Gönderen Konu: 4 meslek dışında kalanlar  (Okunma sayısı 11589 defa)

adonis

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
4 meslek dışında kalanlar
« : Aralık 04, 2012, 03:15:23 ÖS »
Merhaba,

Makina mühendisi ve sınavı geçmiş bir kişi olarak net kannatim; bu sektörde malum 4 meslek dışında kimseye yaşama hakkı verilmiyor.

Geçen gün gittiğim bir görüşmede açıköğretimi bitirmiş bir inşaat teknikeri olmuş olsaydın daha kolay kabul edilirdin gibi bir ifade duydum.

Sınava giriş için de bu 4 meslek şartı getirilsin, insanlar boşa emek harcamasın.

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ynt: 4 meslek dışında kalanlar
« Yanıtla #1 : Aralık 04, 2012, 05:57:18 ÖS »
Sevgili Adonis,

Bütün dünyada olduğu gibi; Türkiye'de de, değerleme uzmanlığı mesleği disiplinler arası bir meslektir. Bugün itibariyle; lisanslı değerleme uzmanlarının düzenlediği raporlar, Türkiye'de yerleşik bütün bankalar tarafından kabul görmektedir.

Makine, Ziraat, Çevre, ışletme, Hukuk, Ekonomi, Kamu Yönetimi gibi alanlarda eğitim görmüş ve kendini yetiştirmiş arkadaşlar bu mesleğe zenginlik katar...

Bahsettiğiniz münferit hadise; o kişinin cehaletinden kaynaklanmaktadır. Değerleme Uzmanlığı mesleği, bağımsız bir meslektir. Hiç bir disiplinin arka bahçesi değildir.

Lütfen, bu türden münferit hadise ve mesajlarla sınava hazırlanan arkadaşlarımızın şevkini kırmayınız.

Önümüzdeki yıllarda; sahada çalışan Lisanslı Değerleme Uzmanı sayısı  yeterli düzeye ulaştığında, lisansı olmayan mimar ve inşaat mühendislerine bile bu alan kapatılacaktır.

Saygılarımla,

A.Mesut Tatlıpınar

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Aralık 04, 2012, 07:25:39 ÖS »
Söyleyen kişi doğru soylemiş , açık öğretim okumuş inşaat teknikeri arkadaşımız çatı çatır bankalara imza atarken biz kendi bünyemizde makine muhendisi ve çevre mühendisi arkadaşlarımızı kabül ettiremedik. Diğer meslek grupları çok fazla hayale kapılmasın. Hatta TEB'in lisansı olsa dahi diğer meslek gruplarını kabül etmediği yönünde duyum aldım ne kadar doğrudur bilmem. Kimse kusura bakmasın bende banka ekspertiz birimi başına geçsem bu meslek grubu hariç elemanlara iş vermem yada o gruba öncelik veririm zaten tüm bankalarda bunu yapıyor.Bu benim şahsi görüşümdür.  HSBC bankasının şartnamesinde yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam meslek gruplarını 4 e ayırmışlar 1 grupta mevzu bahsi geçen meslek grupları diğer grupta da diğer meslek grupları yer almaktadır. ış önceliği 1.gruba verilmiş olup fazla olursa diğer gruplara verileceği yazıyordu. Bu gruplama dikkate alınarak ve piyasadaki bu 1. grup çalışan sayısı gittikçe arttığı için artık diğer meslek gruplarının iş potansiyelinin düşeceğini tahmin ediyorum. Zaten ilk başta bu meslek grubu şartı vardı daha sonra sınava hazırlanan ve uzman sayısı az olunca şart kaldırıldı.

yasinozkan

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 04, 2012, 07:45:38 ÖS »
zaten öyleydi sonradan diğer fakülte mezunları dahil edildi

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Aralık 04, 2012, 10:19:25 ÖS »

Değerli Kardeşlerim,

Lütfen, asılsız dedikodularla, rivayetlerle, varsayımlarla, aslı astarı olmayan tevatürlerle mesleğe girmek için hazırlık yapan genç insanların kafası karıştırmayınız

BDDK'nın 14 Ağustos 2012 tarih ve 28384  sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış yönetmeliğin ilgili maddesi aşağıdadır.  Türkiye'de yerleşik bütün bankalar bu yönetmeliğe uymakla yükümlüdürler.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:

BANKALARA DEğERLEME HiZMETi VERECEK KURULUşLARIN
YETKiLENDiRıLMESı VE FAALıYETLERı HAKKINDA
YÖNETMELıKTE DEğışıKLıK YAPILMASINA
ıLışKıN YÖNETMELıK

