Gönderen Konu: YENı SPK BELGELı UZMAN  (Okunma sayısı 3209 defa)

933726

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
YENı SPK BELGELı UZMAN
« : Haziran 15, 2012, 11:51:31 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba,

Spk Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı belgem hazırlanmış. Ben Mali Müşavirim. Bu işe nerden başlamam gerektiği konusunda fikirlerinizi almak istiyorum. Fikir beyan eden arkadaşlara peşinen teşekkür ederim. ıyi çalışmalar

NESLÝHAN

• NESLÝHAN
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: YENı SPK BELGELı UZMAN
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2012, 11:27:59 ÖS »
Sadece Gayrimenkul ile ilgili lisans bölümlerini bitirenlere sınava girme hakkı verilmezde 4 yıllık olsunda açıköğretim olsun farketmez mantığı ile olaya bakarsanız olacağı budur işte . ''e efendim ben 20 yıldır bu işle uğraşıyorum yeni okulu bitirmiş lisanslı inşaat mühendisini cebimden çıkarırım,söyleyin bakalım lisans kimin hakkı '' diyene diyorum ki suç sizde değil sizi konuşturanda,bu hakkı haksız yere size veren de,TMMOB bu konuda vaktiyle aciz kalmıştır.Gelişmiş ülkelerde piyasada kaç yıl çalıştığınızdan önce o işin eğitimini alıp almadığınıza bakılır.hemşirede doktorun yanında 30 sene çalışıyor ama doktorluk yapabilir mi? Tabi bu şekilde forum üyeleri arasında tartışma kaçınılmaz oluyor.Keşeke SPK bu mesleğin sınırlarını belirleyecek bir kanuni düzenleme yapabilseydi,Bu mesleğin bir kanunu ,yönetmeliği olmazmı?şaşırıyorum.
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2012, 11:33:23 ÖS Gönderen: NESLıHAN »

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #2 : Haziran 20, 2012, 09:57:29 ÖÖ »
Lisansını alan kişilere bu işi yapma mecburiyeti getirilmesi lazım bence. Mevcut lisanslı uzmanların yarıdan fazlası kamu kurumunda çalışanlardan oluşuyor. Lisans almış biri ya bu işi yapmalı yada lisansı geçersiz olmalı. Diğer türlü sadece bu işten ekmek yiyenlere ciddi bir haksızlık yapılmış oluyor. Emekli olunca kiraya veririm bir maaş da ordan gelir zihniyeti ile lisans alan kişi sayısının az olmadığını bu sektörün içinde olan herkes tahmin eder. Bu işi sadece lisanslı uzmanların yapması şu aşamada sektörü kilitler. Lisanslı uzman sayısı, bu işi yapmaya tecrübe ve bilgisi olan uzman sayısına eşit değildir. lisans almış ama yapılan işle ilgili en ufak bir fikri olmayan ve bunu açıkça ifade eden bir çok kişi var bu sektörde.

Teksas16

• **
« Yanıtla #3 : Haziran 20, 2012, 11:25:05 ÖS »
Öncelikle tebrik ediyorum çünkü bir çok kişi bu belgeyi sınavlarla alamıyor.Sonra ise daha zor çünkü bu iş kurtların elinde en güzeli bu işi profosyonelce yapacak bir takım çalışması içinde gerçekleştirmek.Staj şartlarını yerine getirdiniz mi?Stajyermisiniz bu konuda herhangi bir bilgi vermemişsiniz.

933726

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 21, 2012, 09:45:13 ÖÖ »
''Arkadaşlar merhaba,

Spk Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı belgem hazırlanmış. Ben Mali Müşavirim. Bu işe nerden başlamam gerektiği konusunda fikirlerinizi almak istiyorum. Fikir beyan eden arkadaşlara peşinen teşekkür ederim. ıyi çalışmalar''

Yukarıdaki soruyu iş bilmeyen birisinin sorusu noktasına getiren arkadaşları tebrik ediyorum. Çok anlayışlılar. Çok anlayışlı arkadaşalr için açıklıyorum:
 1-) Bu işi bir şirket kurarak mı yapmak mantıklı yoksa ; kurulumuş bir şirketin partneri olarak mı yapmak mantıklı?
 2-) Bu forumda belgesini kiralayıp para alamayan yada iş yapıpda para alamadığından bahseden bir sürü mail okudum. Bu konuda hangi firmaların böyle şeyler yaptığının ifşa edilmesi ve diğer arkadaşların ve benim bu sıkıntıya düşmem için sordum.

