde sektöre kim hakimmiş görürsünüz. Bu sektör küçük bir sektördür ve bütün dostlarımızla sürekli diyalog içerisindeyiz. Sahada sahtekarlık yapıp rüşvet yiyen eksperi de bilip birbirimize haber veririz. Saygısız arkadaşları da birbirimize haber veririz. O saatten sonra o arkadaş ne çözüm ortaklığı yapabilir ne de bir yere kadrolu girebilir. Hangi firmayla veya firmalarla çalışıyorsanız ortaklarına sorun beni onaylasınlar. O yüzden burada herkes herkesin emeğine saygı gösterip edep, adap sınırları içerisinde konuşmalı diye düşünüyorum. Bu forumu sektörden herkesin takip ettiğini ve bence hep birlikte sektörün gelişimi için tartışmamız gerektiğini unutmayalım...Bilmem anlatabildim mi...

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Nisan 15, 2013, 10:29:57 ÖS »
Sayın Exper007 ve Sayın izmit...
Ne yazık ki size sayın demek zorunda kalıyorum...
1) Belli ki dört meslek grubuna girmiyorsunuz bu nedenle GERÇEKLER canınızı çok acıtıyor ve keskin dişlerinizle saldırıyorsunuz. Ben bu işi sadece dört meslek grubu yapmalıdır diyorum, sen makine mühendisisin bu iş yapma demiyorum. Sen milletvekili çocuğumusun ki sana adımı vereceğim sende beni süreceksin. :) Senin gibi çocukça davranmayacağım...
2) Yanlış anlamayın sadece soruyorum... Bankalar neden dört meslek grubunu lisanslı arkadaşlar ile çalışmak için ısrar ediyor. Acaba; diğer meslek grubu mezunların lisans aldıktan sonra konuya çok hakim olamadıkları yalan yanlış rapor hazırladıklarından olabilir mi?
3) Kaç lisanslı işletme mezunu Statik Proje inceleyebilir soruyorum? Değerlemesini yaptığım dükkanlarda statik projelerinde var olan kolonların kesilmiş olduğu ve buna göre olumlu rapor yazanlar kimlerdir?
4) Lisans alıp değerleme yapmak demek, aval aval camlara bakıp emsal aramak olmamalıdır. Gerektğinde dosyasındaki statik projeyi inceleyip kesilen kolonlarıda tespit etmek demektir.
Sayın Exper007, ben kimseyi tehdit etmiyorum etmedim, ama sizin yazdığınız yazılar tehdit içermekte olup gerektiğinde yasal işlemlerde kullanılmak üzere kayıt altına alınacaktır. Sinirlerinize hakim olunuz...
Sayın Exper007, siz hiç firma sahibimiyşiniz gibi yorum yapmıyorsunuz. Hadi firma sahibi olun diyelim, siz firma sahipleri kendi aranızda haberleşiyorsunuzdur eminim ama unutmayalım ki biz çözüm ortakları ve kadrolu değerleme uzmanlarıda kendi aramızda haberleşiyoruz. Burası değerleme uzmanları sitesi reklama girmez merak etmeyin. Siz firmanızın ismini verin bakalım, biz çözüm ortakları nasıl firma olduğunuzu, çalışanlarınızı, bulunduğum ilde kimlerle çalıştığınızı tespit edelim. Bundan sonra kimlerin ücretini geç ödeyip ödemediğinizi, kimlerin parasını eksik ödeyip ödemediğinizi ... vs burada kendi aramızda dertleşelim. Sonra çalışanlar birbirimize yol gösterelim. Yani bizde kendi aramızda emek sömüren firmaları söyleriz ve en kısa zamanda kendi aramızda deşifre ederiz. Sonra o firma bulunduğumuz ilde bir tane bile çalışan bulamaz ve kendini aklamak için sürekli isim değiştirme yoluna gider fakat o da bir işe yaramaz. Yani Sayın Exper007 biz çocuk değiliz, konuşmalarınıza dikkat edin...

Exper007

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 16, 2013, 12:11:32 ÖÖ »
"Sayın" Seti,

Hukuksal anlamda bütün yazışmaları takibe alabilirsiniz. Bu konuda içim rahat çünkü hukuki anlamda neyin tehdit içerip neyin tehdit içermediğini çok iyi biliyorum merak etmeyiniz. Tabi ki istediğiniz gibi yazılanları kayda alabilirsiniz. Ancak bir detayı gözden kaçırıyorsunuz ki o da bu sitede bu başlık altındaki yazışmalarınız dahil olmak üzere denk geldiğim bazı diğer yazışmalarınızın tamamında da belli bir meslek grubunu aşağılayıcı ithamlarda bulunmak, haksız ayrımcılığa yönlendirmek ve sizin için olmasa da karşı tarafın algısına göre (Hukuk ta maddi-manevi tazminat davası açmak için şahsın sarf edilen kelime veya cümleleri hakaret olarak algılaması ve buna yeterli delil sunması durumunda) sarf edilen cümle veya cümlelerin hakaret olarak algılanması dava açmaya yeterlidir. O yüzden yazılan kelimeleri kayda almakta tabi ki hepimiz özgürüz...