MADDE 1 – 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankalara Değerleme Hizmeti Verecek Kuruluşların Yetkilendirilmesi ve Faaliyetleri Hakkında Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“ı) Değerleme uzmanı: Değerleme kuruluşu tarafından değerleme yapmak üzere istihdam edilen, en az dört yıllık lisans düzeyinde öğrenim görmüş, bankacılık, bağımsız denetim, sigorta eksperliği veya mahkemelerde bilirkişilik de dahil olmak üzere değerleme konularında en az üç yıllık tecrübeye sahip ya da değerleme konusunda yurt içinde veya yurt dışında yetkili kurumlar tarafından verilen mesleki yeterlilik sertifikalarına sahip olan kişileri,”

adonis

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2012, 08:25:32 ÖÖ »
Mesut Bey,

Ben sınavı geçmiş, bir şahıs şirketi kurmuş ciddi inşaat bilgisi ve tecrübesi olan 10 yıllık bir makina mühendisiyim.

Sizin fikirlerinize çok değer versem ve bir çoğunun altına imza atsam da ortada bir realite var. Bunun çözümü için neler yapılabilir bunu tartışmalıyız.

Bankaların önceliği lisansı olanlara ve ondan sonra sınavı kazanmış olan kişilere vermesini sağlamak gerek.

Ben buna vurgu yapmak istemiştim.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #6 : Aralık 05, 2012, 09:20:58 ÖÖ »
Mesut Bey siz istediğiniz kadar ortaya tanım koyun sonuçta olay işverende bitiyor. ışveren vermem diyince kim ne diyebilir? Sonuçta serbest piyasa var kim kime ne isterse, istediği kadar iş verebilir veya hiç vermeye bilir. Tamamen bankanın insiyatifine kalmış bir olay. BDDK bankalar üzerinde baskı kurup sen niye bu işi hep inşaat muhendislerine gönderiyorsun diye hesap mı soracak? Buradaki olay şevk kırmak değil kim ne kadar lisans alıyorsa alsın, zaten çok bir işe yaramıyor. Ama ortda gerçekten bir realite var bunuda sınava hazırlanan arkadaslar bilsin

ekspermuhendis

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 05, 2012, 09:23:11 ÖÖ »
BDDK yönetmeliği ve SPK tebliği açıktır. Ancak sektörde dört meslek grubunun tercih edildiği ve ön plana çıktığı herkesin malumudur. Bahsedilen dört meslek grubunda olan, basiretli kimselerin değerleme uzmanlığını daha çabuk kavrayıp uyumlanabileceği ve mesleğinin çok önemli avantajlar sağladığı yadsınamaz. Birçok banka bahsedilen dört meslek grubuna lisansı olmasada rapor düzenletilmesini şart koşmaktadır. Yine SPK lisanslı diğer meslek gruplarıda kabul görebilmektedir. Firmalarda bankaların bu isteklerine bağlı olarak ve mesleğe daha kolay uyumlanabilip, kavrayabileceği  düşüncesiyle dört meslek grubuna mensup kimselerle çalışmak istemektedir.

HALUK ÜNAL

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Aralık 05, 2012, 10:14:06 ÖÖ »
Merhaba,

Ben de bu dertten muzdaribim.Epeydir uğraş vermekteyim sektörde yer edinmek için.  Mesut Bey'in söylemek istediği şu;" halihazırda realite sizin söylediğiniz gibi, 4 meslek grubu dışındakiler malesef epey zorlukla karşı karşıya ve adeta ayrımcılık noktasında bu uygulama. Lakin, yasal zeminde bu uygulamanın karşılığı mevcut değil ve bir gün gelecek piyasa koşulları, realite ile uygulamayı eşitleyecek. Bu bir geçiş dönemidir ve sancılar çekilmesi doğaldır." Eğer bu şekilde ise olan bizim kuşağa olacak. 
Saygılarımla,
Haluk ÜNAL
Göztepe Değerleme       

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #9 : Aralık 05, 2012, 11:12:16 ÖÖ »
Değerli Arkadaşlar,

Değerleme Uzmanlığı mesleğinin olmazsa olmazlarından biri de; analitik düşünme becerisidir. Elmalarla armutları karıştırmadan, her şeyi yerli yerine oturttuğumuzda incelediğimiz olaya daha berrak ve yalın bir hüküm verebiliriz.

Birinci nokta: Lisanlı olup olmamaktır.

Bugün itibariyle; Lisansını almış bir arkadaşımızın imzaladığı raporlar, hangi bölümden mezun olursa olsun Halk Bankası dahil, Türkiye'de yerleşik bütün bankalarda, bütün kurum ve kuruluşlarda geçerlidir.

Ayrıca, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'a  geçtiğimiz Mayıs içinde eklenen bir madde ile; 2013 yılı için Adli Bilirkişilik müracaatında bulunmuş bütün lisanslı uzmanlar bilirkişi olarak atanmıştır. "Kentsel Dönüşüm" ve kamulaştırma dahil, bütün adli ihtilaflarda kendilerine öncelikli olarak görev verilecektir.

