Gönderen Konu: 4 meslek dışında kalanlar  (Okunma sayısı 11749 defa)

AZT

• YENİ ÜYE
  • *
Ynt: 4 meslek dışında kalanlar
« Yanıtla #30 : Aralık 15, 2012, 04:34:32 ÖS »
MESUT BEY,
SıZı ANLAMIYORUM........

BENı YANLIş ANLAMAYIN AMA SÖYLEDıKLERıNıZ GERÇEğı YANSITMIYOR.
BEN MıMARIM VE FıRMA SAHıBıYıM BıLıYORSUNUZ.
EşıM ışLETME MEZUNU VE DEğERLEME UZMANI.
AYNI ZAMANDA şıRKETıN ORTAğI OLMASINA RAğMEN
BANKA RAPORUNA ıMZA ATAMIYOR!!!!!!!!!
SıZ NEREDE ış YAPIYORSUNUZ??????
CENNETTEMı????
BANKALAR şıRKETLERDEN MESLEK AYIRIMI ıSTıYOR
VE şıRKETLERıN GIKI ÇIKMIYOR ÇIKANIDA TASFıYE EDıYORLAR BENıM GıBı.
SPK NIN SINAVDAN BAşARILI OLUP BELGE VERDığı KışıLERE BEN ış VEREMıYORUM
SPK NIN BÜTÜN MESLEK DALLARINI SINAVA ALIP BELGE VERMESıNıN MANTIKSIZLIğI AYRI BıR KONU
AMA SONUÇTA SINAV ıÇıN EMEK VE PARA HARCAYIP BELGE ALMAYA HAK KAZANMIşSA ÇALIşMALI..
BELGELı ARKADAşLARI ÇALIşTIRAMAZKEN...............
MALıYET YÜKSEKLığı NEDENı ıLE HıÇ BıR FıRMA VERDığı LıSTELERDEKı ıSıMLERı KULLANAMIYOR
VASIFSIZ ELEMAN ÇALIşTIRIYOR.
IRMIYORUM DıYEN YALAN SÖYLÜYOR!!!!!!!!!!
BANKANIN ıSTEDığı VEYA OLMASI GEREKEN NıTELıKTEKı ıNSANLARIN ÇALIşMASI HALıNDE
DEğERLEME RAPORUNUN ASGARı MALıYETı 300TL.
FıRMANIN ALMASI GEREKEN RAPOR ÜCRETı ıSE 500 ıLE 600 TL OLMASI GEREKıR.!!!!!!!!!!!!!!!!
ıSTEYEN GELSıN MALıYET ANALıZ YAPALIM............
HERKES HERşEYE DEğER BıÇıYOR VE BıLıYOR YA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2012, 10:10:02 ÖÖ Gönderen: AZT »

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #31 : Aralık 16, 2012, 12:36:07 ÖS »
Sevgili AZT,

Bulunduğumuz yaş itibariyle; artık eşimize bile yalan söylemiyoruz.:=))  Çoğunluğu, hayata yeni atılmış genç insanlardan oluşan bir platformda; gerçeğe aykırı ya da yanlış anlaşılabilecek tek bir kelime bile kullanmaktan hicap duyarım...

şu an; yazmakta olduğum 2 adet rapor var. Bir tanesi  Halk Bankasına ait akaryakıt istasyonu, bir adedi de Vakıfbank'a ait konut. Geçtğimiz hafta içinde de her iki bankaya ait 15 adet değerleme yaptım ve altına imza attım.

Yasa ve yönetmeliği aykırı ayrımcılık; TDUB gündemine taşınmıştır.  Gelişmelerin seyrine göre; ben de,  ayrımcılık yaptığı iddia edilene bankalar ve lisanslı şirketler hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunmaya ve SPK , BDDK gibi  idari mercilere başvurma konusunda kararlıyım.

Sizin de sıkça bahsettiğiniz gibi; mesleğin çok ciddi sorunları var. Bütün bu sorunları bir günde halletmek mümkün değil. Ama, en azından; bu mesleği icra eden herkesin " ahlaksızlık" olarak nitelediğimiz "ayrımcılık" konusunda tavır alması, diğer sorunlarımızın çözüme kavuşması yolunda önemli bir adım olacaktır.

