Gönderen Konu: 02 Eylül muhasebe soru ve cevap hatırlayan varmi  (Okunma sayısı 7743 defa)

ma14

• YENİ ÜYE
  • *
02 Eylül muhasebe soru ve cevap hatırlayan varmi
« : Eylül 03, 2012, 09:56:19 ÖÖ »
Muhasebe 2 Eylül soru hatirlayNlar

soydak

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
soru ıptalını düşünen varmı?
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2012, 10:56:31 ÖÖ »
sınav soru cevapları acıklandı ıptal ıcın basvurmayı dusunenler varmı bırlık olalım arkadaslar

soydak

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: 02 Eylül muhasebe soru ve cevap hatırlayan varmi
« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2012, 01:43:58 ÖS »
ARKADASLAR INSAAT MUHASEBESINDE A KITAPCIGI 18.. SORUYA BORÇ SENEDININ VADESI BELIRTILMEDIGINDEN HESAPLANAMAZ GEREKÇESıYLE ITIRAZ EDIYORUM, MUHASEBE HOCAMDA OYLE DEDI BIRLIK OLALIM ITIRAZ EDELLIM TOPLUCA... BAşKA ITIRAZ DUSUNUYORSANIZ PAYLAşALIMKı ÇOK DıLEKÇE OLSUN ARKADASLAR...

TAYFUR

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 05, 2012, 08:46:17 ÖS »
A kitapcigi 18 soruya itiraz edelim

onbewoond

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 05, 2012, 09:54:45 ÖS »
 a kitapçık 18 nolu soruda vade süresi eksik, 22 nolu soruda ise bina inşaatının satmak amacıyla mı yoksa taahhüt işi  olduğu belirtilmemiş bu nedenle cevap d ya da b şıkkı olabilir. birde 23 nolu soruda doğru cevap olarak  b olarak verilmiş. ancak işçilerin kıdem tazminat karşılıklıları endirek maliyetlerden ( ikramiye,prim yıllık ücretleri,sosyal ödemeleri ) kapsamına girebilir.cevabın d olması gerektiğini düşünüyorum. Ben bu 3 soruya itiraz etmeyi düşünüyorum.

soydak

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 06, 2012, 07:47:18 ÖÖ »
bende akşam deyatlı bir şekilde baktığımda sizin gibi A kıtapcıgı 18 ve 23. sorulara ıtıraz edicem çünkü 18. soruda vade suresı eksık, 23. sorudada kıdem tazmınatları endirek maliyetlere ( ikramiye,prim yıllık ücretleri,sosyal ödemeleri ) kapsamına girer bende bu ıkı soruya ıtıraz etmeyı düşünüyorum. Yalnız ıtıraz edecek olan arkadaşlar için son surenın 13 eylul olduğunu tekrar hatırlatmak ısterım, tabı posta suresınıde unutmamak gerekiyor. Umarım yalnıs olan tum sorular ıptal olur.

Basak

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 06, 2012, 03:31:11 ÖS »
Arkadaşlar selam...ıtiraz mı etmeliyim yoksa yanlış bilip yanlış mı hesaplıyorum bilemedim...Sizlere danışmak istedim...ınşaat Muhasebesi Sorularında Kitapçık B 21. Soru (Ya Da Kitapçık A'ya göre 3. Soru) Doğru Cevap=(B) olarak belirtilmiş cevap anahtarında. Ben ise aşağıdaki gibi hesaplıyorum. Yanılıyor muyum yoksa cevap anahtarında mı bir yanlışlık var? Beni Aydınlatırsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler. Benim çözümüm ise şöyle:

Birinci yıl sonunda katlanılan maliyet= 12.400 TL
ınşaat ışinin Toplam Tahmini Maliyeti=27.500 TL

* Birinci Yıl Sonundaki (ınşaatın ilk aşamasında) TAMAMLANMA YÜZDESıNıN TESPıTı = O güne kadar oluşan (katlanılan) maliyetler / Toplam Tahmini Maliyetler=12.400/27.500=0,450909
* Birinci Yıl Sonunda GERÇEKLEşEN HASILAT= ıhale Bedeli x Tamamlanma Yüzdesi=30.000 X 0,450909=
13.527, 27 TL
Kar (Zarar) = GERÇEKLEşEN HASILAT - FııLı (Katlanılan) MALıYETLER = 13.527 - 12.400 = 1.127 TL KAR

Bu durumda doğru cevabın (D) şıkkı yani 1.127 TL Kar olması gerekmiyor mu?
Yanılıyorsam beni düzeltin lütfen. Emin olamadım.

soydak

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 06, 2012, 04:20:35 ÖS »
walla bende ole hesapladım ama yanlıs cıktı anlamadım birileri yardım ederse bende çok sevineceğimmm

lini

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Eylül 06, 2012, 04:43:22 ÖS »

A kitapçığının 3.sorusunun doğru çözümü aşağdaki gibidir.