Sonuç itibariyle; lisanlı değerleme uzmanları için bu tartışma kapanmıştır.

ıkinci Nokta: Sahada çalışacak lisanslı değerleme uzmanı sayısında yeterli değildir. Bu alanda çok ciddi bir açık vardır. Lisanslı şirketler, pragmatik davranarak ( Lisanslama sınavlarına girmeleri koşuluyla)  bu açığı, ucuz işgücü olarak gördükleri tecrübesiz üniversite mezunlarıyla kapatmaya çalışmaktadırlar.

Her yıl, üniversitelerimizden 60,000'den fazla  mimar, mühendis ve şehir plancısı mezun olmaktadır. Oysa, işinin ehli "yetkin" mimar ve mühendis sayısında da ciddi bir açık olduğu söyleniyor. Küreselleşen bir ekonomide, kendi mesleğinde uzmanlaşmış ve ustalaşmış bir insan,  dünyanın her yerinde hayatını idame ettirebilir.

Asıl tartışılması gereken husus; meslek şovenzimi yapmak yerine, bu meseleye kariyer planlaması açısından bakılmasıdır. Mezun olduktan sonra ilk 4-5 yıl insan hayatının en önemli devresidir. Bu dönemde attığınız adımlar ve aldığınız kararlar, hayatınızın geriye kalan 40-50 yılını etkiler. Mimar, mühendis, işletmeci ya da ekonomist, ciddi ciddi lisans almayı düşünmeyen hiç bir arkadaşımız bu mesleğe bulaşmasın. ış hayatlarının altın değerindeki ilk 3 yılını boş yere heba etmesinler.

Üçüncü nokta ise; beğensek de beğenmesek de, 1980'lerden bu yana dünya ekonomisine eklemlenen Türkiye'de de, er ya da geç Değerleme Mesleği dünya stadartlarında yapılacaktır. Bizler bunu kendi irademizle başaramadığımız takdirde, hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadan küresel sermaye Türkiye'ye dayatacaktır. Bunun anlamı; önümüzdeki 5 yıl içinde, bugün olduğu hiç bir sınava ve sertifikasyona tabi olmadan, eline çanta alan herkesin, kendine " değerleme uzmanı" payesi veremeyeceğidir.

Gayrimenkul, gayrimenkul piyasaları ve varlık değerlemesi dünya ekonomilerinin merkezine oturmuştur. Bu alanda iyi yetişmiş gençlere her zamankinden daha fazla  ihtiyaç duyulacaktır. Bu mesleği gerçekten severek yapmak istiyorsanız, sizlere nacizane önerim: Bu türden saçmasapan hezeyanlara gözlerinizi ve kulaklarını kapatıp sınavlara hazırlanmannızdır.  Bununla da yetinmeyin, sadece teknik bilgilerle donanıp, at gözlüğü takarak 21. Yüzyılda hayatta kalamazsınız. Kendiniz entellektüel anlamda da çok iyi yetiştirin.

Sevgi ve saygılarımla,

A.Mesut Tatlıpınar

adonis

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 05, 2012, 11:41:47 ÖÖ »
Mesut Bey merhaba,

" Bu mesleği gerçekten severek yapmak istiyorsanız, sizlere nacizane önerim: Bu türden saçmasapan hezeyanlara gözlerinizi ve kulaklarını kapatıp sınavlara hazırlanmannızdır. "

Konunun başında bahsettiğim bir öngörü ya da tahmin değil, yaşadığım bir olaydır. Hatta banka ismi vererek Finansbank ve Teb bu dört meslek dışında lisanslı olan kişileri bile tercih etmiyorlar dediler. Bu da arkadaş arasında bir sohbet değil ciddi bir iş görüşmesinde argüman olarak karşıma çıktı.

Umarım sizin bahsettiğiniz gibi bu sektörde olumlu yöne gelişmeler olur ama benzer bir iş kolu olan sigorta eksperliği ile kıyaslayalım olayı. Sigorta firmaları eksperin başına gidip bakmadığı hasarı ödemiyor. Ve sadece Türkiye'de 2000 sigorta eksperi faal. Ve hiçbir sigorta şirketi inşaat mühendisi olmayan adam gidip su basması hasarına bakamaz demiyor. Türkiye'de sigorta ödemesine konu kaç hasar olduğunu kestirmek çok zor değil. Bu sektörün tutumu ile alakalı birşey. Sınavı ve lisansı bankalar ön plana almadığı sürece 4 meslek konuşulur.

Spk veya Bddk ben lisansı olan veya lisans sınavı kazanmış adam istiyorum gayrımenkulun başında derse sınavı kazanmak için bir motivasyon olacak.

