Gönderen Konu: Değerleme esaslarında yanlış soru var mı ?  (Okunma sayısı 2869 defa)

kartal07

• YENİ ÜYE
  • *
Değerleme esaslarında yanlış soru var mı ?
« : Eylül 06, 2012, 07:55:08 ÖÖ »
2012 Eylül sınavında Gayrimenkul Değerleme Esaslarında yanlış olduğunu düşündüğünüz soru var mı...

irfan

• **
Ynt: Değerleme esaslarında yanlış soru var mı ?
« Yanıtla #1 : Eylül 06, 2012, 02:56:04 ÖS »
Gayrimenkul değerlem esasları A kitapçığı 8 veya B kitapçığı 24 nolu soru

soruda:

7/A 4-5 olarak verdiği imar lejantında
yatay kenarı 34m  dikay kenarı 34.70m olan arsanın arka bahçe mesafesi 8m olduğuna göre
TAKS ( Taban alanı katsayısı) Kaçtır.

cevap 0.40 olarak verilmiş.
Bu cevabın hatalı olduğunu düşünüyorum.

konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan çözümünü göstermelerini rica edeceğim  keza bir soru iptal olursa sertifikayı almaya hak kazanıyorum.
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2012, 03:05:57 ÖS Gönderen: irfan »

falez27

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: Değerleme esaslarında yanlış soru var mı ?
« Yanıtla #2 : Eylül 07, 2012, 12:51:54 ÖS »
sınavda sorulan sayısal soruların  cevaplarına bakarsanız kimi cevaplarda virgülden sonra 2 rakam kimi cevaplarda virgülden sonra  3 rakam kimi sorularda virgülden sonra   4 rakam var.

ben makinayı 2 rakama göre ayarlamışım.  bu halde değerleme sorularının sayısal olanların hepsini yaptım.  değrelemenin sayısal sorularında 1 yanlış var gözüküyor. o da  A grubu 14. soru.  cevabı  -0.0682 olan.  ben o sorunun cevabını -0.07 olarak buldum.   çünkü makinayı virgülden sonra 2 rakamına göre ayarlamışım.  makinada virgülden sonraki diğer rakamları yukarı yuvarlıyor.  böylece cevap -0.07 çıkıyor.  CEVABI C OLARAK ışARETLEDıM.

BEN O SORUNUN ÇÖZÜM YOLUNU BıLıYORUM VE ÇÖZDÜM. şıMDı VıRGÜLDEN DOLAYI  YANLIş YAPMIş MI OLUYORUM?

SORUNUN ıPTALı VEYA HER ıKı şIKKIN DOğRU OLMASINI ıSTEMEK HAKKIM DEğıL Mı ?