Büyük puntolarla GERÇEKLER kelimesini yazarak gerçeklere ulaşabilseydik keşke. O zaman ulaşmak istediğimiz her şeyi büyük puntolarla yazardık. Burada ne kimseye kalkıp da değerleme dersi veririm. Ne de sizden değerleme dersi alırım. Bu siteye giren her arkadaşımız farklı düzeylerde bu mesleği icra ediyorlardır elbette. Herkes iyi-kötü bildiği ve öğrendiği yöntemlerle bu mesleği yapıyor. Siz kolon-kirişlerden bahsediyorsunuz burada  Statik proje okumak önemli bir artıdır. Ve öğrenilebilir bir şeydir. Ancak bir kolonun kesilmiş olup olmadığını mimari projeden de okuyabileceğinizi ben size bu yaşınızda öğretmeme tabi. Çocuk değilsiniz...Küçük ve hırçın bir çocuğun sağa sola saldırması gibi sizde sağa sola saldırmazsanız bizde size istediğiniz gibi davranırız. Herkesi karşınıza almışsınız burada. Bundan önceki yazımdan sonra mail adresime o kadar çok ağzınıza sağlık benzeri mail geldi ki mail adresimi gizlemek zorunda kaldım. Çünkü burada kimseyi ezmek ve birilerini arkama taraftar olarak almak gibi bir niyetim yok. Maaşların zamanında yatması, paraların tam anlamıyla ödenmesi gibi hususlarda içim o kadar rahat ki bu konuda hiçbir tartışmaya gerek yok çok şükür. Yoksa kepenkleri çoktan indirip gitmiştik zaten...Bir kişi para konusun da şikayet etmemiştir. 1 gün gecikme olsa bin bir özürle o elemanımıza arayıp gecikmenin bankadan kaynaklı sebeplerden kaynaklandığını izah ederiz ki çalıştığımız arkadaşlar bizi bildiği için aramamıza bile gerek olmadığını söylerler. Siz çocuk değilsiniz tabi ki. Ama burada ithamlarda bulunduğunuz ve rencide etmeye çalıştığınız arkadaşlar da çocuk değil. Hepsi bu işin emekçisidir. Sizde ona göre konuşun ve konuşmalarınıza dikkat edin...

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 17, 2013, 10:03:56 ÖS »
Yazılanlara bir iki kelime de ben eklemek istedim.

şimdi şöyle bir gerçek var ki iş ilanlarında belirli meslek grupları tercih ediliyor. Doğrudur. Ancak bu her sektörde neredeyse böyledir. Birisi eğer kendisini çalıştığı sektörde ispatlamış ise kendisi iş aramak zorunda kalmaz, iş onu bulur. şu an 4 meslek grubundan olmasam da lisanslı bir mühendis olarak bu işi sürdürüyorum ve 5. senemin içindeyim. ıstifa edip çözüm ortaklığına döndüğüm anda mevcut iş çevrem bana yapacağımdan bile fazla iş gönderir. Hiç bir değerleme şirketine iş aramak için CV bile göndermek zorunda kalmam. Bunu övünmek için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. Sadece yaptığım işi hakkını vererek dürüst bir şekilde 5 senedir yaptığımı hem şirketimdeki abilerimden hem de iş ile ilgili olduğum diğer kişilerden aldığım geri dönüşlere dayanarak söylüyorum. Yıldız Teknik'te bir hocam "okul bittiğinde hala iş arıyorsanız, bir şeyleri yanlış yapmışsınız demektir." demişti. O zamanlar kendisinin ne demek istediğini anlamamış olsam da sonradan çok doğru bir şey söylediğini anladım.

Her ne kadar ilanlarda 4 meslek grubu tercih edilse de tecrübeli olanlar farklı disiplinlerden olsa da iş bulmakta zorluk çekmiyorlar. Peki bu 4 meslek grubundan olmayan ve sektöre yeni girmek isteyen kişiler ne yapmalı? Sektöre yeni girecek arkadaşlara tavsiyem şudur. Hemen çözüm ortağı olup işe dalmayın. Lisanslı ve belirli bir saygınlığa sahip bir firmada işe başlayın. Oradaki kişilerden bu işi adam gibi öğrenin. Zira bu işin okulu yok! 4 meslek grubunun hepsinde bir iki çeşit seçmeli ders olarak taşınmaz değerlemesi okutulur. ınşaat Mühendisi olmak bu iş için yetiştirilmiş olmak anlamına gelmiyor. Ancak bu disiplinden mezun birisi tabi ki bu işi yapmak için uygun niteliklere sahiptir. Merak etmeyin eğer bir fırsat bulup çalışma şansı yakalarsanız ve eğer gerçekten bu işi yapabilecek niteliklere sahipseniz başarılı olursunuz.

