Gönderen Konu: %70'LE ÇÖZÜM ORTAKLARI ARIYORUZ  (Okunma sayısı 16284 defa)

DenizDeniz

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: %70'LE ÇÖZÜM ORTAKLARI ARIYORUZ
« Yanıtla #15 : Nisan 15, 2013, 01:44:43 ÖS »
Değerli Arkadaşlar,
Dertlerinizin birçoğuna ortağım. Ancak çalıştığım şirkette personel alımlarıyla da ilgilenen kişi olarak şunu eklemem gerekiyor; Meslek seçimini biz değil maalesef bankalar yapıyor. Sayılan 4 meslek grubu haricindeki kişilerin "gayrimenkul değerleme lisansı olsa bile" banka tanımıyor. Bu sorunu ortadan kaldırabilecek kurumun BDDK olduğu kanaatindeyim.
Bir mühendis olarak şunu söylemeliyimki bize okulda finans öğretmiyorlar, haklısınız. Biz finansı sonradan öğrendik. Gayrimenkul değerleme ve özellikle de geliştirme işlemi disiplinler arası bir çalışma gerektirir. Yeri gelir mimar, yeri gelir işletmeci ve hatta yeri gelir bir avukat müdahil olur.
Ayrıca bir kişinin lisansının olması demek de işi bildiği anlamına gelmiyor maalesef.  Aynı bu 4 meslek grubuna dahil kişilerin işi bildiği anlamına gelmemesi gibi.. Bu durumu yaptığım personel alımı görüşmelerinde öğrendim.
Neyse, demek istediğim sadece değerleme şirketlerine bu kadar yüklenmeyin. Emin olun bankalar tarafından bizim de elimiz kolumuz bağlı.
Buraya eleman arayışı için girmiştim. Ancak bu kızgınlıkların üzerine ben de 4 meslek grubuna dahil birilerini ararsam problem olacak gibi :)
Saygılarımla...

brandon

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #16 : Nisan 16, 2013, 01:40:19 ÖÖ »
Bu sitede son zamanlarda lisans almamış mühendis/mimar ve plancılara açıkca düşmanlık gözlüyorum. Bunlar yakışmıyor. Ben 2006 Ekimden beri bu işi yapıyorum. şehir plancısıyım. Lisans almadım/alamadım henüz. Bütün dersleri geçtim, son 3 sınavdır ortalamaya takılıyorum. Yükseltmem gereken derslerde geçerli puanı alamıyorum. Çünkü ders çalışma imkanım yok. Kafam da vergi ve inş. muhasebesinin ezberine basmıyor. ıyice anlamam lazım. Bu benim kendi problemim, kimseyi ilgilendirmez tabi. Sonuçta lisansım yok ama bu işi hakkını vererek yaptığımı düşünüyorum. Bu zamana kadar şükürler olsuın ki bir raporum bile patlamadı. Yıllarca bu işte farklı meslek gruplarından arkadaşlarla beraber çalıştık. Onlarca yeni eksper adayını eğittim. Hiç bir zaman bir işletmecinin/iktisatçının bu işi yapmasına karşı olmadım. ışi iyi öğrendiği ve yaptığı sürece herkesin bu işte rızkı olduğunu düşünüyorum. Ama son çıkan tebliğle birlikte lisanslı işletme/iktisat mezunu arkadaşların burada işi iyice zıvanadan çıkardığını görüyorum. Her gün bir yerlere şikayet dilekçeleri/ihbar metinleri yollamalar vs.. Beyler/bayanlar kendinize gelin. Hepimiz aynı gemideyiz. Piyasada şu an ekspertiz raporlarını hazırlayan lisanslı eksperlerin oranı %10 u bile geçmez. %90'lık yükü lisansız eksperler çekiyor.Bakın meslek grubu ayırmıyorum. Eğer şikayetle/dilekçeyle lisansız eksperlerin saf dışı bırakacağınızı sanıyorsanız çok büyük hayal içerisindesiniz. Böyle bir şey olmayacak. Sadece antipati topluyorsunuz ve insanları gruplaşmaya itiyorsunuz. Bunda 2-3 sene önce bu sitede lisanslı işletmeciler/lisanssız mühendisler diye bir ayrım yoktu. En azından bu kadar keskin değildi. Bir an önce şu tutumunuzdan vazgeçerseniz herkes için iyi olacak.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2013, 01:43:15 ÖÖ Gönderen: brandon »

