Gönderen Konu: ASGARı ÜCRET TARıFESı RESMı GAZETEDE YAYINLANDI  (Okunma sayısı 13060 defa)

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
ASGARı ÜCRET TARıFESı RESMı GAZETEDE YAYINLANDI
« : Mart 09, 2013, 08:01:49 ÖS »
Sayın Meslektaşlarım 09.03.2013 tarihi ile tarife yayınlanmıştır. Hepimize hayırlı olması dileklerimle

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130309-27.htm

Bakalım ne olacak pazartesi merak ediyorum

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ynt: ASGARı ÜCRET TARıFESı RESMı GAZETEDE YAYINLANDI
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2013, 08:23:39 ÖS »
Hayırlı olsun:=))

2012 kararında "bütün üyeleri bağlar" ifadesi  2013  kararında değişmiş:=). Bu yüzden , ben en çok 6. maddeyi sevdim (!)

"6) Birlik üyelerinin, değerleme hizmetini tümüyle başka bir Birlik üyesine devretmeleri ancak müşterileriyle yapacakları değerleme hizmeti sözleşmesinde buna izin veren bir hüküm bulunması şartıyla mümkündür. Bu halde, ekli tarifede belirlenen asgari ücretin en az %50’sinin hizmet alınan diğer Birlik üyesine ödenmesi şarttır. Bu kapsamda ödenecek ücret ve masraflar ile bunların ödenmesine ilişkin esaslar değerleme hizmeti veren Birlik üyesi ile hizmeti devralan Birlik üyesi arasında yapılacak yazılı sözleşmede önceden belirlenir."

Bu tartışmalı "ensest" madde ile; "değerleme hizmetini tümüyle başka bir Birlik üyesine devretmeleri " denilerek  "ekspertiz simsarlığı" Türk değerleme mevzuattında ilk kez meşrulaştırılmış oldu.:=)

Bir de; TDUB yönetiminin  "en az %50" oranını nasıl hesapladıklarını  "başka bir birlik üyesi" olan bizlere açıklamalarını ümit ediyorum.

Sevgilerimle,

A.Mesut Tatlıpınar

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2013, 08:27:53 ÖS »
Zaten genellikle başka bir birlik üyesine de devretmiyorlar ki! Bakkal, Manav herkes çözüm ortağı :)

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2013, 08:47:47 ÖS »
Tdub'nin daha geçen haftalarda yayınlanan 2013 tarifesinde en düşük konut değerleme ücreti iş başına 350 TL + KDV olarak belirlenmişti.

şimdi neden ve hangi gerekçeyle bu ücret 300 TL'ye indi??? Bu nasıl bir saçma pazarlık ve ücret düşürme anlayışı? Tdub'yi şiddetle kınıyorum. Simitçi-fırıncı pazarlığı bile bu kadar haksızca sona ermez. Nerde kaldı geçmiş yılların enflasyon farkı? Nerde kaldı alamadığımız eski ve 2012 ücret farklarının tazmini??? Tdub'ye yazıklar olsun.
Sanki 300 tl'yi uzman alacakmış gibi birde...

Bu arada çözüm ortaklığında en az yüzde 50 ödenir gibi muğlak (çözüm ortağı demeye utanmışlar) bir ifade var. Yani en az yüzde 50 verin ve bu iş meşrulaşsın ve sussunlar demişler. Hatta 'dışarıdan hizmet alımı' işine kimler yetkili bu bile belli değil. Bu kararda değerleme meslek itibarının ve ücret adaletin tamamen SONA ERDıRıLDığı YIKICI bir karardır.

Bu saatten sonra hala bu ahlaksız ortama ve Tdub manüpülasyonlarına taamül edip faaliyetine devam edecek arkadaşlara Allah kolaylık versin.

Sertleştiysem affola,

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mart 09, 2013, 09:31:14 ÖS Gönderen: onur85 »

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2013, 08:51:04 ÖS »
Hayırlı olsun:=))

2012 kararında "bütün üyeleri bağlar" ifadesi  2013  kararında değişmiş:=). Bu yüzden , ben en çok 6. maddeyi sevdim (!)