Vicdan ve izan sahibi bütün mimar, mühendis ve şehir plancısı kökenli meslektaşlarımızın da; bu, ahlak dışı ayrımcılağa tavır almalarını ve desteklerini bekliyoruz.

Sevgi ve saygılarımla

A.Mesut Tatlıpınar

Sertac LEVENT

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #32 : Aralık 16, 2012, 09:07:35 ÖS »
O spk nin yaptigi, sansa bagli, mesleki bilgiyle bir ilgisi olmayan, sahada yapilan raporun sadece yuzde 10 unun soruldugu sinavi gecmenin zor oldugunu dusunmuyorum... Asil mesele su ki bi makine muhendisi neden bizim isimizi yapmaya calisir. Piyasada o kadar 4 yillik mezun bostayken 2 yilliklar neden fiyati dusuruo bende onu anlamiorum... Ben dis cekmeyi biliorum diye discilik yapabiliomuyum? Bankalar eger bu 4 meslek disinda kalanlarla calisma, istemior ise onlarin bilecegi is.. Ne bilim ben harita muhendisiyim ben otomotiv sektorune calisiormuyum beni nie ise almiolar diye dert etmiorum. Cunku benim isim diil.. Ilgim olabilir iyi araba tasarlayabilirim veya tesisat projeleri cizebilirim. Bence biraz objektif bakin. Baskasinin yapmasini gereken isi yapip sonra bi de hak iddaa etmeyin... Sirket ortagi olabailrisimiz, spk boylr uygun gormus olabilir ama dedigim gibi bankalarda hu sekilde uygun goruor demekki... Biraz saygi lutfenn...

Mattio

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #33 : Aralık 17, 2012, 12:15:19 ÖÖ »
Sayın Sertaç LEVENT,

SPK Sınavının şansa olduğunu düşünüyorsanız dünden bugüne sınavdaki başarı oranlarına göz atmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında bir işletmeci veya bir makine mühendisi niye "sizin" işinizi yapmaya çalışır izah edeyim. Makina techizatı olan bir fabrikanın değerlemesinde birebir sizin işiniz olmayan makinaların değerlemesi makina mühendisinin uzmanlık alanına girer. Gelir yöntemi kullanılacak bir otel veya işletme değerlemesinde kullanılacak indirgenmiş nakit akımı yöntemi ve finansal analizler işletmecilerin alanına girer. Siz harita mühendisi olarak fakültenizde bu eğitimleri mi aldınız? Bunların hepsini bir fakültede aldıysanız söyleyin de herkes oradan mezun olsun. Değerleme Uzmanlığı bir fakülteye bağlı bir bölüm değildir. Örneğin ülkemizde bahsettiğiniz 4 meslek bu işe sahiplenmeye çalışırken mesela ABD ve Avrupa da bu iş çğunlukla finans uzmanları tarafından icra edilmektedir. Ancak yetkinliğini kanıtlamış uzmanlara da kısıtlama getirilmemektedir. Bu ülkede yaşıyorsak bu ülkenin resmi kurumlarının koyduğu kurallara uymamız gerekir. O halde asıl biz sizi saygıya davet ediyoruz...Biraz saygı lütfen...
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2012, 12:18:07 ÖÖ Gönderen: Mattio »

