Gönderen Konu: ÇÖZÜM ORTAKLARINI SÖMÜREN ARACI KURULUşLARI BURADAN TEşHıR EDELıM Mı?  (Okunma sayısı 18410 defa)

Mehmet Benan Kýlýç

• **
Değerli meslektaşlarım,

Vahşi kapitalizmin en yoğun uygulandığı alanlardan biri olan değerleme sektöründe, çözüm ortaklarının sırtından para kazanan, hep kendi çıkarlarını ön planda tutan, zamanında ödeme yapmamayı adet haline getiren, tabiri caiz ise "işine gelirse çalış" diyen aracı kurumları buradan teşhir edelim mi?

Görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla..

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Bence edelim...
Ama nerde o cesaretli çözüm ortakları...

meltek

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Bence de edelim...

Daha önce bir aracı firma ile çalışmaya başlamıştım. Sözleşmeye göre yaptığım işlerin ücretini iki ay sonra alacaktım. Bu iki aylık süre içinde 20-30'a yakın iş baktım. Sıra ücretimi almaya geldiğinde aracı firma başladı kıvırmaya. Yok şu gün ödeyeceğiz. Yok bugün ödeyeceğiz. 3-4 ay geçti hala ödeme yok. ış bakmayı hemen kestim. ıcraya vereyim dedim, faturayı kapalı kestiğim için veremiyeceği mi ögrendim. Bu arada benim yerime hemen başka bir arakadaşı sahaya sürmüşler.

Anladım ki belli bir bölgede çözüm ortaklarına beş para vermeden iş yaptırmanız mümkün. Nasıl mı? ınternet sitesine ilan ver. Onlarca kişi müracaat etsin. Sonra en tepedekinden başla. Deki sana iş vereceğiz. Ancak ödemen iki yada üç ay sonra. Ödeme günü geldiğinde salla gitsin. Daha sonra sıradaki gündeme al. Ona da aynı numarayı çek. Daha sonra diğerine geç. Böylelikle belli bölgelerde üç dört değerleme uzmanı ile bir yılı bedava geçirebilirsin.

Böyle çalışan firmalar bırakın buradan gazetelerden, televizyonlardan ilan edilmeli. Çünkü sömürmeyi adet haline getirmişler. Bakalım önümüzdeki hafta ödememi yapacaklarmış. Yapmazlarsa buradan bağıra çağıra ilan edeceğim.     

onur85

• GOLD ÜYE
Değerleme uzmanı olmuş lisanslı kişilere diğer birçok meslek ve ihtisas grubu gibi, bankalarla bağımsız sözleşmeli çalışma hakkının GASPI ortadan kaldırılmadıkça ve değerleme uzmanları değerleme şirketi adı altındaki muğlak oluşumlara mahkum edildikçe bu sorunlar bitmez.

BDDK'nin hemen uyanıp bu zarureti ortadan kaldırması lazım!

bulentkorpe

• YENİ ÜYE
  • *
Zamanı gelince size bu sömürüyle ilgili ibretlik bir olaydan bahsedeceğim. Bunu yapan firmanında bilinmesi
tüm çözüm ortakları ve diğer fiarmalar, hatta ülke için gerekli.

A.Mesut TATLIPINAR

• A.MESUT TATLIPINAR
  • GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Sevgili Benan,

Son zamanlarda, sahada karşılaştığım  pek çok genç arkadaşımdan benzer şikayetler duymaya başladım.  Emek sömürüsü ayrı şey dolandırıcılık ayrı şey. Yani, bu meselenin "Vahşi Kapitalizm'le" bir alakası yok... Yapılan muamele düpedüz çakallık. Bu çakallık, bazen doğrudan şirket sahiplerinden bazen de bu işe bakan elemanın becekriksizliğinden kaynaklı olabilir. Ama, her halükarda;  bir kimseye sürekli iş yaptırıyorsanız, o işin karşılığını ve yapılan masrafları anşlaştığınız şekilde  ( % 50- %60 her neyse)  30 ila 45 günlük makul bir süre içinde o kişiye ödemek zorundasınız. Esasında, böyle bir konuyu tartışmak bile abes. Bu kurala riayet etmeyen bu sektörde iş yapamaz!

Bugünkü şartlar altında; mevcut sistem, SPK ve BDDK mevzuatı çerçevesinde düzenlenecek raporlar için bizleri, lisanslı sermaye şirketleri aracılığı ile çalışmaya mecbur tutuyor. Ama, aynı sistem;  lisanslı sermaye şirketlerine sınırsız bir özgürlük tanıyarak, " ister lisanslı, ister lisanssız kiminle istersen çalışabilirsin" diyor. Bu da sorgulanması gereken ayrı bir husus...

Geçtiğimiz yıllarda, yeterli sayıda lisanslı uzman olmaması nedeniyle  bu durum belki mazur görülebilirdi. Artık, mazeret kalmamıştır. Sahada çalışabilecek yeterli sayıda lisanslı uzman vardır.  şirketlerde "rapor kontrolörü" olarak istihdam edilen lisanslı uzmanları sahaya çıkardığınızda, hem maliyetler azalır hem de Türk Değerleme Sektörü " Kontrolörllük" gibi saçma sapan bir garabetten kurtulur.