"6) Birlik üyelerinin, değerleme hizmetini tümüyle başka bir Birlik üyesine devretmeleri ancak müşterileriyle yapacakları değerleme hizmeti sözleşmesinde buna izin veren bir hüküm bulunması şartıyla mümkündür. Bu halde, ekli tarifede belirlenen asgari ücretin en az %50’sinin hizmet alınan diğer Birlik üyesine ödenmesi şarttır. Bu kapsamda ödenecek ücret ve masraflar ile bunların ödenmesine ilişkin esaslar değerleme hizmeti veren Birlik üyesi ile hizmeti devralan Birlik üyesi arasında yapılacak yazılı sözleşmede önceden belirlenir."

Bu tartışmalı "ensest" madde ile; "değerleme hizmetini tümüyle başka bir Birlik üyesine devretmeleri " denilerek  "ekspertiz simsarlığı" Türk değerleme mevzuattında ilk kez meşrulaştırılmış oldu.:=)

Bir de; TDUB yönetiminin  "en az %50" oranını nasıl hesapladıklarını  "başka bir birlik üyesi" olan bizlere açıklamalarını ümit ediyorum.

Sevgilerimle,

A.Mesut Tatlıpınar

Mesut Bey korktuğumuz başımıza geldi:) en az %50 sini birlik uyesine ödenir diyor. Yanı lisanslı degılse istedığını ver diyor. Umarım olumsuz yansımaz bize şu açıdanda ıyı oldu mesela TSKB gibi performansa dayalı (Denetmenin keyfine dayalı) ucret tarifeleri lisanslı uzmanlara uygulanamayacak
« Son Düzenleme: Mart 09, 2013, 08:57:19 ÖS Gönderen: Exper »

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2013, 09:20:26 ÖS »
Sevgili Exper,

Keşke, sektördeki bütün lisanslı şirketler TSKB GD'nin ciddiyetini, profesyonelliğini  ve standartlarını yakalayabilseler.  Bana hep " tam puan" verdikleri için denetmenlerimi seviyorum:=)) 

şaka bir yana; bu tür muvazaalı kararların, TSKB GD gibi, sektörde doğru dürüst çalışan bir kaç ciddi şirketin lehine mi yoksa aleyhine mi olacağını cidden merak ediyorum. 

Bir tarafta; uzmandan gelen değeri, uzmana sorma gereği bile duymadan %50 hatta %100 artırarak,  emlakçının ya da  şube yetkilisinin dayattığı fiyata rapor düzenleyen onlarca şirket, diğer tarafta uzmana sormadan, değeri 1 TL bile artırmaya yanaşmayan TSKB... Buyrun size haksız rekabet.

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 09, 2013, 09:40:59 ÖS »
Yapılan ve yapılmakta olan çalışmalar (asgari fiyat tespitleri, taslak tebliğler vs) bence 2 sonuç doğuruyor.

1- Birileri mevcut sistemin çarpıklığını görüp düzeltmek için çabalıyor. Ancak orayı düzelteyim derken öbür tarafı bozuyor. Kağnı hızında ilerleme kaydediliyor.

2- Birileri bir yerleri düzeltiyormuş gibi yapıp planlı bir şekilde bizleri oyalayıp kandırıyor. Bankalar herkesi ellerinde oynatıyor.

Ben 1.ye inanmayı istiyorum ama 2. seçenek de zaman zaman mantıklı geliyor.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #7 : Mart 09, 2013, 09:50:37 ÖS »
Mesut Bey TSKB ile çalışmadım, profosyenelllikleri hakkında yorum yapmam doğru olmaz ama, performansa dayalı ucret tarifesi bana her zaman anti profosyenelce gelmiştir. TSKB gibi çözüm ortağı ağı geniş bir firma her uzmandan bir raporda 15 TL kesse büro masrafları bedavaya gelir. Bana göre bir uzmana 3-5 iş gönderirsin baktın olmuyor. Sözleşmeni fesh edersin. Eğer oluyorsada paşa paşa %50 yı verirsin. Bana bu tarz bir sözleşmeyle geldiklerinde ben durumu ifade edip kabül edemeyeceğimi belirtmiştim. Her firmanın ucret ve rapor anlayışına saygım sonsuzdur. Eğer bana uymuyorsa ağzıyla kuş tutsun yine olmaz. Öncelikle bir uzmanın çalıştığı firma ile düşünce yapısının uyması gerektiği kanaatindeyim. Uzmana sormandan fiyat artırımı yapan firmalar gerçekten çok sıkıntılı bir durum. Bu konuda haklısınız. firma ismi vermeyeceğim ama çok yakın bir arkadaşım sırf bu yuzden Halk bankası tarafından listeden çıkarıldı. Uzmana sormadan 60.000 TL lık konut değeri 90.000 TL ye çıkarılmış. Aynı binada daha once yapılan 2 meskeden dolayı uzman rezil oldu. Denetmene ne oldu ? tabiki hiç bir şey. Benim burdan uzman arkadaşlara tavsiye böyle bir durum ile karşılaştıklarında direk firmayı uyarmalarıdır.