A) Tamamlanma yüzdesi ile karın tespiti
Tamamlanma yüzdesi:Fiili maliyet/tahmini maliyet :12.400/27.500TL=0,4509
Dönem inşaat geliri: ıhale bedeli xtamamlanma yüzdesi:30.000TLx0,4509=13.527
Kar:inşaat geliri -fiili maliyetler:13.527 TL-12400 TL=1.127 TL kar
B) ışletmenin beklenen toplam sözleşme maliyetleri 12.400TL+18.600TL=31.000TL'ye çıkmıştır. ohalde;31.000 TL-30.000TL(ihale bedeli)=1.000TL beklenen zarar vardır. Bu tutarın, standarda göre doğrudan gider kaydedilmesi gerekir.
Ohalde; inşaatın tamamlanma yüzdesi yöntemine göre karı  :1.127 TL
                ınşaatın beklenen muhtemel zararı                        :(1.000 TL)
                   Gelir tablosunda görünecek kar                           : 127

TAYFUR

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 06, 2012, 04:44:30 ÖS »
 :)Bende 1.127 tl kar  buldum ama cevap anahtarında yanlış şık verilmiş bende itiraz etmeyi düşünüyorum.

onbewoond

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Eylül 06, 2012, 05:40:46 ÖS »
Bende 1127 yaptım ama cevap 1.000 TL. Çünkü  beklenen zarar mali tablolara hemen yansıtılır. Bu nedenle cevap 18.600+12.400=31.000 TL maliyet
30.000 TL sözleşme bedeli.  Zarar 31.000 - 30.000 = 1.000 TL

soydak

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Eylül 06, 2012, 07:25:06 ÖS »
A kıtapcıgı 18. ve 3. sorulara ıtıraz edıyorum arkadşlar çünkü 18. soruda verı eksık hesaplanmıyor vade belırtılmemı, ve 3. sorudada cevap 127tl kar olmalı 2 tane muhasebe hocasına sordum kendılerıde boyle oldugunu soyluyor, ıkı soruda yanlıs ıtıraz edıyorum.

Basak

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Eylül 07, 2012, 12:55:59 ÖÖ »
Arkadaşlar sizlerin bakış açısını anlıyorum fakat soruda altı çizilmemiş olup da yine de vurgulanan ve çözümde dikkate alınması gereken teorik bilgiler ise aşağıda kopyala yapıştır yaptığım şekilde:

1) Sabit fiyatlı sözleşme tanımı (TMS 11'e göre): "Sabit fiyatlı sözleşme; yüklenicinin sabit bir sözleşme fiyatını (ihale bedeli/götürü usul) veya üretim birimi başına sabit bir tutarı (birim fiyat) kabul ettiği ancak belli koşullarda maliyet güncelleştirmesine (eskalasyon) konu olan inşaat sözleşmesidir.".

2) Soruda geçen ifade: ".....Müşteri sözleşme bedelinde artış yapmayı kabul etmediğine göre, birinci yılın sonunda...."

TMS 11'e göre dikkate alınması gerekenler ise şöyle: "....Değişiklik, sözleşme kapsamındaki işle ilgili bir değişiklik yapmak üzere verilen talimatı ifade eder. Değişiklik sözleşme gelirinde bir artış veya azalışa yol açabilir.....Aşağıdaki durumlar mevcut olduğunda değişiklik sözleşme gelirine dahil edilir:
a)Müşterinin değişikliği ve değişiklikten kaynaklanan gelir artışını onaylamasının muhtemel olması ve
b) Gelir tutarının güvenilir biçimde ölçülebilmesi.

Ek ödeme talepleri, yüklenicinin müşteriden veya bir başka taraftan tahsil etmeyi talep ettiği, sözleşme fiyatına dahil edilmemiş maliyetlerdir. Ek ödeme talebi, örneğin, müşterinin neden olduğu gecikmelerden, özelliklerdeki veya tasarımdaki hatalardan ve sözleşmeye konu işte yapılan ihtilaflı değişikliklerden ortaya çıkabilir. Ek ödeme taleplerinden kaynaklanan gelir tutarlarının ölçülmesi büyük ölçüde belirsizliğe konu olup, çoğu kez müzakerelerin sonucuna dayanmaktadır. Bu nedenle ek ödeme talepleri sözleşme gelirine ancak aşağıdaki durumlar mevcutsa dahil edilir:
a)Müzakerelerin müşterinin ek ödeme talebini kabul etmesini muhtemel kılan olumlu bir aşamaya ulaşması ve
b) Müşteri tarafından kabul edilmesi muhtemel olan tutarın güvenilir biçimde ölçülebilmesi. ...."

3) "Bir yüklenici sözleşme kapsamında gelecekte yapılacak işlere ilişkin maliyetlere katlanmış olabilir. Bu tür sözleşme maliyetleri, geri alınabileceklerinin muhtemel olması koşuluyla, bir varlık olarak finansal tablolara alınır. Bu maliyetler müşteriden olan alacağı temsil eder ve "yapılmakta olan işler " olarak sınıflandırılır..Bir inşaat sözleşmesinin sonucu, ancak sözleşmeyle ilgili ekonomik faydaların işletmeye ait olmasının muhtemel olması durumunda güvenilir biçimde tahmin edilebilir. Bununla beraber, daha önce sözleşme geliri içinde kar veya zararda yer almış bir tutarın tahsil edilebilirliği konusunda bir belirsizlik ortaya çıkması durumunda, tahsil edilemeyen veya geri alınabilme olasılığı ortadan kalkan bu tutarla ilgili olarak sözleşme gelirinde düzeltilme yapılmaz, söz konusu tutar gider olarak muhasebeleştirilir.."