SPK mevzuatı çerçevesinde, imtiyaz alarak  değerleme işi yapmak isteyen lisanslı şirketler; şeffaf ve dürüst davranmayı da peşinen kabul etmişlerdir. Ticari sır arkasına sığınarak gizli kapaklı  iş yapamazlar. Yani, SPK Lisanslı şirket yöneticileri "canları istediği gibi" keyfi davranamazlar. Attıkları her adımın hesabını,  başta Devlet olmak üzere, çalışanlarına ve çözüm ortaklarına da vermek zorundadırlar. "Ben hesap vermem" diyen şirket, imtiyaz haklarından feragat ederek sistemden çıkar.  Ya da çıkartılır.

Bırakınız lisanslı bir uzman olmayı; her hangi bir yurttaş olarak dahi, SPK mevzuatına tabi sermaye şirketlerinin faaliyetlerini  izlemeye ve hesap sormaya tek tek hakkımız vardır.  Yeni SPK kanunu bu hakkı yurttaşlara da vermiştir.

Benim teklifim;  TDUB'da ki ETıK KURULU'na paralel olarak,  burada da, meslek ahlakı hakkında görüş paylaşılan  bir DEğERLEME ETıK PLATFORMU oluşturalım.  Etik kurallarına aykırı  işler yapan, dürüst davranmayan şirketleri ve eksperleri buradan teşhir edelim. Teşhir etmekle de kalmayalım, haklarında yasal ve idari kovuşturma için gerekli girişimlerde bulunalım.

Tabi, SPK ve BDDK mevzuatı çerçevesinde iş yapan gerçek kişiler de AÇIK, şEFFAF ve DÜRÜST olmak zorundadırlar. Bir şirket  ya da şahıs hakkında menfi  iddiada bulunacak olan  herkes;  adını, soyadını, e.posta adresini  açıkca yazmalıdır. Takma isimlerle hak aranmaz! Adını açıklama cesareti olmayanlar MÜFTERı damgası yiyebilirler. Bizler de onları ciddiye almayız.
 Saygılarımla,

A.Mesut Tatlıpınar

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Hadi edin de görelim merak ettim ;D Neler oluyormuş hayatta

Mehmet Benan Kýlýç

• **
Sevgili Mesut Tatlıpınar,

"Değerleme etik platformu" oluşturma fikrinizi çok yerinde buluyor, hatta bunun bizim için elzem bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Sizinde belirtiğiniz gibi takma ad ile hak aranmaz. Buradaki  forumlara yazan arkadaşların çoğu takma isimlerle fikirlerini yazmaktadırlar. Bu da her türlü suistimale açık, dürüst olmayan yaklaşımlara neden olabilir.

Benim fikrim; "Değerleme etik platformu" gibi bir paylaşıma gidilecekse; bunu Facebook gibi, neredeyse çoğunluğunun gerçek isimlerini ve hatta unvanlarını kullandıkları bir mecrada oluşturalım.  Böylece, kimin dürüst, kimin açık, kimin müfteri olduğu daha iyi anlaşılacaktır.  Platformda yapılacak gerçekçi paylaşımlar,   bu sektörde olmayı hak etmeyen, çoğu tabela dan ibaret aracı kuruluşların, çalıştıracağı çözüm ortağı ve/veya değerleme uzmanı bulamayacak olması nedeniyle, belkide sektör dışına atılmasına vesile olabilir.  

Saygılarımla,

« Son Düzenleme: Şubat 04, 2013, 12:35:15 ÖÖ Gönderen: Mehmet Benan Kılıç »

onur85

• GOLD ÜYE
Bu arada çözüm ortaklığı kavramını yerlere indiren ve lisanslı değerleme uzmanlarınında bu kirli ve adaletsiz düzene maruz bırakılmasına çanak tutan örnek bir iş arama ilanı:

http://www.degerlemeuzmanlari.net/forum/index.php?topic=2601.0

Bunun gibiler yüzünden firmalar sömürü düzenini devam ettirirler tabi. Yüzde 40 diyor resmen :)
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2013, 09:41:10 ÖÖ Gönderen: onur85 »

eksares

• YENİ ÜYE
  • *
Üstadlar,

Çözüm ortaklarına lisans zorunluluğu getirilmediği sürece, iş bulma kaygısıyla yeni mezun olmuş kişilerin, 2-3 aylık tecrübe sonucunda(ki bu 2-3 ayda alınan maaş belli) işi öğrendim diyerek hem kanundaki hem de sektördeki açıktan faydalanarak bu tür girişimlerde bulunmalarından daha doğal ne olabilir ki?