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #8 : Mart 09, 2013, 11:02:49 ÖS »
Sevgili Exper,

Meşhur deve hikayesidir. Biz, hep sistemin eğri taraflarını  tartışıyoruz. Neresi doğru ki diye sormuyoruz:=)  Bu güzel cumartesi akşamı; olabildiğince neşeli kalmaya çalışarak  yine , bilgisayar başında raporlarla boğuşuyoruz. 

Yazılı ve ıslak imzalı anlaşmaya rağmen; pek çok şirket, bankadan aldığı ücreti gizleyip  yine 100-120 TL arasında ücret ödemeye devam ediyor.  Komple bina yapsanız da, tarihi köşk hatta benzin istasyonu yapsanız da; sanki, " kendi aralarında gizli bir anlaşma yapmışlar gibi" yine aynı rakamlar tahakkuk ediyor.  şirketlerden fiyat skalası isteyin. Pek azı bunu vermeye yanaşacaktır. 

ışin garip tarafı; bunu bir hak olarak görmeleri. Yani, rapor başına sizden çaldıkları 15-20 TL'yi hırsızlık ya da dolandırıcılık olarak görmüyorlar. Rakam ilk bakışta önemsizmiş gibi görülüyor. Ama, yıllık toplamı 15-20 bin lira ediyor.  50 çözüm ortağından yılda 15'er bin lira çalsanız, bir yılda 750,000.-TL haksız para kazanmış olursunuz.  Bir şirket yöneticisinin, imza attığı anlaşmaya uymaması "iş adamlığı / iş kadınlığı" falan değildir. Düpedüz namussuzluktur. 

Kendi adıma, çok dindar ya da muhafazakar değerleri olan biri sayılmam. HAYATIMIN HıÇ BıR DÖNEMıNDE BÖYLE BıR ıDDıA TAşIMADIM. Ama, etrafa baktığınızda herkes dürüst, dindar ve namuslu rolü oynuyor. Seküler ahlak ve modern hukukta önemli bir yer tutan  anlaşmaya riayet, ıslam inancında da AHDE VEFA olarak bilinir. Yani, "sözünde durma, verdiği sözlere bağlı kalma, özü ve sözü doğru olma" anlamına gelen ahde vefa, ıslam ahlakının en önemli prensiplerinden biridir.  Nereden bakarsanız bakın, kepazeliğin bini bir para olmuş bu sektörde.

Elbette, tespit davası açtırıp zararınızı tazmin edebilirsiniz. Ya da, bu hırsızlığı nitelikli dolandırıcılık olarak kabul edip, TCK'nın 158. maddesine göre savcılıklara suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da, sabrımızın son raddesine geldik. Eskilerin deyimiyle "sallandıracaksın bir iki zibidiyi, bak bi'daha yapıyorlar mı" deme noktasına ramak kaldı.

TDUB Disiplin Komitesinin ya da SPK Denetleme Daire Başkanlığı'nın yüreği yetiyorsa bu iddia ve ağır  ithamın hesabını bana sorsunlar. Belgeleriyle ispat edeyim.

şark cephesinde yıllardır yaşanan manzara budur:=(

Mehmet Benan Kýlýç

• **
« Yanıtla #9 : Mart 10, 2013, 01:31:47 ÖÖ »
Değerli arkadaşlarım,

Güzide bir bankanın isminin ardına saklanarak, "Sektörde öncüyüz","Sektöre biz yön veriyoruz" gibi söylemlerle,  performansa dayalı ücret tarifesi uygulamakta çakallığın, üç kağıtçılığın, emek sömürüsünün en güzel kanıtıdır.