Anlayışlılara duyurulur. ıyi çalışmalar

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #5 : Haziran 22, 2012, 05:15:59 ÖS »
Lisans belgenizin hazır olduğundan ve bu işe nereden başlayacağınızdan bahsetmişsiniz. Lisansı belgesi hazır olan birinin mantıken bu işi 3 yıldır fiilen yapıyor olması, ve açılan sınavlardan geçer not alması gerekli diye düşünüyorum. Lisans belgesini almaya hak kazanacak kadar tecrübe süresi olan birinin bu işe nereden başlayacağını sorması bana ve okuyan bir çok kişiye garip geldiği için buradaki yazışmalar oluşmuştur. Sektörde her gün yeni birşey öğrenmeye devam ediyoruz. Sorduğunuz sorulardan benim ve okuyan bir çok kişinin anladığını bu sektör hakkında gerçekten en ufak bir fikrinizin olmaması. Sizde bunu ifade ederek bilgi almak istemişsiniz. Bu soruları soracak kadar sektörden uzak biri, bu lisans belgesini nasıl alıyor diye sormuyorum ama, bu lisans belgesi bu kadar basit bir şey olmuş ise, forum sitesinde bu işi sadece lisanslı kişiler yapsın demek çok komik olur.
Aşağıdaki sorulardan 1.sorunuz bu işi şirket kurarak mı yoksa kurulmuş bir şirkette partner olarak mı yapmak mantıklı demişsiniz. şirket kurmaktan kastınız nedir; spk bddk listesinde yer alan bir firma kurmak mı, yada şahıs şirketi kurup taşeronluk yapmak mı? bir şirkette partner olarak çalışmak ne demek; kadrolu olarak bir firmada çalışmak mıdır. bu konuda açıklayıcı bilgi verirseniz daha kolay cevap alırsınız.
2.sorunuzda lisansını kiraya verip parasını alamayanlardan bahsetmişsiniz, yada işini yapıp parasını alamayanlardan. Lisansını kiraya veren biri verdiği firmada kadrolu olarak görülmek zorundadır. Kadrolu çalışan olarak görüldüğün bir firma sana maaşını 1 ay vermediği takdirde sgk ya başvurursan paranın onlarca kat fazlası cezayı firmaya ödetebilirsin. Böyle bir ihtimal yok yani. Taşeron (çözüm ortağı) olarak bir firma ile çalışıyorsan para konusunda sıkıntı olacaktır mutlaka. Sektörde gelen olarak taşeronlar bu ay yaptığı işin parasını 2 ay sonra alabilmekte, artı veya eksi yönde istisnaları tabi ki olmaktadır. ama gelen olarak 2 ay geriden takip edilmektedir.
Bu konuda hangi firmalar taşeronlarına paralarını geç yatırıyorsa bunların ifşa edilmesini istemişsiniz. Fakat öncelikle, bu sektörden bihaber biri olarak siz kendinizi ifşa edin ki, firmalar taşeron ararken lisanslı olduğunuz için bu işi bildiğinizi zannedip sizinle çalışmak durumunda kalmasınlar. Lisans belgesi almış birinin bu kadar işten habersiz olacağı bir çok firmanın aklına gelmeyebilir. Ve sırf lisansınız var diye sizinle çalışmak isteyenler çıkabilir. Bunu engellemek için önce kendinizi ifşa edin, daha sonra ödeme yapmada sıkıntılı olan firmalar hakkında yorum alırsınız.
Sonuç olarak; sizin bir firmaya girip en azından 1 yıl yoğun bir şekilde bu işi yaparak çalışmanız ve saha tecrübesi kazanmanız gereklidir.  Daha sonra ister çözüm ortağı olun, ister kadrolu, ister kendiniz firma kurun. Ama önce bu işle ilgili ciddi bir tecrübe sahibi olun.
Bu yazı, konuyu başlatan kişiye cevap vermekten ziyade, "benim lisansım var ben bu işi bilirim" diyenlere cevaptır. Lisans belgesi bu işin sadece resmi prosedürü, başkada birşey değil.

