Gönderen Konu: Tecrübesi Olmadan lisanslama Sınavlarına Hazırlananların Dikkatine...  (Okunma sayısı 14004 defa)

schiba

• YENİ ÜYE
  • *
Benim de ilgili sştelerde verilen telefon numarasından (artık Spk mı Tspakb mi bilmiyorum) çıkan bayan ile yaptığım görüşmeden anladığım da
konuyu başlatan Hüseyin Beyin maalesef haklı olduğu yönünde.Bayan bana da sınavı kazanmadan önce bir değerleme şirketinde göreve başlamanın iyi olacağını söyledi.şimdi ben de ne yapacağımı şaşırdım.3 modülden geçmiştim ve diğer 2 sini de bu sınavda vermeyi umuyordum ama bu şartlarda Hüseyin Beyin dediği gibi 1 ini verip sonuncuyu da işe girişin akabinde vermek doğru gözüküyor.Tabii bir diğer ihtimal de Spk nın tebliği değiştirmesi o zaman boşu boşuna sınav parasından olacağım

fatihdelen

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
slm YAKLAşIK MALıYET HESABI
« Yanıtla #16 : Ekim 18, 2010, 03:13:01 ÖS »
SLM YA BıLGıSı OLAN VARMI KAMU KURUMLARINDA ÇALIşILAN SÜRE ıÇıNDE ıHALE HAZIRLIğI ıÇıN YAPILAN YAKLAşIK MALıYET TESPıTı MESLEKı TECRÜBE OLARAK SAYILIYOR MU ?

MEHMET

• Administrator
  • GOLD ÜYE
    • Değerleme Uzmanlığı
akincimus arkadaşım
Demekki arkadaşların bu konuda bilgisi yok. Israr etmenin bir anlamı yok. Bu sorunun muhatabı olan Spk'ya sorup cevabını alabilirsiniz. Sonrada aldığınız cevabı burada arkadaşlarla paylaşabilirsizi.
Kolay gelsin...
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

hk_harita

• **
Ynt: Tecrübesi Olmadan lisanslama Sınavlarına Hazırlananların Dikkatine...
« Yanıtla #18 : Kasım 30, 2010, 10:06:14 ÖÖ »
GereNimO nikli kişi,
Syn Ali UÇAR,
ilk başta söyleyeyim ki sizin söylediğiniz şeyle benim söylediğimin şeyin alakası bile yok.
Benim söylediğim şeyi anlamadan benim hakkımda yorum yapmışsınız.
Ben diyorum ki gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavı 3 yıl geçerlidir. gayrimenkul değerleme uzmanlığı için 3 yıllık tecrübe koşulu aranmaktadır. Sınavı kazanmadan önce hiçbir tecrübenin olmadığı durumda sınavı kazandıktan sonra 3 yıl içinde 3 yıllık tecrübe koşulunu tamamlayamabilirsiniz.bu nedenle tecrübe koşulunu sınavı kazanmadan başlatsanız sizin için iyi olur demiştim.

ülkemizde özellikle özel sektörde 3 yıl aynı kurumda devamlı olarak çalışan kişilerin sayısı ne yazık ki sınırıdır.
Diğer taraftan yeni mezun arkadaşlar sınava giriyor. Sınavı kazandıklarından sonra eğer tecrübe koşulunu hemen başlatmazlarsa ilgili tebliğde yazan maddeden dolayı sınavları geçersiz sayılabilir.
Benim önerim  ortalamanız 70 üzeri olsun bir dersi bırakın ve tecrübe koşulunuz biraz ilerledikten sonra sınavınızı verin.
Bunda bir art niyet veya çıkar olabilecek bir öneri değil. Bu bir tavsiyedir.

Mail adresindeki siteyi tıklayınca bir emlakçı firması çıkmaktadır.
Bir emlakçı olarak değerleme hizmeti yapamazsınız. Emlak komisyoncuları gayrimenkul değerleme uzmanlığı yapamaz bu etik değildir.

Konuşma ve edep kurallarını dikkat etmenizi diliyorum.
ınsanları suçlarken veya itham ederken söylediğiniz sözün doğruluğunu bir araştırmanızı, bir mevzuata bakmanızı tavsiye ediyorum.
Diğer taraftan da emlakçılık mı yapacaksınız , ekspertiz hizmeti mi vereceksiniz buna karar verin.
Sizin gibi kişiler sektörün güvenilirliğini zedelemektedir.
« Son Düzenleme: Kasım 30, 2010, 10:37:35 ÖÖ Gönderen: hk_harita »

ozguna1

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #19 : Aralık 22, 2010, 01:26:11 ÖÖ »
Beyler sınavı verdiğimiz andan itibaren ilk gün çalışmaya başlamamızmı ve 3 yıl boyunca girdiğimiz şirketten hiç çıkmamamızmı gerekiyor yani?Bu ÇOK MANTIK DIşI DEğıLMı?...Girdiğm şirketteki adam beni 2. yıl kapı dışarı eder işime son verirse,1 ay boş kalsam bile herşey yanıyor yani öylemi??Bu konuda gerçekten sağlam bilgi sahibi allah rızası için bilgi verebilecek kimse yokmu?herkes başka bişey söylemiş:(