Aldığımız ücretler ortadayken:    - Raporda imla hatası yaptın 10.-TL keserim. - Raporu geç gönderdin 15.- TL keserim.   - Raporu iyi formatlamadın 20.-TL keserim diyerek aldığın ücreti kanunsuz, hukuk tanımaz bir şeklide kuşa çevirmek, hırsızlık değil de nedir?

Peki ya? ımla hatası yaptı, özne, yüklemi yanlış kullandı diye, değerleme uzmanından 10.-TL kesiyorsun da, sizin kontrolcülerinizin hepsi, üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı mezunu mu ki? Özne nasıl kullanılır? Yüklem nasıl kullanılır? Yazım kuralları nedir? Çatır çatır biliyorlar. Peki ya sizin kontrolcüler, uzmanın yazdığı raporu düzeltip, ilgili bankaya yada müşteriniz kimse ona gönderirken hiç mi imla  hatası yapmıyorlar? Onların maaşından da kesiyor musunuz?

Bu gibi lisanslı şirketlerin sözleşmelerinde: Ödenecek ücretler performansa bağlı olarak %10-%20 arttırılacak yada düşülecek yazar. Ama nedense, siz mükemmele yakın rapor yazın, gününde raporunu gönderin, alacağınız ücret sözleşmenizde yazan ücreti geçmez.  

Performansa dayalı ücret sözleşmeleri  de, bu çarpık düzenin en son, soygun planıdır. Bu uygulamayı Türk Değerleme sektörüne kazandıran sektör öncüsü şirketimize, bu başarılı performansından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum!!!      

« Son Düzenleme: Mart 10, 2013, 01:42:15 ÖÖ Gönderen: Mehmet Benan Kılıç »

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 10, 2013, 01:37:04 ÖÖ »
Öncelikle yeni fiyat tarifesi hepimize hayırlı olsun.

Toplam iş kapasitesinin neredeyse %85'ini konutlar için hazırlanan değerleme raporlarıdır. Akaryakıt, arsa arazi vs. sayı olarak ancak %15'i bile bulmaz. Yüzde %10-15 lik sayıya isabet eden değerleme raparlarının ücretleri %50-100 civarında artmış gibi. Ama iş yükünün %85-90'ını kapsayan konut değerleme raporları için TDUB'un teklif ettiği 350'likrapor ücretinin 300'e düşmesi, çok düşündürücü.

Neyse. ıyiki 75 TL.ye düşmedi :)

şaka bir tarafa da, konut değerleme ücretinin düşmesine çok üzüldüm. Meslekteki kalitenin yükselmesi için, bu 50 TL.den kaçmasalar iyi olurdu.
« Son Düzenleme: Mart 10, 2013, 03:24:21 ÖÖ Gönderen: maras46 »

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #11 : Mart 10, 2013, 12:36:31 ÖS »
Öncelikle yeni fiyat tarifesi hepimize hayırlı olsun.

Toplam iş kapasitesinin neredeyse %85'ini konutlar için hazırlanan değerleme raporlarıdır. Akaryakıt, arsa arazi vs. sayı olarak ancak %15'i bile bulmaz. Yüzde %10-15 lik sayıya isabet eden değerleme raparlarının ücretleri %50-100 civarında artmış gibi. Ama iş yükünün %85-90'ını kapsayan konut değerleme raporları için TDUB'un teklif ettiği 350'likrapor ücretinin 300'e düşmesi, çok düşündürücü.

Neyse. ıyiki 75 TL.ye düşmedi :)

şaka bir tarafa da, konut değerleme ücretinin düşmesine çok üzüldüm. Meslekteki kalitenin yükselmesi için, bu 50 TL.den kaçmasalar iyi olurdu.

Hayırlı olacak birşey yok üstadım.

Tdub, sonradan nedensiz yere çark edip, tespitinizde olduğu gibi tüm ekspertizlerin yüzde 85'ini oluşturan konut ekspertizi fiyatını sırf bankalara hoş görünmek ve banka kârını ekspertiz başına %100 gibi astronomik orana sabitlemek için 50 tl indirdi. Olan işin tamamını yüklenen size bize olacak. Hem bu ücretin yarısını almamız gibi bir saçmalık meşrulaştı, hemde yüzde 50 kayba rağmen vergiye tabi fatura kesen birey statümüz aynen devam edecek.