avensis

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #17 : Nisan 16, 2013, 12:13:15 ÖS »
Bu sitede son zamanlarda lisans almamış mühendis/mimar ve plancılara açıkca düşmanlık gözlüyorum. Bunlar yakışmıyor. Ben 2006 Ekimden beri bu işi yapıyorum. şehir plancısıyım. Lisans almadım/alamadım henüz. Bütün dersleri geçtim, son 3 sınavdır ortalamaya takılıyorum. Yükseltmem gereken derslerde geçerli puanı alamıyorum. Çünkü ders çalışma imkanım yok. Kafam da vergi ve inş. muhasebesinin ezberine basmıyor. ıyice anlamam lazım. Bu benim kendi problemim, kimseyi ilgilendirmez tabi. Sonuçta lisansım yok ama bu işi hakkını vererek yaptığımı düşünüyorum. Bu zamana kadar şükürler olsuın ki bir raporum bile patlamadı. Yıllarca bu işte farklı meslek gruplarından arkadaşlarla beraber çalıştık. Onlarca yeni eksper adayını eğittim. Hiç bir zaman bir işletmecinin/iktisatçının bu işi yapmasına karşı olmadım. ışi iyi öğrendiği ve yaptığı sürece herkesin bu işte rızkı olduğunu düşünüyorum. Ama son çıkan tebliğle birlikte lisanslı işletme/iktisat mezunu arkadaşların burada işi iyice zıvanadan çıkardığını görüyorum. Her gün bir yerlere şikayet dilekçeleri/ihbar metinleri yollamalar vs.. Beyler/bayanlar kendinize gelin. Hepimiz aynı gemideyiz. Piyasada şu an ekspertiz raporlarını hazırlayan lisanslı eksperlerin oranı %10 u bile geçmez. %90'lık yükü lisansız eksperler çekiyor.Bakın meslek grubu ayırmıyorum. Eğer şikayetle/dilekçeyle lisansız eksperlerin saf dışı bırakacağınızı sanıyorsanız çok büyük hayal içerisindesiniz. Böyle bir şey olmayacak. Sadece antipati topluyorsunuz ve insanları gruplaşmaya itiyorsunuz. Bunda 2-3 sene önce bu sitede lisanslı işletmeciler/lisanssız mühendisler diye bir ayrım yoktu. En azından bu kadar keskin değildi. Bir an önce şu tutumunuzdan vazgeçerseniz herkes için iyi olacak.