Her meslekte olduğu gibi bu dört meslek grubunda da veya diğer disiplin mensuplarında da çürük yumurtalar vardır. Lisanslı olup tapudan proje bakmayıp rapora baktım yazanı, emsal numaraları için eşinin dostunun telefon numarasını yazanı, her talebi için takyidat bakmayıp temiz yazanı, ekspertize alakasız kişileri gönderip sadece fotoğraf çektireni, emlakçılarla birlikte menfaat ortaklığı şeklinde çalışanı, şube müdürünün dediği rakamı birebir yazanı gibi her türlü adamı gördüm.

Bu kişilerin bir çoğunun ismi kısa sürede su yüzüne çıktı. şirket sahibi olan arkadaşların dedikleri doğru. Sektör aslında çok küçük. Bu adamların hepsi (bulunduğum il için söylüyorum) şu anda bu işi yapamıyorlar. Çünkü farklı kanallardan bu kişilerin isimleri bankaların inşaat emlak müdürlükleri ve şirketler arasında dolaşıyor. Bir çoğu bana da liste olarak "bu adamlar ile çalışılmasın" şeklinde geldi.

şöyle bir şeyler okumuştum ve çok hoşuma gitmişti. Sizlerle de paylaşayım dedim.

Aşağıdaki gibi 4 çeşit iş yapma yolu var.

1- Yanlış işi kötü yapmak. 
2- Yanlış işi iyi yapmak.
3- Doğru işi kötü yapmak.
4- Doğru işi iyi yapmak.

Biz TDUB'un çabaları, yeni kanunlar vs ile şu anda bence 2. aşamadayız. Sistem yanlış kurgulanmış ancak bu yanlışlığı düzeltmek yerine bu yanlışın üzerine yapılan işleri standartlara oturtup yapılış tarzını iyileştirmeye çalışıyoruz. Değerleme uzmanlığı lisansı veriyoruz. Lisanssız olanlar ortada cirit atıyor ve yaptıkları raporlar ile ilgili sorumlulukları yok. Değerleme uzmanları bankalardan direkt iş alamıyorlar. ıllaki firmalardan alacaklar. ıyi madem firmalardan alacaklar ona tamam diyeceğiz ama lisanssız olanlara da iş verilebiliyor. Lisanslı olanlar sadece bu işi yapabilirken lisanssız olanlar hem ekspertiz, hem müteahhitlik, hem de başka işlerle uğraşabiliyorlar.

Yazdıklarım çok dallanıp budaklandı farkındayım ama işin özeti şu.

En azından 2.adımdayken yapılan saçma tartışmalar ile 1.adıma dönmeyelim. 

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Nisan 18, 2013, 10:46:06 ÖÖ »
Sayın Exper007 size cevap veremeyeceğim, çünkü yazdığım bir çok şeyi yanlış anlamışsınız ve makine mühendisi olarak statik projeyi bile yorum yapmışsınız. Siz bildiğiniz yolda ilerlemeye devam eden.
4 meslek grubu dışındaki, bu işi yapmaya başlayacak olan veya bu işi yapan arkadaşların hepsinin ağzında aynı cümle var ''bir işi iyi yaparsan herkes yapabilir''. Arkadaşlar siz sadece kendinizi avutuyorsunuz, yok öyle bir şey, ve TDUB bunu ilk fırsatta düzeltecektir. Değerleme uzmanlığı ışsiz Üniversite Mezunları'nın kaçış yolu olmayacaktır. BU işi eninde sonunda belirşi meslek grubundaki üniversite mezunları yapacaktır.
4 meslek grubu dışındaki arkadaşlar, kendi kendimizi kandırmayalım, bu meslekte yer edinmek için kendimizi bu sitede avutmayalım. Gerçekleri görelim, gerçekleri konuşalım. Banada gerçekleri söylediğim için kızmayalım.
ışe yeni başlayacak yeni arkadaş diyor ki, her mühendis opera binası yapabilir mi? Haklısın arkadaş, her mühendis opera binası inşa edemez ama şu an her üniversite mezunu o opere binasını değerleyebilir.

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Nisan 18, 2013, 02:07:02 ÖS »
arkadaşlar lisans hiç bir zaman direkt iş sağlamaz. ben işveren olsam tecrübeye bakarım.

bu arada bırakın spk lisansını tüm dünyada geçerli rics lisanslı işletme mezunları var.