Zamanla durumun daha beter olacağını net görebiliyoruz. Göz boyamada bir yere kadar.

Halim Korkmaz

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Mart 10, 2013, 02:38:10 ÖS »
Öncelikle eksik ve yanlış da olsa bu güne kadar yapılmayan bir şeyi yaparak asgari ücret tarifesi yayınlanmasına sebep olan başta bu forumdaki herkes olmak üzere katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Umarım bu gelişme mudilerine "babamın oğlu değilsinizki" tarzında yaklaşan bankacılara (az da olsa) kapak olur.

Performansa dayalı sisteme gelince bu işin mucidi TSKB ile çalışmış birisi olarak kölelikten sonraki en büyük "sömürü" olarak değerlendiriyorum. Bunun sebebide sizin ay boyunca yaptığınız raporların en az 4'ü olmak üzere belki de daha fazlası bu devlet kurumuna kalmaktadır. Devlet vatandaşına bu şekilde davranırsa gerisini varın siz düşünün... Ayrıca TSKB'nin bu sistemi sektörün kalitesini artırmak için değil milletin cebindekine göz dikmek için yaptığı o kadar belliki, nereden anladın derseniz sektörün kalitesini artırmak isteyen kimse "asgari tarife" belirler "azami tarife" değil yani sen değerleme uzmanıysan zaten bu mesleği biliyorsundur, asgari olarak sana şu kadar veririm raporların standardın üstünde iyi ise şu kadarda pirim veririm der ve ona göre davranır. TSKB napıyor azami tarife belirliyor ve oradan kesinti yapmak için elinden geleni yapıyordu. Artık yapamayacak ona da kapak olsun.

Bu forumda pişerek gerçeğe dönüşmesini heyecanla beklediğim bu mücadelenin daha büyük kazanımlar elde etmesini diliyorum.
Saygılarımlar

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Mart 10, 2013, 09:56:35 ÖS »
Değerli arkadaşlar; ücret tarifesinden önce dikkat çekmek istediğim bir husus var:

Resmî Gazete  Sayı : 28513
SERMAYE PıYASASI KANUNU
Kanun No. 6362 Kabul Tarihi: 6/12/2012
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin vereceği değerleme hizmetlerine ilişkin ücretlerin tutarlarına ve sınırlarına ilişkin esaslar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin görüşü alınarak HER YIL KURUL TARAFINDAN BELıRLENıR. KURUL TARAFINDAN BELıRLENEN YILLIK ASGARı ÜCRET TARıFESı RESMÎ GAZETE'DE YAYIMLANIR.

9 Mart 2013  CUMARTESı   Resmî Gazete   Sayı : 28582
KURUL KARARI
Sermaye Piyasası Kurulundan:
SERMAYE PıYASASI KURULU KARARI
Karar Sayısı: 203   Karar Tarihi: 22/2/2013
6) BIRLIK ÜYELERININ, DEğERLEME HIZMETINI TÜMÜYLE BAşKA BIR BIRLIK ÜYESINE DEVRETMELERI ANCAK MÜşTERILERIYLE YAPACAKLARI DEğERLEME HIZMETI sözleşmesinde buna izin veren bir hüküm bulunması şartıyla mümkündür. Bu halde, ekli tarifede belirlenen asgari ücretin en az %50’sinin hizmet alınan diğer Birlik üyesine ödenmesi şarttır. Bu kapsamda ödenecek ücret ve masraflar ile bunların ödenmesine ilişkin esaslar değerleme hizmeti veren Birlik üyesi ile hizmeti devralan Birlik üyesi arasında yapılacak yazılı sözleşmede önceden belirlenir.

Kurul kararında geçen “Birlik üyelerinin, değerleme hizmetini tümüyle başka bir Birlik üyesine devretmeleri” Ibaresine göre, lisanslı değerleme şirketleri birlik üyesi olmayan birine işi hangi dayanağa göre yönlendirecek.

Bu kurul kararı tüm değerleme işlerinin lisanslı uzmanlarca yapılmasını zorunlu tutmuş olmuyor mu? Yani çözüm ortaklığı anlaşmasını ancak birlik üyesi ile yapabilirsin diyor.

