Gönderen Konu: Rapor fiyatları  (Okunma sayısı 7722 defa)

abdullah3012

• YENİ ÜYE
  • *
Rapor fiyatları
« : Temmuz 20, 2012, 05:04:03 ÖÖ »
Bazı bankalar Ağustostan sonra fiyat kırmaya başlayacaklarmış. Ekspertiz rapor ücretleri çok olduğundan dolayı fiyatta indirime gidilmesi gerekiyormuş.Derneğin aldığı 300 TL olsun kararı yine güme gitti.Zaten bu kararın gerçekleşebileceğine kimse inanmamıştır. Her geçen gün hizmete ilişkin fiyat düşüren tek sektör oldu bu sektör. Sanırım sonunda eksperler bankaya para ödeyecekler bu gidişle. Vatandastan aldıkları ekspertiz ücretini artıran bankalar rapor parasının düşürerek neyi amaçlıyorlar çözemedim. 200 TL ye rapor hazırlasan (çözüm ortağı 100 TL) ne hazırlamasan ne yazar.geriye ne kalır bu ücretten anlamıyorum. Sanırım bankalarda çalışan yetkililerin günün koşullarından ve matematikten haberleri yokki bu tür kararlar almaktan hiç çekinmiyorlar. Ben ve benim gibi gariban değerleme yapmaya çalışanlarda el mahkum bu duruma boyun eğiyoruz. Yakında kazancımız heralde askeri ücretinde altına falan da  düşecek böyle giderse. Allah sonumuz hayıra çıkarsın bizleri de kurtarsın bu sektörden inşallah. ne diyelim artık.:((

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
Ynt: Rapor fiyatları
« Yanıtla #1 : Temmuz 22, 2012, 01:39:59 ÖÖ »
Sayın abdullah3012...
Bankalar kime ne kazandırmış ki bize ne kazandıracak...
Kendi memur ve işçilerini bile 7/24 hiç paraya çalıştıran bu banka denen kurumlar bize mi para kazandıracak...
Akıllı insanların yapacağı meslek değil artık bu...

onur85

• GOLD ÜYE
« Yanıtla #2 : Temmuz 22, 2012, 12:29:58 ÖS »
Bence hiçbir uzman bu işi yapmasın, değerleme şirketleride faaliyetlerini bir müddet askıya alsın. Bankalar kendi memurlarını göndersinler değerlemeye :) Bak ne oluyor o zaman işte...

abdullah3012

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 22, 2012, 10:55:32 ÖS »
Nerde çokluk orda... demişler ya gerçekten doğru. Türkiyedeki banka sayısı belli, bu bankalar hizmet veren değerleme şirket sayısıda. Banka sayının 10 katı şirket olursa hiç bir düzen kalmaz işte böyle. Bankalar ne derse köle gibi yapar dururuz. Ücret düşüren bankaya kise iş yapmasa bakalım ne halt yiyecek o banka. Ama böyle bir durum imkansız.Biriyapmasa bir yapar şirketlerin.O yüzden de böle nerdeyse bedavaya iş yapar dururuz.Korkarım yakında üste parada ister bunlar. Zaten lisans falan almaya uğraşmanında bir anlamı yok.Bir halta yaramayan lisansı alsak ne yazar zaten.

kaizen

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 08, 2012, 06:00:50 ÖS »
şöyle bir hesapla;
Ekspertiz ücreti ; 100 TL
Stopajım           : -20 TL
ilçeye gitsem  yol parası  : -30 TL ( 50 gidiş , 50 geliş 100 KM)
yemek yesem : -10 TL
Bana kaldı      : 40 TL
Birde adam çalıştırsam bana günlük maliyeti 20 - 30 TL, bazı bankalar tapu masrafını ödemiyor cepten veriyorum -10 TL de ordan...
Bana kalan kol saati...

karın tokluğuna eksperlik..
Bu iş bu paralara yapılırmı sizce?
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2012, 06:04:49 ÖS Gönderen: kaizen »

ahmet.soylu

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 08, 2012, 10:34:07 ÖS »
Eğer bu hesaplaman doğruysa bu işi neden yapıyorsun?. Aynı parayı daha az zamanda çalışacağın işlerle de kazanabilirsin. Bu sektörde lisanslı uzmanlara karşı haksız rekabete son verilmediği sürece fiyatlar böyle devam edecektir. Çözüm ortağı mutlaka lisanslı uzman olmalıdır.

göküüü

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 09, 2012, 09:06:53 ÖÖ »
ben cok merak edıyorum piyasada herkez sıkıntı içinde ama hala herkes bu işi yapmakta ve gün geçtikce bu iş büyüyor ben anlam veremıyorum bana biri acıklasın lütfen o kadar eziyet sadece 10 20 tl içinmi çekiliyor lütfen daha gerçekci olalım arkadaşlar..

kaizen

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 09, 2012, 01:59:19 ÖS »
Öncelikle benim lisansım var ve yazdığım hesap günde 1 iş yapan biri için malesef doğru. Neden devam ediyorum; çinkü piyasanın bir gün düzeleceğine dair  umudum var, rapor ücretlerinin bir gün hakedildiği noktaya ulaşacağına dair umudum var, sektörde çalışan arkadaşların bu işin ciddiyetini alnayıp ona göre rapor hazırlayacağına dair umudum var....  dayanabildiğim kadar dayanacağım.

göküüü

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 09, 2012, 04:06:47 ÖS »
bende bu işi yapmaya hazırlanıyorum 2 dersim kaldı lisansi almama ancak 100 tl değil burdaki fiyatlar sanki biraz daha iyi yada senin şirketle anlaşman oyledır onu net bilmiyorum evet zorlukları var kesinlikle başlıyacak olanlar bunu bılmelı yoldan gecen birinin yapacagı iş değil tapu belediye vs vs ancak o kadarda kötu değil sanki 1 iş yapsanda günde ayda 20 iş yapar 20 iş zaten cok kücük bir rakam...