4) "Finansal tablolara yansıtılacak gelir ve giderlerin belirlenmesinde sözleşmenin tamamlanma aşamasının baz alınması "tamamlanma yüzdesi yöntemi" olarak adlandırılır. Bu yöntemde sözleşme geliri, ulaşılan tamamlanma aşamasına kadar katlanılan inşaat maliyetiyle eşleştirilerek, bitirilen işle orantılı gelir, gider ve kârın raporlanması sağlanır. Tamamlanma yüzdesi yönteminde, sözleşme geliri işin yapıldığı hesap dönemlerinin kar veya zararda gelir olarak gösterilir. Sözleşme maliyetleri genellikle ait oldukları işin yapıldığı hesap dönemlerinin kar veya zararında gider olarak gösterilir...Tamamlanma yüzdesi yöntemi her hesap döneminde sözleşme geliri ve sözleşme maliyetlerine ilişkin cari tahminlere birikimli olarak uygulanır. Bu nedenle, sözleşme geliri veya sözleşme maliyetlerine ilişkin tahminlerdeki bir değişikliğin etkisi veya sözleşme sonucuna ilişkin tahminlerdeki değişikliğin etkisi, muhasebe tahminlerindeki bir değişiklik olarak muhasebeleştirilir (bakınız: TMS 8, Muhasebe Politikaları, Muhasebe Tahminlerinde Değişiklikler ve Hatalar). Değiştirilen tahminler değişikliğin yapıldığı dönemin kar veya zararına yansıtılan gelir ve gider tutarlarının belirlenmesinde ve izleyen dönemlerde kullanılır.."

DOLAYISIYLA SORUYA BAKTIğIMIZDA KANIMCA BURADA EN ÖNEMLı HUSUS MÜşTERıNıN ARTIşI KABUL ETMEMış OLMASI. DOLAYISIYLA 30.000 TL SABıT FıYATLI SÖZLEşME GELıRıNE BıR EKLEME YAPILAMAZ DıYE DÜşÜNEREK ÇÖZMÜşTÜM BEN SORUYU.

BENZER BıR SORU 18 ARALIK 2012 SINAVINDA VARDI. SORU KıTAPÇIğI 2. SORU. BURADAKı DOğRU CEVAP (A) ıDı. ÇÖZÜM ARTIşI GELıRE EKLEYEREK ıDı FAKAT SORUDA "MÜşTERı TARAFINDAN KABUL EDıLMışTıR.....BıRıNCı VE ıKıNCı YIL MALı TABLOLARINA YANSIYACAK KAR TUTARI?"NI SORUYORDU...BıZıM SORUMUZDA BıRıNCı YIL SONUNDAKı TUTARI SORUYOR?

BıLEMıYORUM NE DıYORSUNUZ...? ıYı BıLEN BıR HOCAYA DANIşMAKTA FAYDA YOK MU? SABIRLA OKUDUğUNUZ ıÇıN TEşEKKÜRLER.

soydak

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Eylül 07, 2012, 08:19:29 ÖÖ »
çok iyi bildiğine inandığım iki hocaya danıştım, kesınlıkle A kıtapcıgı 18. soru yanlış veri eksiikliği nedeniyle diyorlar ve
3. sorunun çözümünü de direk şu şekilde gönderdi.
3. soruda cevap 127 TL kar olmalı. şıklarda yok

ışletmenin gelir tablosunda tamamlanma yüzdesinden gelen kâr ve maliyetlerin artmasından gelen zarar olmalı. Sorunun cevabında tamamlanma yüzdesinden gelen kâr gösterilmemiş.

Soruyu çözüyorum;
A) Tamamlanma Yüzdesi ile karın tespiti
Tamamlanma yüzdesi : Fiili maliyet / tahmini maliyet : 12.400 TL / 27.500 TL : 0,4509
Dönem ınşaat geliri: ıhale bedeli x tamamlanma yüzdesi: 30.000 tl x 0,4509 : 13.527 TL
Kâr : ınşaat geliri - fiili maliyetler : 13.527 TL - 12.400 TL = 1.127 TL kar

B) ışletmenen beklenen toplam sözleşme maliyetleri 12.400 TL + 18.600 TL = 31.000 TL'ye çıkmıştır. O halde; 31.000 TL - 30.000 TL (ıhale Bedeli) = 1.000 TL Beklenen zarar vardır. Bu tutarın, standarda göre doğrudan gider kaydedilmesi gerekir.

O halde; inşaatın tamamlanma yüzdesi yöntemine göre karı        :  1.127 TL
              inşaatın beklenen muhtemel zararı                                  : (1.000 TL)
                                                   Gelir tablosunda gözükecek kar  :     127 TL                                

soydak

• YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Eylül 07, 2012, 08:22:30 ÖÖ »
umarım yanlış olan tüm sorular iptal edilir...