büter

• YENİ ÜYE
  • *
Bu arada çözüm ortaklığı kavramını yerlere indiren ve lisanslı değerleme uzmanlarınında bu kirli ve adaletsiz düzene maruz bırakılmasına çanak tutan örnek bir iş arama ilanı:

http://www.degerlemeuzmanlari.net/forum/index.php?topic=2601.0

Bunun gibiler yüzünden firmalar sömürü düzenini devam ettirirler tabi. Yüzde 40 diyor resmen :)
Herkes %50 ile yapacak diye birşey yok bizim para hırsımız yok çok şükür %40 bize yetiyor.Kimsenin çözüm ortaklığını ayaklar altına aldığı yok biz mesleğimizi el üstünde tutuyoruz güzel hizmet üretiyoruz bu tür yorumlar yerine bırakın herkes kendine yetiiğince rızkını kazansın %60la çalışanlarda var bu kişisel tercihtir. Alttaki arkadaşada gülüyorum evet yasal boşluk ve açık olabilir ama yıldız teknik inşaat mezunu birisinin aklına bu boşluktan faydalanmak gelmez iş sıkıntısıda çekmez.
Saygılarımla.

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Sayın büter,
ıster %40'la isterse %10'la yapın. Bu sizin tercihiniz. Ama bu tasarrufunuz meslekte "YOL" olur.
Beni esas şaşırtan olay, Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olupta böyle bir tasarrufta bulunmanızdır.
Sayın büter,
Biz çaycılık yapmıyoruz. Hizmet satıyoruz. Değer takdir ediyoruz. Bu mesleğin adı konulmamış bazı kuralları vardır. Sırları, ilkeleri, etik kuralları vardır. Siz "ben daha ucuza yapırım" dersiniz. Mutlaka titiz ve dürüstsünüzdür ama, sizden sonra %30'a yaparım diyen başkası çıkıpta bu kuralları hiçe sayarsa ne olur bir düşünün.
Yıldız Teknik Mezununun iş sıkıntısı var ise ve %40'lara razı ise, kusuruma bakmayın da raporlarınızı gözden geçirin.
Eğer mümkün ise, hangi firmalarla %40'a anlaştığınızı buraya yazabilir misiniz?

büter

• YENİ ÜYE
  • *
Bizim tercihimizi konunun başında belirtmişsiniz ister %10 ister %40la yapın diye bu bizim tercihimiz.%40 olması raporumuzu gözden geçireceğimiz anlamına gelmiyor %40 diyip ısrarla %50 veren firmada oldu. Konu çarpmasın çaycılık yapmıyoruz etik kurallar var v.s. bunları bende biliyorum sen alırsın 5+kdv ben alırım 4+kdv tüm mesele bu.Bana kalkıpta piyasayı düşürmeyin bizde ekmeğimizden olacağız az kazanacağız sabit %50 yapalım de anlarım ama raporumu tasarrufumu üniversitemi tartışamazsın.
Saygılarımla

tuðba

• deptha
  • **
Sadece aldığı lisansın hakkını verebilmek adına, işi öğrenmek amacıyla, sektör değiştirip değerleme sektörüne geçen ve 2 yıldır aktif olarak sahada görev yapan 12 yıllık inşaat mühendisiyim.  Edindiğim tecrübedendir ki vardığım sonuç; her kişi kendi değerini kendi belirler. Büter arkadaşım emeğinin karşılığını %40 olarak görüyorsa öyledir. Ama benim hizmetimin karşılığı %50-60 bile değil. Yaptığınız işe güveniyorsanız şartlarınızı siz belirlersiniz, bu her zaman böyledir. Emin olun ki, piyasada ucuza ve hızlı yapılan işler eninde sonunda patlayacak ve bu iş gerçekten ehil kişilerce yapılacak. Sadece biraz sabır... 

eksares

• YENİ ÜYE
  • *
Sayın Büter,

Niyetim sizi yermek değildi. Sayenizde bir örnekle olayı genellemeye götürerek açıklamak istedim. Hatta, gocunacağınızı da tahmin etmemiştim. Mutlaka ki, diplomanızı zor şartlarda, zaman ve emek harcayarak almışsınızdır. Ve eminim ki, hakkınızı da sahipleniyorsunuzdur. Sonuçta serbest piyasadır, %40 la da rızkınızın hakkını karşılıyorsunuzdur. Zaten alttaki yazımda da yaptığınız girişimin ne kadar doğal olduğundan bahsettim. Sektördeki boşluklar ve takipsizlik dikkate alındığında lise mezunu veya 2 yıllık mezun türk vatandaşı(meslektaşım diyemiyorum)nın da %30, hatta %20 ile iş yapmasından bile daha doğal ne olabilir ki?
Bu arada, ben kesinlikle inanıyorum ki, etik ve kurallar çerçevesinde, nasıl ki rızkınızın hakkını savunuyorsanız, yaptığınız işler sonucunda hazırladığınız raporları da hakkıyla teslim ediyorsunuzdur. Bundan bir şüphem zaten olamaz. Ancak bir meslektaşım olarak sizi şu konuda uyarmak isterim. Umarım, devletin hakkı olan vergi, sigorta, bağkur ve oda aidatı ödemelerinizi de hesaplarınıza katıyorsunuzdur.

Size sadece rastgele diyebilirim.