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #9 : Ağustos 09, 2012, 07:07:05 ÖS »
Sayın göküüü...
Hem bu işi yapmıyorsun hemde işin iyi olduğuna dair kendince yorumlar yapıyorsun...
Sen ver sınavlarını gir mesleğe öyle anlarsın bizi...
Fotoğraf makinası alan herkez eksper oldu e şu an piyasada nerdeyse bedavaya iş yapıyorlar...
Sen ver sınavlarını hemen gir mesleğe senide sömürmeye başlasınlar... Hergeçen günde kötüye gidiyor...
Bize inanmıyorsan yakınında bu işi yapan herhangi birine sor bakalım ne diyecek... Eminim aynı gün uzak duracaksızn bu meslekten...
Biz neden mi sabrediyoruz çünkü yıllarımızı bu mseleğe verdik ve lisans almak için bir kaç dersimizi kaldı...
Moralini bozmak istemezdim ama gerçek bunlar..

ahmet.soylu

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #10 : Ağustos 09, 2012, 11:32:25 ÖS »
Mahallenin bakkalı,
Üniversite bitirmiş ev kadını,
Mahallenin berberi artık rapor yazıyor.
Fotoğraf makinası alan herkez eksper olmuş.
Piyasada nerdeyse bedavaya iş yapılıyor. Bu doğrudur. Sınavı kazanmış ama raporu olmadığından, sigorta gideri karşılığı (köle düzeni) sahaya çıkıp rapor yazanlar var.

göküüü

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #11 : Ağustos 10, 2012, 09:33:59 ÖÖ »
sevgili seti harita mühendisiyim ve bu işi yapan bir firmanın başka kolunda çalışmaktayım işi gayet iyi biliyorum sen merak etme ne kadar para kazanıldıgınında cok iyi farkındayım bu söyle bir sey bakkalda bu işi yapar biz mühendislerde ama işi iyi yapan herdaim ayakta kalır diğerleri para pul diye yakınır.....

brandon

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #12 : Ağustos 11, 2012, 11:17:31 ÖS »
Göküüü, bu işi yapan bir firmanın başka kolunda çalışmaktayım demişsin, başka bir yerde de belediye çalıştığını söylemişsin. Önce nerde çalıştığına karar ver.

cok tesekkur ederım bılgınıze ama ben su an beledıyede calısıyorum maaş yüksek sayet uzerındekı yukumlulukte gayet fazla ve stresli iş ben sadece çözüm ortaklıgıyla sınırlı kalmayıp alternatif işler yapmayıda planlıyorum kamu kurum ve kuruluşları hedefi olmayan sabit bir gelırım olsun diyenler için iyi ancak hedeflerı olan buyume planı yapanlar için değil birde o kısmı var :D

ıkincisi Exper nickli kullanıcı başka yerde sana çok güzel bir örnek vermiş, 35 iş yaptığında ortalama eline 2000 tl kalıyor. Ki bence de yaklaşık olarak bu kadar kalır. Kazandığın para gün geçtikte düşüyor. Sen bu 2000 TL 'yi 35-40 iş karşılığında mı almak istersin, yoksa 15-20 iş karşılığında mı? Ya da şöyle söyleyeyim. Ağustos ayında gece-gündüz çalıştın.Çok yoruldun.50 tane rapor ürettin. Karşılığında bu kadar çalışmanın hakkı olan 4.000-5000 TL mi  kazanmak istersin yoksa 2.750-3.000 TL ye razı olursun? Bizim istediğimiz adalet... 6 yıl önce vatandaştan bir konut ekspertizine ismi lazım değil bir banka 500 TL alıyordu.Bunun 250-300 TL sini değerleme firmasına veriyordu.Sene 2012; vatandaştan 600 TL alıyorlar,firmalara 200 TL vermeye başladılar.Bu gidişle daha da düşürecekler...

seti

• Seti
  • YENİ ÜYE
  • GOLD ÜYE
  • *
« Yanıtla #13 : Ağustos 12, 2012, 01:14:44 ÖS »
Ortalık üniversite mezunu kaynıyor...
Değerleme uzmanlığı işini ise üniversite mezunu herkes (hemşire, beden eğitimi öğretmeni, veteriner vs...) yapabiliyor...
Bu işi kaçak olarak yapan ilkokul, lise mezunu ile teknik okulu mezunlarını da görmezden gelmeyelim...
Sadece fotoğraf makinası al işlem tamam...
Pastanın dilimi her geçen gün düşüyor...
Türkiye genelinde 1 bank şubesi açılıyor ise, 10 tane eksper türüyor.
HEPıMıZ EKSPERıZ...

göküüü

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Ağustos 13, 2012, 09:04:02 ÖÖ »
brandon ben nerde calıstıgımı cok ıyı bılıyorum sana buradan acıklama yapmak zorunda degılım ... hem beledıye hem eksperlık yapılamazmı bır onu dusun ;)