Gönderen Konu: 2008 Mayıs soruları yorumlar?  (Okunma sayısı 3501 defa)

mmetin_60

• YENİ ÜYE
  • *
2008 Mayıs soruları yorumlar?
« : Mayıs 25, 2008, 09:35:36 ÖS »
2008 Mayıs soruları hakkıında fikirlerimizi paylaşalım..
Ben ilk defa giriyorum sınava. ılk oturum (Değerleme esasları, T. Finans Matematiği) bana zor geldi, ikinci oturum biraz umutlandırdı. Geçmiş yıllada çıkan sorulardan aynen çıkanlar vardı.
Temel finans matematiğinde Anüite ile ilgili çok zengin sorular vardı, Değerlemede de kapitalizasyonla ilgili her çeşit soru vardı.
Anlaşılan önümüzdeki maçlara bakacağız. Slmlar,
Mimar Mustafa Metin

keremovic

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: 2008 Mayıs soruları yorumlar?
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2008, 10:19:29 ÖS »
Bence bugün iyi hazırlanan adaylar sınavları geçmiştir. sorular orta şekerdi... ne kolay nede yorucu... özellikle bu sayfaya daha 2 - 3 gün önce  kayıt oldum. bu siteyi hazırlayanlara teşekür ederim.. değerleme  sorularından birini çözmeden cevapladım...  kamulaştırma sorularıylda anlamak için geçmiş  çüzümlü sorlar üzerinde yoğunlaşmiştırm aynıları çıktı... birini ise iyi özçmleyememişim kaçırdım!!!  tek üzüntüm gayrimenkul değerlemede fazla soru  çözmediğim için pratik düşünce eksikliği idi.. bu da soruyu anlayıp çözene kadar geçen uzun süre nedeniyle vakit yetersizliğine  neden olması... eğer geçerli bir not alamazsam veya bir iki puanla ıskalarsam  nedeni sadece budur.... mevuzaattan ise oldukça umutluyum...... bu ikinci kez girişimdi... 3' ders var inşallah bugün bu sayıyı aşağıya çekmişimdir...  her nekadar mu meslekten soğusamda hayırlısı olsun diyorum... herkesinde dilediği  sonuçları almasını temenni ediyorum...

kerem derinkök

realdesigner

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2008, 11:58:37 ÖS »
gayrimenkul ve finansta bolbol hatalı soru vardı. en az 5er tane hatalı soru olduğunu düşünüyorum.. örneğin balon ödeme.. inşallah geçeriz..

soner01

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2008, 10:32:15 ÖÖ »
  Mrhba arkadaşlar bence değerleme esasları çok zordu napıcaz bu derste bilmiorum Adana veya Ankara'da tavsiye edeceğiniz kurs varsa söylerseniz sevinirim.Tek dersim kaldı oda değerleme esasları. Saygılar

mestan

• **
« Yanıtla #4 : Mayıs 26, 2008, 10:43:01 ÖÖ »
değerleme esasları ve mesleki mevzuattan girdim. değerlemeye bu siteden hazırlananlar gerçekten başarılı olabilirler.
çözümlü sorular işimi çok kolaylaştırdı. ama süre yetmedi.mesleki mevzuat geçen sınava kıyasla çok kolaydı ama
dikkat gerektiriyordu.

serkul

• **
« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2008, 11:02:37 ÖÖ »
Ben Ocak 2008 deki sınavda tüm derslerden başarılı oldum. Ancak ortalama yükseltmem gerekiyordu. Bu maksatla bana göre kolay olan "ılgili Vergi Mevzuatı" dersini seçtim. Sanırım bu sefer başardım. Bunda öncelikle bu forumun çok faydalı olduğunu değerlendiriyorum. bununla birlikte geçmiş dönem sınav soru ve cevaplarının yayımlanmasınında etkili olduğu bir gerçektir. Benim Sınavlar ile ilgili görüşler altında eklediğim vergi notlarının işinize yarayacağını düşünüyorum. Çalışılırsa oluyormuş demek , Herkese başarılar diliyorum

ilkay

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 26, 2008, 01:44:17 ÖS »
merhaba. eger yanlış hatırlamıyorsam, değerleme dersinin  bir sorusu yanlış sorulmuştu. soruda net gelir isteniyordu.
fakat şıklarda degerini ifade eden rakamlar vardı.
balon ipotekli ilgili soruda da ben de cevabı şıklar arasında bulamadım.
inşallah sonuçlar iyi olur.