brandon, bence siz olayı halâ tam kavrayamamışsınız veya 2006'dan bu yana süreci tam takip edemediniz. şöyle anlatayım; öncelikle burada kimsenin hiçbir lisanssız ekspere karşı doğrudan bir haseti veya düşmanlığı yok, sadece ADALET ve HAKKANıYET özlemi var. Diyeceksiniz ne adaleti, hemen anlatayım, 35 yıllık mimarım ve bir bankadan baş mimar ünvanı ile emekli oldum, haliyle sizin ve her eksper gibi bir müddet bu işi lisans almadan mesleki tecrübeme istinaden icra ettim. Açık yüreklilikle de söylüyorum faaliyet gösterdiğim bu dönem içerisinde de 2006'dan beri "Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı" , "SPK Lisansı" tanımları mevzuatta vardı. Sonrasında 2009 ile 2010 yılları arasında BDDK'nın yayınladığı "bankaların alacağı hizmetlere ilişkin tebliği"ne göre bu işi yapmaya yetkili kişilerin SPK tarafından yetkilendirilen değerleme kuruluşları ve bu kuruluşların sözleşmeli veya kadrolu istihdam ettiği, LıSANS sahibi DEğERLEME UZMANLARI olduğu konusu gündeme geldi. Tabi bu durumda ne oldu? Lisans sahibi olmadan sadece meslekli tecrübeme dayanarak her ne kadar sorunsuz, geri dönememiş ve takdir edilmiş 2000'den fazla rapora imza atmış olsamda bankalar haklı ve doğal olarak bu tebliğ kapsamında artık işlerin lisanslı uzmanlarca yapıldığını ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı'nın şart olduğu konusunu bana ifade ettiler, dayattılar. Bu haklı olarak da bize DAYATILDI ve ehil hizmetin belgelenmesi açısından önemli bir parçasıydı. Lisanssızım diye ben dahil birçok fenni meslektaşım bu sektörden lisans zorunluluğu gelmesinden dolayı faaliyetten geri çekildiler, lisanslama sınavlarının gerekliliğine odaklandılar. Benimde yaşımı az buçuk tahmin edebilirsiniz, bu yaştan sonra lisanssız bu sektörde at koşturmanın hem onur kırıcı hemde mevzuata aykırı olduğunu/en azından yakın gelecekte bir takım hukuki ve medeni sorunlar yaratacağını öngörererek bu yaştan sonra dizimi kırıp çok zor bir süreçten geçerek lisansımı hamd olsun elde ettim. Belli ki aynı sınav sürecinden sizde geçmişssiniz ve çekilen zorlukları biliyorsunuz. Bunun sonucunda lisans almamış eksper ile lisans almış, daha doğrusu lisans alması devletçe, bankalarca dayatılmış eksperin aynı çalışma ve rekabet şartlarına meşru şekilde tabi olmasını bekleyemezsiniz. Dolayısıyla lisans almamış kişi ile lisans almış kişi arasında ciddi farklar ve hakkaniyet uçurumu var. Mevzuattaki boşluktan halâ inatla faydalanmak isteyen de birçok arkadaş var. Bunlar hiç sonu gelmeyecek miş gibi - ki sizde hiç sonu gelmeyecek gibi buna bir inanç besliyorsunuz sanırım- faaliyetlerine devam ediyorlar. Ben müneccim değilim ama az buçuk saçımın ağarmasına güvenerek elbet bu çarkında bir sonunun yakın gelecekte geleceğini öngörüyorum. Demişsiniz ki lisanssızlar %90'ı bu işin yükünü çekiyor. Hiper-yanlış bir gerekçedir bu. Onlara bu sektöre girip yük çekmeleri için yalvaran yakaran olmadığı gibi, suistimail eksenli rızık tecavüzünü esas alan ve hukuki dayanağı olmadan sektördeki yerini bilmiş şekilde sahiplenmiş bir kesimden bahsediyorsunuz. Bahsettiğiniz %90'lık korsan değerlemeci kesimi, birçok sıkıntı çekerek ve mevzuata saygı göstererek elde ettiği lisans belgesinide heba ederek sektörden çekilen veya geri plana atılan lisanslı uzmanların rızkına ve hakkına tecavüz eden kesim. ınanın dünyada bunun türü ve örneği yok. ABD/ıngiltere/Almanya, birçoğunu araştırdım. Sadece Türkiye'de yeterliliği belgelenmemiş kişiler at koşturuyorlar. şunuda sorayım size: Eğer herkes sizin gibi düşünüp, "nasıl olsa bu işin %90'ını lisanssızlar sahiplenmiş ve yüklenmiş, bu düzen doğrudur" dese idi, sektörde "lisanslama sınavları ve lisans türleri neden var, ki ben bu sınavlara neden gireyim?" görüşü hakim olmaz mıydı? Zira bu görüş zaten sizin gibi görüşü olan kişiler yüzünden bu sektörü bu düşünceye sevk etmiş ve uçuruma götürmektedir.

Bir diğer yanlışınız da şu: ışini iyi yapan eksper lisanssızda olsa bu sektörde faaliyet göstersin anlamına gelen "ışi iyi öğrendiği ve yaptığı sürece herkesin bu işte rızkı olduğunu düşünüyorum" ifadesidir. Kusura bakmayın ama böyle saçma bir mantık olamaz. Eğer bu dediğiniz gerçek olursa, ilaçlar konusunda aşırı bilgi sahibi mahalli lokman hekim sıfatlı kişiler reçete yazsın, hukuk bilgisi tavan yapmış mezunlar savcı-hakim olsun ve mühendis olmayan harita kadastrocu tecrübeli teknikerler de LıHKAB bürosu açsın demek oluyor, ne kadar gülünç değil mi  :)

SPK, BDDK ve ilgili kurumlara yapılan ihbar ve şikayetler hususuna gelince, inanın çok cüz'i bir kesim hakkını arayıp bu konuda başvuru yapıyor ve bence az bile. ınşallah mesleki bilincin artması ve evini değerleten müşterilerin toplumsal bilinci yakalaması ile bu şikayetlerin kamu tarafındanda artacağı ve bu haksız düzenin ilgili kurumlarca ciddi şekilde ele alınacağı günlerde gelecektir. Ayrıca bu konuda HAK ve ADALAET aramak sizin lügatınızda "antipati" ise, sonuna kadar antipatik olmaya razıyım. Az miktarda empati yaparsanız, tüm derslerini vermiş ve lisans için yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmiş bir şahıs olarak görüşlerime hak verecekseniz.