kalanche

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #20 : Aralık 22, 2010, 01:48:37 ÖÖ »
3 yıl boyunca aynı şirkette çalışacaksın diye birşey yok. ıstersen 10 tane firma değiştir. Burda önemli olan sınavların hepsini verdikten sonra en geç 3 yıl içinde belgenizi almak için başvuru yapma zorunluluğunuzun olması. Örneğin Kasım 2010 sınavında bütün derslerden başarılı oldunuz ama hiç mesleki tecrübeniz yok. Herhangi bir şirkete girdiniz ve çalışaya başladınız. Kasım 2013 tarihine kadar 3 yıllık çalışmış olmak koşulunu sağlamanız lazım. Çünkü sınavları verdiğiniz tarih ile başvuru yapmanız gereken tarih arasında 3 yıldan fazla bir süre olmamalı. Diyelim ki işten çıkarıldınız yada firma değiştirdiniz. O zaman arada sigortalı olarak çalışmadığınız bir iki ay oldu elbet. O zaman Kasım 2013 tarihine kadar 3 yılınızı dolduramazsınız tabi ki. O yüzden ne yapmak lazım, sektörde çalışmaya başladıktan sonra sınavlara girmek yada derslerin çoğundan geçtikten sonra sektörde iş bulmak lazım. ışi riske atmamak için.

metin

• YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #21 : Aralık 22, 2010, 01:50:41 ÖS »
arkadaşlar ben kasım sınavında tamamını verdim mart ayındaki sınavada girecektim ama girmedim çünkü mart ayında çalışmaya yeni başladım dı kazansaydım bu sefer tecrübe koşuluna takılacaktım benim tavsiyem çalışmaya ve rapor yazmaya başladıktan en az 1 yıl sonra sınava girmeniz yoksa 3 yıllık tecrübe koşuluna takılırsınız ve belge alamayabilirsiniz

ozguna1

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
ya gördüğüm kadarıyla bol bol sallamasyon yapılıyor hemde birkaç kişi tarafından..işi gücü bıraktınız sanırım milletin kafasını karıştırıyorsunuz..yada tam bilmeden eminmiş gibi konuşuyorsunuz..Ben yeni girişimci arkadaşlaıma GERÇEK bilgiyi veriyim hemen ,arkadaşlar sınavları verdiğinizde hiç  tecrübeniz olmasa bile endişelenmeyin çünki 1 yıl içinde konut değerleme lisansına başvurduğunuzda sınavınızın iptal olma ihtimali kalmıyor....(kesin bilgidir..)ilgilenlere

dsertm

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
burada net bir açıklama olmaması çok komik. konut için değerleme lisansını alınca iş bitiyor mu. net bir cevap lütfen.

acar

• GOLD ÜYE
  • **
burada net bir açıklama olmaması çok komik. konut için değerleme lisansını alınca iş bitiyor mu. net bir cevap lütfen.

sorunuzun ne olduğunu açıkça yazarsanız cevap vermeye çalışır birileri mutlaka. Konut için değerleme lisansı alınca iş bitiyormu bilmiyorum. Bitecek iş nedir?

dsertm

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
soru şu; sınava girdim hiç tecrübem yok. kazandığım günün ertesi gün mü işe başlamalıyım. 3 yıl içinde 3 yıl tecrübe şartı nasıl doldurulacak.

bir arkadaş yazmış ya. konut değerleme lisansını 1 yıl içinde alıyorsun ve 3 yıl içinde 3 yıl tecrübe şartı ortadan kalkıyor. bu konuyu netleştiremedik.

1 ay bile işsiz kalsan tecrübe sürecinde sıkıntı, ayrıca sınavı kazandığının hemen ertesi günü nasıl çalışacak firma bulacaksın.

hk_harita

• **
Bugün SPK yayınlamış olduğu tebliğde 3 yıl önce söylemiş olduğum ve sürekli tekrarladığım olumsuz durumu ortadan kaldırarak olumlu bir düzenleme yapmıştır.

Artık lisanslama sınavı kazanıldıktan sonra lisans yenileme eğitimine katılarak lisans alınabilecektir.

Eski durum ortadan kalkmıştır.

ıyi çalışmalar dilerim.

Hüseyin KARADAğ

taylan21

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #27 : Şubat 14, 2011, 05:12:30 ÖS »
iyi günler konut değerlendirme uzmanlığı ve sınavı hakkında bilgi alabilirmiyi.
mayıs ayında yapılacak sınava girmek istiyorum. dersler kurs şeklindemi oluyor içerik nedir bu konularda bili verebilirmisiniz.

altanaltu

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
sayın karadağ;
ben şuan kamuda  çalışan birisiyim.sınav modüllerinden 1 ini bilerek bırakmış durumdaydım tecrübe koşunu yerine getirmediğim için. size sorum şu; yeni<çıkan tebliğdeki değişikliklerden anladığım kadarıyla sınavları verdikten sonra tecrübe için 3 yıllık bir süre vardı şimdi bu süre artık yokmu yani istediğimiz zaman lisans almak için başvurabilecekmiyiz.

hk_harita

• **
şimdi lisanslama sınavını tamamladıktan  ve 3 yıllık tecrübe koşulunu tamamladıktan sonra lisans yenileme eğitimine katılark lisans alabiliyorsunuz