AZT

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #34 : Aralık 17, 2012, 09:29:53 ÖÖ »
SEVGıLı ARKADAşLARIM.........
ıSTER 4 MESLEKTEN, ıSTER DIşINDAN OLAN DEğERLEME UZMANLIğINA BULAşMIş ARKADAşLAR......
BıZ BıRBıRıMıZLE BOş TARTIşMALARA GıREREK ENERJıMıZı BOşA TÜKETıRKEN!!!
BıRıLERıNıN SIRTIMIZDAN KOKUNÇ KAZANÇLAR ELDE ETTığıNı NEDEN GÖZ ARDI EDERıZ??????
ıÇTE GEREKSıZ MÜCADELELER YERııNE ıÇıMıZDEKı ışBıRLıKÇıLERı NEDEN TEMıZLEMEYıZ!!!!!!!!
....................
BU MESLEğıN ıÇıNDE...
BAYTAR!!!!!!!!!
EMLAKÇI!!!!!!!!!(HATTA ODA BAşKANI)
Dış HEKıMı!!!!
PıSıKOLOK!!!!!
KUYUMCU!!!!!!(!!!)
NE ARARSAN VAR!! ZERZEVAT DÜKKANINA DÖNDÜ.
SPK NIN TAKDıRı!!!!! ÖZELLıKLE SPK DA ÇAYCI BıLE OLSANIZ BELGE ALMAYA HAKKINIZ VAR.(KıMSE ALINMASIN MECAZDIR!)
AMA şU BıR GERÇEKKı. BU MESLEK TEK DıSıPLıNLE YAPILANMAZ. KONUSUNA GÖRE UZMANLIK GEREKTıRıR.
O YÜZDEN BIRAKALIM BU KISIR TARTIşMALARI !!! BELGE ALABıLDıKTEN SONRA BAYTARDA DEğERLEME UZMANIDIR.
BEN KENDı DEğERıNı BıLEN DEğERLEME UZMANI ARIYORUM.......
NEREDE??????!!!!!!!!!!!!

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #35 : Aralık 18, 2012, 12:41:21 ÖÖ »
Sayın ızmit,

Mayıs ayında yapılan TDUB Genel Kurulunana katılım oranı 1/3 idi. Ne yazıkki bu ülkede lisans sahibi olan kişiler üye oldukları birliğin yönetimini belirleme seçimlerinde iradelerini ortaya koymadılar. Genel Kurulda ücretler ile ilgi bir karar alında. Bu karar resmi gazetede dahi yayınlandı. Tam bu kararın alındığı günün ertesine bir kaç banka fiyatları aşağı çekti. Bunun ne anlama geldiğini daha iyi ifade etmek için gümrüksüz cümle kurmam gerek ama, burası yeri değil. TDUB şimdi gücünü kanundan alan bir yapıya kavuşuyor. SPK Kanunu meclisten geçiyor. Görelim bakalım kanun mu büyük, banka mı? Demir, makas, kağıt oyunu yeni başlıyor. Anadoluda lisaslı eksperlik yaparak ekmeğimi kazanıyorum. ınanın çok eziliyoruz. ınşallah TDUB'a güvencim boşa çıkmaz. Lisansımı kiralamak isteyenlere vermedim. Gelecekte kendimi aptallıkla suçlamayacak düzenlemeleri TDUB'tan bekliyorum.

NESLÝHAN

• NESLÝHAN
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #36 : Aralık 18, 2012, 09:56:03 ÖS »
Sertaçım leventim o nası klavye.. Y harfi yok mu da ...

adonis

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #37 : Aralık 19, 2012, 10:25:58 ÖÖ »
Bu konuya ilk mesajı atan kişi olarak; bu son 1-2 hafta içerisinde 2 firmadan daha makina mühendisi olduğun için bankalara kabul ettiremiyoruz şeklinde cevap aldım. Bu arada TDUB'a yazdığım mesajla ilgili bir dönüş olmadı, ki zaten böyle bir beklentim yoktu.

Sanırım buradaki sorun artık bizim iyi niyetle yaptığımız "ama kanunlarda böyle bişey yazmıyor." tespiti ile çözülecek bir durum değil.

Kendi adıma bu konu ile ilgili her türlü mücadeleyi yapmaya hazırım, işim olmadığı ya da tek beklentim bu iş olmadığı için peşini bırakabilirdim ama bu ülkede yerleşik bu ben yaptım oldu zihniyeti beni rahatsız ediyor. 

Mattio

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #38 : Aralık 19, 2012, 05:33:07 ÖS »
Sevgili adonis,