scakir

• Global Moderator
  • GOLD ÜYE
« Yanıtla #7 : Mayıs 26, 2008, 05:06:06 ÖS »
gayrimenkul değerlemede 5 adet soruyu hiç bir şekilde yapamadım diğerlerini aklımın erdiğince yapmaya çalıştım mesleki etik değerlerdende  daha önce karşılaşmadığım 3-5 soru oldu mesleki etik değerlerim gayrimenkule göre daha iyi gibi geliyor gayrimenkuldeki zaman sorununu bu sefer halletim gibi soruların hepsine bakabildim sonuç için soruları ve yanıtlarımı görmeden yorum yapamıyorum

maltepe06

• **
« Yanıtla #8 : Mayıs 27, 2008, 07:37:30 ÖS »
ARKADAşLAR HERKESE GEÇMış OLSUN
ben bu sınava ilk defa girdim ne kursa gittim ne hp veya casio makinem vardı. sadece netten araştırma yaparak ve bir kitap alarak hazırlandım. şimdi sonuç ne oldu diye sorarsanız.
akşamına oturup tekrar baktım soruara ve cevaplara karşılaştırdım
gayrimenkul değerleme: 60
mesleki 70
inşaat 68
vergi:64
temel finansı eylülde yaparım diye bırakmıştım hem o zaman kursa giderim ve makine alırım diye düşündüğümden ellemedim hiç.
ortalamayı tutturamadık sadece bakalım finanstan
yalnız aklıma takılan birşey var ortalama 70 olması bu dört dersin ortalamasının son greceğim derslerle tekrar ortalama mı alınıyorr yoksa tüm derslerin (sınavı ne zaman verirsen ver)ortalaması mı alınarak yapılıyor. neden derseniz eğer 4 dersin ortalaması 65.5 bu durumda finantan74.5 alırsam başarırım. ama  5 dersin ortalaması 70 ise işte o zaman 88 almamız gerekecek bilgisi olan varmı teşekkür ederim

BEYAZ

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2008, 11:51:38 ÖS »
Sn Maltepe;
Ders ortalaman toplam 5 dersin ortalaması üzerinden hesaplanacak ve ifade ettiğiniz gibi 70 ortalama ve üzeri olacak.

önümüzdeki sınavlar için başarılar dilerim

ARKADAşLAR HERKESE GEÇMış OLSUN
ben bu sınava ilk defa girdim ne kursa gittim ne hp veya casio makinem vardı. sadece netten araştırma yaparak ve bir kitap alarak hazırlandım. şimdi sonuç ne oldu diye sorarsanız.
akşamına oturup tekrar baktım soruara ve cevaplara karşılaştırdım
gayrimenkul değerleme: 60
mesleki 70
inşaat 68
vergi:64
temel finansı eylülde yaparım diye bırakmıştım hem o zaman kursa giderim ve makine alırım diye düşündüğümden ellemedim hiç.
ortalamayı tutturamadık sadece bakalım finanstan
yalnız aklıma takılan birşey var ortalama 70 olması bu dört dersin ortalamasının son greceğim derslerle tekrar ortalama mı alınıyorr yoksa tüm derslerin (sınavı ne zaman verirsen ver)ortalaması mı alınarak yapılıyor. neden derseniz eğer 4 dersin ortalaması 65.5 bu durumda finantan74.5 alırsam başarırım. ama  5 dersin ortalaması 70 ise işte o zaman 88 almamız gerekecek bilgisi olan varmı teşekkür ederim