şimdi kimin umrunda sınav.

Saygılarımla.

Mustafa Yılmaz

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #11 : Aralık 05, 2012, 12:21:04 ÖS »
Sevgili Kardeşim Mustafa,

Değerleme Uzmanlığı  2 yıl önce bağımsız bir meslek olarak kabul edildi.  TDUB kurulalı 2 yıl oldu.  Henüz bir meslek kanunumuz yok.  Öz düzenleyici kurum SPK'nın yeni kanunu halen mecliste... Değerleme Mesleği rüştünü ispat edene kadar bu sancılı süreç devam edecek. Elbette, zaman içinde taşlar yerine oturacak.

Önümüzdeki aylarda da pek çok şeyin değiştiğine şahit olacaksınız.

Bu tür boş tartışlamalara ister "münafıklık" deyin ister "ötekileştirme" isterseniz "bölücülük". Nereden bakarsanız bakın yanlış.  Genç bir ziraat mühendisi de, makine mühendisi de, ekonomist de  tıpkı mimarlar, inşaat mühendisleri gibi isterlerse sınava girip bu mesleği yapabilirler. Herkes bu memeeketin evladıdır. Ön yargılarla ayrımcılık yapmak, hiç kimsenin haddi değildir!

Açıkca söylüyorum. Her alanda fırsat eşitliği evrensel insan hakkıdır. Bizim anayasımızda da yer almaktadır. Genç insanlar arasında bu türden ayrımcılık yapmaya cüret eden insanlar terbiyesizdir, cahildir, münafıktır, ahlaksızdır. Hiç bir kimse veya kurum, hukukun ve yasaların üstünde değildir. ışinizi iyi yapıyor kendinizi sürekli geliştiryorsanız, bu münafıkları ciddiye almayınız.

Sevgilerimle,
A.Mesut Tatlıpınar

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #12 : Aralık 05, 2012, 04:31:18 ÖS »
Bütün bankalar o zaman münafık, ahlaksız, terbiyesiz

Arkadaslar mesut bey olayı ozetlemıs bankaların alayı münafık, ahlaksız, terbiyesiz o yuzden bu 4 meslek grubundan biri degılseniz bosa kurek çekmeyin.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Aralık 06, 2012, 11:09:48 ÖS »
Arkadaşlar,
Değerleme mesleğinin 8-10 yıllık bir geçmişi olsa da, raporlardaki ciddiyet ve titizlik son 2-3 yılda arttı. Eski raporlarları görüyorum, bir de şimdiki standartlara bakıyorum, arada uçurum var.

Bir kaç banka, belki de eskiden yaşadığı olumsuzluğu öne sürerek böyle bir süreç başlatmış olabilir. Çok yanlış bir uygulama. Sen eksperin 5-10 raporunu incelersin ve çalışmam/çalışırım dersin. Veya ilk 3 işte herşey ortaya çıkar.

Ben o 4 lütuflu meslekten mezun olmadım. En titiz bankalara yazdığım raporlar sorunsuz geçerken, Halk bank gibi galiba ilgili kanun ve yönetmelikleri tanımayan bankalara rapor yazamıyorum. Böylesi durumlarda, duvarda asılı Lisans belgesine bakarken, ılyas Memiş'in yazdığı şiirin şu dörtlüğü aklıma geliyor:

"Neyse savuşturdu çıktı dışarı,
Ardından hayretle baktı yukarı,
Boşuna okuduk biz okulları,
'Vay' dedi, sabırla eğdi başını."

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #14 : Aralık 07, 2012, 10:58:22 ÖÖ »
Ahmet Bey,

Üstadım, Halk Banka'sının da ya bir başka bankanın lisanslı uzmanlar için herhangi bir kısıtlaması yok.  Değerleme uzmanlığı, nev'i şahsına münhasır  bağımsız bir meslektir. Bir başka mesleğin arka bahçesi, yan dalı ya da uzantısı değildir.

Bugün itibariyle; bu tür taleplerin ve dayatmaların hiç bir bilimsel ve yasal dayanağı yoktur. Bütün bu saçmasapanlıklar; bazı koltuk sahiplerinin kişisel kaprisleri yüzünden meydana gelmektedir.

Bundan böyle; bu türden kanunsuz ve haksız işlemelere tevessül ederek "ayrımcılık ve bölücülük" yapanları, her kim olursa olsun, önce teşhir edelim ardından da topluca savcılıklara suç duyurusunda bulunalım.

Bu vesileyle; TDUB'un meslek örgütü olarak devam etmesine sağladığınız katkı ve destekleriniz için size de teşekkür ederim:=)

Sevgilerimle,

A.Mesut Tatlıpınar