Gönderen Konu: Tecrübesi Olmadan lisanslama Sınavlarına Hazırlananların Dikkatine...  (Okunma sayısı 14010 defa)

Huseyin_Karadag

• YENİ ÜYE
  • *
Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisanslama sınavlarına tecrübesi olmayan kişilerin lisanslama sınavını kazandığı takdirde 3 yıl içersinde 3 yıllık tecrübe koşulunu doldurması gerekecektir.

Yeni mezun olan kişiler askerliği 2 yıl tecil ettirebilme hakkı bulunmaktadır.

Sınav sonucunun açıklandığı gün bir şirkette çalışmaya başlasanız bile 3 yıl içersinde bir şirketten ayrılıp başka bir şirkete geçtiğinizde size ilgili şirket tarafından 2 -3 aylık deneme süreci tanınacak ve belki  bu süre içersinde sigortanız başlatılmayacaktır.

Bu ve benzer durumları yaşadığınız takdir de kazanmış olduğunuz sınav iptal edilecektir.

ılgili tebliğin maddesi aşağıda verilmiştir;

Seri:VIII, No:34 sayılı “Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar ıçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya ılişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”in 14.maddesinin f bendi uyarınca sınavda başarılı olduğu tarihten itibaren 3 yıl içinde lisans almak için başvuruda bulunmayan kişilerin sınavları geçersiz sayılır

Bu yüzden sınava hazırlanan kişilere 2 önerim var.

1. sınava çalışmaya başlamadan önce bir şirkette mutlaka çalışmalısınız.

2. Sınavdaki 4 modülü geçin ve ortalamanız 70 üzerinde olsun .Bir şirkette çalışmaya başlayın. Daha sonra lisanslama sınavının diğer dersini verin.

adsl11

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Ynt: Tecrübesi Olmadan lisanslama Sınavlarına Hazırlananların Dikkatine...
« Yanıtla #1 : Mayıs 06, 2008, 10:37:15 ÖÖ »
iyi günler.

milli emlak uzmanı olarak, maliye bakanlığında görev yapıyorum...

ama 3 yıl içinde 3 değerlendirme raporum yok...

gerçi 3 den çok ama...

2005, 2006 da var 2007 de yok...

kazandıktan sonra 2008 de yapsam olur mu....

akin

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 23, 2008, 01:41:47 ÖÖ »
teblig de adı gecen sınav sonrası 3 yıl içinde basvuru konusu yanlıs yorumlanmıs, hüseyin bey tarafından. tebligde 3 yıl içinde basvurun ifadesindeki kasıt, sınav sonucu acıklandığı tarihten itibaren ( bütün modellerin de gecilmiş oldugu) 3 yıl içinde basvurun, yani tembellik unutkanlık etmeyin , 3 yıl içinde basvurunuzu yapın anlamındadır daha da yani mesela bir cok yerde olan son basvuru tarihi gibi dusunulebilir.son basvuru 30 nisansa, 30 nisanı gecmesin gibisinden bişeydir.

genc arkadaslar bozmayın moralinizi, sınav zor mor derler ama ukalalık olmasın da ben tek seferde 2007 mayısda verdim. mantıklı gereken yerlere calısın yeter

HSYUCEL

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
mehmet bey
ben yaklaşık olarak gayrimenkul değrelendirme uzmanlığı olayından 2 ay  önce haberdar oldum ve bir banka ile sözleşmem var sözleşmeli eksper olarak serbest çalışıyorum size sorularım olacak

1)3 sene tecrübe koşulu için banka ile yaptığım sözleşme geçerli mi?
2)Sınavı verdiğim tarihte 3 sene koşulunu dolduramazsan kazandığım dersler iptak mi edilecek yoksa 3 sene tecrübe koşulunu sağladıktan sonra lisans belgesi verilmek üzere bekleme mi olacak?
3)Sınav kolay demiş siniz yeterki mantıklı gereken yerlere çalışın yeter
bununla ne demek istiyorsununz çalışma yöntemi nasıl olmalı ve çalışmak için bir kitap tavsiye edermisinz.
şimdiden teşekkürler
hasan yücel
inş.müh.ytü/98

Huseyin_Karadag

• YENİ ÜYE
  • *
Sayın Akın bey,

ılgili tebliğde 2007 yılında bir düzenleme oldu ve artık 4 yıllık herhangi bir okul bitirmeden de lisanslama sınavlarına girebilmenin yolu açıldı.

