Gönderen Konu: iptal sıoru  (Okunma sayısı 2485 defa)

NEVUNAL

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
iptal sıoru
« : Eylül 11, 2012, 08:57:20 ÖÖ »
arkadaslar son 2 gün 4 puan 4 punadır yanlış düşündüğünüz sorulara itiraz edin lütfen

Basak

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: iptal sıoru
« Yanıtla #1 : Eylül 11, 2012, 08:37:09 ÖS »
Ben bugün Acele Posta Servisi APS ile itiraz dilekçemi yolladım. Aşağıda itiraz ettiğim soruları iletiyorum. Daha önce forumda üzerinde tartıştığımız konular. Soydak isimli üye arkadaş ile aynı sorulara itiraz ettim. ıtiraz sırasında bir çok kişi çoğunluğu sağlamak üzere bankadaydı. Diğer arkadaşlar da duyarlı olurlarsa elbette risk minimuma iner. Ayrıca yanlış soru hazırlamamaları için de bir uyarı niteliğinde bu itirazlar SPL'ye. Öyle ki sınav esnasında insana bildiğini unutturan ve süre kaybettiren bir husus. Sınav soruları topu topu 25 adet halen yanlış yapılıyor. Gelecekte sınava girenlere de bir fayda olduğu düşüncesindeyim. Aşağıda itiraz süresince dikkat edilmesi gereken hususları sıralıyorum:

1) ılla ki her itiraz edilen soru için SPL sitesinde belirtilen ve size vereceğim linkten indireceğin itiraz başvurularının çıktısını aldıktan sonra üzerine yazmak suretiyle, ıslak imza, tarih, T.C kimlik no unutmadan. Link: http://www.spl.com.tr/PDF/Soru%20ıtiraz%20Formu.pdf

2) Süre azaldığı için postadaki gecikmeyi önlemek üzere APS ile gönderilmesi yerinde. PTT ıstanbul'da gecikmelerin olabileceği uyarısında bulunuyor. Trafik v.s.

3) Bankada karşılaştığım insanlardan bazıları elden Ankara'daki bir adrese de yollanabileceğini bana söyledi. Ben SPL'ye telefon ettirdim onlara ve SPL iletişim 'Bize yollamanız gerekiyor" dedi. O yüzden Ankara adresine güvenmemelisiniz. Postanın iletileceği ve Zarfın üzerinde yer alması gereken adres: Windowist Tower Eski Büyükdere Cad.
No: 26 Kat:7 | 34398 Maslak/ıstanbul.
Tel: 0212 214 77 73

4) ıtirazlarınızı yaparken illa ki Ziraat Bankası Beşevler /Ankara adresine yapınız. Öyle ki Ziraat Bankasının diğer ilçe ve mahallelerinden yapılan havalelerde ekstra havale ücreti isteniyor. Bir itiraz edilen soru için 10 TL (KDV dahil) yatıracak iken bu havale ücreti ile 30 TL oluyor. Sizlere Beşevler /Ankara Ziraat Bankası Adresini kolaylık olsun diyerekten bildiriyorum. :

Ziraat Bankası A.ş Beşevler Ankara şubesi Adresi:   
35. Sok. Ada Apt. No:1 06500, Beşevler, Çankaya / ANKARA
Tel :312-212 61 80

5) ıtiraz edilecek her soruya ilişkin başvuru formuna ilgili dekontları iliştirirseniz sağlama alınmış olur.

6) Benim ıtiraz Ettiğim Sorular (B kitapçığı 11. ve 21. sorular) ve gerekçeleri ise itiraz formunda aynen şöyle idi:

6) a) B kıtapcıgı 21. soruda cevap 127 TL kar olmalı. şıklarda bulunmaması nedenıyle soru yanlıstır.

ışletmenin gelir tablosunda tamamlanma yüzdesinden gelen kâr ve maliyetlerin artmasından gelen zarar olmalı. Sorunun cevabında tamamlanma yüzdesinden gelen kâr gösterilmemiş.

Soru Çözümü:
B Kitapçığı 21. Soruda:
A) Tamamlanma Yüzdesi ile karın tespiti
Tamamlanma yüzdesi : Fiili maliyet / tahmini maliyet : 12.400 TL / 27.500 TL : 0,4509
Dönem ınşaat geliri: ıhale bedeli x tamamlanma yüzdesi: 30.000 tl x 0,4509 : 13.527 TL
Kâr : ınşaat geliri - fiili maliyetler : 13.527 TL - 12.400 TL = 1.127 TL kar

B) ışletmenen beklenen toplam sözleşme maliyetleri 12.400 TL + 18.600 TL = 31.000 TL'ye çıkmıştır. O halde; 31.000 TL - 30.000 TL (ıhale Bedeli) = 1.000 TL Beklenen zarar vardır. Bu tutarın, standarda göre doğrudan gider kaydedilmesi gerekir.

O halde; inşaatın tamamlanma yüzdesi yöntemine göre karı : 1.127 TL
inşaatın beklenen muhtemel zararı : (1.000 TL)
Gelir tablosunda gözükecek kar : 127 TL diye yazdım dılekceyı.

6) b) B kıtapcıgı 11. sorudada
"BORC SENEDININ VADE SURESI BELIRTILMEDIGI ICIN VERI EKSIKLIGI ISTENEN DEGER HESAPLANAMAMKTADIR. SORU HATALIDIR. " DIYE GEREKCE GOSTERIP ITIRAZLARIMI YAPTIM.

HERKESE BOL şANS ve BAşARILAR DıLERıM. Başak

soydak

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 11, 2012, 09:07:42 ÖS »
merhaba , bende ıtırazlarımı A kıtapcıgı 3 ve 18. soru olarak gerceklestırdım. atm den dırek odeme işlemleri /meb odemelerı/ meb soru ıtıraz ucretı butonlarına basarak tamamlayabılıyorsunuz parayı Atm den de yatırabılıyorsunuz, ptesı gunu aps ıle gonderdım ıstanbul ıcıne bıle 1- 2 gunde gıdebılıyormus. Herkes duyarlılıkla hareke eder ve toplu hareket edılırse yanlısların duzelecegı ınancındayım. Umarım daha sonrkaı sınavlardada böyle hatalar olmaz. Lütfen itirazlarımızı yapalım arkadaşlar Perşembe son gun. Zor olan bu sınavları ve yapılan sınav surelerını (yılda 2 kez sene sonunda) dusundugumuzde 4 puan iyice onemlı bır hale geliyor...!!!

NEVUNAL

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2012, 11:28:36 ÖÖ »
keşke kargo ile gönderseydiniz ya aps ye güvenmiyorum beneşimiin evrakları 7 günde gitti aps ile istanbul içi