Seninle aynı problemleri yaşamaktayım. Bende işletme bölümü mezunuyum ve 6 senedir bu işi yapan lisanlı bir değerleme uzmanıyım. Aslına bakarsan şuan çalıştığım firmamın çatısı altında bu hususta karşılaştığım bariz bir ayrımcılık olmadı. Ancak şimdi isimlerini zikretmiyeceğim bazı bankaların bu ayrımcılığı yaptıklarını duyuyorum. Bu durum senelerdir verdiğimiz emek ve devletin resmi kurumları tarafından onaylanarak tarafımıza veilen lisanslarımıza karşı yapılan bir haksızlıktır. Mesleki itibarımızı zedeleyici ve bizi rencide edici bir tutumdur. Benim inancım bu problemin böyle havada kalmayacağıdır. Zaten önümüzdeki TDUB toplantısında bu konunun gündeme alınacağını Mesut bey buradan bizlere duyurdu. Bu toplantıdan çıkacak kararları beklemekte fayda var. Bakalım neler olacak...
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2012, 05:41:49 ÖS Gönderen: Mattio »

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #39 : Aralık 19, 2012, 10:09:13 ÖS »
2011 yılı konut konferansında TDUB lisans istatistikleri açıklanmıştı. Oradaki rakamların gösterdiği üzere meslek şovenizmi ideası çökmüştür. Çünkü en az inşaat ve harita mühendisi kadar işletme, iktisat mezunu lisans sahibi kişi var. Hatta işletme mezunu 240 lisans sahibi kişi varken mimar 166 kişi var. Aynı şekilde iktisat mezunu kişi sayısı da 167. Makine mühendisi SPK lisanslı kişi sayısı 27'ydi. Bunun dışında jeoloji müh, çevre müh, maliye, kamu yönetimi, endüstri müh., ziraat müh., elektrik müh. işletme müh. vb. bölüm mezunları da var. Özetle geçen seneki durum bu şekildeydi. Bu demek oluyor ki sadece 4 meslek grubu bu işi yapmıyor.

Ben de Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisi'yim. şimdi bir kaç arkadaş evet "git bak bakalım hangi tür demir kullanmışlar" vb. şekillerde ironik olduklarını düşündükleri cevaplar yazacaklardır. Bu tür cevaplara alışığım benim için sorun yok.

Aşağıda bir kaç hususu belirtmek istedim.

1- Sınavlar Kolaylaştı Herkes Lisans Alıyor: Böyle bir şey söz konusu değil. Çok kolay denilen bu sınavı bir çok arkadaşım (harita müh, mimar, inş. müh vb) deli gibi çalışmalarına rağmen (hem sahada hem de masa başında) halen verebilmiş değiller. Ama ben bu sınavı hiç kursa gitmeden çalışarak verdim. Demek ki sınavlar o kadar da kolay değil. Her inşaat müh. vb de zınk diye sınavı veremiyor demek ki! O zaman ben dahi miyim? Keşke öyle olsaydı ancak öyle değil. 2007 yılından beri otel, avm, fabrika, hastane vs aklınıza gelebilecek her türlü raporun başlangıçta hazırlanması aşamasında yardımcı olarak daha sonrasında bizzat hazırlayarak piştim. Sınavdaki soruların ciddi bir kısmı sahada başıma gelen olaylarla paraleldi. Bu sahadaki her şey sınavda birebir soruluyor demek değil ancak sahadaki tecrübe şüphesiz ki sınavda da fayda sağlıyor. Sınava hazırlık kaynaklarına baktığınızda şöyle şeyler ile karşılaşırsınız. Kitap örnek bir soru veriyor ve diyor ki bu soru Mayıs 2004, Haziran 2005, Ekim 2005, Mart 2006 sınavlarında çıkmış diyor. Ancak şimdiki sınavlarda (5 kere de 5 ders verdim yani 5 kere girdim) çıkan sorular art arda tekrar tekrar sorulmuyor. Kaldı ki başarı oranları da sınavın ilk yapıldığı zamanlardan bu yana hep yakın değerlerde geziyor. Yani bu savı etrafta çok duyuyorum ve saçma buluyorum.

2- Meslek Tanımı: Eğer ki bir insan bir konuda kendini geliştirmiş ve bunu ispat edebiliyorsa artık iştigal ettiği kazancını sağladığı iş onun mesleğidir. Mezun olduğu okulun vb. önemi yoktur. Buradaki ispat SPK lisansı ile sağlanmaktadır. Her ne kadar sınavları vb. eleştirsek de 5 dersi vermek ve 3 sene çalışmak çok da kolay şartlar değildir. Burada asıl problem 3 seneden 3 rapor gösterilmesidir. 1000 rapor hazırlayan birisi ile sadece 3 rapor hazırlamış biri aslında aynı kefeye konmamalıdır. Bu 3 rapor işi tahminimce kamu kurumları ve belediyelerde takdir komisyonlarındaki kişileri de işin içine almak için konmuş. Tapu Müdürlerine sınavsız lisans verdiklerini de unutmamak lazım. Bir çoğu kapsamlı bir tesise ait değerleme raporu görse yabancı bir kitaba bakıyormuş hissine kapılırlar.