Önceden tecrübe koşulunu tamamlayarak lisanslama sınavlarına girilebiliyordu. şimdi ise sınavlara girişte herhangi bir tecrübe koşulu aranmamaktadır.

Siz lisanslama sınavını kazandığınız diyelim 1 yıl boyunca bir firmada çalışmadığınız takdirde.

Tebliğde dediği gibi 3 yıllık koşulunu doldurmamış olacaksınız.

ılgili birliğe 3 yıl içersinde koşulu sağlayamadığınız için başvuruda bulunamayacaksınız.

Bu sebeple kazanmış olduğunuz sınavınız iptal edilecektir.

Yanılmayı ve yanlış yorumlamış olmayı isterdim.

ıyi çalışmalar.

osmaz

• YENİ ÜYE
  • *
Arkadaşlar, şu an çalışmıyorum ve tek modülüm kaldı(değerleme esasları 60 alırsam geçiyorum). Mayısta bu tek modülden de geçtiğim taktirde bir yerde çalışmaya başlamadıysam geçtiğim sınavlar geçersiz mi olacak? 3 yıllık tecrübe şartını doldurmadan lisans başvurusunda bulunamaz mıyız yani? Moderatör veya konuyu bilen bir arkadaş derli toplu açıklama yapabilir mi acaba?
« Son Düzenleme: Mart 06, 2009, 06:10:42 ÖS Gönderen: osmaz »

akon22

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Arkadaşlar benimde sorunum bu tecrübe meselesi.1 tane dersim kaldı Mesleki Mevzuat.ınşaat mühendisiyim.Lisansız çalışan bir inşaat mühendisinin yanında çalışsam sigortam geçerli olurmu.Yoksa illa bir değerleme şirketindemi çalışmak lazım.şimdiden cevaplarınız için teşekkürler....

tanerm

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 01, 2009, 07:31:10 ÖS »
 ben sınavları henüz verdim bu konuyu benden iyi bilenler vardır
 lisans için son üç yıla ait değerleme raporu diyor yani 2007 2008 2009 yıllarından bahsediyor
bu üç yıla ait birer değerleöme rraporun varsa tamam yoksa işin zor
« Son Düzenleme: Haziran 02, 2009, 08:47:07 ÖÖ Gönderen: Doğan ÇAğLAYAN »

yerdem41

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 20, 2009, 11:30:49 ÖÖ »
Mehmet Bey;

Ben bu sektörede hiç çalışmamış ama arkadaşlarımın ayartmasıyla sınavlara girmiş ve iki sınavda beş dersten üçünü vermiş biriyim. Bu sektörde dediğim gibi hiç çalışmadım başka bir sektörde çalışmaktayım.Sınavları verdikten sonra lisans almam için sadece üç yılım mı kalacak yoksa üç yıl içerisinde herhangi bir değerleme şirketinde ssk lı olarak çalışmam mı gerekecek.Yol gösterirseniz sevinirim....

GereNimO

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Arkadaşlar öncelikle Hüseyin Karadağ insanları yanlış yönlendiriyor..... Bilginize...... Sınavı kazandıktan sonra 3 yıl içinde tecrübe şartını yerine getirebiliyorsunuz. Yani sınavı kazanana kadar hiçbiryerde çalışmayoıp, takip eden dönemde 3 yıl çalışırsanız tecrübe şartını yerine gitirmiş oluyorsunuz ve lisans belgenizi alabiliyorsunuz.
Yaklaşık 10 aydır değerleme yapıyorum ( resmi olarak ) konut değerlemeyi mayıs döneminde geçtim ve lisans için başvurdum. TSPAK dan bana gelen yazı tecrübe şartını yerine getirmek için 2 ay bekleyin iki ay sonra lisansınız gönderilecektir.
Yeterince açık değilmi... Sınavın iptali lisansın verilmemesi giibi bir durum yok... Siz yeterki sınavı geçin gerisi kolay

a.d

• YENİ ÜYE
  • *

Arkadaşım,GERENıMO;