acar

• GOLD ÜYE
  • **
« Yanıtla #6 : Temmuz 04, 2012, 02:44:41 ÖS »
Sayın “özdemirmah”
Öncelikli olarak bu sitede yazanların lisansı olmayan kişiler olduğunu kabullenerek, yazınıza başlayıp daha sonra bu ön yargı çerçevesinde içinizdeki kini kusmuşsunuz. Bu sitede yazı yazanların istisnalar hariç büyük çoğunluğu, içinden geldiği gibi kendi düşüncesine göre sektördeki sorunları ele alıp forumda paylaşmaktadır. Burada sizin hakaret ederek eleştirdiğiniz kişilerin derdi sizin belirttiğiniz şeyler değildir. Devletin bir kurumu bir belge veriyor ve bu belge için yönetmeliklerdeki açıklar/eksiklikler sebebi ile gerçekte tecrübesi olmadığı halde” belge alan kişiler oluyor. Belgeyi veren kurum kağıt üzerinde diyor ve istiyor ki; bu belgeyi alacak kişi benim yaptığım sınavı geçsin ve bu işte en az 3 yıl tecrübesi olsun. Fakat 3 yıl tecrübe konusunun ucu açık kalınca, devlet kurumunda ne iş yaptığı önemli olmayan her hangi lisans mezunu biri, bir şekilde bir kılıf uydurup birkaç “kağıt parçasına” imza atıp 3 yıl tecrübeli olduğunu belirtiyor ve belgesini alıyor. Resmi kurumlarda çalışan ve bu meslekle ilgisi olup gerçek manada tecrübeli olan kişiler mutlaka var ama bunun yanında bu işle uzaktan yakından ilgisi olmayıp sohbet ederken duyup “bende alayım dursun köşede” diyen az insan yok. Kendinizin de belirttiği gibi bu meslekte tecrübeniz (kağıt üzerinde olabilir) olmadığı için farklında olamayabilirsiniz. Ama sektörde çalışan arkadaşların hepsi katılacaktır ki, tapularda belediyelerde, mesai saatlerinde görevli memurların elinde kitap, lisans sınavlarına hazırlandığını bilmezsiniz. Sizin üzerinize alındığınız yakarışlar genel olarak bu tarz lisans alan insanlara yöneliktir. Tapu dairesinde müdürün karşısında bekleyip işimi çözmeye çalışırken, müdürün elinde kitap sınava hazırlandığını görmeme rağmen, “şimdi işim var yarım saat sonra gel” demesini, elinde kitap sınavlara hazırlanan memurdan imar durumu bilgisi almak istediğimi söylediğimde “şu soruyu çözemezsen imar durumu vermem” diye dalga geçmesini, proje bakmak için resmi kuruma gittiğimde “bana sınavlara hazırlık kitabı getir” diyip getirmeyince de işimi yapmamasını ben kabullenemem ve bu sektörde aktif olarak çalışan kimse kabullenemez. Bu tarz kişilerin sayısının istisna olduğunu da sakın düşünmeyin! Yakınıyor dediğiniz insanların vergisi ile maaşını alan kişilerin, mesai saatleri içinde, lisans sınavı ile uğraşmasını kimse kabullenemez. Bu konuda sitem eden kişilerin lisansı olmayan kişiler olduğunu düşünmeniz de doğru değildir. Gerçek manada hak ederek lisansını almış ve bu işten para kazanan kişilerin resmi kurumlardaki bu tarz insanlar hakkında fikrini beyan etmesini “çekememek” diye ifade etmek ne kadar mantıklıdır. Bu piyasada çalışan insanların nasıl bir yoğunlukta çalıştıklarını dışarıdan birinin bilmesi mümkün değildir. Ve bu tempoda lisans sınavlarına hazırlanmaları kolay olmuyor. Bundan dolayı da lisans sahibi kişilerin çok büyük bir yüzdesinin devlet kurumunda çalışanlar olması doğaldır. Sektörde lisans alamamış insanlara yaptığınız hakaretten önce, devlet dairesinde vatandaşın verdiği vergiden ekmeğini yiyip, boş durmaktan, beyni çalışmaya çalışmaya (günlük ihtiyaçlarını halledecek seviye dışında) neredeyse durmuş olan insanlara bakıp onları eleştirin. Bu sektörde gerçekten hakkını vererek çalışan birinin ne kadar kapasiteye sahip olduğunu algılamanızı kimse beklemiyor. Burada kimsenin alaylı-mektepli kavgası ettiği yok. Bu işi yapmak için lisans belgesinin şart olduğunu kimse inkar etmiyor. Fakat lisans belgesi olan herkes bu işi yapmaya kabiliyeti, yeteneği, bilgisi vardır demek yanlış, burada yazılan metinlerde bu durum savunuluyor.

dsd

• **
« Yanıtla #7 : Temmuz 10, 2012, 11:55:56 ÖÖ »
Kamuda çalışıyorum ve Ankara da ikamet ediyorum. Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı lisansına sahibim ve aynı zamanda eşimde 7 yıllık saha tecrübesine sahip ve sorumlu değerleme uzmanıdır. Her ikimizde şirket bünyesinde lisanslarımızı değerlendirmek istiyoruz.ılgilenenler arayabilirler.
Tel:0537 205 24 67