3- Yapılan ışin Niteliği: şimdi, yapılan değerleme işlemi herhangi başka bir disiplinden mezun bir mühendis için uzay mekiği kullanmak gibi bir şey değildir. Bunu bu tarafa çekmek boşa yapılan bir manevradır. Yapılan işi mutlak suretle 4 meslek grubundan birisinin yapması gibi bir durum çok doğru değil. Hangi harita mühendisi ekspertize gittiği imarsız bir arsanın dört köşesine kazıklarını çakıyor. Yerine göre gps ile, yerine göre halihazır harita veya plan örneği ile yer tespitini yapmıyor mu? ınşaat mühendisi gittiği binanın statik hesaplarını baştan mı yapıyor? Ya da imar arşivindeki statik hesaplarını alıp tek tek kontrol ediyor mu? Zaten 4 meslek mezunu her kişi de değerleme uzmanı olmak için hevesli değil. Hemşire vb. benzetmeler forumda hep yapılıyor ancak çok azimli bir hemşire çıkıp ta sınavı verir, bir de 3 sene boyunca bir yerlerde çalışabilirse buyursun alsın lisansı bence sorun yok. Bana sorarsanız hemşire vb. örneği hiç olmayacak ancak iktisat, işletme veya herhangi bir mühendisin bu işi yapmasında korkulacak bir şey yok. Hatta lisanslı kişi sayısı belli bir optimum düzeye ne çabuk ulaşırsa sektörün bütün dertleri de o kadar hızlı çözülür. Zaten bu işi layığıyla yapamayanlar zaman içinde elenecektir. Zaten bu işin disiplinler arası bir konu olduğu tüm dünyada kabul görmüştür. Sonuçta gittiğiniz otel ekspertizinde harita mühendisi olduğunuz için kıyı kenar çizgisini gözlerinizi kısıp bir denize bir de kumsala bakıp kendiniz yerinde çat diye tayin edemiyorsunuz. Gerekli kurumlardan bu tür bilgilerin alınması gerektiğini bilmeniz ve aldığınız bilgileri yorumlayacak birikiminiz varsa sorun yok. 

4- Lisanslı Uzman Sayısı: Keşke sayı daha çabuk artsa! Mevcutta (bkz. geçen seneki istatistikler) 2400 lisanslı kişiden 1800 tanesi sektör dışında çalışıyor ya da hiç çalışmıyorlardı. Tüm Türkiye'ye 600 kişi kalınca da sahada lisanslı kişiler değil lisanssızlarla doluyor. Lisanssız olup bu sektörde düzenli olarak çalışanlar alınmasın. Bahsettiğim bugün olup yarın olmayan elemanlardır. Aslında bu bir miktarda lisanslı kişilerin de işine geliyor. Erzurum'a gitmeden oradaki bir rapora imza atabiliyorlar.

5- Lisansın Geçersizliği: Bu başlık altında 2 konu gündeme geliyor. Birincisi benim gibi 4 meslek dışında olup lisansı olan arkadaşların imzalarının bankalara kabul ettirilememesi. Bu konuda herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Ancak bu tür bir kısıtlama gelirse bu apaçık ayrımcılıktır. Dilekçe vs ile değil bizzat gerekli mercilere ziyaretler yapıp yüzyüşe konuşarak ve hatta ayrımcılık nedeniyle dava açarak hak aranması konusunda ben de sonuna kadar varım. ıkinci konu ise lisans almış olup halen lisanslı şirketlerin boyunduruğu altına alınmış olan pasif lisanslı kişilerin varlığı. Lisanslı kişiler bankalara direkt olarak iş yapabilmelidir. Bu konu sadece konut kredileri ile sınırlandırılabilir. Çok büyük meblağlara atılan imzalar için mesleki sorumluluk sigortası devreye giriyor. Bu nedenle firmalar fertlerin üzerinde yer alıyor ve sahada çözüm ortakları lisanslı olmalarına rağmen yanlış düzen nedeniyle eziliyorlar. 