Sınavı 9/10/2009 kazandığımı öğrendim (bütün modülleri vermişim) fakat hiç bir yerde çalışmadım.Bu durumda

3 yıllık süre hesaplaması 9/10/2009 tarihindemi başlıyor.Teşekkür ederim

a.d

• YENİ ÜYE
  • *

Arkadaşlar,9/10/2009 tarih itibariyle sınavlardan başarılı oldum,fakat  resmi olarak çalışmam

yok.3 yıllık süre hesaplaması nasıl yapılacak.Teşekkür ederm...

siardeniz

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
Arkadaşlar,

Benim de aynı dertlerim var. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavlarına giriyorum ve tek modülüm kaldı. Biraz önce SPK ile uzunca bir konuşma yaptım. Görüştüğüm bayan da aynı şeyi söyledi. Bütün sınavları geçtikten sonra tecrübe koşulunu da sağlayıp başvuru yapmak için 3 yıl süre tanınmış. Dolayısıyla sigortanın geç başlaması iş değiştirme gibi aksaklıklar olduğu takdirde 3 yıl sonunda tecrübeni tamamlamadığın için başvuru yapamıyorsun ve sınavların iptal oluyor. Son dersi geçmeden önce tecrübe süreni başlatmam da fayda olduğunu söyledi. Bu konuda şüpheniz olmasın.
Diğer yandan cevap bulamadığım bir başka sorum olacak benim. Ben şuanda değerleme faaliyeti ile ilgili olmayan bir alanda SSK'lı olarak çalışmaktayım. Tecrübe koşulu içinde şuanki işimden ayrılmadan bir değerleme şirketine ortak olmayı düşünüyorum. Fakat sigortanın teklik ilkesi ile ilgili kanuna göre önce sigortam olduğu için ortak olacağım yerden bağkurumun yatması söz konusu değil. (Aynı şekilde şirket ortağıyken başka bir yerde işçi olarak çalışmaya başlasaydım bu seferde bağkurum olduğu için SSK yatmayacaktı.) Dolayısıyla lisans belgesi verilmesi sırasında istenen belgelerden BAğKUR belgesini ibraz edemiyorum. Bu şekilde lisans belgesi almamda bir sıkıntı olurmu? Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Sınav kılavuzunda şirket ortağı olarak faaliyette bulunulması durumunda istenen belgeler arasında Bağkur (başka bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı ise ilgili belge) yazıyor. Burda parantez içinde bahsedilen başka bir sosyal güvenlik kuruluşu değerleme alanı dışında başka bir alanda da faaliyette bulunulması durumunda o faaliyetle ilgili bağlı olunan sosyal güvenlik kuruluşumudur?

Sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmak isterim.

şiar Deniz Yavuz
Makina Mühendisi

emiray

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
merhabalar iyi günler dilerim.Bildiğiniz üzere bu 3 yıl tecrübe şartında benim bazı sorularım var yardımcı olursanız çok memnun olacağım :
1- tecrübe şartı sadece yıl itibari ile midir ? ( örneğin 2007 yılında 3-5 ay , 2008 yılında bikaç ay , 2009 yılında tam yıl )
2- tecrübe şartı 3 yıl ( 365 gün X 3 yıl sigortalı olma )
 yani bu 3 yıl içinde sigortalı olma şartı dediğim gibi işyeri değiştirme  durumlarında bikaç aylık kayıplar oluyor.Sadece o yıl içinde belli ay belli gün çalışıp (sigortalı olarak rapor hazırlıyıp ) yeterlimidir ? cevap verirseniz çok memnun olacağım saygılarımı arz ederim.

regresif

• YENİ ÜYE
  • YENİ ÜYE
  • *
« Yanıtla #14 : Kasım 10, 2009, 07:12:39 ÖS »
Arkadaşlar merhaba. 2010 1 . dönem lisanslama sınav duyurusunu bir türlü bulamadım.Bir bilginiz varmı acaba? yaklaşık 2 haftadır sürekli spk sitesine giriyorum ancak 2010 ocak ayındaki sınavla ilgili hiçbir duyuru göremedim.bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.