Gönderen Konu: Lisanslı şirketlerin çıkarlarına dokundu anında düzeltildi.  (Okunma sayısı 4151 defa)

creacer

• GOLD ÜYE
http://www.tdub.org.tr/duyurular/tapu-mudurluklerinden-fotograf-cekme-yontemi-ile-bilgi-ve-belge-talep-edilmesi-halinde-tapu-harci-alinmasi-uygulamasi-kaldirildi-5-eylul-2012.html
Bu uygulamada gösterilen hassasiyetin lisanssız ve lisanslama sınavlarına dahi girmeyen kişilere gayrimunkul değerlemesi yaptırılmasının önüne geçilmesi hususunda da gösterilmesini ve konuyla ilgili çözüm istiyoruz.
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2012, 10:03:22 ÖÖ Gönderen: creacer »

onur85

• GOLD ÜYE
Ynt: Ucu Lisanslı şirketlere dokundu anında düzeltildi.
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2012, 05:37:08 ÖS »
Aynen katılıyorum. Bir yanlıştan dönülmüş, darısı var olan diğer yanlış ve orantısızlıklara diyelim.

Acaba bu karara göre lisanslı değerleme şirketleri namına inceleme yapmaya yeltenen lisanssız elemanlar lisanslı değerleme şirketinin düzenlediği dandik bir yetki yazısı ile harç ödemekten kurtulacaklar mı?

Tapu ve Belediye görevlileri yayınlanacak bir genelgeye istinaden inceleme yapacak tüm şahıslardan lisans belgesi fotokopisi veya sicil numarası talep ederse bu problemde çözülür.
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2012, 05:47:42 ÖS Gönderen: onur85 »

maras46

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: Ucu Lisanslı şirketlere dokundu anında düzeltildi.
« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2012, 10:45:48 ÖS »
Konu başlığı biraz kaba olmuş. Eksperlikle ile ilgili tüm giderlerbana göre kaynaktan kesilmeli. Tapu da belediye de bu hizmetten payını almalı. Ama insanı yorum yorum yorarak değil. yapılması gereken tek şey küçücük bir kağıda eksperin projeyi incelediğine dair onay-paraf veya mühür. Sonra bu belgeye istinaden kredi kullanan kişinin hesabından ilgili belediyeye veya tapu-kadastroya havale işlemi banka tarafıdan gerçekleşmeli. Neyse sorunu kökünden çözmüşler. Bir havale işlemi, gün içinde, bir rapor yazmaktan daha zor geliyordu. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. ıtibarımız bir nebze kurtulmuş.

şimdi sırada TDUB'un yapacağı en büyük hizmeti bekliyoruz. Bu da değerleme raporlarının şirketler tarafından çözüm ortaklarına dağılımı esnasında LıSANSLI UZMANLARA ÖNCELıK VERıLMESıNı sağlamasıdır. Bu sihirli sözcük uygulamada yer almadan hiçbirşey düzelmez. Bu sözcüğü kamulaştırma kanuna bıraktılar da, asli görevimiz olan bankalara verdiğimiz hizmetlerde geçerli olmaması çok ama çok acı ve düşündürücüdür. TDUB'un gücü buna yetmeli. TDUB varolma sebebini iyice düşünüp, bu uygulamayı başlatmalı.

Exper

• GOLD ÜYE
  • GOLD ÜYE
Ynt: Lisanslı şirketlerin çıkarlarına dokundu anında düzeltildi.
« Yanıtla #3 : Eylül 06, 2012, 10:43:37 ÖÖ »
Arkadaşlar talimata nasıl ulaşabiliriz? çıktısını alıp bizim burdaki tapu müdürlüklerinin GÖzÜNE sokmak isityorum

creacer

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #4 : Eylül 06, 2012, 02:21:44 ÖS »
onur85, gayrimenkul değerleme lisansına sahip 10 kişinin imzası olan,  TKGM Tapu Dairesi Başkanlığına gayrimenkul değerleme işlerinde lisans belgesine sahip olmayan  ve gayrimenkul değerleme lisansı sınavlarına girmeyen yetkisiz kişilere bilgi belge verilmemesi yönünde dilekçe yazılsa kesin bir çözüm üretirler. çünki tapudakiler zaten bilgi belge vermemek için bahane arıyor:) TDUB ğinden böyle bir girişim beklemek doğru değil çünki onlar lisanslı şirketlerin hakları üzerine yoğunlaşmış durumdalar... çokmu acımasızca düşünüyorum arkadaşlar bilmiyorum ama gayrimenkul değerleme uzmanlarına verilmiş hakları başkaları da kullanmasın ben gidip doktorluk yapmaya çalışmıyorum yada avukatlık yada veterinerlik...
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2012, 02:25:20 ÖS Gönderen: creacer »

ahmet.soylu

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 07, 2012, 12:21:48 ÖS »
Saygıdeğer arkadaşlar lisansız kişilerin yapmış olduğu incelemelerin hukukta yeri yoktur. Daha öncede değinmiştim bu konuya,  lisansı olmayan kişilerin hazırladığı rapor demiyorum, hazırladığı bilgi yığının ilerde çok ciddi sorunlar yaratacağını tekrar belirtmek istiyorum.
Lisansı olan uzman büroda oturuyor. Bankayla yapılan anlaşmada raporun uzman tarafından hazırlanacağı belirtiyor. Ancak, uzmanın alanda olduğuna ait bir belge yoktur. Bir denetim esnasında SPK Denetleme yetkisi olan bir kuruluş, belgeleri getir dediğinde değerleme şirketi hangi görevlendirme evrakını gösterecek merak ediyorum.
Lisansız uzmanların hazırladığı raporlara hukuk dilinde butlan derler. Yani böyle bir şey doğmamış kabul edilir.

creacer

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #6 : Eylül 07, 2012, 03:43:02 ÖS »
Surekli ilanları okuyoruz türkiyenin heryerinden çözüm ortakları aranıyor.
Bu ilanlarda lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı ve lisanslama sınavlarına aktif giriyor olması gerek diye bir şart okuyamıyorum.
Çözüm ortağı olda ne olursan ol..
Kendi meslektaşlarımızın kurmuş olduğu lisanslı şirketlerin, lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı ve sınavlara aktif katılma şartını dayatması sektörde meslektaşlarının haklarını korumaya yeterli ama malesef para hırsı insanların gözlerini karartıyor bitaraftan meslekle alakası olmayan insanları çözüm ortaklıgına katarak meslektaşlarının haklarını çiğnediklerini bile düşünemiyor okumuş şirket sahibi olmuş değerli lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları...