Gönderen Konu: 6362 SAYILI SERMAYE PıYASASI KANUNU RESMı GAZETEDE YAYINLANMIşTIR.  (Okunma sayısı 3519 defa)

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
6362 sayılı SERMAYE PıYASASI KANUNU 30.12.2012 tarih, 28513 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
Kanunun geçici 5. maddesine göre;  lisanslı değerleme şirketleri,  31 Mart 2013 tarihine kadar  TDUB'a üye olacaklar, yapılacak ilk genel kurulda da Birlik Yönetimi yeniden seçilecektir.

SPK kanunun 76. maddesinin en son metni aşağıdadır.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

MADDE 76 – (1) Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansına sahip olanlar ile değerleme kuruluşları, tüzel kişiliği haiz kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine üye olmak için başvurmak zorundadırlar.

(2) Lisans sahibi, lisans almaya hak kazandığı tarihten itibaren üç ay içinde üyelik için Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine gerekli başvuruyu yapmakla yükümlüdür. Anılan yükümlülüğe uymayanların lisansı Kurulca iptal edilir.

(3) Değerleme kuruluşları, değerleme kuruluşu niteliğini kazandığı andan itibaren üç ay içinde üyelik için Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine gerekli başvuruyu yapmakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğe uyulmaması hâlinde, Kurul, bu kuruluşlar hakkında faaliyetlerinin durdurulması ve yetkilerinin iptali dâhil her türlü tedbiri almaya yetkilidir.

(4) Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, gayrimenkul piyasasının ve gayrimenkul değerleme faaliyetlerinin gelişmesini sağlamak üzere araştırmalar yapmak, eğitim ve sertifika vermek, Birlik üyelerinin dayanışma ve mesleğin gerektirdiği özen ve disiplin içinde çalışmalarına yönelik meslek kurallarını ve değerleme standartlarını oluşturmak, haksız rekabeti önlemek amacıyla gerekli tedbirleri almak, kendisine mevzuatla verilen veya Kurulca belirlenen konularda düzenlemeler yapmak, yürütmek, denetlemek, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Statüsünde öngörülen disiplin cezalarını vermek, ilgili konularda üyeleri temsilen ilgili kuruluşlarla iş birliği yapmak, mesleki gelişmeleri, idari ve yasal düzenlemeleri izleyerek bu konuda üyeleri aydınlatmakla görevli ve yetkilidir.

(5) Konut finansmanı kapsamında yapılan değerlemelere ilişkin bilgilerin, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine iletilmesi zorunludur.

(6) Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin vereceği değerleme hizmetlerine ilişkin ücretlerin tutarlarına ve sınırlarına ilişkin esaslar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin görüşü alınarak her yıl Kurul tarafından belirlenir. Kurul tarafından belirlenen yıllık asgari ücret tarifesi Resmî Gazete’de yayımlanır.

(7) Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, yapacağı düzenlemelerde ve alacağı kararlarda, bu Kanuna ve ilgili mevzuata uymakla yükümlüdür.

(8) Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğinin temsilcisi Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin yönetim kurulunda yer alır.

(9) Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, üyeleri, organları ve Statüsü hakkında 75 inci maddedeki hükümler kıyasen uygulanır.

(10) Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyeleri, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Statüsüne ve Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği tarafından alınacak kararlara uymakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğe uymayan üyelere Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği tarafından beş bin Türk Lirasından elli bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir.

(11) Birlik, Kurul tarafından her yıl denetlenir. Birliğin her türlü işlem ve hesaplarının denetimine ilişkin usul ve esaslar Kurulca belirlenir. Kurul tarafından bu kapsamda yapılan denetime ilişkin denetim raporunun bir örneği en geç izleyen yılın altıncı ayı sonuna kadar ilgili Bakanlığa gönderilir. ılgili Bakan; Birliğin faaliyetinin kuruluş amacına uygunluğunun sağlanması için Sermaye Piyasası Kurulundan gerekli tedbirlerin alınmasını isteyebileceği gibi Birliğin her türlü işlem ve hesaplarını denetlemeye de yetkilidir. Birliğin yetkili organlarınca alınan kararlara karşı, kararın ilgiliye tebliğini izleyen on iş günü içinde Kurul nezdinde itiraz edilebilir. ıtiraza ilişkin olarak Kurulca verilecek kararlar kesindir.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ynt: 6362 SAYILI SERMAYE PıYASASI KANUNU RESMı GAZETEDE YAYINLANMIşTIR.
« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2013, 12:26:36 ÖÖ »
Hayırlı olsun Mesut bey. Kanunun etkileri önümüzdeki 6 ay içerisinde hissedilir şekilde görebileceğimize inanıyorum. Fakat bu lisanslı uzmanlarının bağımsız iş yapabilmeleri artık rüyadan öteye geçemeyecek sanıyorum.

AZT

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2013, 09:40:51 ÖÖ »
O BıRLığıN ADINIDA...
TBPB TÜRKıYE BANKALARA PEşKEş BıRLığı OLARAK DEğışTıRMELERı GEREKıRDı!!!!!
BıRLığıN YÖNETıM YAPISI BAşTAN BUNA HıZMET ıÇıN OLUşTURULMUş..
DEğERLEME UZMANINI HAK ETTığı SEVıYEYE ÇIKARICI HERHANGı BıR DÜZENLEMEYı
BEN GÖREMıYORUM...
GÖRENE HAYIRLI OLSUN!!

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #3 : Ocak 02, 2013, 04:16:23 ÖS »
Meslek adına atılan her adım, çıkarılan her kanun önemlidir. 