Meslek grubu ayrımı konusunda ise sizinle tamamen hemfikirim. Aklı selim her insan yetkinliğini belgelemiş ve işi öğrenmiş, hakkıyla dürüst şekilde yapan tüm kişilerin ne mezunu olursa olsun bu sektörde faaliyet göstermesine destek verir. Mimar olarak rahatlıkla söyleyebilirimki, maliye-iktisat-işletme-makina mühendisi olupta birçok inşaat mühendisi ve mimara taş çıkartacak düzeyde kaliteli iş yapan kişiler tanıdım. Hatta branşları iktisadi ve finansal alanlar olduğu için "değerleme, gelir-analizi" kısmını ve analizlerinide oldukça iyi yapabiliyorlar. O yüzden mesleki ayrım yapmak zaten suç olduğu gibi lisans alma şartlarına ilişkin herhangi bir ayrımsal yaptırıma anayasal olarak da tabi tutulamaz niteliktedir.

Sağlıcakla.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2013, 12:33:36 ÖS Gönderen: avensis »

ÇÇR

• **
« Yanıtla #18 : Nisan 16, 2013, 05:42:29 ÖS »
    Teşekürler AVENSıS ;
    Size yakın bir süreç yaşadım.37 yıllık hizmetten sonra çalışırken almış olduğum lisansa istinaden değerleme işi ile iştigal ediyorum.Çalışırken aplikasyon,gayrimenkul değerleme işlemleri yaptık.Dizimiz büktük çalıştık,sağda solda başka işlerle meşgul olmadık.Hatta finans matemetiğinden ayrı dönemlerde 4 adet soru iptal ettirdim.Bazı arkadaşların görüşüne göre doktorun yanında çalışan kişi bazı şeyler elbette öğreneçektir.Biliyorum diye gitsin muayanehane açsın doktorluk mu yapsın. Olaçak işmi !Aslolan ehliyettir.Bu işin rejonu lisans almaktır.Ayrıca bu işide bileçeksin.Haricten gazel okuyarak fikir beyan edlmesi pek yakışmıyor. Herkese selamlar.

uzmanlar01

• **
« Yanıtla #19 : Nisan 17, 2013, 12:18:06 ÖÖ »
adana -mersin-osmaniye-urfa-maraş ve antep illerinde eksperlik yapan bir ekibiz. Özellikle ödemelerde sıkıntı yaşatmayan parasını zamanında ödeyen ve sudan bahanelerle ücret kesintisi yapmayan ciddi şirketlerle çalışmak istiyoruz BıZEMı RASTGELıYOR YADA SEKTÖRDE BÜTÜN şıRKETLERMı BÖYLE ANLAM VEREMıYORUZ!!!!!! ödemeler hususunda garanti veriyorsanız çalışabiliriz..

Tunç Demirtaş

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #20 : Nisan 20, 2013, 12:08:04 ÖS »
AVENSıS ve ÇÇR büyüklerime aynen katılıyorum.

Bulunduğum ildeki mimar bir ağabeyim 60 yaşından sonra sınavlara girip lisansını aldı. Ekonomik olarak buna ihtiyacı yoktu ama Emlak Bankası zamanından beri bu işi yaptıktan sonra kendisine bir sabah "lisansın yok sen yapamazsın" demeleri onu motive etti. Finans Matematiği'nde çok zorlandı. Ama sonunda geçti ve lisansını aldı.

Onun 60 yaşından sonra ders çalışması beni de motive etti. Ben de iş olarak çok yoğun olduğum döneme denk gelmesine rağmen (Çocuğumun doğduğu zamana ve taşınma vb. olayların ortasında olmama rağmen) "dizimi kırıp" ders çalıştım. Bankada tapu harcı yatırmak için sıra beklerken, sabah 3'te beşik sallarken bir yandan "vergi ve mevzuat" çalıştım. Bunlar size özel konular gibi gelebilir ama şunun için yazdım; eğer ki lisans almak istiyorsanız zaman yaratırsanız alırsınız. "Boş vaktin varmış çalışmıssın aferin!" diyecek arkadaşlar için ise mevcut daire, dükkan, otel, fabrika ekspertizlerinin yanında özelleştirme idaresi için Burdur, Afyon, Uşak şeker Fabrikaları, Denizcilik ışletmeleri için Antalya Limanı vb. kapsamlı sayılabilecek raporlar hazırlarken ders çalıştım. Haa mesela Afyon'a gidip 1 hafta otelde kalınca ders çalışacak boş vaktiniz oluyor.