Mattio

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #40 : Aralık 19, 2012, 10:27:36 ÖS »
Tunç, yazdıklarının altına imazmı atarım. Ağzına sağlık. Gayet güzel bir şekilde bu başlık altındai tartışmaların aslında yersiz olduğunu ve neyin nasıl olması gerektiğini özetlemişsin. Önyargılardan biran önce kurtulup mesleğimizin itibarını arttırmaya gayret göstermemiz lazım.

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #41 : Aralık 29, 2012, 11:04:30 ÖÖ »
Mattio Selam aynı fikirlerdeyiz,

Etrafımda çok samimi olduğum lisanslı veya lisanssız 30 civarında harita müh., inş. müh., mimar olup değerleme sektöründe olan arkadaşım var.

Bir çoğu ile aynı sıraları paylaştım. Okulda "taşınmaz değerlemesi" isimli ders alanı bir elin parmaklarını geçmez. Bu kişiler de (birisi eşim) seçmeli ders olarak bu dersi aldılar. Yani mevcut durumda herhangi bir okulda "Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı" lisans programı yok. O yüzden biz öyle bir evrensel diploma aldık ki bu işi de yaparız demek mümkün değil. Her disiplinin (hemşirelik değil tabiki) sahada veya masa başında değerleme uzmanlığı yaparken avantajlı olduğu konular vardır. Ancak bir harita mühendisi ile makine mühendisi bu konuya eşit uzaklıktadır.

Bir de Kadir Has'ta açılan 4 yıllık bölümün tanımında SPK Sınavlarına hazırlık amacı güder diyor :) Yani sınav o kadar da çocuk oyuncağı değil.

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #42 : Aralık 29, 2012, 02:44:09 ÖS »
Sevgili Tunç,

Teşekkür ederim . Kalemine sağlık...   

Bu konuyla  ilgili bir gelişmeyi sizinle paylaşmak isterim. Mevcut TDUB yönetimi ve sayın TDUB başkanı, ayrımcılık yapıldığı konusunda bizlerle hemfikir.  Bu konu,  TDUB yönetiminin gündemindedir.  Yakın bir tarihte; konuyla ilgili resmi açıklama yapılacaktır.

ıkinci husus; bugün itibariyle, Türkiye'de yerleşik hiç bir bankanın ve/veya değerleme talebinde bulunan özel ve tüzel kişilerin, Lisanslı Uzmanlar konusunda herhangi bir ayrımı yok.  Ben de, bahse konu dört meslek kökenli değilim. Ayrım yaptığı iddia edilen bankalara; kendi imzamla rapor düzenliyorum.

Ayrımcılığa maruz kaldığını iddia eden  arkadaşlarımıza  tekrar duyuralım. . Bu hususta, Türkiye'de yerleşik herhangi bir bankanın,  ayrımcılık ihtiva eden "yeni tarihli" bir şartnamesi varsa; lütfen bizleri haberdar etsinler. Hem BDDK ve SPK'ya durumu bildirelim,  hem de Meclis ınsan Hakları komisyonuna ve savcılıklara suç duyurunda bulunalım.

Sevgilerimle

A.Mesut Tatlıpınar

creacer

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #43 : Aralık 29, 2012, 03:48:04 ÖS »
Gayrimenkul Değerleme Lisansı bulunanlar aleyhine en büyük pozitif ayrımcılığı TDUB yapmakta.
Üyesi bulunan Gayrimenkul Değereleme lisansına sahip üyelerinden yıllık aidat ücreti almakta.
Piyasada lisanssız çözüm ortağı şeklinde çalışanlardan hiçbir ücret almamakta ve bu duruma göz yummakta...
Nası tespit edilecek lisassız çözüm ortakları diyenlere Lisanslı şirketlerde sözleşmeleri vardır elbet tespit etmek isteyen tespit eder...
« Son Düzenleme: Aralık 29, 2012, 03:52:51 ÖS Gönderen: creacer »