Hukuk normu bakımından bu kararın “Birlik üyelerinin, değerleme hizmetini tümüyle başka bir ‘Lisanslı olmayan uzmanla, birliğe üye olmayan 3 yıllık deneyime sahip kişilere’ (vs.vs.) devretmeleri ancak müşterileriyle yapacakları değerleme hizmeti sözleşmesinde buna izin veren bir hüküm bulunması şartıyla mümkündür.” şeklinde değiştirilmesi de bu saatten sonra mümkün değil. Görüştüğüm avukatlar böyle bir değişikliğin mümkün olmadığı söylediler. “UDES’ten uzaklaştıran bir karar değişikliği yapılır ise ilk itirazda yürütme durdurulur. Birlik üyesi olmayana verilen her iş, tazminat hakkı doğurabilir. Bu da baya yekun tutar” dediler.

şimdi öyle bir kırılma noktasındayız ki, 6362sayılı kanuna ve 9 Mart tarihli resmi gazetede yayınlanan karara göre 11 Mart Pazartesi günü iş atamaları nasıl yapılacak. Birliğe üye olmayana iş atamasının hukuki dayanağı ne olacak? Bir değişikliğe gidilirse, tazminat hakları gündeme gelecek mi?

Nihayetinde bu karar Uluslararası Değerleme Standartları bakımından isabetli bir karar olmuş. Zaten UDES’ten uzaklaşarak bu meslekte bir yere gidilmezdi. Biraz sıkıntılı günler olabilir. Ama kısa sürede dengeler kurulur.

Sanki yeni bir dönemin başı gibi.    
   Hayırlısı.

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #14 : Mart 10, 2013, 10:39:12 ÖS »
`Kurul kararında geçen “Birlik üyelerinin, değerleme hizmetini tümüyle başka bir Birlik üyesine devretmeleri” Ibaresine göre, lisanslı değerleme şirketleri birlik üyesi olmayan birine işi hangi dayanağa göre yönlendirecek.

Bu kurul kararı tüm değerleme işlerinin lisanslı uzmanlarca yapılmasını zorunlu tutmuş olmuyor mu? Yani çözüm ortaklığı anlaşmasını ancak birlik üyesi ile yapabilirsin diyor. `

Sayın maras46 üstadım, şeklen öyle görünüyor yani birlik üyesi kişilere yani lisanslı uzmanlara işi "kısmen" (tümüyle devretmeden ne demekse) yaptırması yani çözüm ortaklarının lisanslı olması gerektiği anlaşılıyor ANCAK:

Benim aklıma gelen ve şirket sahiplerinin ve şirket avukatlarının "bu maddeyi nasıl suistimal edebiliriz veya deleriz" gibi bir olası düşünceye istinaden aklımda şöyle birşey canlandı. şöyle ki; şimdi diyelim bu yeni karara göre lisanslı şirketler diğer illerdeki ekspertiz işlerini lisanslı uzmanlarla yapacakları sözleşmeye göre gerçekleştirecekler ve lisanssız çözüm ortakları ile sözleşme yapamayacaklar. Peki şöyle bir istismar olabilir mi: X lisanslı değerleme şirketi başka bir ildeki Y lisanslı değerleme şirketi veya değerleme uzmanı ile diğer il için lisanslı olmasından mütevellit hizmet alımı sözleşmesi (çözüm ortaklığı sözleşmesi) yaptı diyelim, peki Y lisanslı değerleme şirketi veya değerleme uzmanının tapuya, belediyeye, sahaya, hatta rapor düzenlemesi işlerine lisanssız kişileri alet etmeyeceği ne malum? Tapu tarafından, belediyede tarafından ve ekspertiz için gayrimenkulü gösteren şahıs tarafından bunun sorgusu, denetimi yapılacak mı? YOK! Bunun önüne geçmek çok zor.

ıkinci bir noktada şu; bugüne kadar tapu ve belediye gibi kurumlara şirketler tarafından verilen düzmece yetki belgeleri ile bu kurumlara 'eksper' olarak kaydını yaptıran çözüm ortağı sıfatlı kişiler şimdiden sonra bu karar doğrultusunda elimine edilebilecek mi??? Ve nasıl?

Bilmem anlatabildim mi endişemi?

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mart 10, 2013, 11:47:59 ÖS Gönderen: onur85 »