Bazı arkadaşlar şunu karıştırıyor. Lisans almış olmak demek "o işi en iyi yapan kişi" demek değildir. Lisans ile o işin "ehli" olduğunuzu ve yaptığınız/yapacak olduğunuz işlemlerden sonuna kadar sorumlu olduğunuzu ispatlarsınız. Yoksa yakın arkadaşlarımdan "lisanslı" olup ekspertiz hakkında çok az şey bilen; "lisanssız" olup çok şey bilenler var.

ibrahimsunac

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #21 : Mayıs 30, 2013, 04:04:02 ÖS »
Hatay için görüşebiliriz. 0531 766 10 72

Best

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #22 : Haziran 09, 2013, 02:02:37 ÖS »
Mühendislerin görevide herhalde eli belinde değer tespiti yapmak olmamalı gitsin makine yapsın,inşaat yapsın.Ancak öyle değil sayın arkadaşım bu kıskançlıktır.ben bu işten başkasını yapamıyorum ıkt.işl.ciler her işi yapabiliyor demektir.Önemli olan bu da değil tabi o zaman okula başlamadan önce ne meslekleri yapabilirdin araştır derler.ne başbakanın,ne bir başka bakanın illa ilgili olduğu alanda eğitim almış olması şart mı değil tabi o zaman neyi tartışıyorsunuz liberal bir düzende kim iyisini yapıyorsa o yapacak.Nasıl bir işletmeci iktisatçı proje çizemiyorsa,her ikisi birlikte doktorluk yapamıyorsa bu tür işler için bir alan belirlemesi yapılmamışsa gereksiz mantık hareketleri içerisinde bulunup insanları bir birine düşman etmeyeceksiniz.Ben her iki alandan gelip çok güzel ortaklık kuran arkadaşlarım var. Bu meslek içinde açılan yeni fakülteler var isterseniz oraya kayıt yaptırıp eğitim alabilirsiniz yani onlarda bu durumda size aynı şeyi söyleyecekler.Saygılarımla.

yaxua

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #23 : Ağustos 28, 2013, 02:36:45 ÖS »
Alanya-Manavgat-Gazipaşa bölgeleri için görüşebiliriz.
şirket bünyesinde1 SPK Lisanslı ınşaat Müh (tecrübe 8 yıl) ., 1 Harita Müh. (tecrübe 1 yıl), 1 Jeoloji Müh. (Tecrübe 4 yıl), 1 ıktisatçı (tecrübe 6 ay) bulunmaktadır.
ıletişim : 5064073362

yaxua

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #24 : Ekim 03, 2013, 06:57:19 ÖS »
Alanya-Manavgat - Gazipaşa bölgeleri için çözüm ortaklığı yapabiliriz. 8 yıl tecrübeli, Spk lisanslı ınşaat Mühendisiyim Tel : 5064073362

creacer

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #25 : Şubat 11, 2014, 09:27:04 ÖS »
Lisansı olmayan ve bu sektörde çalışan kişiler avensisin yorumunu kopyalayıp bilgisayarınıza alın, ara ara açıp okuyun. Ben de şehir Plancısıyım, Türkiye Cumhuriyeti muz cumhuriyeti değildir. Mevcut mevzuat doğrultusunda lisansını almış 4 meslek gurubu dışındaki kişilere laf ebeliği yapmanın lüzümu yok. Kanunlarla yönetmeliklerle verilmiş hakkı tanımayan mühendis, mimar ve şehir plancısı düşünemiyorum zira saydığım meslek gurubu kişiler adım atmadan önce kanuna yönetmeliğe bakar. Değerleme şirketlerine sesleniyorum, gayrimenkul değerleme lisansını alabilmek için 3 senelik mesleki tecrübe şartı aranırken sizler hangi kanuni esaslara dayanarak 6 aylık eğitimle lisanslı değerleme uzmanlarının yapması gereken işleri yaptırmaya kalkışıyorsunuz.

mustafa erteni

• **
« Yanıtla #26 : Ağustos 15, 2014, 12:52:48 ÖS »
Sayın Yetkili;
Adana ilinde 5 yıldır çözüm ortaklıgı şeklinde bir çok banka ve özel kuruluşa şahsım ve ekibim olarak hizmet vermekteyiz, siz değerli şirketinizle Adana ili ve ilçelerinde çözüm ortagı olarak çalışmak arzusundayız saygılar iyi çalışmalar dilerim...

Mustafa ERTENı
SPK NO: 402877
0532 374 42 65

suchen

• ÝBRAHÝM KARADENÝZLÝ
  • YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #27 : Ağustos 30, 2014, 12:04:41 ÖÖ »
Merhaba mersin için görüşebiliriz.
ibrahim KARADENıZLı 535 321 23 39

mdrt74

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #28 : Ekim 31, 2014, 05:40:16 ÖS »
ISPARTA BURDUR ıLLERıNDE 4 YILDIR HıZMET VEREN ıNşAAT MÜHENDıSı VE SPK LıSASLI EKSPERıM
UğUR TÜRKYILMAZ 0506 837 02 46