Yeni SPK kanunun 76. maddesi de, Türk Değerleme sektörü için önemli bir kilometre taşıdır. Kanunlar, değişmez metinler de değildir. şayet; zaman içinde aksayan, haksızlık doğuran bir husus ortaya çıkarsa, haklı bir gerekçe konulduğunda kanun da değişir yönetmelik de değişir.

Eğer, hedefimiz; mesleğimizi uluslararası standartlarda icra etmekse ve  bu hedefimizde samimiysek, kendini meslek mensubu gören herkesin, şikayet etmekten vazgeçip,  bunun mücadelesini vermesi gerekir. 

Bizler, kendimiz için bir şey yapma gayreti içinde değilsek, başkaları bizim için neden mesai harcasın ki?

Önümüzde; bir kaç genel kuruldan oluşacak bir süreç var. Birlik statüsü kökten değişmek zorunda. 

Son söz: " Karanlıktan şikayet etme, kalk bir mum da sen yak!"

A. Mesut Tatlıpınar

AZT

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 02, 2013, 05:50:59 ÖS »
MUMLARI.....
yaka yaka!!!!!!!!!!
biz eridik!!
ama hakkı olmayanlar semirdi durdu. bizim mumlarla!!!!
yakalım bir mum daha!!!

creacer

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #5 : Ocak 03, 2013, 10:13:34 ÖÖ »
"haksız rekabeti önlemek amacıyla gerekli tedbirleri almak" TDUB üyelerinin haklarını korumak adına piyasada Değerleme işini lisanssız yapan kişileri lisans almayada yönlendirecek tedbirler almalı, Gayrimenkul Değerleme Lisansı sınavlarına girmeyen kişilerin rapor hazırlama raporlara imza atmalarını engelleyecek kurallar dizisi oluşturmalı.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 03, 2013, 11:47:37 ÖÖ »
Akdadaşlar bu meslek buralara kusuruma bakmayın kör topal gedi. Ben sizden daha tepkili idim. Ama at gözlüklerini çıkartınca neyin ne olduğunu öğrendim. S.Piyasası Kanunu yeni çıktı. Cebimizde taşıdığımız kimlikler ile cikletten çıkan kimlikler arasındaki fark bundan sonra ortaya çıkacak. Kabul edilen kanundan sonra hiç birşey değişmezse, o zaman komplo teorisi ararız. Fakat az bir sabır. Bekleyelim görelim, kimse armut toplamaya itilmeye kakılmaya bu belgeyi almadı. Lisanslı uzmanların sahada görev yapması ile ilgili düzenlemeleri, makul rapor fiyatlarını, resmi kurumda karşılaştığımız bazı muameleleri kanun gücü ile aşacak bilgiye basirete TDUB Yönetim Kurulu sahiptir.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 03, 2013, 11:56:20 ÖÖ »
Lisans sayısı 2500'e yaklaştığı bir ortamda, genel kurul toplantıları 150-350 kişi ile yapılır ise, hiç bir şeyi başaramayız. Uzman arkadaşlar, hasta değilseniz ve bir yakınınız vefat etmemişse LÜTFEN GENEL KURUL toplantılarına katılınız. Orada iradesini ortaya koymayan uzmanların burada konuşması ne kadar doğru. şu anda bir yönetim kurulu var. yapılması gereken bence ilk kongreye kadar bu yönetime sahip çıkmak, destek olmak, eleştirileri direkt kendilerine iletmek, çözülemeyen hususları daha sonra buralara yazmak. Bu form sitesini okuyan bir banka yöneticisi sizce rapor fiyatlarını artırır mı? Yönetim kurulu gücünü 2500 uzmanın kullandığı oy ile aldığı zaman bankaların karşısında daha dik hakkımızı savumaz mı?

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 03, 2013, 12:38:41 ÖS »
En azından TDUB'un gerçek bir meslek birliği olma yönünde bir adım atmış olduğunu görmek sevindirici.

Bu arada 2.fıkraya göre TDUB'a üye olmak için lisans hakkı kazanıldıktan sonra 3 ay süremiz var. Peki ben ne zaman lisans almaya hak kazandım?

a) Sınav sonuçları açıklandığı tarih mi? (Ne zaman sonuçlar açıklandı hatırlamıyorum)

b) Sistemde lisans tarihi denen tarih mi? (02.09.2012)

c) Sistemde lisans başlangıç tarihi denen tarih mi? (31.12.2012)

Benim tahminime göre C şıkkı geçerli. Buna göre Mart'a kadar sürem var!?

En iyisi ben TDUB'u arayayım :)

Mattio

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Ocak 09, 2013, 11:32:50 ÖÖ »
En azından TDUB'un gerçek bir meslek birliği olma yönünde bir adım atmış olduğunu görmek sevindirici.

Bu arada 2.fıkraya göre TDUB'a üye olmak için lisans hakkı kazanıldıktan sonra 3 ay süremiz var. Peki ben ne zaman lisans almaya hak kazandım?

a) Sınav sonuçları açıklandığı tarih mi? (Ne zaman sonuçlar açıklandı hatırlamıyorum)

b) Sistemde lisans tarihi denen tarih mi? (02.09.2012)

c) Sistemde lisans başlangıç tarihi denen tarih mi? (31.12.2012)

Benim tahminime göre C şıkkı geçerli. Buna göre Mart'a kadar sürem var!?

En iyisi ben TDUB'u arayayım :)

Tunç merhaba,

Aynı konuda tereddüt yaşayan bir arkadaşım var. TDUB tan bu konuyla ilgili bir cevap aldın mı?

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Ocak 09, 2013, 04:43:21 ÖS »
Yoğunluktan TDUB'u filan aramadım ancak internet sayfasından üye olmak için form dolduruluyormuş. Bu formda da lisans numarası soruluyormuş. Tahminim lisans elimize geçmeden 3 ay vs diye tutturulmaz.