Gönderen Konu: Lisansın kiralanması mümkün mü?  (Okunma sayısı 2238 defa)

infinity

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Lisansın kiralanması mümkün mü?
« : Ağustos 13, 2008, 03:26:13 ÖS »
Herkese merhaba,

Ben bazı şirketlerin 5 kişiyi tamamlayıp şirket lisansı alabilmek için lisans kiraladıklarını duydum. Başka bir alanda ve şirkette ssk lı çalışırken bir değerleme şirketine lisans kiralamak mümkün müdür? Mümkünse nasıl yapılır?

Bu konuda bilgisi olan var ise paylaşırsa çok sevinirim.

Teşekkürler

ayþe avþar

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: Lisansın kiralanması mümkün mü?
« Yanıtla #1 : Ağustos 27, 2008, 12:38:50 ÖS »
Bir gayrimenkul değerleme şirketinde en az 5 değerleme uzmanının çalışması zorunludur. Bazı şirketlerde bu sayı daha az olduğu için belge sahibi kişileri şirkette çalışıyor gösteriyorlar. Yani şirketin kadrosuna alıyorlar. Değerleme işlerini de kadrolarındaki mühendis ya da mimarlara yaptırıyorlar. Lisans belgesi sahipleri de haftada birkaç kez şirkete giderek yapılan raporları imzalıyor. Belge kiralama dedikleri olay kısaca budur.  Ancak, burada unutulmaması gereken husus, değerleme uzmanının sorumluluğunun oldukça fazla olmasıdır. Yaptığı değerlemeden dolayı hem maddi hem de cezai sorumlulukları bulunmaktadır. Bu nedenle başka birinin yaptığı rapora imza atmak biraz cesaret ister gibi geliyor. Bir de şirketlerle sözleşme yaparak dışarıdan ekspertiz hizmeti veriyorlar. Değerleme şirketleri yanında bankalarla da sözleşme yapılabiliyor.  Benim çevremde her iki şekilde de çalışan kişiler var. Bu yüzden benim bilgilerim fiiliyata dayanıyor. Selamlar...